کد خبر: ۵۵۹۵
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۴
خودرو شاهین بعد توافق ایرانخودرو و سایپا برای استفاده از موتور TU5 تقریبا ۵۰ میلیون تومان گران شد

مخاطب۲۴- قیمت شاهین در یک ماه ۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. ۱۹ اردیبهشت امسال درحالی قیمت شاهین در بازار به مرز ۴۰۰ میلیون تومان رسید که فروردین ۳۴۵ میلیون تومان ارزش داشت. افزایش ۵۰ میلیون تومانی قیمت خودرو شاهین سایپا در یک ماه گذشته را می‌شود از دو منظر بررسی کرد. اول اینکه در این مدت خودرو‌های داخلی به‌صورت دست‌جمعی گران شدند و موضوع دوم به ماجرای تجهیز این خودرو به موتور TU5 ارتباط دارد. موتوری که ایرانخودرو برای تارا و دناپلاس استفاده می‌کند و شاهین را به رقیب آن‌ها تبدیل می‌کند.

ماجرای افزایش قیمت خودرو شاهین

 

تجهیز شاهین به موتور TU5

شاهین قرار بود به موتور ۱.۶ لیتری برلیانس H300 مجهز باشد. موتوری با حداکثر گشتاور ۱۵۴ نیوتون‌متر و قدرت ۱۱۴ اسب بخار، اما همزمان با ماجرای تحریم این پروژه کنسل شد. درمرحله بعدی سایپا برای پیدا کردن موتور مناسب برای شاهین دست به دامن رقیب دیرینه خود یعنی ایرانخودرو شد. آن‌ها از ایرانخودرو موتور قدرتمند EF7 با گشتاور ۱۵۵ نیوتون‌متر و ۱۱۴ اسب بخار را درخواست کردند، اما با پاسخ منفی روبرو شدند. دو راه مقابل پای سایپا وجود داشت. اول استفاده از موتور M15 تیبا با حجم هزار و ۵۰۰ سی‌سی یا رفتن سراغ پیشرانه‌های دیگر. در قدم اول تولید شاهین با موتور M15 توربوشارژ تیبا آغاز شد و نهایتا سایپا و ایرانخودرو به توافق رسیدند و قرار شد ایرانخودرو موتور TU5 خود را به سایپا بدهد. فروردین امسال مدیرعامل گروه خودروسازی ایرانخودرو اعلام کرد طبق مذاکرات و تفاهم اولیه‌ای که با مدیرعامل شرکت سایپا انجام شده، ۱۰ هزار پیشرانه برای مجهز شدن شاهین، به سایپا تحویل داده می‌شود. گفته می‌شود این موتور‌ها از نوع TU5 پلاس خواهند بود. همان موتور‌هایی که روی دنا پلاس و تارا استفاده می‌شوند و می‌توانند قدرتی معادل ۱۱۳ اسب بخار و گشتاور ۱۴۴ نیوتن‌متر را تولید کنند. 

 

قیمت شاهین در بازار و کارخانه

قیمت شاهین در بازار آزاد طی یک سال گذشته دو تغییر مهم داشته است. یکبار قیمت شاهین در ماه‌های مهر و آبان ۱۴۰۰ نزدیک ۴۰ میلیون تومان ریزش پیدا کرد و تغییر قیمت مهم بعدی آن اردیبهشت امسال رخ داد. قیمت شاهین در روز‌های ابتدایی عرضه آن یعنی اردیبهشت پارسال ۳۸۰ میلیون تومان بود. خرداد قیمت شاهین در بازار به ۳۹۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. تیر‌ماه شاهین را با قیمت ۳۸۰ میلیون تومان خرید و فروش کردند و مرداد ارزش این خودرو به ۳۷۰ میلیون تومان رسید. در شهریور پارسال ماجرای آتش گرفتن شاهین کار خودش را کرد و قیمت این خودرو با کاهش روبرو شد. در روز‌هایی که تقریبا تمامی خودرو‌های داخلی گران می‌شدند، شاهین ارزان می‌شد. مهر‌ماه قیمت شاهین در بازار به ۳۵۵ میلیون تومان رسید و آبان به ۳۳۰ میلیون تومان کاهش پیدا کرد. بعد فروکش کردن ماجرای آتش گرفتن شاهین آذر پارسال شاهد افزایش قیمت ۱۵ میلیون تومانی این خودرو بودیم. ارزش آن به ۳۴۵ میلیون تومان رسید و این رقم تا پایان سال تغییر محسوسی نداشت. فروردین امسال شاهین را با قیمت تقریبی ۳۴۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌کردند تا اینکه تغییر مهم بعدی در قیمت شاهین اردیبهشت اتفاق افتاد. بعد اینکه اعلام شد شاهین به موتور TU5 مجهز می‌شود قیمت آن از ۳۴۵ میلیون تومان به ۳۹۵ میلیون تومان ارتقا پیدا کرد. با همه این تغییر و تحول‌ها قیمت شاهین در بازار آزاد نسبت به یک سال پیش تفاوت چشمگیری ندارد. در حال حاضر قیمت شاهین در بازار تقریبا ۳۹۵ میلیون تومان است و درقیاس با اردیبهشت پارسال نزدیک ۱۵ میلیون تومان گران شده. در کارخانه، اما قیمت شاهین در یک سال گذشته تقریبا ۸۰ میلیون تومان رشد داشته و نزدیک ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است. اردیبهشت ۱۴۰۰ قیمت شاهین در کارخانه ۲۶۷ میلیون تومان بود و حالا سایپا این خودرو را با قیمت ۳۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌فروشد.

تغییر قیمت شاهین در کارخانه و بازار طی یک سال

ماه

قیمت کارخانه

قیمت بازار

اردیبهشت ۱۴۰۰

۲۶۷ میلیون تومان

۳۸۰ میلیون تومان

خرداد ۱۴۰۰

۲۹۱ میلیون تومان

۳۹۰ میلیون تومان

تیر ۱۴۰۰

۲۹۱ میلیون تومان

۳۸۰ میلیون تومان

مرداد ۱۴۰۰

۲۹۱ میلیون تومان

۳۷۰ میلیون تومان

شهریور ۱۴۰۰

۲۹۱ میلیون تومان

۳۷۵ میلیون تومان

مهر ۱۴۰۰

۲۹۱ میلیون تومان

۳۵۵ میلیون تومان

آبان ۱۴۰۰

۲۹۱ میلیون تومان

۳۳۰ میلیون تومان

آذر ۱۴۰۰

۲۹۱ میلیون تومان

۳۴۵ میلیون تومان

دی ۱۴۰۰

۲۹۱ میلیون تومان

۳۴۵ میلیون تومان

بهمن ۱۴۰۰

۳۴۳ میلیون تومان

۳۴۰ میلیون تومان

اسفند ۱۴۰۰

۳۴۳ میلیون تومان

۳۴۵ میلیون تومان

فروردین ۱۴۰۱

۳۴۳ میلیون تومان

۳۴۵ میلیون تومان

اردیبهشت ۱۴۰۱

۳۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

۳۹۵ میلیون تومان

 
منبع: فرارو
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار