کد خبر: ۴۵۷۲۵
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۹
رئیس سازمان خصوصی سازی در گفتگو با شادا:

تکمیل پروژه‌های نیمه تمام با مولدسازی

رییس سازمان خصوصی سازی تاکید کرد: در حال حاضر در شهرستان‌ها پروژه‌های زیادی که با اعتبارات دولتی کلید خورده که به دلیل نبود بودجه نیمه کاره رها شده اند و مولد سازی فرصتی را فراهم کرده که از ظرفیت این اموال مازاد، فروش و تغییر ماهیت آن‌ها به پروژه‌های نیمه تمام عمرانی کشور کمک شود.

به گزارش مخاطب24  به نقل از بانک رفاه کارگران:ابراهیم بازیان، رییس سازمان خصوصی سازی در گفتگو با شادا با بیان اینکه مولد سازی دارایی‌های دولت یکی از پروژه‌های پرچمدار وزارت اقتصاد در سطح ملی است؛ اظهار کرد: مولد سازی یک پروژه راهبردی ناظر به تحصیل منابع حبس شده در املاک بلااستفاده و متوقف شده و در عین حال فرصتی برای بهره وری منابع تخصیص یافته در پروژه‌های عمرانی و نیمه تمام است که ما در این سازمان از طریق فروش و تهاتر برای اهداف درآمدی بودجه قانون ۱۴۰۳ با رویکرد کاملا مبتنی بر صرفه و صلاح در حال پیگیری آن هستیم.

معاون وزیر اقتصاد همچنین افزود: نکته مهم مولد سازی تعیین تکلیف املاک مازاد دستگاه‌ها و موسسات دولتی و غیر دولتی است، اما این مولد سازی فرآیند خاصی دارد. اولین گام، شناسایی و تثبیت مالکیت این املاک مازاد و گام دوم توجه به ارزش افزایی این املاک است که قبل از واگذاری باید صورت گیرد، زیرا این املاک از نظر متراژ، بزرگ مقیاس و با کاربری‌هایی که می‌توانند موضوعیت مولد سازی داشته باشند.

وی ادامه داد: گام سوم ارزش گذاری، گام چهارم بعد از طی سه مرحله قبل، فروش و واگذاری این املاک است که عواید فروش این املاک به خزانه دولت واریز و صرف رد دیون دولت به پیمانکاران و یا به صورت تهاتر به آن‌ها واگذار می‌شود.

وی همچنین افزود: در حال حاضر در شهرستان‌ها پروژه‌های زیادی به صورت نیمه کاره که با اعتبارات دولتی کلید خورده که به دلیل نبود بودجه نیمه کاره رها شده اند که مولد سازی فرصتی را فراهم کرده که از ظرفیت این اموال مازاد، فروش و تغییر ماهیت آن‌ها به پروژه‌های نیمه تمام عمرانی کشور کمک شود در برنامه هفتم نیز بر این مساله تاکید شده و ما در این سازمان مجری این کار با رویکرد از دستگاه با دستگاه و برای دستگاه و از استان با استان و برای استان این پروژه را به پیش می‌بریم.

بازیان ادامه داد: راهبرد بعدی سازمان نظارت بر واگذاری‌ها و اموال مشمول واگذاری است، در این خصوص ما وظایفی در این سازمان داریم بر این اساس که با توجه به روندی که در روند پرداخت اقساط شرکت‌های واگذار شده بر این روند نظارت کرده و هر گونه تغییراتی در بخش‌های توسعه سرمایه گذاری و یا اخذ تسهیلات و یا تغییرات اساسی در محیط شرکت تحت نظارت این سازمان خواهد بود.

وی افزود: نظارت بر بنگاه‌های در حال واگذاری در چارچوب قانون بر عهده سازمان خصوصی سازی است و این روند را بیشتر از قبل بر اساس نظارت سامانه‌ای و برخط دنبال می‌کنیم که بخشی از این نظارت پیشگیرانه و با هدف کاهش تخلفات بنگاه‌های واگذار شده و در نهایت آزادسازی سهام و تسریع نهایی قراردادهاست که مصریم که این مساله زودتر محقق شوند.

بازیان اضافه کرد: راهبرد دیگر این سازمان که گام دوم واگذاری هاست، واگذاری بنگاه‌های تحت مالکیت نهاد‌های دولتی است که با اولویت صندوق‌های سرمایه گذاری آن را دنبال می‌کنیم و تکالیفی نیز قانون بر عهده وزارت اقتصاد قرار داده که قطعا اجرا خواهد شد. به نظر می‌رسد، واگذاری همه و یا بخشی از سهام صندوق‌ها سبب حرکت آن‌ها از زیان دهی به سمت سوددهی شده و یک جریان سرمایه گذاری نیز در این مسیر شکل می‌گیرد و این صندوق به سمت بهبود می‌روند.

معاون وزیر اقتصاد عنوان کرد: یکی از اهداف واگذاری در همه زمینه‌ها بهره وری است، یعنی ایجاد حال خوب برای بنگاه‌های اقتصادی، چرا که بنگاه‌های ما عمدتا حال خوبی ندارند و این حال خوب جز در تغییرات رویکردی و واگذاری به مردم و بخش خصوصی اهلیت دار اتفاق نخواهد افتاد.

این مقام مسئول تاکید کرد: در حوزه رویکرد و راهبردها، مسیر این سازمان را در سه ضلع خصوصی سازی، مولد سازی و مردمی سازی پیش برده‌ایم و امیدواریم که در راستای سیاست‌های اصل ۴۴ کارنامه خوبی را ارائه دهیم.
رییس سازمان خصوصی سازی متذکر شد: در اولویت بندی‌های سازمان، ابتدا مولد سازی، بعد مردمی سازی و سپس خصوصی سازی قرار دارند. یعنی اولین اولویت ما ابتدا مردمی سازی از طریق سهامی عام و در عین حال شفاف کردن و واگذاری‌های مرحله اول به مردم از طریق بازار سرمایه است، که این امر کاملا در یک فضای رقابتی، شفاف و قابل عرضه و سبب رونق بورس هم می‌شود.

معاون وزیر اقتصاد در پایان نیز گفت: در کنار مواردی که گفته شد، در آخرین جلسه شورای اصل ۴۴ با حضور رییس جمهور شهید، واگذاری سهام جزئی دولت در شرکت‌هایی است که دولت همچنان در آن‌ها حضور دارد و علی رغم سهم کم این مساله را مدیریت می‌کند، که تاکید رییس جمهور شهید بر واگذاری این میزان نیز بود و اصل هم بر این است که در جا‌هایی که دولت سهام جزیی دارد، نباید حضور داشته باشد و این یادگاری ارزشمند از رییس جمهوری شهید در روند خصوصی سازی است.

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
مهدی طارمی به اینتر پیوست title
مهاجم ایرانی چند فصل اخیر پورتو به طور رسمی به قهرمان ایتالیا پیوست.
ماجرای آهنگ جدید امیرتتلو برای امام حسین چیست؟ title
کاری که با عنوان «آهنگ جدید امیر تتلو» در حال انتشار است، نسخه بروز شده یک اثر قدیمی مربوط به ۹ سال پیش است.
قتل پسر ناخلف خانواده توسط پدر با شلیک گلوله در تهران title
مرد میانسالی که پسر خود را باکلت‌کمری به قتل رسانده بود، توسط کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ دستگیر شد و به ارتکاب جنایتی هولناک اعتراف کرد.
کلاهبرداری در پوشش محرم title
رییس پلیس فتا پایتخت از کلاهبرداری در پوشش محرم خبر داد و گفت: کلاهبرداران با ارسال فایل‌های آلوده به بدافزار به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند.
چه حکمی برای متهمان پرونده سرقت مسلحانه در بزرگراه صدر تهران صادر شد؟ title
حکم متهمان پرونده سرقت مسلحانه در بزرگراه صدر از سوی دادگاه صادر و متهمان ردیف اول و دوم پرونده به اعدام محکوم شدند.
محرومیت ۳ ساله ۳ ورزشکار ایرانی به دلیل دوپینگ title
امید نجفی، ورزشکار پاورلیفتینگ، محمدامین زهیر، ورزشکار پاراپاورلیفتینگ، و امیرعلی فریدی اسد، کشتی‌گیر آزادکار، به سه سال محرومیت از فعالیت در تمامی حوزه‌های ورزشی محکوم شدند.
درخواست خواننده معروف ترکیه‌ای از پزشکیان چه بود؟ title
خواننده مشهور ترکیه‌ای در صفحه اینستاگرام خود در پیامی به زبان فارسی انتخاب مسعود پزشکیان به ریاست جمهوری ایران را به او تبریک گفت.
برگزیده
پزشکیان: بدون حمایت مردم نمی‌توان اقدامی انجام داد title
رئیس جمهور منتخب گفت: اگر مردم نخبگان کارشناسان تولید کنندگان صنعتگران، مذهبیان، فرهنگیان، عشایر، کشاورزان و همه اقشار مردم نباشند امکان ندارد که بتوانم به تنهایی کاری را انجام دهم.
پیام تبریک مقامات جهان به مسعود پزشکیان title
مسعود پزشکیان در دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که دیروز (جمعه پانزدهم تیرماه) برگزار شد، با کسب اکثریت آرا پیروز و نهمین رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.
مسعود پزشکیان، نهمین رئیس‌جمهور ایران شد title
در پایان شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، مسعود پزشکیان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا رئیس دولت چهاردهم شد.
پورمحمدی در کجا رای داد؟ title
محمدباقر قالیباف، محسنی اژه ای، محمود واعظی و همسرش، حسین دهقان و آملی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم شرکت کردند.
رهبر انقلاب: مردم عزیزمان امروز بهترین را انتخاب کنند title
رهبر انقلاب گفتند: ان‌شاءالله مردم عزیزمان موفق شوند رای بدهند و بهترین را انتخاب کنند.