کد خبر: ۵۶۲۶
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۱
رابرت سی مک فارلین، افسر سابق تفنگدار دریایی که پس از پایان دوران نظامی در سال ۱۹۸۳ به سمت مشاور امنیت ملی رونالد ریگان انتخاب شده بود، در شهر لنسینگ ایالت میشیگان آمریکا درگذشت.

به گزارش مخاطب۲۴ به نقل از ایرنا، رابرت مک فارلین، دستیار ارشد ریگان در سن ۸۴ سالگی درگذشت رابرت کارل مک‌فارلِیْن (انگلیسی: Robert Carl McFarlane؛ ۱۲ ژوئیهٔ ۱۹۳۷ – ۱۲ مه ۲۰۲۲) افسر بازنشسته سپاه تفنگداران دریایی آمریکا بود که از ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۵ مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا رونالد ریگان و از طراحان اصلی ابتکار دفاع استراتژیک به منظور دفاع از آمریکا در برابر حملهٔ موشکی بود.

 

رابرت مک فارلین، دستیار ارشد ریگان در سن ۸۴ سالگی درگذشت

نیویورک تایمز بدون اشاره به علت مرگ نوشت: او در سال ۱۹۸۸ به اتهام مخفی نگه داشتن اطلاعات از کنگره آمریکا گناهکار شناخته شده بود.

او در دور دوم ریاست جمهوری رونالد ریگان وارد ماجرای ایران کنترا شد. مقامات دولت ریگان قصد داشتند با فروش تسلیحات به ایران آزادی گروگان‌های آمریکایی در لبنان را تضمین کرده و برای شورشیان کنترا‌های نیکاراگوئه تأمین بودجه کنند. تأمین بودجهٔ کنترا‌ها از سوی دولت آمریکا بر اساس لایحه بولند، از سوی کنگره ممنوع اعلام شده بود.

مک‌فارلین به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا به ریگان اصرار کرد با ایران مذاکره کند.


ماجرای ایران کنترا

ماجرای ایران کنترا فروش مخفیانه اسلحه به ایران و انتقال پول آن برای حمایت از کنترا‌ها در نیکاراگوئه بود. مک‌فارلین به عنوان مشاور امنیت ملی به ریگان اصرار کرد با واسطه‌های ایرانی مذاکره کند. جزئیات این مذاکرات با مدارک مستدل و مصاحبه‌هایی که با افراد دخیل در این مذاکران شده‌است در مستند و کتاب قمار آمده‌است. او در ۴ دسامبر ۱۹۸۵ استعفا داد. در نوامبر ۱۹۸۶ ماجرای ایران کنترا برملا شد و یک رسوایی سیاسی ایجاد شد. مک‌فارلین که می‌دانست همکارانش از او سوءاستفاده کرده‌اند و دچار افسردگی شده بود در ۲۲ مارس ۱۹۸۷ (۲ فروردین ۱۳۶۶) و پس از گذشت دو سال از ماجرا، مک فارلین با خوردن تعداد زیادی قرص والیوم دست به خودکشی زد. این خودکشی ناموفق بود و وی جان سالم بدر برد.

در ۱۹۸۸ او به چهار فقره بزه پنهان نگه داشتن اطلاعات از کنگره ایالات متحده در چارچوب سرپوش‌گذاری بر ایران کنترا اقرار کرد. او به دو سال ممنوعیت و ۲۰۰۰۰ دلار جریمه محکوم شد، ولی جرج ایچ دابلیو بوش رئیس‌جمهور وقت در شب کریسمس ۱۹۹۲ او را عفو کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار