کد خبر: ۴۲۱۴۹
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۲

اولین واکنش علم الهدی به سیل مرگبار مشهد از تریبون نماز جمعه

امام جمعه مشهد گفت: بدون امام عادل، عدالت در جامعه قابل تحقق نیست و بنابراین ولایت مقدم بر عدالت است و اگر ولایت بود، عدالت محقق می‌شود.

مخاطب۲۴_ سید احمد علم‌الهدی در خطبه سیاسی نماز جمعه این هفته که با حضور پرشور زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن دومین جمعه از دهه مبارک کرامت و تقارن با سالروز ولادت بابرکت امام هشتم (ع) اظهار کرد: ماه ذی‌القعده ماه امام رضا (ع) است و کل این ماه، تعلق به وجود اقدس امام رضا (ع) دارد؛ تا جایی که اول ماه با ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) آغاز می‌شود، یازدهم این ماه ولادت خود حضرت است، روز ۲۳ ماه روز زیارتی امام رضا (ع)، روز ۲۵ ذی‌القعده مقارن با دحو الارض و آخر این ماه نیز شهادت جانگداز میوه دل آقا، حضرت جوادالائمه (ع) است.

امام جمعه مشهد افزود: اینجاست که می‌توان ذی‌القعده را ماه علی‌ابن موسی‌الرضا (ع) دانست و این توفیق مضاعف برای همه شما زائران است که در این ماه مبارک مشرف به شهر امام هشتم (ع) شده‌اید.
وی با اشاره به بارندگی‌های اخیر در استان خاطرنشان کرد: شکر خدا را به‌جا می‌آوریم بابت این بارندگی‌های مفید و بابرکتی که در دهه کرامت بر ما نازل شد تا شهر ما از خشکی و عطش ناشی از خشکسالی نجات پیدا کند. با این حال، نقطه تأسف‌بار بارندگی‌های اخیر حادثه ناگوار سیلی بود که به از دست‌رفتن شماری از عزیزان ما در این شهر و جمعی از برادران فریمانی منجر شد. این داغی که برای خانواده‌ها به وجود آمد، اسباب تأثر و تأسف بود، اما شما عزیزان باید توجه داشته باشید که وقوع این سیل یک بلای طبیعی بود که متولیان امر را غافلگیر کرد. از خداوند متعال می‌خواهیم همه از دست‌رفتگان این حادثه را مشمول رأفت خاصه علی‌ابن موسی‌الرضا (ع) و مغفرت خود قرار بدهد و به خانواده‌هایشان صبر جمیل و اجر جزیل عنایت بفرماید.

علم‌الهدی تصریح کرد: نباید از موضوعات دلگرم‌کننده در بحران اخیر غافل شد. در این جریانی که پیش آمد، امداد ملت خیرخواه و غیور منطقه سیدی پای کار آمد که باید قابل‌توجه و هدف تکریم قرار بگیرد. امداد مخلص هلال احمر، عزیزان بسیج، برادران آستان‌قدس و همه دست‌اندرکاران پای کار بود که فقط یک قلم از آن، تأمین وضع تغذیه برادران و خواهران سیل‌زده به‌عنوان بخشی از اقدامات قابل‌توجه آستان قدس است که از رأفت امام هشتم (ع) نشات گرفت و همه را مشمول برکت و توجه خود قرار داد.

آستان قدس، میزبان شایسته زائران امام رضا (ع)
امام‌جمعه مشهد با تأکید بر ضرورت تبیین دامنه خدمات گسترده و فعالیت‌های مخلصانه آستان قدس رضوی در بخش‌های مختلف تصریح کرد: یک مساله مهم در این ایام پرفیض دهه کرامت به عزیزان ما در عتبه مقدس آستان قدس رضوی برمی‌گردد که زائر و مجاور را در جریان تلاش‌های خستگی‌ناپذیر و بی‌وقفه خود قرار بدهند. برادران عزیز و خواهران گرامی، نهاد مقدس آستان قدس هم در عرصه‌های خدماتی در داخل این عتبه نسبت به زائران میلیونی و پرحجم علی‌ابن موسی‌الرضا (ع) خدمات دارد، هم در حوزه امور امدادی و خیرات در نقاط کم‌برخوردار نقش‌آفرینی می‌کند و هم در عرصه‌های فرهنگی، اقدامات کم‌نظیری از خود نشان داده که همه به برکت وجود امام هشتم (ع) است.

وی تأکید کرد: شرایط امروزه مشهدالرضا (ع) طوری شده که دیگر پیک‌های زیارتی منحصر در یک روز و یک برهه زمانی خاص از سال نیست بلکه شاهد به‌هم‌پیوستگی در پیک‌های زیارتی هستیم و کار به جایی رسیده که در تمام طول سال، این شهر بابرکت میزبان حضور زائران است. میزبانی از زائران تکلیف همه مجاوران، دستگاه‌های مسئول و به‌خصوص آستان قدس رضوی است و به برکت همین کارهاست که عظمت ولایت بیشتر جلوه می‌کند و چشم دشمن کور می‌شود.

علم‌الهدی گفت: خدمات ارزشمندی که این عزیزان در حاشیه شهر و سایر استان‌ها انجام داده‌اند، اعم از امدادگری‌های فوق‌العاده، امور محرومیت‌زدایی و خدمات فرهنگی همگی مشمول عنایت خاص حضرت رضا (ع) خواهد بود. خوش به سعادت شما برادران خادم و خواهران خادمه این بارگاه نورانی که مشمول این سعادت و فیض شده‌اید. عزیزان خدام علی‌ابن موسی‌الرضا (ع) خوشا به حالتان. شما که اینجا خدمت حضرت می‌کنید، در قیامت هم موردتوجه و عنایت حضرت خواهید بود.

امام جمعه مشهد در تشریح فعالیت‌های فرهنگی ارزشمند آستان قدس رضوی به تکریم ابعاد مختلف پنجمین کنگره جهانی امام رضا (ع) پرداخت و اظهار کرد: کنگره امام رضا (ع) که اخیراً برگزار شد، از بازه زمانی سال‌های ۱۳۶۲ تا ۱۳۷۲ در جریان بود و بیش از ۳۱ سال از برگزاری آخرین رویداد آن می‌گذشت، اما به برکت تدبیر داهیانه تولیت آستان قدس رضوی، کنگره پنجم با محوریت عدالت در اندیشه تمدنی علی‌ابن موسی‌الرضا (ع) در هفته گذشته برگزار شد. درباره عدالت رضوی هم مجال به تشریح و تبیین نیست، اما در همین حد باید اشاره کرد که عدالت رضوی به‌معنای عدالت در سایه ولایت است.

وی خاطرنشان کرد: امام رضا (ع) در سیره خود ثابت کرد که عدالت جز در سایه ولایت قابل تحقق نیست و از لحظه‌ای که حضرت از نیشابور خارج شدند و حدیث سلسله‌الذهب را قرائت فرمودند تا زمانی که به شهادت رسیدند، تکیه فرمایشات و اعمال خود را بر این قرار دادند که عدالت با امام عادل است و امام عادل، صاحب ولایت الهی است.

علم الهدی ادامه داد: بدون امام عادل، عدالت در جامعه قابل‌تحقق نیست و بنابراین، ولایت مقدم بر عدالت است و اگر ولایت بود، عدالت محقق می‌شود و غیر از این محال است. این تصویر مشترک در فرمایشات امام رضا (ع) است و رهبر معظم انقلاب نیز در پیام خود تأکید بر همین موضوع داشتند که عدالت در جامعه اسلامی جز با حاکمیت دینی قابل تحقق نیست.

برچسب ها: علم الهدی
آخرین اخبار
پربازدید ها
اخبار داغ
عکسی که جهانی شد! title
عکسی در شبکه‌های اجتماعی در حال دست به دست شدن است که میلیون‌ها بار دیده شد.
گل به خودی خنده‌دار ترکیه! title
گل دوم پرتغال به ترکیه توسط سامت آکایدین مدافع ترکیه به عجیب ترین شکل ممکن به ثمر رسید.
بررسی پیشرفته‌ترین جنگنده‌های آمریکا title
F-۱۶ Fighting Falcon و F-۲۲ Raptor چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
چرا پزشکیان دوباره ازدواج نکرد؟ title
مسعود پزشکیان نامزد تائید صلاحیت شده در چهاردهمین دوره انتخابت ریاست جمهوری اسلامی ایران است که نامش با جهشی چشم‌گیر در گوگل در صدر لیست نامزد‌ها قرار دارد. برای بسیاری از افراد آشنایی با زندگی خصوصی کاندیدا‌های ریاست جمهوری جالب است.
کنسرت عجیب علیرضا قربانی در ۵۰ متری تخت جمشید! title
کنسرت علیرضا قربانی قرار است در فاصله ۵۰ متری تخت‌گاه تخت‌جمشید برگزار شود. علیرضا عسگری‌چاهوردی می‌گوید: به دلیل آنکه برنامه‌ریزی‌های کنسرت از قبل انجام شده بود امکان اینکه کنسرت در پردیس تخت‌جمشید و پارکینگ ستاره برگزار شود، فراهم نشد، اما اگر صدا‌ی باند‌ها به‌سمت تخت‌گاه منعکس شود در لحظه موسیقی را متوقف خواهیم کرد.
زنگ خطر برای کاربران همستر کامبت چیست؟ title
زنگ خطر برای کاربران همستر کامبت به صدا درآمد.
سقوط چترباز در ارتفاعات کلیبر title
یک چترباز در ارتفاعات روستای اوزی شهرستان کلیبر دچار حادثه شد.
برگزیده
پویش یک دقیقه برای ایران با معصومه ابتکار title
فرصتی بی نظیر برای مردم ایران پیش آمده است که در یک انتخابات رقابتی و آزاد و سالم شرکت کنند.
زهرا پزشکیان در رابطه با پدر چه گفت؟ title
صحبت‌های زهرا پزشکیان دختر مسعود پزشکیان نامزد ریاست جمهوری را ببینید.
دیدار پزشکیان با سیدحسن خمینی title
مسعود پزشکیان به دیدار آیت‌الله سیدحسن خمینی، نوه بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی رفت.
اقامه نماز ظهر جمعی از نخبگان و مدال آوران علمی ایران به امامت رهبر انقلاب title
️جمعی از نخبگان و مدال‌آوران علمی کشورمان ظهر امروز با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار خواهند کرد.
دیدار پزشکیان با آیت‌الله جوادی آملی title
مسعود پزشکیان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در سفر به قم، با آیت‌الله عبدالله جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
سید محمد خاتمی: به دکتر پزشکیان رأی خواهم داد title
تقدیر رئیس دولت اصلاحات از ساده زیستی، پاکدستی، مردم گرایی، شجاعت و پایبندی پزشکیان به موازین اخلاقی