کد خبر: ۴۵۴۷۱
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۵

چند عکس جدید از سریال سلمان فارسی

سریال «سلمان فارسی» این روز‌ها در شاهرود به فیلمبرداری خودشان ادامه می‌دهند و تا پایان شهریورماه به شهرک غزالی برخواهند گشت.

مخاطب ۲۴- سریال سلمان فارسی به کارگردانی داوود میرباقری در فاز جدید خود یعنی ایران، بار دیگر به شاهرود برگشته است.

این مجموعه تلویزیونی که با بیش از یک هزار بازیگر اصلی و چهار هزار بازیگر فرعی، از نزدیک به ۵ سال گذشته تاکنون کار خود را شروع کرده، تا مهر امسال در شاهرود به کار خود و در فاز ایران ادامه خواهد داد.

تاکنون ۸ هزار نفر از سراسر کشور علاقه‌مند به حضور در این سریال بوده‌اند.

«سلمان فارسی» محصول مرکز سیما فیلم به نویسندگی و کارگردانی داوود میرباقری و تهیه‌کنندگی حسین طاهری است که تصویربرداری آن از آذر ۱۳۹۸ در کرمان آغاز شده و در شاهرود، قشم، جلفا، شهرک‌های سینمایی غزالی، نور و دفاع مقدس ادامه داشته است.

این سریال در سه فصل دوران ایران ساسانی، امپراتوری بیزانس و حجاز صدر اسلام به زندگی و زمانه یار ایرانی پیامبر اسلام (ص) می‌پردازد.

سریال در دو بخش کودکی سلمان تا رحلت پیامبر (ص) و بازگشت سلمان به مدائن طراحی شده است. پیش‌بینی شده در فصل‌بندی این بخش از داستان سریال «سلمان فارسی» از تولد روزبه (سلمان) تا پیش از وفات پیامبر اسلام (ص) روایت شود و تا ۱۴۰۵ آماده پخش شود. اما در این میان برخی شنیده‌ها حاکی از آن است «سلمان فارسی» با غدیرخم به پایان برسد و اگر صداوسیما شرایط را فراهم کند این سریال فصل دیگری داشته باشد تا رحلت سلمان فارسی، داستان روایت شود.

اما گفته می‌شود که ماجرای غدیرخم در سریال "سلمان فارسی" روایت خواهد شد. البته هنوز مشخص نیست که تمهیدات "میرباقری" برای روایت داستان‌های سلمان فارسی در ۴۰ قسمت پیش‌بینی شده چیست؟ آیا سریال در ماجرای غدیر به پایان می‌رسد و یا تا رحلت پیامبر اکرم (ص) ادامه پیدا خواهد کرد؟
بازیگرانی همچون فرهاد اصلانی، علیرضا شجاع نوری، داریوش فرهنگ، محمدرضا هدایتی، بهناز توکلی، احترام برومند، رامونا شاه، علی دهکردی، مرحوم چنگیز جلیلوند، مهدی فقیه، محمدجواد جعفرپور، علیرضا مهران، چند بازیگر خارجی از ارمنستان، یونان، مراکش و تونس و حدود ۱۵۰۰ بازیگر تئاتری و بومی جلوی دوربین این سریال رفته‌اند.

در این فاز که فصل ایران باستان است، برای اولین‌بار در جهان، صد سال تاریخ ایران و دوره ساسانی از زمان خسرو انوشیروان، هرمز، قباد، مرگ خسرو پرویز، شیرین، فرهاد، بهرام چوبین و بسیاری از اسطوره‌های تاریخ ایران باستان به تصویر کشیده می‌شود.

«سلمان فارسی» پایان شهریور به شهرک غزالی برمی‌گردد تا در تهران به کار خود ادامه دهد. همچنین بازیگران جدیدی در این سریال دعوت به حضور شده‌اند که در فاز‌های مختلف از آن‌ها استفاده خواهد شد.

اما درباره بازیگران که هر روز گمانه‌زنی‌ها در این باره به اوج خودش می‌رسد؛ دوران جوانی سلمان با بازی امیررضایی جلوی دوربین داود میرباقری است. پیگیری‌ها نشان می‌دهد ستاره اسکندری در نقش مادر سلمان، بهناز جعفری و اشکان هورسان بازیگری که در سریال «جیران» ایفای نقش کرد در جمع بازیگران این مجموعه تلویزیونی‌اند.
بیش از ۴۰ بازیگر خارجی در جلوی دوربین داوود میرباقری حاضر شدند و چراغ‌خاموش بازی کردند؛ دو نفر از آن‌ها که تونسی و ارمنستانی بودند دارفانی را وداع گفتند.

همان‌طور که اشاره شد این روز‌ها نقش جوانی سلمان فارسی جلوی دوربین است؛ این نقش را امیر رضایی بازی می‌کند که بیشتر روی صحنه تئاتر و چند تله‌فیلم تلویزیونی دیده شده است، ایفا می‌کند. انتخاب او بیشتر به‌خاطر جنبه شبیه بودن به شجاع‌نوری انتخاب شده است، البته این شخصیت بخش نوجوانی و کودکی هم دارد که به‌مرور بازیگرانش انتخاب می‌شوند و جلوی دوربین می‌روند.

کنار نام بازیگرانی که اشاره شد می‌توان به حضور یوسف صیادی، حسام منظور و تورج نصر اشاره کرد. بازیگرانی که حضورشان آرام‌آرام رسانه‌ای شد، مثلاً در برهه‌ای تصویری از تورج نصر با علیرضا شجاع‌نوری بازیگر نقش سلمان فارسی منتشر شد که نشان می‌داد این بازیگر و دوبلور پیشکسوت در چند نقش، حضور متفاوتی را در این سریال تجربه می‌کند.


گفته می‌شود حسام منظور در این سریال نقش مهمی را به‌عهده دارد و نقش پدر سلمان فارسی را بازی می‌کند، همچنین انوش معظمی که در سریال مختارنامه هم نقش حرمله را با یک هیبت متفاوتی ایفا کرد این روز‌ها در نقش یک سپهسالار تجربه جدیدی را جلوی دوربین داوود میرباقری تجربه می‌کند.

یکی از کاراکتر‌های دیگر این سریال را مهدی فقیه ایفا کرد، که قبلاً هم در سریال‌های تاریخی مثل "ملک سلیمان" از او نقش‌های شگرفی دیده‌ایم، مقابل دوربین داود میرباقری هم در نقش "جذامی" ظاهر شد. البته چندی بعد به حضور احترام برومند، علی دهکردی و چند تن از بازیگران دیگر هم اشاره شد. علی دهکردی که کمتر درباره نقش و حضور او در این سریال صحبت شد، اما گفته می‌شود او نقش یک سردار ایرانی را بازی می‌کند.

همچنین به نام‌هایی همچون محمدعلی نجفی که او را بیشتر به‌عنوان خالق «هزاردستان» می‌شناسیم در این سریال ایفای نقش دارد و همین‌طور از نقش متفاوت یوسف صیادی که نقش یک کاروانسرادار را بازی می‌کند یاد می‌کنند.

اما گمانه‌زنی‌ها کماکان ادامه دارند و نام‌های بازیگرانی همچون الهام کردا به گوش می‌رسد یا شکرخدا گودرزی، آتش تقی‌پور و حتی محمد فیلی و برخی بازیگران دیگر از حضورشان در این سریال می‌گویند. به تازگی فصل ایران شروع شده و بسیاری از بخش‌ها باقی مانده بازیگران دیگری به جمع هنرمندان سریال «سلمان فارسی» بپیوندند. چرا که داود میرباقری با یک ظرافت و وسواس‌های ویژه‌ای بازیگران را انتخاب می‌کند و آرام آرام به کار اضافه می‌شوند.
در این میان درباره بخش حجاز هم هنوز نکته‌ای به میان نیامده است؛ فصلی که بازیگران بیشتری دارد و احتمالاً نام‌های دیگری که امروز به گوش می‌رسند از جمله مهدی فخیم‌زاده، شاید در روز‌های فیلمبرداری آن بخش به کار اضافه شوند.

بیش از ۵۰ درصد سریال فیلمبرداری شده است و کار تصویربرداری فصل ایران باستان با فشردگی پیش می‌رود. همه تلاش کارگردان و گروه هنرمندان و عوامل بر رسیدن سریال به پخش در سال ۱۴۰۵ است.

همچنین گفته می‌شود این روز‌ها خانه پدری سلمان فارسی در حال ساخت است و بازسازی دکور‌های شهرک نور که اغلب در فیلم «محمد رسول‌الله» مجید مجیدی استفاده شده، در دستور کار است تا برای فصل حجاز سریال «سلمان فارسی» مورد استفاده قرار گیرد.

بنابر رایزنی‌های انجام‌شده قرار است سال آینده فصل حجاز فیلمبرداری شود.

گفتنی است، مرقد مطهر سلمان فارسی صحابی ایرانی پیامبر اکرم (ص) و از یاران حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) در ۳۰ کیلومتری جنوب‌شرقی شهر بغداد در شهر مدائن قرار دارد؛ کنار حرم سلمان فارسی مرقد طاهر فرزند امام محمدباقر (ع)، مرقد عبدالله‌بن جابر انصاری و مرقد حُذَیفة‌بن یمان قرار دارند، سلمان فارسی (ع) هشت صفر سال ۳۶ هجری قمری درگذشت.

بیشتر بخوانید

برچسب ها
ارسال نظرا‌ت