کد خبر: ۵۵۰۲
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۵
رحمان عموزاد معروف به رحمان بی رحم، نماینده وزن ۶۵ کیلوگرم ایران در جریان رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی آسیا در اولانباتور مغولستان برابر باجرانگ پونیا دارنده مدال برنز المپیک به مدال طلای آسیا رسید

رحمان عموزاد معروف به رحمان بی رحم،  در ۱۹ سالگی با یک نمایش فوق العاده نفر سوم المپیک را شکست داد و طلای آسیا را بر گردن آویخت. نماینده وزن ۶۵ کیلوگرم ایران در جریان رقابت‌های کشتی آزاد، قهرمانی آسیا در اولانباتور مغولستان برابر باجرانگ پونیا دارنده مدال برنز المپیک و نقره و برنز جهان از هند، در یک مبارزه جسورانه و رو به جلو به برتری ۳ بر یک رسید و بر سکوی نخست آسیا ایستاد. مدال‌های برنز این وزن نیز به رحمان اف از ازبکستان و یاماگوچی از ژاپن رسید.

کولاک رحمان عموزاد، طلای آسیا با شکست نفر سوم المپیک
مخاطب۲۴- رحمان عموزاد که سال قبل در مسابقات جهانی بزرگسالان و در وزن ۵۷ کیلوگرم به توفیقی دست پیدا نکرد و نتوانست در اولین تجربه خود در رده بزرگسالان مدال بیاورد؛ اگرچه پشتکار فوق العاده این جوان مازندرانی باعث شد تا او بار دیگر در انتخابی تیم ملی و در یک وزن بالاتر شرکت کند و به مدال طلا برسد تا دوبنده تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا را بر تن کند.
این جوان اهل خلیل شهر که به نوع کشتی گرفتنش و ۱۰-۰ کردن خیلی از رقبای جهانی اش در رده‌های سنی پایه به "رحمان بی رحم" مشهور شده، امروز در اولان باتور مغولستان برای کسب مدال طلا روی تشک رفت. رحمان عموزاد در دور نخست با نتیجه ۱۱ بر صفر مقابل عنایت اله از پاکستان به پیروزی رسید. وی در دور دوم با نتیجه ۹ بر صفر کایکی یاماگوچی قهرمان جوانان جهان از ژاپن را مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. وی در این مرحله تسوگبادراخ تسیویسورن از مغلوستان را با نتیجه ۶ بر صفر از پیش رو برداشت و راهی دیدار فینال شد.  

 

اما اوج کار رحمان در فینال مسابقات بود؛ جایی که او برابر باجرانگ پونیا، کشتی پرافتخار هندی قرار گرفت؛ کشتی گیری که اتفاقا چندی قبل مهمان حسن یزدانی در جویبار بود. حریف رحمان نقره و برنز جهان و برنز المپیک توکیو را در کارنامه داشت و کمتر کسی تصور می‌کرد در برابر پدیده کشتی ایران از اجرای فن عاجز بماند.  


ظهور یک پدیده جدید در کشتی ایران؛ رحمان بی رحم

رحمان عموزاد که به خوبی به آنالیز کادرفنی تیم ملی توجه کرده بود و با زدن زیر کتف حریف، اجرای خودنمایی به باجرانگ را نمی‌داد، در وقت اول به خاطر اخطار داوران به حریف یک بر صفر پیش افتاد، اما با اتفاقی مشابه این برتری را در وقت دوم از دست داد. عموزاد، اما در فاصله حدود ۲ دقیقه به پایان کشتی، به زیبایی با یک زیرگیری باجرانگ را در خاک نشاند و ۲ امتیاز دیگر گرفت. دفاع فوق العاده پدیده کشتی ایران مقابل باجرانگ که از قدرت بدنی بالایی برخوردار بود، باعث شد عموزاد با همین نتیجه ۳ بر یک برنده کشتی لقب بگیرد و مدال طلای آسیا را بر گردن بیاویزد.  
این اولین قدرت نمایی رحمان عموزاد در رده سنی بزرگسالان بود که با شکست نفر سوم المپیک به مدال طلای آسیا رسید. رحمان بی رحم که دو ماه دیگر ۲۰ ساله خواهد شد، می‌تواند پا جای حسن یزدانی گذاشته و خودش را به عنوان یک نابغه در سطح جهان معرفی کند.  
بدون شک طلای رحمان که اولین طلای کاروان کشتی آزاد ایران در مسابقات آسیایی ۲۰۲۲ بود، می‌تواند سخت‌ترین و با ارزش‌ترین مدال ایران در این تورنمنت باشد؛ نه به خاطر تجربه کم و جوانی عموزاد، بلکه به خاطر نمایش بی نظیر او در برابر باجرانگ هندی.

منبع: ورزش ۳

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار