کد خبر: ۴۵۸۴۰
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۲
در نشست خبری معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران خودرو مطرح شد

ایمن‌ترین خودرو ساخت داخل در آستانه ورود به بازار

معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران خودرو، اعلام کرد: تا زمستان امسال، ظرفیت تولید ری را به ۲۰ دستگاه در ساعت افزایش خواهد یافت و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، امسال ۱۰ هزار دستگاه از این محصول تولید و از نیمه دوم سال عرضه خواهد شد.

مخاطب24:مهدی رادمنش در نشست خبری با محوریت خودرو ری‌را، عنوان کرد: طراحی این خودرو مطابق با استاندارد‌های روز بوده و در سطح تجهیزات ایمنی و رفاهی بالا و در تیراژ مناسب عرضه خواهد شد. میزان ساخت داخل این محصول در حال حاضر حدود ۶۸ درصد بوده که در ادامه تولید انبوه، افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به مشخصات فنی خودروی ری‌را، خاطرنشان کرد: این محصول دارای موتور EF۷P TC با حجم ۱۶۴۵سی سی و توان ۱۶۰ اسب بخار است. حداکثر گشتاور این خودرو ۲۴۰ نیوتن متر بوده و دارای ۱۶ سوپاپ و حداکثر سرعت ۱۹۵ کیلومتر بر ساعت است.
رادمنش با بیان این‌که ترمز‌های عقب و جلو این خودرو دیسکی بوده و از چهار کیسه هوا در نسخه اول برخوردار است که در نسخه‌های بعدی افزایش خواهد یافت، اظهار کرد: فرمان برقی این محصول قابلیت تنظیم در چهار جهت را دارد. هم چنین کلید‌های کنترل بر روی فرمان و نیز سیستم تهویه اتوماتیک در این خودرو پیش بینی شده است.
وی افزود: آیینه الکتروکرومیک و آیینه‌های برقی تاشونده، شیشه‌های مجهز به آنتی‌ترپ و پاور ویندو، شیشه‌های عقب سولار و دودی، چراغ‌های مه شکن، چراغ‌های خوشامد‌گویی و... از سایر مشخصات این محصول است. ری‌را در زمینه امکانات هیچ کسری نسبت به رقبا نداشته و پر امکانات‌ترین خودروی ساخت داخل است.
معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران خودرو، با اشاره به این‌که تریم داخلی این خودرو، کاملا جدید و منطبق بر خودرو‌های لوکس دنیا طراحی شده و یک طراحی چند جانبه دارد، گفت: مانیتور یکپارچه با نمایشگر جلو آمپر و امکانات رفاهی متعددی برای این محصول تعبیه شده است. هم چنین داخل خودرو نورپردازی شده است که مشتری می‌تواند بنابر سلیقه خود رنگ آن را تغییر دهد.
وی با اشاره به این‌که در حوزه قوای محرکه که یکی از آورده‌های بزرگ این محصول است، موتور EFP توربوشارژ بر روی ری‌را توسعه داده شده است، اظهار کرد: موتور EF۷TC در ایران خودرو وجود داشت و بر روی محصولات نصب می‌شد، اما برای خودرویی با این مشخصات، نیازمند توان و گشتاور بیش‌تری بودیم. هم چنین به سبب استاندارد آلایندگی و مصرف سوخت ناگزیر به کاهش مصرف سوخت بودیم، بنابراین موتور جدید با همت شرکت ایپکو توسعه داده شد.
رادمنش افزود: یکی از ویژگی‌های این محصول، کاهش دور آرام موتور از ۸۵۰ به ۶۵۰ دور در دقیقه است که موجب کاهش مصرف سوخت می‌شود. این موتور که شتاب بالایی به خودرو می‌دهد، در آینده می‌تواند استاندارد یورو شش را نیز پاس کند.

شبکه برق و الکترونیک ایران خودرو
به بیان وی، یکی دیگر از ویژگی‌های اختصاصی ری‌را، بهره گیری از شبکه برق و الکترونیک اختصاصی ایران‌خودرو بوده که برای نخستین بار در کشور توسعه داده شده است. در این پروژه، شرکت دانش بنیان جتکو متولی کار شد و توانست سخت افزار و نرم افزار BCM با نام IKBCM را برای این محصول توسعه دهد که طبق برنامه برروی خودرو‌های دنا جوانان، ری‌را و تارا با موتور سه سیلندر از این شبکه استفاده خواهد شد و در آینده، این شبکه برای سایر محصولات نیز توسعه داده خواهد شد.
معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران خودرو، یادآور شد: از دیگر ویژگی‌های خاص این محصول، ماژول اتصال به شبکه خودرو است که برای نخستین بار در ایران انجام شد. این ماژول ماحصل همکاری شرکت دانش بنیان تام ایران خودرو و جهاد دانشگاهی شریف است.
وی با بیان این‌که برای بهره برداری از این تجهیز، نیازمند زیرساخت‌هایی هستیم که با همکاری هلال احمر در حال انجام است، گفت: بر این اساس، در صورت بروز سانحه، سرنشینان می‌توانند با فشار دادن تنها یک دکمه، به اپراتور متصل شوند.
رادمنش با اشاره به این‌که یکی از نرم افزار‌های اختصاصی که در این محصول توسعه داده شده است، به خریداران این محصول کمک می‌کند تا با نصب آن از شرایط خودرو به صورت برخط مطلع شوند و امکاناتی نظیر اطلاع از موقعیت خودرو، دسترسی به امداد خودرو و امکان دیاگ محصول از راه دور را دریافت کنند. هم چنین کامپیوتر سفر بر روی نرم افزار این خودرو پیش بینی شده است و به صورت کلی، پس از اتصال به اینترنت، مجموعه‌ای از امکانات به این محصول اضافه خواهد شد.
وی با اشاره به این‌که در محصول ری‌را، خودرو متصل (Connected Car) در دو حوزه مخابراتی برد بلند و برد کوتاه فعال شده و هرکدام ویژگی‌های خود را دارد، گفت: در آینده و با اتصال خودرو به خودرو‌های اطراف و محیط اطراف، می‌توانیم سیستم ناوبری را نیز توسعه دهیم که این موارد پیش بینی و مقدمات آن نیز مهیا شده است.
معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران خودرو بیان کرد: IKP۲ یک پلتفرم جدید است و به همین دلیل خط کامل بدنه سازی را برای این محصول توسعه دادیم که قادر به تولید دو نسخه بنزینی و برقی است و شرکت تام ایران خودرو متولی این فرآیند بود.
وی افزود: برای تولید این محصول، هزار تن قالب سازی در داخل کشور و توسط شرکت آیکید و شرکت‌های مرتبط با آن صورت گرفت و هزار و ۲۳۰ تن قالب نیز به خارج از کشور سفارش گذاری شد.
رادمنش با بیان این‌که برای تولید ری‌را هم چنین خطوط رنگ خودرو اصلاح شده و خط کامل مونتاژ و تکمیل کاری توسعه داده شد، اظهار کرد: دستگاه‌های تست آخر خط ری‌را نیز برای نخستین بار توسط شرکت دانش‌بنیان جهاد دانشگاهی شریف توسعه داده شد که می‌تواند تنطیمات زوایای چرخ و چراغ را انجام دهد، این اقدام نیز به خوبی انجام و نصب شده است و به زودی به بهره برداری می‌رسد.

آماده تولید انبوه ری را هستیم
وی با اشاره به این‌که از بهمن ماه سال گذشته، وارد مرحله آفلاین محصول ری را شدیم و در حال حاضر آماده شروع تولید انبوه هستیم، گفت: ظرفیت تولید خطوطی که توسعه داده شد، ۲۰ دستگاه در ساعت است که ۱۱۰ هزار دستگاه در سال می‌تواند تولید کند. از ابتدای تولید این محصول، سیستم یکپارچه برنامه ریزی تولید اجرا شد؛ برنامه‌ریزی جامع قطعات و مواد از همان ابتدا در پروژه اجرا و سیستم نوین کیتینگ و لجستیک در خط مونتاژ اجرا شد که آخرین فناوری‌های تولید و صنعتی سازی در دنیا به شمار می‌رود و در خطوط تولید ری‌را استفاده می‌شود.
معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران خودرو، با بیان این‌که یکی از ویژگی‌های خاص خط تولید ری‌را، استفاده از گان‌های MFDC است، یادآور شد: برای نخستین بار است که در خط تولید بدنه محصولات داخل کشور از این گان استفاده می‌شود. این گان‌ها آخرین تکنولوژی گان‌های تولید بدنه هستند که قابلیت کنترل پارامتر‌ها را داشته و با استفاده از آن‌ها، کیفیت جوش محصولات ارتقای قابل ملاحظه‌ای یافته و مصرف برق نیز کاهش خواهد یافت.
وی با اشاره به این‌که تاکنون بالغ بر ۱۵۰ آیتم تست بر روی خودروی ری‌را صورت گرفته که تمام آن‌ها با نتایج مثبت پشت سر گذاشته شده است، عنوان کرد: با توجه به انجام دو مرحله تست‌های تصادف بر روی این خودرو، با قاطعیت اعلام می‌کنیم که ری را، ایمن‌ترین خودروی ساخت داخل کشور است.

برچسب ها: ایران خودرو
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
مادر محمد بحرانی لالایی خواند و اشک پسرش را سرازیرشد! title
محمد بحرانی بازیگر و صداپیشه متولد سال ۱۳۶۰ در شهر شیراز است.
اگر گفتید ایران رتبه چندم مصرف کنندگان مداوم نوشیدنی‌های الکلی در دنیا را دارد؟ title
یک اقتصاددان گفت: سازمان WHO در سال ۲۰۲۲ در گزارشی اعلام کرد ایران از نظر سرانه مصرف الکل در میان مصرف کنندگان مداوم نوشیدنی‌های الکلی، رتبه نهم دنیا را دارد!
رضا ایرانمنش از بیمارستان مرخص شد title
رضا ایرانمنش که چند روز پیش در بیمارستان بستری شده بود، از بیمارستان مرخص شد.
مهدی طارمی به اینتر پیوست title
مهاجم ایرانی چند فصل اخیر پورتو به طور رسمی به قهرمان ایتالیا پیوست.
ماجرای آهنگ جدید امیرتتلو برای امام حسین چیست؟ title
کاری که با عنوان «آهنگ جدید امیر تتلو» در حال انتشار است، نسخه بروز شده یک اثر قدیمی مربوط به ۹ سال پیش است.
قتل پسر ناخلف خانواده توسط پدر با شلیک گلوله در تهران title
مرد میانسالی که پسر خود را باکلت‌کمری به قتل رسانده بود، توسط کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ دستگیر شد و به ارتکاب جنایتی هولناک اعتراف کرد.
کلاهبرداری در پوشش محرم title
رییس پلیس فتا پایتخت از کلاهبرداری در پوشش محرم خبر داد و گفت: کلاهبرداران با ارسال فایل‌های آلوده به بدافزار به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند.
برگزیده
پزشکیان: بدون حمایت مردم نمی‌توان اقدامی انجام داد title
رئیس جمهور منتخب گفت: اگر مردم نخبگان کارشناسان تولید کنندگان صنعتگران، مذهبیان، فرهنگیان، عشایر، کشاورزان و همه اقشار مردم نباشند امکان ندارد که بتوانم به تنهایی کاری را انجام دهم.
پیام تبریک مقامات جهان به مسعود پزشکیان title
مسعود پزشکیان در دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که دیروز (جمعه پانزدهم تیرماه) برگزار شد، با کسب اکثریت آرا پیروز و نهمین رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.
مسعود پزشکیان، نهمین رئیس‌جمهور ایران شد title
در پایان شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، مسعود پزشکیان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا رئیس دولت چهاردهم شد.
پورمحمدی در کجا رای داد؟ title
محمدباقر قالیباف، محسنی اژه ای، محمود واعظی و همسرش، حسین دهقان و آملی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم شرکت کردند.
رهبر انقلاب: مردم عزیزمان امروز بهترین را انتخاب کنند title
رهبر انقلاب گفتند: ان‌شاءالله مردم عزیزمان موفق شوند رای بدهند و بهترین را انتخاب کنند.