کد خبر: ۴۲۱۲۲
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۵

نگاهی به مهم‌ترین رونمایی‌های ارتباطی به مناسب روز جهانی ارتباطات

نوآوری دیجیتال برای توسعه پایدار شعاری است که امسال به مناسبت روزجهانی ارتباطات از سوی دبیرکل اتحادیه بین المللی مخابرات اعلام و بر تلاش کشور‌ها برای تحقق آن تأکید شده است؛ البته به غیر از بخش بین‌المللی آن در ایران هم این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به گونه‌ای که طی روز‌های گذشته طرح‌ها و قرارداد‌های مهم ارتباطی با حضور مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس جمهوری افتتاح شد.

مخاطب ۲۴- اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) یک سازمان بین‌المللی وابسته به سازمان ملل متحد است. این اتحادیه دومین اتحادیه قدیمی پس از کمیسیون راین است و وظیفه قانون‌گذاری و مدیریت فضای فرکانسی، تدوین استاندارد‌های تبادل داده و اطلاعات و همچنین کمک به رشد و توسعه ارتباطات در سراسر جهان را برعهده دارد و مقر این سازمان در ژنو سوئیس واقع شده است.

این اتحادیه در سال ۱۸۶۵ پس از اختراع تلگراف ۲۰ کشور اروپایی نهادی را به عنوان اتحادیه بین‌المللی تلگراف تاسیس کردند که اولین مقررات بین‌المللی ارتباطات راه دور (مخابرات) در آن به تصویب رسید.

اتحادیه مذکور پس از کنفرانسی جهانی در مادرید اسپانیا به اتحادیه بین‌المللی ارتباطات راه دور (مخابرات) یا همان ITU تغییر نام داد. پس از تاسیس سازمان ملل متحد، در سال ۱۹۴۵، آی‌تی‌یو به نهادی وابسته به این سازمان تبدیل شد. اجزای تشکیل دهنده ITU از سه بخش ۱- بخش استاندارد سازی مخابرات؛ ۲- بخش مخابرات رادیویی؛ ۳- بخش توسعه مخابرات تشکیل شده است.

۱۷ مه یا ۲۷ اردیبهشت ماه روز جهانی مخابرات یا ارتباطات نام دارد. هدف اصلی روز جهانی مخابرات (WTD) اهمیت ارتباطات و نحوه انتقال اطلاعات در سراسر جهان و افزایش آگاهی از ارتباطات حیاتی در زندگی و توسعه فناوری‌ها در این زمینه است. روز جهانی مخابرات و اطلاعات حتی توسط سازمان‌هایی مانند یونسکو جشن گرفته می‌شود و هر ساله با موضوع مختلفی برگزار می‌شود.

نوآوری دیجیتال برای توسعه پایدار

البته هر سال دبیر کل اتحادیه بین‌المللی مخابرات در پیام خود به مناسبت روز جهانی ارتباطات، شعاری را برای آن سال انتخاب و تاکید می‌کند که کشور‌های عضو برای تحقق این شعار تلاش کنند که امسال هم شعار نوآوری دیجیتال برای توسعه پایدار برای این روز انتخاب و اعلام شد.

با توجه به شعار انتخاب شده از فناوری نوآورانه می‌توان برای رویارویی با سخت‌ترین چالش‌های جهان، از مبارزه با دگرگونی‌های آب‌وهوایی گرفته تا ریشه‌کنی گرسنگی و فقر، کمک گرفت. در واقع، می‌توان برای هفتاد درصد از اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد تا سال ۲۰۳۰، از فناوری‌های دیجیتال، کمک گرفت. بسیاری از کشور‌هایی که هنوز به قله‌های فناوری وچشم‌انداز دیجیتالی نرسیده‌اند، برای همگامی با سرعت زیاد فناوری، نیاز به سیاست‌گذاری، سرمایه‌گذاری وافزایش مهارت‌های دیجیتال بر اساس شعار نوآوری دیجیتال برای توسعه پایدار دارند.

در ایران هم هرسال به این روز توجه ویژه و از مهم‌ترین پروژه‌های ارتباطی مربوط به حوزه‌های فیبرنوری، شبکه ملی اطلاعات بهره‌برداری و رونمایی می‌شود. در همین رابطه روز سه شنبه‌سید ابراهیم رئیسی در آستانه روز جهانی ارتباطات به منظور برگزاری جلسه نظارت ستادی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حضور یافت، از نمایشگاه آخرین اقدامات، خدمات و دستاورد‌های این وزارتخانه در بخش‌های پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات دیدن کرد و با توضیحات دست‌اندرکاران از جزئیات نتایج خدمات ارائه شده و دستاورد‌های حاصله مطلع شد.

در جریان این بازدید ابتدا ربات‌های هوشمند تجزیه‌گر در این نمایشگاه به نمایش درآمد که تاکنون ۵۰ دستگاه از آن‌ها در مرکز تجزیه مبادلات پستی به کارگیری شده است و قرار است با حمایت‌های دولت تعداد این ربات‌ها در آینده به ۴۰۰ دستگاه برسد.

جزئاتی از افتتاح ۶ پروژه ارتباطی

صندوق‌های پستی هوشمند از دیگر دستاورد‌های به نمایش درآمده در این نمایشگاه بودند که عملیات دریافت و تحویل مرسولات پستی به واسطه آن‌ها به شکل هوشمند انجام می‌شود. پس از این بازدید ۶ پروژه بزرگ و زیرساختی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور و یک قرارداد خرید تجهیزات از تولیدکنندگان داخلی، هم‌زمان با حضور رئیس جمهور در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.

انعقاد ۱۱ قرارداد خرید تجهیزات شبکه از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی توسط اپراتور‌های ارتباطی به ارزش بیش از ۲ هزار میلیارد تومان با هدف حمایت از تولید تجهیزات مخابراتی و ارتباطی با فناوری بالا و بومی‌سازی تجهیزات شبکه ملی اطلاعات و در راستای نامگذاری سال ۱۴۰۳ توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال جهش تولید با مشارکت مردم، افتتاح پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کار‌ها در ۲۰ شهر که در ۳ ماه گذشته پوشش آن‌ها کامل شده است و همچنین آغاز عملیات اجرایی طرح در ۵۰ شهر جدید، اتصال ۷ هزار و ۵۰۰ امین روستای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ارتباطی کشور در دولت سیزدهم در راستای توسعه عدالت ارتباطی در اقصی نقاط کشور، افتتاح پروژه توسعه شبکه IP ملی در ۶ نقطه جدید، افتتاح هزار و ۸۰۰ امین سایت نسل پنجم تلفن همراه ۵ G، پروژه توسعه و ارتقاء پایداری شبکه انتقال با استفاده از توانمندی تولید داخل در راستای توسعه متوازن ظرفیت سایر بخش‌های شبکه ارتباطی کشور همگام با توسعه لایه دسترسی پروژه فیبرنوری منازل و کسب‌و کار‌ها و توسعه نسل پنجم تلفن همراه به عنوان ضرورتی انکار ناپذیر و پروژه افزایش نقاط حضور شرکت ارتباطات زیرساخت ۷ طرحی بودند که در این مراسم افتتاح شدند.

البته در این روز در کنار پروژه‌های افتتاح شده در راستای حمایت از صنعت و فرآیند‌های بومی سازی فناوری در کشور، قرارداد «خرید ۱۰۰۰ عدد آنتن هیبرید ۳۲ پورت تولید داخل» میان سازمان جهاد دانشگاهی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و اپراتور همراه اول امضا شد.

اپرتور اول تلفن همراه توانست با بهره برداری از دومین سایت ۵ G خود در اراضی عباس آباد (کتابخانه ملی ایران) با بالاترین تکنولوژی»، تعداد سایت‌های نسل پنجم خود در کشور را به ۹۵۰ سایت برساند. همچنین در بخش دیگری از این جلسه و طی ارتباط آنلاین با شهر کرج، ۷۱ اُمین سایت نسل پنج تلفن‌همراه اپراتور دوم تلفن همراه در استان البرز افتتاح شد.

برچسب ها: ارتباطات
آخرین اخبار
پربازدید ها
اخبار داغ
عکسی که جهانی شد! title
عکسی در شبکه‌های اجتماعی در حال دست به دست شدن است که میلیون‌ها بار دیده شد.
گل به خودی خنده‌دار ترکیه! title
گل دوم پرتغال به ترکیه توسط سامت آکایدین مدافع ترکیه به عجیب ترین شکل ممکن به ثمر رسید.
بررسی پیشرفته‌ترین جنگنده‌های آمریکا title
F-۱۶ Fighting Falcon و F-۲۲ Raptor چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
چرا پزشکیان دوباره ازدواج نکرد؟ title
مسعود پزشکیان نامزد تائید صلاحیت شده در چهاردهمین دوره انتخابت ریاست جمهوری اسلامی ایران است که نامش با جهشی چشم‌گیر در گوگل در صدر لیست نامزد‌ها قرار دارد. برای بسیاری از افراد آشنایی با زندگی خصوصی کاندیدا‌های ریاست جمهوری جالب است.
کنسرت عجیب علیرضا قربانی در ۵۰ متری تخت جمشید! title
کنسرت علیرضا قربانی قرار است در فاصله ۵۰ متری تخت‌گاه تخت‌جمشید برگزار شود. علیرضا عسگری‌چاهوردی می‌گوید: به دلیل آنکه برنامه‌ریزی‌های کنسرت از قبل انجام شده بود امکان اینکه کنسرت در پردیس تخت‌جمشید و پارکینگ ستاره برگزار شود، فراهم نشد، اما اگر صدا‌ی باند‌ها به‌سمت تخت‌گاه منعکس شود در لحظه موسیقی را متوقف خواهیم کرد.
زنگ خطر برای کاربران همستر کامبت چیست؟ title
زنگ خطر برای کاربران همستر کامبت به صدا درآمد.
سقوط چترباز در ارتفاعات کلیبر title
یک چترباز در ارتفاعات روستای اوزی شهرستان کلیبر دچار حادثه شد.
برگزیده
پویش یک دقیقه برای ایران با معصومه ابتکار title
فرصتی بی نظیر برای مردم ایران پیش آمده است که در یک انتخابات رقابتی و آزاد و سالم شرکت کنند.
زهرا پزشکیان در رابطه با پدر چه گفت؟ title
صحبت‌های زهرا پزشکیان دختر مسعود پزشکیان نامزد ریاست جمهوری را ببینید.
دیدار پزشکیان با سیدحسن خمینی title
مسعود پزشکیان به دیدار آیت‌الله سیدحسن خمینی، نوه بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی رفت.
اقامه نماز ظهر جمعی از نخبگان و مدال آوران علمی ایران به امامت رهبر انقلاب title
️جمعی از نخبگان و مدال‌آوران علمی کشورمان ظهر امروز با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار خواهند کرد.
دیدار پزشکیان با آیت‌الله جوادی آملی title
مسعود پزشکیان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در سفر به قم، با آیت‌الله عبدالله جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
سید محمد خاتمی: به دکتر پزشکیان رأی خواهم داد title
تقدیر رئیس دولت اصلاحات از ساده زیستی، پاکدستی، مردم گرایی، شجاعت و پایبندی پزشکیان به موازین اخلاقی