کد خبر: ۴۴۴۱۱
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۶

حوزه از هیچ کاندیدایی حمایت نمی‌کند

مدیرحوزه‌های علمیه گفت: «حوزه علمیه هیچ گاه به صورت رسمی و مصداقی وارد مباحث مربوط به انتخابات نمی‌شود؛ رسالت حوزه تبیین شاخص‌ها و ملاک‌های یک انتخاب خوب است».

مخاطب ۲۴-انتخابات ریاست جمهوری-  آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیرحوزه‌های علمیه، در نشست مشترک وبیناری نمایندگان، ولی فقیه در استان‌ها، مسئولان بسیج طلاب و روحانیون و مدیران استانی حوزه‌های علمیه با موضوع انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، اظهار کرد: «از دیرباز تاکنون سه نوع نگرش و سیاست در خصوص ورود روحانیت در عرصه سیاست وجود داشت که نگرش اول؛ «سیاست گریزی» و پرهیز از ورود روحانیت در سیاست بود که در طول ادوار تاریخ سوابقی دارد و دین سکولار دوری از سیاست را دامن می‌زنند».

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه افزود: «ما بر سر سفره قرآن و سنت رسول خدا (ص) و اولیای الهی نشسته ایم که سیاست را در متن منظومه دینی تبیین کرده‌اند. مگر می‌شود حوزه و روحانیت از سیاست جدا شوند، امام راحل بر این اندیشه ناصواب جدایی دین از سیاست خط بطلان کشیده است».

آیت الله اعرافی ادامه داد: «حوزه و روحانیت با سیاست و سیاست‌زدگی، در طول تاریخ و ادوار مختلف فراز و فرود‌هایی داشته است، ولی راه درست همان است که امام و رهبری به ما آموختند و عمق بخشیدند. سیاست ورزی حکیمانه، اصیل، عقلانی، انقلابی و هوشمندانه است. تجربه‌های پیشین به ویژه در نهضت تنباکو، مشروطه، نفت و بسیاری از نهضت‌ها در ایران، عراق، مصر، پاکستان و سایر نهضت‌های بلاد اسلامی رخ داده که آموزنده است».

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: «با درخش روحانیت در جریان‌های اسلامی و کنشگری عالمان در نهضت‌ها، جریان‌های خودجوش اسلامی موفقیت‌های زیادی حاصل کردند و تاریخ نهضت‌های موفقی در ایران، عراق، مصر و پاکستان و سایر بلاد اسلامی با حضور کنشگرانه علما رقم خورد؛ در مقابل بودند جریان‌ها و نهضت‌هایی که دستاوردی جز استبداد و قوت گرفتن استکبار نداشت، چرا که آن ویژگی‌هایی که می‌بایست داشته باشند را برخورددار نبودند».

مدیر حوزه‌های علمیه اظهار کرد: «فقر نظری، بنیادی و تئوریک جریانات سیاسی، فقر تحلیل کلان و فراتحلیل از تحولات جهان، انفعال در برابر امواج اجتماعی، فقر در برنامه‌های عملی و میدانی، دچار برخی اختلافات و درگیری شدن، فقدان یک رهبری منجسم، جامع و آگاه، استقلال در گفتمان نهضت، کاستی‌های نهضت‌های گذشته بود که با شکست و انحراف مواجه شد».

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «در میان نهضت‌ها و انقلاب‌های تاریخ، انقلاب اسلامی به گونه‌ای توسط امام راحل سامان و نظام یافت که غالب این آسیب‌هایی که ذکر شد در آن وجود نداشت و از آن آسیب‌ها مصون ماند. انقلاب اسلامی با یک تدبیر جامع و برنامه‌ای منظم به منظور غلبه بر آسیب‌ها و نیفتادن در دام استکبار شکل گرفت».

آیت الله اعرافی افزود: «امام خمینی (ره)، امام قرن هاست؛ امام در زمانی این انقلاب را پایه ریزی کرد که ابزار ارتباطی و رسانه‌ای وجود نداشت، هیچ ابزاری در دست روحانیت قم نبود، اما امام خمینی (ره) در همان زمان در قم این نقشه جامع را ریخت و انقلاب اسلامی را برنامه ریزی کرد. امام راحل در قم و نجف اشرف انقلاب اسلامی و ولایت فقیه را پایه ریزی و بنیان نهاد، البته علمای گذشته به ولایت فقیه نگاه داشتند، اما امام نظریه ولایت فقیه را به صورت منجسم تولید کرد».

بیشتر بخوانید

مدیرحوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: «امام راحل مردی جهان شناس و آشنا به سیاست‌های عالم بود، زمانی که نه رادیو و تلویزیونی وجود داشت امام به همه عزت، استقلال و عظمت دارد و این نعمت عظیم و بزرگی است که باید به طلاب جوان و اساتید این مسائل را بگویید که حوزه چنین هویت تاریخی و بزرگی دارد. مانیاز به هیچ پیوند بیرونی نداریم واین تاریخ بزرگ حوزه‌های علمیه است».

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه، آیت‌الله خمینی را پایه گذار نهضت نظام اسلامی و آیت‌الله خامنه‌ای را راهبر این نهضت توصیف کرد و گفت: «امام در برابر امواج منفعل نبود، ایشان ۱۵ خرداد را نماد یک جریان نو و حرکتی جدید، مستقل و برآمده از دین دانست و همیشه تاکید داشتند که روز ۱۵ خرداد نباید از یاد‌ها فراموش شود».

استاد درس خارج حوزه علمیه قم افزود: «امام به تدریج اقدام به تولید برنامه کرد، پس از پیروی انقلاب اسلامی برنامه‌های فعلی را در ابتدا اجرا کردند، سپس شورای انقلاب و بعد قانون اساسی و به همین منوال نظام اسلامی را برنامه ریزی و تولید کرد. ایشان، رهبری منسجم را با همراهی مراجع معظم و بزرگان حوزه پایه ریزی کردند، ولی یگانه‌ای که پرچمدان این نهضت بود شخص امام راحل و امروز رهبر معظم انقلاب هستند».

مدیرحوزه‌های علمیه تصریح کرد: «امام خمینی رهبری بودند که با توده‌های مردم همراه بودند و مردم اتصال به روحانیت داشتند و این حرکتی بود که با حکمت و بصیرت آحاد جامعه امروز نیز ادامه دارد و بسیج ما، روحانیت ما و نمایندگی‌های، ولی فقیه درارکان مختلف باید این مسیر را ادامه دهند».

آیت الله اعرافی در ادامه به موضوع انتخابات اشاره و اظهار کرد: «این انتخابات باید استمرار و ادامه دهنده عملیات عظیم و غرورآفرین طوفان الاقصی و تشییع ده‌ها میلیونی شهدای خدمت باشد و با حضور حداکثری است که خط بطلانی بر روی دسیسه دشمنان کشیده خواهد و عزت و عظمت ایران اسلامی را به ارمغان خواهد آورد».

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: «وظیفه حوزه‌های علمیه آن است که با آگاهی بخشی و ترسیم شاخص‌های انتخاب اصلح، برای مشارکت حداکثری آحاد جامعه اعم از فرهنگیان، صنعتگران، پزشکان، دانشجویان و … تلاش کنند. راهبری این مسیر بر عهده حوزه و روحانیت است».

وی ادامه داد: «چهار خط اصلی؛ «فراخواندن مشارکت مردم در انتخابات»، «تببین عوامل، ملاک‌ها و شاخص‌های انتخاب اصلح»، «همگرایی وانسجام در جریان انقلاب و آرمان‌های آن»، «نگهداری از انتخابات منطبق بر فقه و اخلاق» باید مد نظر روحانیت و مبلغین باشد تا در سایه این اصول یک انتخاب باشکوه با مشارکت حداکثری مردم داشته باشیم».

آیت الله اعرافی بیان کرد: «وظیفه حوزه و روحانیت همین اصولی است که بیان شد؛ حوزه با عنوان رسمی هیچ گاه و در هیچ برهه‌ای از تاریخ خود به صورت مصداقی از کسی حمایت نکرده و تنها به رسالت تبیینی خود عمل می‌کند».

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه تصریح کرد: «باید تلاش کنیم تا انتخاباتی منطق بر الگو‌های فقهی و اخلاقی در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم و لذا می‌بایست آن الگو‌ها را ترویج کنیم».

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
تولید خودرویی که دنده عقب ندارد! title
پس از سال‌ها شایعه و تیزر، سرانجام ردبول اولین خودروی پیست محور خود، RB ۱۷ را در جشنواره سرعت گودوود رونمایی کرد.
هدیه فوق‌لاکچری معروف‌ترین داماد جهان به ساقدوش‌هایش title
علاقه آنانت امبانی به ساعت‌های گران‌قیمت بر کسی پوشیده نیست، ساعت‌هایی که حتی چشم ثروتمندترین مردان جهان را هم گرفت.
مشکل جهانی همستر کامبت حل شد title
از صبح امروز، دسترسی به همستر کامبت در سراسر جهان با اختلال همراه و پنل کاربران غیرفعال شد. اما از ساعتی پیش، مشکل برطرف شده و کاربران می‌توانند بی‌هیچ مشکلی به داده‌های خود دسترسی داشته باشند.
همستر کامبت از دسترس خارج شد؟ title
از صبح امروز، دسترسی به همستر کامبت در سراسر جهان با اختلال همراه شده و پنل کاربران غیرفعال شده است.
ضارب ترامپ شناسایی شد؟ title
اف‌بی‌آی مظنون به تیراندازی در کارزار انتخاباتی ترامپ را شناسایی کرد که یک جوان ۲۰ساله ساکن پنسیلوانیا است. منابع مطلع به روزنامه نیویورک‌پست گفتند فرد مهاجم، «توماس متیو کروکس» است.
مادر محمد بحرانی لالایی خواند و اشک پسرش را سرازیرشد! title
محمد بحرانی بازیگر و صداپیشه متولد سال ۱۳۶۰ در شهر شیراز است.
اگر گفتید ایران رتبه چندم مصرف کنندگان مداوم نوشیدنی‌های الکلی در دنیا را دارد؟ title
یک اقتصاددان گفت: سازمان WHO در سال ۲۰۲۲ در گزارشی اعلام کرد ایران از نظر سرانه مصرف الکل در میان مصرف کنندگان مداوم نوشیدنی‌های الکلی، رتبه نهم دنیا را دارد!
برگزیده
پزشکیان: بدون حمایت مردم نمی‌توان اقدامی انجام داد title
رئیس جمهور منتخب گفت: اگر مردم نخبگان کارشناسان تولید کنندگان صنعتگران، مذهبیان، فرهنگیان، عشایر، کشاورزان و همه اقشار مردم نباشند امکان ندارد که بتوانم به تنهایی کاری را انجام دهم.
پیام تبریک مقامات جهان به مسعود پزشکیان title
مسعود پزشکیان در دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که دیروز (جمعه پانزدهم تیرماه) برگزار شد، با کسب اکثریت آرا پیروز و نهمین رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.
مسعود پزشکیان، نهمین رئیس‌جمهور ایران شد title
در پایان شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، مسعود پزشکیان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا رئیس دولت چهاردهم شد.
پورمحمدی در کجا رای داد؟ title
محمدباقر قالیباف، محسنی اژه ای، محمود واعظی و همسرش، حسین دهقان و آملی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم شرکت کردند.
رهبر انقلاب: مردم عزیزمان امروز بهترین را انتخاب کنند title
رهبر انقلاب گفتند: ان‌شاءالله مردم عزیزمان موفق شوند رای بدهند و بهترین را انتخاب کنند.