کد خبر: ۵۶۶۸
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۷
عثمان محمد پرست از اساتید موسیقی خراسانی سبک مقامی بوده که در ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ و در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

شمس‌الله پونه، برادرزاده و شاگرد عثمان محمدپرست دوتار نواز شهیر و استاد موسیقی خراسانی با تایید خبر درگذشت او عنوان کرد: «حال ایشان از دو شب پیش رو به وخامت گذاشت و در بیمارستان خواف بستری شدند.»او ادامه داد: «صبح امروز ایشان در همین بیمارستان فوت کردند.»

عثمان محمدپرست درگذشت

عثمان محمدپرست در سال ۱۳۰۷ زاده شد. او از کودکی با دوتار مأنوس بوده‌ است. این دوتارنواز شهیر در کارهای خیریه و مدرسه‌سازی فعالیت بسیاری داشت و در این زمینه نشان سفیر مدرسه‌ساز از سوی ریی کشور به عثمان محمدپرست اهدا شد. نخستین کاشی ماندگار خراسان ‌رضوی نیز در راستای حفظ میراث ناملموس کشور از سوی اداره‌کل میراث ‌فرهنگی خراسان ‌رضوی سردر منزل عثمان محمدپرست نصب شد.

عثمان محمد پرست از اساتید موسیقی خراسانی سبک مقامی بوده که در ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ و در سن ۹۳ سالگی درگذشت .

 

ایشان متولد 1307 در خواف واقع در خراسان رضوی بوده که سال ها در زمینه موسیقی فعالیت داشت. او از طایفه بای میباشد طایفه بای یکی از طوایف دامدار و چادرنشین خراسان رضوی است می باشد.

عثمان محمدپرست در سن ۱۰ سالگی موسیقی را آغاز کرد و با دوتار به کسب تعالیم موسیقی پرداخت. پدرش با موسیقی او مخالفت زیادی کرد اما علاقه عثمان باعث شد که پدرش متقاعد شود تا او این حرفه را ادامه بدهد.

جزئیات مراسم تشییع و تدفین مرحوم عثمان محمدپرست

جمال محمد پرست، فرزند استاد عثمان محمدپرست در گفت‌وگو با ایسنا درباره زمان مراسم‌های استاد موسیقی مقامی خراسان اظهار کرد: مراسم تشییع و اقامه نماز بر پیکر ایشان روز جمعه همزمان با نماز ظهر، در مصلی خواف برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد:استاد در سال‌های اخیر چندین بار در بیمارستان بستری شده بودند و طی روزهای اخیر به دلیل عفونت ریه و تشدید آن به بیمارستان رفته بودند که پس از دو روز بستری، صبح امروز و ساعتی قبل در بیمارستان خواف درگذشتند.

 

دوتار نوازی عثمان محمدپرست و آواز استاد محمد رضا شجریان (فیلم)

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار