کد خبر: ۴۴۲۲۹
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۰

آیا لایحه تأمین امنیت زنان فمینیستی است؟!

معاون امور زنان ریاست‌جمهوری گفت: من از برخی انتقادات مبنی بر "فمینیستی" بودن لایحه تأمین امنیت زنان تعجب می‌کنم! این‌که رهبری فرمودند "قوانین سختی بنویسید تا کسی جرئت نکند در خانه به زن‌ها ظلم کند. "، صریح قرآن و روایات است، حالا روی کاغذ آمده است.

مخاطب ۲۴- نشست خبری اعلام جزئیات آغاز "طرح ملی سلامت" با همکاری وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش و معاونت زنان نهاد ریاست‌جمهوری با حضور انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده دولت سیزدهم برگزار شد.

در ابتدای این نشست، دکتر خزعلی با گرامیداشت یاد رئیس‌جمهور شهید و هیئت همراه، در توضیحاتی درباره جنبش تعهد به خانواده و اهتمام رئیس‌جمهور در بحث خانواده که در برنامه تحول مردمی و سند هفتم توسعه نیز منعکس شده است، اظهار کرد: شهید رئیسی به‌دلیل اهتمامی که در بحث خانواده داشت، جنبش تعهد خانواده را در سازمان ملل مطرح کرد و پیرو آن برنامه‌ها و نشست‌هایی برگزار شد و سند اولیه جنبش تهیه شد البته رویکرد آقای رئیسی از ابتدای آغاز به کار دولت و در نوشتن سند، خانواده‌محوری بود.

وی ادامه داد: مسئله داشتن سندی برای خدمت، ویژگی خاص دولت سیزدهم است و یکی از چهار رکنی که در سند تحول مردمی مطرح شده، مسئله خانواده‌محوری است که دو بخش آن به موضوع زنان، خانواده و جمعیت اختصاص دارد؛ این به‌دلیل رویکرد‌های مهم و جالب توجه شهید عزیز ما و نگاهی است که به مسائل زنان و ارتقاء وضعیت آن‌ها و همچنین کیفیت خانواده داشت. همین‌طور در برنامه هفتم برای نخستین بار یک فصل به زنان، خانواده و جمعیت اختصاص پیدا کرد و در ۱۲ بند به این مسئله پرداخته شد؛ امیدواریم دولت بعد هم در توجه و تکریم خانواده همین مسیر را طی کند.

خزعلی با تأکید بر اهمیت خانواده و ضرورت کار فرهنگی در این حوزه متذکر شد: با توجه به اهمیت جایگاه خانواده و شرایطی که در دنیا شاهد و ناظر آن هستیم که خانواده چقدر مورد هجمه قرار می‌گیرد، از مهمترین مسائلی که باید به آن بپردازیم، نگاه فرهنگی به خانواده است، تغییر بسیاری از فرهنگ‌ها و حفظ، تکمیل و ارتقاء بسیاری دیگر از فرهنگ‌ها، اصالت‌ها و هویت‌هایی که در خانواده ایرانی وجود دارد، مقابله با هجمه‌های فرهنگی، ایستادگی در برابر رخنه‌های فرهنگی و رفع نقایصی که در فرهنگ ما وجود دارد، این‌ها از مواردی است که ما در کارگروه‌های ۹ گانه سعی کردیم به آن بپردازیم، طبیعتاً کار فرهنگی کاری نیست که به‌سرعت قابلیت اجرا و عملیات داشته باشد و نتیجه آن را ببینیم بلکه باید با ملایمت و نگاه نرم و حرکت درونی و خودجوش از بین مردم انجام گیرد یعنی قابلیت ابلاغ و بخشنامه ندارد و ما باید بیشتر به اقناع در مسائل فرهنگی توجه داشته باشیم.

خزعلی با اشاره به تعدادی از برنامه‌های دولت سیزدهم در حوزه زنان گفت: در دولت سیزدهم حرکت‌های خوبی در بحث «زنان تأثیرگذار» که یک بحث فرهنگی و شناخت قابلیت‌ها و استعداد‌های زنان و پشتیبانی و تشویق آنهاست و در «رویداد خانواده» و همچنین طرح «زندگی و بالندگی» که به مسئله سبک زندگی و زیست عفیفانه می‌پردازد و چه در طرح «همساز» سامانه‌ای که برای مشاوره نوهمسران در نظر گرفته شده است و همچنین بحث «عدالت جنسیتی» که به‌دنبال این است که زنان و مردان را در جایگاه خاص خودشان با نگاه عدالت قرار بدهد و از هر کدام انتظارات خاص خودشان را داشته باشد و پشتیبانی‌هایی که نیاز دارند در مقاطع مختلف از آن‌ها داشته باشد، انجام گرفته است.
خزعلی در پاسخ به سؤالی مبنی بر انتقادات برخی از نمایندگان و مسئولان از لایحه تأمین امنیت زنان و فمینیستی دانستن آن گفت: کسانی که این صحبت‌ها را می‌کنند، مستدل بگویند کدام موارد این لایحه فمینیستی است؟!
من از این صحبت‌ها خیلی تعجب می‌کنم. این لایحه مراحل مختلفی را طی کرده است؛ در زمان شهید رئیسی به قوه قضاییه رفته است، کارشناسانی روی این لایحه کار کردند و تغییراتی روی آن اعمال شده است، مواد این لایحه را منطبق با قوانین اسلام کرده‌اند و مواردی را که مسئله داشته است، حذف شده و مواردی هم به این لایحه اضافه شده است؛ من از این نظرات غیرکارشناسانه تعجب می‌کنم، باید منطقی روی لایحه بحث شود.

زمانی که من خودم به صحن مجلس رفتم و لایحه مطرح شد، تعدادی از آقایان مواردی را آنجا مطرح کردند که در لایحه وجود خارجی نداشت! اتفاقاً یکی از آقایان پشت تریبون این مسئله را مطرح کرد که؛ "این موارد در این لایحه وجود دارد. "، من گفتم؛ "این متن لایحه، شما نشان بدهید کجای این لایحه مواردی را که گفتید وجود دارد؟ "، جای تأسف است که گاهی در افواه عمومی، مطالبی مطرح می‌شود که واقعیت ندارد. یا یکی دیگر از نمایندگان محترم چندین بند را نوشته بود که این‌ها مخالف خانواده است؛ روی این بند‌ها یکی یکی بحث کردیم که؛ کجای این موارد مخالف خانواده است؟ لایحه می‌گوید نباید قاچاق زنان و دختران شود، این به‌نفع خانواده است یا مخالف خانواده؟ بند دیگر می‌گوید نباید تصاویر مستهجن و نامناسب برای زن فرستاده شود، نباید مردی همسرش را از خانه بیرون کند؛ این‌که مردی بداند بیرون کردن همسرش از خانه جرم است، به‌نفع خانواده است یا به‌ضرر خانواده؟ این مسئله صریح آیه قرآن است؛ «لاتخرجوهن من بیوتهن» شما حق ندارید حتی در عده طلاق آن‌ها را از خانه اخراج کنید.

بیشتر بخوانید

مواردی که در لایحه تأمین امنیت آمده، مواردی بوده که در قرآن وجود داشته، ولی عمل نشده است، حرف ما در لایحه این است که به این‌ها عمل کنیم. این‌که رهبری فرمودند؛ "قوانین سختی بنویسید تا کسی جرئت نکند در خانه به زن‌ها ظلم کند. "، صریح قرآن و روایات است که نباید به زنان ظلم شود؛ این مسئله را رهبری چند سال بود که می‌خواستند حالا روی کاغذ آمده است، ولی تصویب نشده است، ما مسئول هستیم بالاخره یکی از مسائل مهم اسلام، اقامه عدالت است از خانواده گرفته تا جامعه، بنابراین باید روی لایحه منطقی بحث شود.
معاون امور زنان و خانواده درباره حذف ایران از کمیسیون مقام زن اظهار داشت: حذف از کمیسیون با یک حرکت سیاسی انجام گرفت و ما درخواست را دادیم و تلاش می‌کنیم وقتی شرایط مهیا شد این بازگشت را داشته باشیم البته عدم عضویت ما هیچ مانعی برای مشارکت کردن، دادن طرح، سخنرانی‌ها و ارتباط با اعضا ایجاد نمی‌کند. همان‌طور که در اسفند گذشته مشارکت کردیم و نشست‌های دوجانبه و چندجانبه متعددی را داشتیم و خود ایران یک نشست را به‌طور ویژه برای تعهد به خانواده در یک سالن بزرگ سازمان ملل برگزار کرد و استقبال خوبی از آن به‌عمل آمد لذا این ارتباط برقرار است و مانعی نیست؛ تنها مسئله‌ای که وجود دارد این است که ما در تصمیماتی که گرفته می‌شود، حق رأی نداریم که در این موضوع، صدمه‌ای نمی‌زند. ایران حق رأی را در بخش‌های عمومی‌تر سازمان ملل دارد و استفاده می‌کند، اما امیدواریم این مانع هم برطرف شود.

وی ادامه داد: این مسئله در مرحله اول با جمعیت‌های مرتبط با خانواده و کشور‌های همسو در سراسر دنیا و به‌صورت مردمی پیگیری می‌شود؛ چه کشور‌های همسایه و منطقه و چه کشور‌هایی که از لحاظ نگاه و رویکرد با ما همسو هستند و با نگاه غربی که خانواده را هدف قرار گرفته است، مخالف هستند، ولی ممکن است با ما فاصله جغرافیای زیادی هم داشته باشند. تلاش ما بر این است که این جبهه را مستحکم کنیم و در برابر چیزی که فاجعه انسانی را از درون خانواده‌ها به‌بار می‌آورد و خانواده‌ها را از هم می‌پاشد و خانواده‌های غیرمعمول و غیرطبیعی را ترویج می‌کند، جبهه متحدی باشیم و نگذاریم که با دخالت‌ها و فشار‌ها و با اعمال اجبار و تحکم‌هایی که بر برخی از کشور‌ها به‌خصوص کشور‌های اسلامی می‌شود، ارزش‌ها و ملاک‌های خانواده مطلوب از بین برود.

معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری تصریح کرد: "خانواده تراز" شاخصه‌هایی دارد که نخستین آن طبیعی بودن و فطری بودن خانواده است که از یک زن و مرد تشکیل می‌شود و مودت و محبتی است که آن خانواده را به هم پیوند می‌دهد، تقسیم وظایفی است که آن خانواده را در جایگاه عادلانه خودش قرار می‌دهد و حمایتی که ما معتقد هستیم باید از چنین خانواده‌ای صورت بگیرد تا این خانواده گسترش پیدا کند. در این خانواده کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و سالمندان حق و حقوق خودشان را دارند و باید رعایت شود و پدر و مادر به‌عنوان مسئولان و گردانندگان خانواده باید مورد حمایت دولت قرار بگیرند؛ چه از نظر مالی و تسهیلاتی و چه از نظر پشتیبانی و خدماتی که دولت باید در اختیار آن‌ها قرار بدهد مثل همین مهدکودک‌ها و امکاناتی که باید در سطح شهر و مراکز عمومی و دانشگاه‌ها برای تسهیل امور خانواده و برای اینکه مادر و پدر بتوانند راحت‌تر با فرزند در محیط‌های اجتماعی حاضر شوند و مشکلی از جهت اداره امور فرزند نداشته باشند، وجود داشته باشد.

خزعلی درباره جزئیات رویداد ملی خانواده گفت: ما در این ارتباط چندین نشست با کارشناسان و متخصصین داشتیم، نشستی با اساتید دانشگاهی رشته‌های مطالعات زنان و خانواده و صاحب‌نظران در این زمینه و همچنین جلسات مشترک پیوسته با دستگاه‌های اجرایی که می‌توانند پشتیبان خانواده باشند و هر کدام بخشی از این کار را عهده‌دار شوند، داشتیم، چون در واقع ما ستاد هستیم و به‌صورت اجرایی نمی‌توانیم وارد کار شویم و بیشتر سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری را عهده‌دار هستیم. دستگاه‌های اجرایی که در این زمینه می‌توانند پشتیبان خانواده باشند مثل وزارت بهداشت، آموزش و پرورش و وزارت علوم و همچنین وزارت خارجه و سازمان ارتباطات که در جنبه جهانی می‌توانند این مسئله را ترویج کنند و در سطح جهانی چه در زمینه فرهنگی و چه در بخش دیپلماسی می‌توانند یارانی را با ما همراه کنند. نتیجه این نشست‌ها سندی شد که با نگاشت نهادی یعنی وظایفی که هر دستگاه می‌تواند برای تقویت بنیان خانواده و ترویج خانواده طبیعی در سطح ملی و بین‌المللی داشته باشد، همراه شد و به کمیسیون داده شده است که امیدوار هستیم مراحل نهایی خودش را طی کند.

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
پیام بهرام رادان در پی درگذشت سعید راد title
بهرام رادان بازیگر سینما، در پی درگذشت سعید راد پیام تسلیتی در صفحه خود منتشر کرد
قطع انگشت بخاطر المپیک ۲۰۲۴ پاریس title
ورزشکار هاکی استرالیا برای از دست ندادن فرصت حضور در المپیک تصمیم گرفت قسمتی از انگشت دستش را قطع کند.
برانکو هم درگذشت سعید راد را تسلیت گفت title
برانکو ایوانکوویچ درگذشت سعید راد، بازیگر سینما، را تسلیت گفت.
ابراهیم حاتمی‌کیا به درگذشت سعید راد واکنش نشان داد title
ابراهیم حاتمی کیا در پی درگذشت سعید راد از او به عنوان یک بازیگر حرفه‌ای یاد کرد و از درگذشت‌اش ابراز تاسف کرد.
سعید راد درگذشت title
سعید راد بازیگر قدیمی سینمای ایران دار فانی را وداع گفت.
آقای خواننده از ایران رفت؟ title
معین زد با نام اصلی محسن زندی خواننده موسیقی پاپ ساعاتی پیش با انتشار تصویری در هواپیما خبر خروجش از ایران را داد.
چه زمان‌هایی لپ گلی می‌شویم؟ title
اسکن‌های مغزی نشان می‌دهد که سرخ‌شدن صورت بیشتر با حس معذب‌شدن ارتباط دارد تا افکار پیچیده‌ی مغز از آنچه دیگران در مورد ما فکر می‌کنند.
برگزیده
کشور را با اختلاف و دعوا نمی‌توان اداره کرد title
رئیس‌جمهور منتخب گفت: کشور را با اختلاف و دعوا نمی‌توان اداره کرد و باید دست به دست هم دهیم تا پاسخگوی مردم باشیم.
المپیکی ۱۵ ساله ایران با اسلحه ۲۰ هزار یورویی در جستجوی طلا title
کوچکترین عضو کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۴ پاریس می‌گوید همه تلاشش را می‌کند تا مدال طلای المپیک را بر گردن آویزد
پیش بینی بورس امروز ۲۷ تیر ۱۴۰۳ title
ارزش معاملات خرد سهام در دو روز ابتدایی هفته در سطح پایینی قرار گرفت. روز شنبه ارزش معاملات خرد سهام ۲ هزار و ۹۷۹ میلیارد تومان بود و روز یکشنبه با رشد اندک ۴ درصدی به ۳ هزار و ۱۰۶ میلیارد تومان رسید. ناظران مشکل کمبود برق صنایع را یکی از عوامل اصلی ریزش بازار و افت معاملات می‌دانند. مشکلی که با گرم‌تر شدن هوا در دو هفته اخیر جدی‌تر شد و با خبر قطع برق شرکت سایپا و تعطیلی خط تولید شرکت فولاد ارفع به سرتیتر اخبار رسانه‌ها رسید.
پزشکیان: بدون حمایت مردم نمی‌توان اقدامی انجام داد title
رئیس جمهور منتخب گفت: اگر مردم نخبگان کارشناسان تولید کنندگان صنعتگران، مذهبیان، فرهنگیان، عشایر، کشاورزان و همه اقشار مردم نباشند امکان ندارد که بتوانم به تنهایی کاری را انجام دهم.
پیام تبریک مقامات جهان به مسعود پزشکیان title
مسعود پزشکیان در دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که دیروز (جمعه پانزدهم تیرماه) برگزار شد، با کسب اکثریت آرا پیروز و نهمین رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.
مسعود پزشکیان، نهمین رئیس‌جمهور ایران شد title
در پایان شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، مسعود پزشکیان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا رئیس دولت چهاردهم شد.