کد خبر: ۶۷۴۳
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸
پایگاه خبری آکسیوس به نقل از سه مقام صهیونیستی از احتمال اعلام گام‌های عادی‌سازی روابط بین عربستان و رژیم صهیونیستی پس از دیدار بایدن با مقامات سعودی خبر داد.

به گزارش مخاطب۲۴ _ سه مقام صهیونیستی به پایگاه خبری «آکسیوس» اعلام کردند که انتظار می‌رود گام‌های عادی‌سازی روابط بین عربستان سعودی و اسرائیل در آخر هفته پس از دیدار «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا با «ملک سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی و «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در جده اعلام شود.

احتمال عادی‌سازی روابط بین عربستان و رژیم صهیونیستی

بر اساس گزارش آکسیوس، جو بایدن در سفر به منطقه قصد دارد که نقشه راه عادی‌سازی بین کشور‌ها با اسرائیل را مورد بحث قرار دهد. این سفر که روابط دولت او با عربستان سعودی را از سر می‌گیرد، از نظر دیپلماتیک و سیاسی حساس تلقی می‌شود.

 


در این گزارش آمده است:بایدن زمانی متعهد شد که عربستان سعودی را در جهان منفور سازد و روابط دو کشور بر سر تعدادی از مسائل، از جمله قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی تیره شده بود. جامعه اطلاعاتی ایالات متحده اعلام کرد که محمد بن‌سلمان مسئول قتل خاشقجی است، ادعایی که عربستان سعودی آن را رد می‌کند.

یک مسئول ارشد صهیونیستی اعلام کرد که تصمیمات نهایی در مورد هرگونه گام عادی سازی روابط تنها پس از دیدار جو بایدن و مقامات سعودی از جمله محمد بن سلمان اتخاذ خواهد شد و احتمالاً روز شنبه یا از سوی سعودی‌ها یا بایدن با اجازه عربستان اعلام خواهد شد.

این پایگاه خبری در ادامه نوشت:دیپلمات‌ها و نمایندگان ایالات متحده، اسرائیل، عربستان سعودی و مصر هفته‌ها بر روی طرحی پیچیده از توافقات، تفاهم‌نامه‌ها و نامه‌هایی کار می‌کنند که اجازه می‌دهد توافقی در مورد انتقال دو جزیره استراتژیک دریای سرخ از مصر به عربستان سعودی انجام شود.

در ادامه این گزارش آمده است: این توافق بر درخواست عربستان برای خروج نیرو‌های ناظران چند ملیتی به رهبری ایالات متحده مستقر در جزایر و همچنین درخواست اسرائیل از عربستان سعودی برای حفظ آزادی ناوبری برای کشتی‌های اسرائیلی در منطقه متمرکز است.

مقامات صهیونیستی گفتند که مذاکرات بر سر این توافق در مرحله نهایی است و احتمالا امروز یا فردا به نتیجه خواهد رسید. توافق جداگانه‌ای نیز با عربستان سعودی که به خطوط هوایی رژیم صهیونیستی اجازه می‌دهد از حریم هوایی خود برای پرواز‌های شرق به هند و چین استفاده کنند نیز بسیار نزدیک است.

یک مقام اسرائیلی گفت: «اسرائیل امیدوار است گام‌هایی که عربستان سعودی در روز‌های آینده بردارد، آغاز روند عادی‌سازی بین کشور‌های دیگر باشد». ما نمی‌توانیم تصور کنیم که تغییر در منطقه بدون عادی‌سازی بین اسرائیل و عربستان سعودی ادامه پیدا کند و به تدریج گام‌هایی را برای رسیدن به این هدف برمی‌داریم.»

سفارت عربستان در واشنگتن به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

رسانه‌های عبری زبان اخیرا از تلاش‌های بی‌وقفه و محرمانه رژیم صهیونیستی برای به سرانجام رساندن پرونده عادی سازی روابط با عربستان سعودی پیش از سفر جو بایدن به منطقه پرده برداشتند.

رسانه‌های صهیونیستی چند روز قبل گزارش دادند که در ازای موافقت سعودی‌ها با عبور هواپیما‌های اسرائیلی از حریم هوایی عربستان، مالکیت جزایر تیران و صنافیر از مصر به عربستان منتقل می‌شود. بر این اساس از آنجایی که دو جزیره مذکور جزئی از توافق صلح میان اسرائیل و مصر هستند، تل‌آویو طرف اصلی تصمیم‌گیرنده درباره انتقال مالکیت آنهاست؛ بنابراین ایالات متحده تلاش خواهد کرد تا سعودی‌ها را برای اجابت دو خواسته رژیم صهیونیستی به عنوان پیش‌شرط انتقال مالکیت جزایر تیران و صنافیر به عربستان متقاعد کند. اولین خواسته صهیونیست‌ها در این زمینه همانطور که اشاره شد این است که عربستان باید به طور رسمی و علنی حریم هوایی خود را به روی پرواز‌های اسرائیل به سمت آسیای شرقی باز کند. خواسته دوم این است که عربستان اجازه سازماندهی پرواز‌های اسرائیل برای انتقال مستقیم حجاج فلسطینیِ دارای تابعیت اسرائیلی را بدهد.

بسیاری از ناظران بر این باورند که انتقال مالکیت جزایر مذکور از مصر به عربستان گام مهمی در راستای عادی سازی روابط ریاض و تل‌آویو خواهد بود و شاید همین توافق منجر به امضای یک توافق سازش کامل میان دو طرف گردد. بایدن نیز اشتیاق زیادی برای این توافق دارد و امیدوار است که بتواند از آن به عنوان دستاوردی در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره که نوامبر آینده برگزار می‌شود استفاده کند.

دولت بایدن تاکید دارد که درصدد گسترش توافق‌های موسوم به «ابراهیم» است که برخی از کشور‌های عربی را به سمت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ سوق داد.

منبع: تسنیم 

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار