کد خبر: ۴۵۹۰۸
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۵

هجوم موج شدید گرما به خاورمیانه و دربرگیری شمال و جنوب کشور

ناظر عالی شرکت‌های توزیع نیروی برق با بیان اینکه افزایش دما عامل اصلی افزایش مصرف برق در ایران است نسبت به هجوم موج شدید گرما به خاورمیانه و دربرگیری مناطق جنوبی-شمالی کشور هشدار داد.

مخاطب ۲۴- سید سعید میرشریفی در ارتباط با میزان مصرف برق توسط بخش‌های مختلف در فصل گرم سال جاری و لزوم مدیریت مصرف گفت: باوجود اقدامات مثتبی مانند برنامه‌ریزی کلان، دقیق و اجرای طرح‌های مدیریت مصرف برای تعرفه‌های مختلف به خصوص صنعتی، کشاورزی، تجاری و اداری، احداث یا توسعه بخش نیروگاهی توسط صنایع، اعم از نیروگاه حرارتی و تجدیدپذیر، توسعه، تکمیل و رفع نواقص شبکه انتقال و فوق توزیع، احداث انواع نیروگاه‌های تجدیدپذیر یا حرارتی و یا تکمیل بخش بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، نظارت عالیه و ویژه بر عملکرد شرکت‌های توزیع در حوزه مدیریت و بهینه‌سازی مصرف و ارائه مشاوره، رؤیت‌پذیری و کنترل‌پذیری فیدر‌های اختصاصی صنایع با کنتور‌های هوشمند و هماهنگی بیشتر با وزارت نفت برای تأمین کافی و به موقع سوخت برای نیروگاه‌های کشور همچنان ناترازی میان تولید و مصرف برق وجود دارد.
ناظر عالی شرکت‌های توزیع نیروی برق ادامه داد: در کنار سایر اقدامات، وزارت نیرو برای عبور موفق از اوج بار تابستان سال ۱۴۰۳ تعداد ۱۸۰ اقدام راهبری اجرایی کرد که همه این موارد گام‌های مؤثری در کاهش شدت رشد و جبران فاصله بین تولید و مصرف انرژی برق بود.
وی اضافه کرد: با این وجود متوسط دمای جهانی به ویژه در منطقه خاورمیانه و مشخصاً در ایران به میزان حداقل دو درجه بیشتر از میانگین بلند مدت، عامل اصلی افزایش حدود ۵۴۰۰ مگاواتی تقاضای مصرف برق نسبت به مدت مشابه سال گذشته در این روز‌ها شده است.
میرشریفی ادامه داد: همین موضوع باعث بالا رفتن شدید نیاز مصرف برق پیاپی و ثبت حد نصاب بی‌سابقه ۷۷ هزار و ۱۵۲ مگاوات مصرف برق در یکی از گرمترین روز‌های سال جاری (سه شنبه ۱۹/۰۴/۱۴۰۳) و خلق رشد ۵ درصدی نیاز مصرف برق در کشور در سال جاری نسبت به اوج آن در سال ۱۴۰۲ شد و در صورت استمرار این وضعیت به احتمال قریب به یقین رشد بیش از ۶ درصدی این مؤلفه در هفته‌های آتی نسبت به سال قبل دور از انتظار نخواهد بود.

بیشتر بخوانید

ناظر عالی شرکت‌های توزیع نیروی برق در مورد مصرف برق در یک‌ماهه اول دوره اوج مصرف تابستان ۱۴۰۳ خاطرنشان کرد: طبق گزارشات روزانه پیک برق و آمار‌های رسمی اعلام شده، مدیریت مصرف در بخش صنایع بزرگ و انرژی‌بر (مشترکین برق منطقه‌ای) تقریباً محقق شده است و اطلاعات آماری در بخش مشترکین توزیع شامل همه تعرفه‌ها دقیقاً بیانگر تأثیر بالای افزایش دما کشور بر میزان مصرف و تأیید سهم زیاد تعرفه خانگی (به خصوص سرمایش) در این سطح است.
وی با تقسیم شرکت‌های توزیع به ۴ گروه اصلی ادامه داد: شرکت‌های توزیع طبق گزارشات واصله برای این بازه زمانی به چهار گروه تقسیم می‌شوند که شامل شرکت‌هایی با افزایش درصد انرژی مصرفی زیاد، شرکت‌هایی با افزایش درصد انرژی مصرفی متوسط، شرکت‌هایی با کاهش درصد انرژی مصرفی متوسط و شرکت‌هایی با کاهش درصد انرژی مصرفی زیاد است.
میرشریفی ادامه داد: هجوم موج شدید گرما به خاورمیانه و دربرگیری مناطق جنوبی-شمالی کشور علت رشد ۶ تا ۱۵ درصدی مصرف در این روز‌ها نسبت به دوره مشابه سال قبل است که باعث شده است این مناطق در این رشد بی‌رویه نیاز مصرف سهم اصلی را داشته باشند، بنابراین باید هوشیار بود که اگر این موج گرما و افزایش دما کل کشور را با همین شدت و همزمان متأثر می‌کرد چه بسا تأمین برق پایدار با مشکلات جدی مواجه می‌شد.
ناظر عالی شرکت‌های توزیع برق در پایان با تأکید بر ضرورت مشارکت مشترکین خانگی با هدف حفظ پایداری برق بیان کرد: در این روز‌ها به طور قطع با همکاری و همدلی مردم و کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی مصرف برق و جابجایی زمان مصرف برق از ساعات اوج مصرف به ساعات کم‌باری (۲۳ تا ۶ صبح) و میان‌باری (۱۸-۲۰)، می‌توان ضمن تأمین برق مورد نیاز برای گردش چرخ صنعت، تولید و اشتغال کشتی صنعت برق را سالم به ساحل آرامش رهنمون کرد.

برچسب ها: مصرف برق
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
پیام بهرام رادان در پی درگذشت سعید راد title
بهرام رادان بازیگر سینما، در پی درگذشت سعید راد پیام تسلیتی در صفحه خود منتشر کرد
قطع انگشت بخاطر المپیک ۲۰۲۴ پاریس title
ورزشکار هاکی استرالیا برای از دست ندادن فرصت حضور در المپیک تصمیم گرفت قسمتی از انگشت دستش را قطع کند.
برانکو هم درگذشت سعید راد را تسلیت گفت title
برانکو ایوانکوویچ درگذشت سعید راد، بازیگر سینما، را تسلیت گفت.
ابراهیم حاتمی‌کیا به درگذشت سعید راد واکنش نشان داد title
ابراهیم حاتمی کیا در پی درگذشت سعید راد از او به عنوان یک بازیگر حرفه‌ای یاد کرد و از درگذشت‌اش ابراز تاسف کرد.
سعید راد درگذشت title
سعید راد بازیگر قدیمی سینمای ایران دار فانی را وداع گفت.
آقای خواننده از ایران رفت؟ title
معین زد با نام اصلی محسن زندی خواننده موسیقی پاپ ساعاتی پیش با انتشار تصویری در هواپیما خبر خروجش از ایران را داد.
چه زمان‌هایی لپ گلی می‌شویم؟ title
اسکن‌های مغزی نشان می‌دهد که سرخ‌شدن صورت بیشتر با حس معذب‌شدن ارتباط دارد تا افکار پیچیده‌ی مغز از آنچه دیگران در مورد ما فکر می‌کنند.
برگزیده
کشور را با اختلاف و دعوا نمی‌توان اداره کرد title
رئیس‌جمهور منتخب گفت: کشور را با اختلاف و دعوا نمی‌توان اداره کرد و باید دست به دست هم دهیم تا پاسخگوی مردم باشیم.
المپیکی ۱۵ ساله ایران با اسلحه ۲۰ هزار یورویی در جستجوی طلا title
کوچکترین عضو کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۴ پاریس می‌گوید همه تلاشش را می‌کند تا مدال طلای المپیک را بر گردن آویزد
پیش بینی بورس امروز ۲۷ تیر ۱۴۰۳ title
ارزش معاملات خرد سهام در دو روز ابتدایی هفته در سطح پایینی قرار گرفت. روز شنبه ارزش معاملات خرد سهام ۲ هزار و ۹۷۹ میلیارد تومان بود و روز یکشنبه با رشد اندک ۴ درصدی به ۳ هزار و ۱۰۶ میلیارد تومان رسید. ناظران مشکل کمبود برق صنایع را یکی از عوامل اصلی ریزش بازار و افت معاملات می‌دانند. مشکلی که با گرم‌تر شدن هوا در دو هفته اخیر جدی‌تر شد و با خبر قطع برق شرکت سایپا و تعطیلی خط تولید شرکت فولاد ارفع به سرتیتر اخبار رسانه‌ها رسید.
پزشکیان: بدون حمایت مردم نمی‌توان اقدامی انجام داد title
رئیس جمهور منتخب گفت: اگر مردم نخبگان کارشناسان تولید کنندگان صنعتگران، مذهبیان، فرهنگیان، عشایر، کشاورزان و همه اقشار مردم نباشند امکان ندارد که بتوانم به تنهایی کاری را انجام دهم.
پیام تبریک مقامات جهان به مسعود پزشکیان title
مسعود پزشکیان در دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که دیروز (جمعه پانزدهم تیرماه) برگزار شد، با کسب اکثریت آرا پیروز و نهمین رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.
مسعود پزشکیان، نهمین رئیس‌جمهور ایران شد title
در پایان شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، مسعود پزشکیان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا رئیس دولت چهاردهم شد.