کد خبر: ۴۹۵۰
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۰
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نور از زنده گیری یک قلاده پلنگ ماده در منطقه کوهستانی نور این شهرستان خبر داد.

به گزارش سرویس اجتماعی مخاطب ۲۴ به نقل از عباس بابایی در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: یک قلاده پلنگ ماده حدود پنج سال که باردار نیز بود دیروز در تله سیمی کشاورزان در حوالی روستای پیمط جاده آب پری گرفتار شده بود، با حضور به‌موقع کارشناسان محیط زیست زنده گیری شد.

 

ماده پلنگ در نور زنده گیری شد

 


بیشتر بخوانید: علت تلف شدن پلنگ ایرانی ساوجبلاغ مشخص شدوی ادامه داد: تیم امدادی حفاظت محیط زیست شهرستان با مشاهده این قلاده پلنگ که از ناحیه دست آسیب دیده بود درخواست اعزام نیروی دامپزشک و اسلحه بیهوشی از اداره کل کرد که با استفاده از داروی بیهوشی، حیوان از تله آزاد شد.

وی اظهارداشت: به منظور اطمینان از سلامت پلنگ، حیوان به مرکز قرنطینه سمسکنده ساری منتقل شد تا جهت تیمار پس از ۴۸ ساعت و اطمینان از به دست آوردن سلامتی کامل حیوان در همین زیستگاه (منطقه حفاظت شده البرز مرکزی شمالی-حوزه شهرستان نور) رها سازی شود.

کشاورزان مازنی برای جلوگیری از هجوم گراز‌های وحشی گرسنه به اراضی کشاورزی همه ساله در آستانه برداشت محصول، تله‌های سیمی را در مبادی ورودی این حیوانات نصب می‌کنند که گاهی این موانع باعث گرفتار شدن سایر حیوانات منطقه هم می‌شود.

در سال‌های گذشته چند قلاده از پلنگ جنگل‌های مازندران که گونه تحت حمایت نیز محسوب می‌شود توسط برخی افراد سودجو و دامداران منطقه کشته شدند که با اجرای طرح پرداخت غرامت حمله پلنگ به دامداران در دولت یازدهم، شکار این گونه کمیاب توسط دامداران و کشاورزان کاهش چشمگیری یافت.

حدود یکصد هزار هکتار منطقه حفاظت شده البرز مرکزی شمالی، ۱۵ هزار هکتار منطقه حفاظت شده هراز، منطقه حفاظت شده جنگلی واز بخش چمستان با حدود ۱۰ هزار هکتار و منطقه شکار ممنوع ۴۰۰هکتاری رزن بخش بلده توسط نیرو‌های محیط زیست شهرستان نور حفاظت می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار