کد خبر: ۴۵۸۴۲
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۶

سهام سلیم به فرابورس معرفی شد

با تاکیدات مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو و پی‌گیری‌های مستمر صورت گرفته، فرآیند ورود سهام سلیم به بازار فرابورس سرعت گرفت و این سهم به فرابورس معرفی شد.

مخاطب24:امیر چراغعلی، نماینده مدیرعامل ایران خودرو در نشست خبری ویژه معارفه شرکت سرمایه گذاری سلیم که در فرابورس ایران برگزار شد، با بیان این‌که سیاست گروه صنعتی ایران خودرو، وارد کردن شرکت‌های زیرمجموعه به بازار سرمایه است، گفت: بیش از ۶۰ شرکت غیر بورسی در زیرمجموعه ایران خودرو وجود دارد که هدف ما عرضه اولیه ۱۹ شرکت است و به جهت ترکیب سهامداران حقیقی آن (کارکنان گروه صنعتی ایران خودرو) به صورت ویژه و اولویت دار توسط مدیریت ارشد گروه صنعتی ایران خودرو دنبال شد.

وی با اشاره به ترکیب سبد سرمایه گذاری‌های سلیم، بر اهمیت سلیم در شرکت‌های حاضر در پرتفوی آن اشاره کرد و گفت: شرکت‌های این مجموعه در زنجیره ارزش گروه صنعتی ایران خودرو اهمیت بالایی دارند که توجه به سرمایه‌گذاری سلیم را دوچندان می‌کنند.

به گفته چراغعلی، فضای کسب‌وکار صنعت خودرو در ۱۰ سال اخیر نشان می‌دهد عمده شرکت‌های این صنعت شرایط خوبی ندارند، اما با مدیریت خوب و حمایت‌های ایران خودرو، ضمن سودآوری و افزایش ثروت، پروژه‌های خوبی در بحث داخلی سازی برخی محصولات در مجموعه سلیم انجام شده است.

نماینده مدیرعامل ایران خودرو، با اشاره به این‌که شرکت سرمایه‌گذاری سلیم سه حوزه اصلی در فعالیت دارد، اظهار کرد: این حوزه‌ها شامل شرکت‌داری، سرمایه‌گذاری در سهام و سرمایه‌گذاری در سایر دارایی‌های مالی است.
وی ضمن اعلام برنامه‌های گروه صنعتی ایران خودرو در حمایت از سهام سلیم بعد از بازگشایی به رویکرد این مجموعه در توسعه محصولات شرکت‌های تابعه سلیم نیز اشاره کرد.

چراغعلی خاطرنشان کرد: مقایسه شرکت سلیم با سایر شرکت‌های گروه ایران خودرو به لحاظ سودآوری نشانگر آن است که این شرکت از بالاترین نسبت سود برخوردار بوده و بازدهی بالایی داشته است.

در ادامه، عرفان معماریان، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سلیم با مروری بر تاریخچه این شرکت، گفت: سلیم در سال ۱۳۸۳ ثبت و تاسیس و در سال ۱۳۹۸ به عنوان نهاد مالی در سازمان بورس ثبت شد. در سال گذشته نیز در فرابورس پذیرش و درج شد.

وی یادآور شد: دو شرکت زیرمجموعه گروه هلدینگ اصلی سلیم در فرابورس پذیرش و درج شده که یکی از این شرکت‌ها یعنی گوهر فام با نماد شفام در فروردین ماه جاری عرضه اولیه شد.

معماریان افزود: دومین شرکتی که عرضه خواهد شد نیز سرمایه‌گذاری سلیم است که حوزه فعالیت آن سرمایه‌گذاری در سهام و ساخت قطعات خودرو است.

وی اظهار کرد: بر اساس بهای تمام شده در پایان سال مالی ۱۴۰۲، ارزش شرکت سرمایه‌گذاری سلیم ۲۴۵۰ میلیارد تومان بوده است. هم‌چنین ارزش بازار بر اساس قیمت روز بازگشایی حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سلیم در ادامه با اشاره به وضعیت مالی این شرکت، خاطرنشان کرد: بازدهی و عملکرد سلیم نشان می‌دهد که سود خالص شرکت در سال گذشته ۸۰۴ میلیارد تومان بوده است که به ازای هر سهم معادل ۲۵۷ تومان بوده است.

وی، با بیان این‌که شرکت‌های تابعه این مجموعه، ایمن خودرو شرق، گوهر فام، ترنیان سهم و قند ثابت خراسان هستند، اظهار کرد: ایمن خودرو شرق شرکت صد درصدی سرمایه‌گذاری سلیم است. علاوه بر این ۷۵ درصد گوهر فام، صد درصد ترنیان سهم و ۲۰ درصد قند ثابت خراسان متعلق به سلیم است.

به گفته معماریان، برنامه‌های آتی این شرکت شامل بهینه‌سازی پرتفوی بورسی، پذیرش شرکت‌های غیر بورسی در فرابورس، انجام اصلاحات ساختاری در شرکت‌های تابعه از طریق افزایش سرمایه و انجام افزایش سرمایه از محل سود انباشته است.

میثم بلگوریان، نماینده ارزش‌گذار صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی امید لوتوس پارسیان نیز در این نشست به تشریح جزییات ارزش‌گذاری سرمایه‌گذاری سلیم پرداخت و گفت: ترکیب پرتفوی این مجموعه نشان می‌دهد که ۴۳ درصد خودرو، ۲۸ درصد محصولات شیمیایی، ۱۵ درصد سرمایه‌گذاری‌ها، ۱۲ درصد قند و شکر و دو درصد سایر صنایع است.

وی افزود: گزارش ارزش‌گذاری، مربوط به ۲۶ اردیبهشت‌ماه سال جاری و یک روز پس از عرضه اولیه گوهر فام است که بر اساس آن ارزش روز پرتفوی شرکت حدود ۲۶۲۰ میلیارد تومان است. ارزش‌گذاری دو شرکت ایمن خودرو و ترنیان سهم نیز در این فرآیند انجام شده است.

بلگوریان خاطرنشان کرد: روش‌های ارزش‌گذاری سهام این مجموعه با مدل جریانات نقدی آزاد حقوق صاحبان سهام، مدل تنزیل سود تقسیمی و مدل نسبی با استفاده از نسبت پی بر‌ای انجام شده است.

وی تصریح کرد: ارزش پرتفوی غیر بورسی سلیم ۲۵۵۰ میلیارد تومان است و نهایتا ارزش خالص دارایی‌های سلیم ۴۹۹۰ میلیارد تومان و به ازای هر سهم ۱۵۹۶ تومان برآورد شده است که مطابق رویه ارزش گذاری شرکت‌های سرمایه گذاری، قیمت بازگشایی ضریبی از ارزش خالص دارایی هاست و برای سلیم این ضریب معادل ۷۰ درصد در نظر گرفته شده است و لذا ارزش کل شرکت در روز بازگشایی معادل ۳۴۹۳ میلیارد تومان و به ازای هر سهم ۱۱۱۷ تومان برآورد شده است.

برچسب ها: ایران خودرو
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
گفتگو با مادر و دختر افغانستانی که آرین ۳ ساله را ربودند title
مادر و دختر کودک‌ربا پس از بازداشت، مدعی شدند که به آرین سه ساله وابسته شده بودند به همین لحاظ او را تحویل پلیس نداده بودند.
توله روباه‌های قرمز در جنگل هیرکانی title
شکار گونه‌های مختلف حیوانی از جمله روباه توسط شکارچیان متخلف، از مهم‌ترین معضلات حیات وحش ایران است.
روایت خسرو شکیبایی از یک آدم خاص در زندگی title
او «هامون» بود و ما شیفته‌اش، اما این «هامونِ» سینما در زندگی راستین خود، آنجا که دیگر خبری از صحنه و قاب دوربین نبود، شیفته و شیدای چه کسی بود. این رازی بود که بسیاری از ما نمی‌دانستیم.
خانم مجری معروف وارد چه شغلی شده است؟ title
مژده لواسانی، مجری صداوسیما با انتشار یک عکس اعلام کرد که این روز‌ها مشغول کار وکالت است.
دونالد ترامپ حامی تیک تاک شد! title
دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری حمایت خود را از تیک تاک اعلام کرد.
استایل سِت خانم و آقای بازیگر جلب‌توجه کرد title
عکس جدیدی از نوید محمدزاده و فرشته حسینی منتشر شده است. استایل ورزشی و ست این زوج مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفت.
برگزیده
پیش بینی بورس امروز ۲۷ تیر ۱۴۰۳ title
ارزش معاملات خرد سهام در دو روز ابتدایی هفته در سطح پایینی قرار گرفت. روز شنبه ارزش معاملات خرد سهام ۲ هزار و ۹۷۹ میلیارد تومان بود و روز یکشنبه با رشد اندک ۴ درصدی به ۳ هزار و ۱۰۶ میلیارد تومان رسید. ناظران مشکل کمبود برق صنایع را یکی از عوامل اصلی ریزش بازار و افت معاملات می‌دانند. مشکلی که با گرم‌تر شدن هوا در دو هفته اخیر جدی‌تر شد و با خبر قطع برق شرکت سایپا و تعطیلی خط تولید شرکت فولاد ارفع به سرتیتر اخبار رسانه‌ها رسید.
پزشکیان: بدون حمایت مردم نمی‌توان اقدامی انجام داد title
رئیس جمهور منتخب گفت: اگر مردم نخبگان کارشناسان تولید کنندگان صنعتگران، مذهبیان، فرهنگیان، عشایر، کشاورزان و همه اقشار مردم نباشند امکان ندارد که بتوانم به تنهایی کاری را انجام دهم.
پیام تبریک مقامات جهان به مسعود پزشکیان title
مسعود پزشکیان در دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که دیروز (جمعه پانزدهم تیرماه) برگزار شد، با کسب اکثریت آرا پیروز و نهمین رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.
مسعود پزشکیان، نهمین رئیس‌جمهور ایران شد title
در پایان شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، مسعود پزشکیان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا رئیس دولت چهاردهم شد.
پورمحمدی در کجا رای داد؟ title
محمدباقر قالیباف، محسنی اژه ای، محمود واعظی و همسرش، حسین دهقان و آملی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم شرکت کردند.
رهبر انقلاب: مردم عزیزمان امروز بهترین را انتخاب کنند title
رهبر انقلاب گفتند: ان‌شاءالله مردم عزیزمان موفق شوند رای بدهند و بهترین را انتخاب کنند.