کد خبر: ۵۰۷۴
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۹
زمانی که کارگران در جایی مشغول به کار می‌شوند، شاید به اندازه کافی در مورد دریافت دستمزد خود و قوانینی که در این باره وجود دارد، اطلاعات نداشته باشند؛ موضوع مهمی که چه بسا به زیان آن‌ها تمام شود و کارفرما حقوق آن‌ها را پایمال کند.
سطوح مزدی کارگران یعنی چه؟

به گزارش سرویس اقتصادی مخاطب ۲۴ به نقل از «تابناک»، از جمله موضوعات مهم در مورد حقوق کارگران، سایر سطوح دستمزدی است که اخیراً و به واسطه دو نرخی شدن درصد افزایش حقوق از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.

 

سطوح مزدی کارگران یعنی چه؟

 


بیشتر بخوانید:میزان مالیات کارگران چقدر است؟منظور از سایر سطوح مزدی، میزان پایه حقوق و مزدی است که سال گذشته بیش از رقم حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار بوده و شامل آن دسته از مشمولان قانونی کار می‌شود که پایه حقوق آن‌ها در سال گذشته بر اساس سنوات و سابقه کار از یک میلیون و ۹۱۰ هزار تومان بیشتر بوده است.

یکی از اصلی‌ترین هدف‌های کارگران از فعالیت خود، دریافت مزد و حقوق است. حال اگر در مورد این موضوع اطلاعات کافی داشته باشند می‌توانند به حق واقعی خود برسند و همین داشتن اطلاعات باعث می‌شود تا برخی از کارفرمایان حق آن‌ها را پایمال نکنند.

 


حداقل مزد به صورت عدد ثابت بیان می‌شود مثلا برای سال ۱۳۹۹ این مبلغ برای کارگران اعم از قرارداد دائم یا موقت مبلغ یک میلیون و ۸۳۵ هزار تومان ریال تعیین شده است. منظور از سایر سطوح مزدی، میزان پایه حقوق و مزدی است که سال گذشته بیش از رقم حداقل دستمزد (یک میلیون و ۸۳۵ هزار تومان) مصوب شورای عالی کار بوده است.

روش محاسبه سایر سطوح دستمزدی برای سال ۱۴۰۰:

حقوق پایه سال ۹۹ (× ۱.۲۶ درصد افزایش حقوق) + عدد ثابت سال ۱۴۰۰ (۲.۴۸۳.۵۵۵ ریال ۳۰ روز) = حقوق پایه سال ۱۴۰۰

یک مثال در خصوص سایر سطوح مزدی:

اگر پایه حقوق شخصی در سال ۹۹ به میزان ۳ میلیون تومان باشد، به این صورت محاسبه خواهد شد:
۳ میلیون حقوق پایه × ۲۶% =۷۸۰ هزار تومان به پایه حقوق اضافه می‌شود.
یعنی، ۷۸۰ هزار تومان + رقم ثابت سال ۱۴۰۰ (۲۴۸ هزار تومان) + حقوق ۳ میلیون که جمع آن ۴ میلیون و ۲۸ هزار تومان خواهد بود.

برچسب ها: انیشتن جنگ بمب اتم
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار