کد خبر: ۴۵۵۷۰
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۲

جزئیات ساماندهی کودکان کار در تهران

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در مورد وضعیت ساماندهی کودکان کار توضیحاتی ارائه کرد.

مخاطب ۲۴- محمدامین توکلی زاده در مورد اقدامات شهرداری تهران برای حل مشکل کار کودکان در تهران با بیان اینکه وقتی قرارگاه اجتماعی در شهرداری تهران راه اندازی شد، یکی از موضوعاتی که ذیل این قرارگاه پیگیری شد و رئیس جمهور شهید نیز پیگیری آن را به شهردار تهران تفویض کرد مسئله کودکان کار بود، گفت: بر این اساس کمیته تخصصی با حضور سازمان‌های دخیل از جمله سازمان بهزیستی شکل گرفت.

وی با بیان اینکه موضوع کودکان کار با دیگر موضوعات مرتبط با آسیب‌های اجتماعی متفاوت است و ظرافت و دقت بیشتری می‌طلبید؛ لذا مطالعات طولانی‌تر شد، افزود: در این مطالعات تقریبا تمام ادوار گذشته آسیب شناسی شد و بیش از ۳۲ بار این طرح ساماندهی اجرا شده بود و هم بهزیستی و هم دیگر سازمان‌ها آمدند این ۳۲ بار اجرای طرح ساماندهی را مجددا بازبینی کردند و قوه قضاییه مجموعه مستقل برای کودکان کار تأسیس کرد و آن‌ها نیز تجارب خود را به میان آوردند و مجموعا به طرح مشترکی فی مابین قوه قضاییه و شهرداری تهران و سازمان‌های مرتبط رسیدیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران با تأکید بر اینکه بخشی از موضوع کودکان کار به اتباع مربوط می‌شود، ادامه داد: مسئله حضور اتباع مطرح شد البته مسئله اتباع به چند دسته اتباع مجاز و غیرمجاز، اتباع دارای خانواده و اتباع بدون خانواده و... تقسیم بندی می‌شود و برای هر جزء دستورالعملی تهیه شد که در اجرا بلاتکلیف نباشیم و براساس آن تیم‌ها و گرو‌هایی شکل گرفت و با ماشین‌های مشخص همراه مددکار ویژه به سطح شهر رفتند.

وی تأکید کرد: ما اصلا بحث جمع آوری و انتقال کودکان کار به مراکز نگهداری را نداشتیم؛ بلکه بازگشت به خانواده، آموزش خانواده و نگهداشتن کودک در محیط خانواده اولویت اول ما بود؛ لذا اینکه بخواهیم دنبال کودک در خیابان بدویم تا جذبش کنیم یا با اجبار سوار ماشین شود را قبول نداشته و انجام ندادیم و مددکار سازمان بهزیستی که تخصص این حوزه را دارند همراه با ضابط قضایی و همکاران ما همراه شده و با هماهنگی نسبت به شناسایی کودک کار و خانواده‌های آن‌ها اقدام کردند و حتی گفتگو‌های اولیه با خانواده‌ها صورت گرفت و بخش قضایی برای سوداگریی که پشت این موضوع نهفته بود؛ وارد شد و با پیگیری نیرو‌های امنیتی افراد و حسابهایشان شناسایی شد و ضمن مسدود شدن حساب‌ها به آن‌ها تذکر داده شد و برخورد شد و حتی تعدادی از آن‌ها جلب شدند.

توکلی زاده با بیان اینکه به خانواده‌های این کودکان آموزش‌های لازم داده شد، بگونه‌ای که در برخی حوزه‌ها با کاهش جدی در حوزه کار کودکان مواجه هستیم، افزود: همچنان طرح ادامه دارد و می‌بینیم در مکان‌هایی که قبلا کودکان کار، فعال بودند مثل جاده بهشت زهرا که برای گل‌فروشی استفاده می‌شدند و چند نوبت این طرح در این محدوده اجرا شد و کار کودک کاهش یافته است.

معاون شهردار تهران افزود: همچنین برای ساماندهی اتباع گفت‌وگویی با سفارت افغانستان شد که خانواده‌های تبعه افغانستان غیرمجاز با حفظ و صیانت از کودک و خانواده تعدادی که غیرمجاز بودند در کمال احترام و عزت خارج شوند و حتی بخشی از هزینه‌های خروج نیز پرداخت شد که با اتوبوس خود را به مرز برساندند.

وی تأکید کرد: اصل برای ما «کودک» است و با هر تبعه و ملیتی که باشد از آن صیانت می‌شود و صیانت از کودک اولویت اول ما است و برنامه‌ای برای بازگشت کودک به خانواده طراحی شد البته در برخی موارد خاص که خانواده پذیری اتفاق نمی‌افتد با کمک مراکز بهزیستی افراد را به این مراکز منتقل کردیم و البته قرارمان این بود که ضربتی و یک باره عمل نکنیم و آرام آرام کار را پیش ببریم تا خدایی ناکرده کودکی آسیبی در این فرآیند نبیند

برچسب ها: کودکان کار
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
مادر محمد بحرانی لالایی خواند و اشک پسرش را سرازیرشد! title
محمد بحرانی بازیگر و صداپیشه متولد سال ۱۳۶۰ در شهر شیراز است.
اگر گفتید ایران رتبه چندم مصرف کنندگان مداوم نوشیدنی‌های الکلی در دنیا را دارد؟ title
یک اقتصاددان گفت: سازمان WHO در سال ۲۰۲۲ در گزارشی اعلام کرد ایران از نظر سرانه مصرف الکل در میان مصرف کنندگان مداوم نوشیدنی‌های الکلی، رتبه نهم دنیا را دارد!
رضا ایرانمنش از بیمارستان مرخص شد title
رضا ایرانمنش که چند روز پیش در بیمارستان بستری شده بود، از بیمارستان مرخص شد.
مهدی طارمی به اینتر پیوست title
مهاجم ایرانی چند فصل اخیر پورتو به طور رسمی به قهرمان ایتالیا پیوست.
ماجرای آهنگ جدید امیرتتلو برای امام حسین چیست؟ title
کاری که با عنوان «آهنگ جدید امیر تتلو» در حال انتشار است، نسخه بروز شده یک اثر قدیمی مربوط به ۹ سال پیش است.
قتل پسر ناخلف خانواده توسط پدر با شلیک گلوله در تهران title
مرد میانسالی که پسر خود را باکلت‌کمری به قتل رسانده بود، توسط کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ دستگیر شد و به ارتکاب جنایتی هولناک اعتراف کرد.
کلاهبرداری در پوشش محرم title
رییس پلیس فتا پایتخت از کلاهبرداری در پوشش محرم خبر داد و گفت: کلاهبرداران با ارسال فایل‌های آلوده به بدافزار به اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند.
برگزیده
پزشکیان: بدون حمایت مردم نمی‌توان اقدامی انجام داد title
رئیس جمهور منتخب گفت: اگر مردم نخبگان کارشناسان تولید کنندگان صنعتگران، مذهبیان، فرهنگیان، عشایر، کشاورزان و همه اقشار مردم نباشند امکان ندارد که بتوانم به تنهایی کاری را انجام دهم.
پیام تبریک مقامات جهان به مسعود پزشکیان title
مسعود پزشکیان در دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که دیروز (جمعه پانزدهم تیرماه) برگزار شد، با کسب اکثریت آرا پیروز و نهمین رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.
مسعود پزشکیان، نهمین رئیس‌جمهور ایران شد title
در پایان شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، مسعود پزشکیان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا رئیس دولت چهاردهم شد.
پورمحمدی در کجا رای داد؟ title
محمدباقر قالیباف، محسنی اژه ای، محمود واعظی و همسرش، حسین دهقان و آملی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم شرکت کردند.
رهبر انقلاب: مردم عزیزمان امروز بهترین را انتخاب کنند title
رهبر انقلاب گفتند: ان‌شاءالله مردم عزیزمان موفق شوند رای بدهند و بهترین را انتخاب کنند.