کد خبر: ۵۹
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۹

شرکت در انتخابات آشکارترین مؤلفه مشارکت سیاسی برای اغلب جوامع مردم‌سالار است. رأی دادن مؤثرترین و عملی‌ترین وسیله برای شهروندان است تا افکار و عقاید خود را در اداره امور عمومی و اجتماعی اعمال نمایند. رأی‌گیری درواقع یک نوع سازوکار اجتماعی برای گردآوری و تشخیص گزینه ها و ارجحیت‌های اجتماعی است. اساسی‌ترین عملکرد مشارکت رأی‌دهی، فرصت دادن برای جانشینی و انتقال مناصب و مسئولیت‌ها در یک جامعه مردم‌سالار است.

ازآنجاکه میزان مشارکت شهروندان در انتخابات یکی از شاخص‌های میزان مشروعیت و مقبولیت نظام سیاسی در بسیاری از کشورهاست، حکومت‌ها بر حضور حداکثر مردم در انتخابات تأکید می‌کنند. حکومتی که بتواند مشارکت مناسبی در انتخابات جلب نماید نه‌تنها در داخل بلکه در جوامع بین‌المللی نیز می­تواند مواضع مقتدرانه‌تری داشته باشد.

مشارکت حداکثری مردم در انتخابات بستری برای اعتمادبه‌نفس مسئولان سیاسی و منتخبان مردم فراهم   می­کند که بتوانند در اداره امور کشور، رأی مردم را پشتیبان تصمیم‌های خود بدانند. به همین دلیل کاهش مشارکت مردم در انتخابات می‌تواند پاشنه آشیلی برای حکومت‌ها به شمار رود.

جلب مشارکت اعضای یک جامعه در انتخابات که اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش درروند تحولات اجتماعی همچنین حضور در ساختار سیاسی است نیازمند افزایش آگاهی مردم نسبت به مسائل سیاسی و اجتماعی، ایجاد شور و هیجان سیاسی در مردم، آموزش افراد جامعه در پذیرش نظام شورایی در اداره کشور، تقویت نقش احزاب و گروه‌های سیاسی به‌عنوان تسهیل‌کنندگان حضور مردم درصحنه‌های سیاسی، همچنین احساس اثرگذاری مردم در سرنوشت خویش با شرکت در انتخابات است.

مجلس شورای اسلامی به‌عنوان مرکز قانون‌گذاری کشور می‌تواند مؤثرترین کارکرد را در ایفای نقش توسط افراد جامعه در ساختار سیاسی کشور داشته باشد که حضور در انتخابات آن اثری بی‌بدیل در آینده سیاسی جامعه خواهد داشت.

قاسم محمد اميني

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها