کد خبر: ۴۱۹۴۹
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۰
رییس‌جمهور در مراسم بزرگداشت فردوسی گفت: در تاریخ این زبان و در مسیر تکامل تمدن درخشان ایرانی - اسلامی، یک نام نقشی همتا دارد و او بی تردید فردوسی بزرگ است، فردوسی تنها یک شاعر نبود که او را باید جان مایه و چکیده فرهنگ ایران اسلامی دانست که هویت ایرانی را بر دو بال ایران دوستی و ولایت پذیری خاندان عصمت و طهارت (ع) در مسیر کمال به پرواز در آورد.

مخاطب ۲۴- در پیام آیت الله سید ابراهیم رئیسی در مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی که توسط "محمد مهدی اسماعیلی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت شد، آمده است: مردمی که همیشه کنار حق ایستاده اند و با پشتوانه منافع مردمی که به هر بهایی دست متجاوز را از خاک خود کوتاه کرده اند، رستم وار قلب اهریمن را با ایمان به وعدة صادق الهی، هدف گرفته اند.
رییس جمهور در این پیام خاطر نشان کرد: تمدن و فرهنگ ایران اسلامی یک حقیقت بزرگ در قلب پیکره تنومند تمدن درخشان اسلامی است، تمدنی که در اوج تاریکی قرون وسطای غرب گوهر اندیشه را در فطرت خداجوی انسان زنده نگاه داشت و با روح معنویت متأثر از پیام آخرین و کامل‌ترین پیام‌آور الهی، آینده بشریت را در پرتو آموزه‌های وحیانی و توحید روشنی بخشید.
وی اظهار کرد: در قلب این تمدن کهن شرقی، فرهنگ ایرانی به مثابه سرچشمه‌ای فیاض نه فقط به جهان اسلامی عظمت داد که همچون حلقه‌ای کانونی نقطه پیوند زنجیره بیداری شرق و غرب شد، تا جایی که در اوج مادی گرایی جهان سرگشته امروز توانست همچنان پرچم‌دار معرفت حقیقی و طلایه‌دار دادگری و خردورزی باشد.
آیت‌الله رییسی افزود: در این مسیر طولانی، زبان فارسی به عنوان زبان دوم جهان اسلام در کنار کلام الهی همواره زبان گویای معرفت، عصمت و ارادت به خاندان مطهر کرامت علیه السلام بوده است و در طول تاریخ هزار و چند صد سال گذشته، بزرگانی از این سرزمین برخاسته اند که با استعداد و توانمندی بی نظیر خود مهمترین شاهکار‌های هنر و تفکر بشری را آفریدند که به کالبد تاریخ ایران در سایه‌سار دین اکمل خداوند حیاتی دوباره دمیده شد.
وی ادامه داد: در تاریخ این زبان و در مسیر تکامل تمدن درخشان ایرانی - اسلامی، یک نام نقشی همتا دارد و او بی تردید فردوسی بزرگ است، فردوسی تنها یک شاعر نبود که او را باید جان مایه و چکیده فرهنگ ایران اسلامی دانست که هویت ایرانی را بر دو بال ایران دوستی و ولایت پذیری خاندان عصمت و طهارت (ع) در مسیر کمال به پرواز در آورد.
رییس جمهور اضافه کرد: فردوسی حکیم در شاهنامه کاخی بلند از نظم و قلعه بزرگی از حماسه بنا کرد که زیربنای آن از زبان فارسی و برج و بارویش از مهر علی (ع) آبادان شده است.
وی اظهار کرد: اکنون کوشش برای بزرگ داشتن و بازشناسی اندیشه و هنر این حکیم فرزانه به جامعه امروز و به ویژه نسل جوان آتیه‌ساز ایران اسلامی، در آستانه گام دوم انقلاب در مسیر همدلی و تحکیم هویت ملی اسلامی و اعتلای الگو‌های تمدنی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان، نقطه کانونی به شمار می‌رود.
رییسی خاطر نشان کرد: دولت مردمی بر همین اساس با تمام توان حامی بزرگداشت مفاخری، چون حکیم ابوالقاسم فردوسی است و برای رشد دامنۀ جهانی این اقدام برنامه وسیعی داشته و خواهد داشت.
رییس جمهور در پایان ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری همایش روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی بزرگ، این روز را به مردم فرهنگ پرور و هنردوست ایران و همه ملل فارسی زبان و دوستداران این حکیم نامدار در سراسر گیتی تبریک گفت و برای خادمان فرهنگی کشور و پاس‌داران فرهنگ و زبان فارسی آرزوی توفیق کرد.

برچسب ها: ابراهیم رئیسی
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
مرگ همزمان دختر و پسرجوان در شمال تهران title
به دنبال مرگ مشکوک دختر و پسر جوانی در شمال تهران یک سناریوی جنایی مقابل تیم تحقیق قرار گرفت.
پویش یک دقیقه برای ایران با شهیندخت مولارودی title
با توجه به این که دکتر پزشکیان کاندیدای اختصاصی جبهه اصلاحات ایران هستند و برنامه‌هایی که برای ارائه دارند در چارچوب گفتمان اصلاح طلبی مورد وفاق و اتفاق نظر جامعه اصلاح طلبی است.
پویش یک دقیقه برای ایران title
از روز نخست اعلام كانديداتوري دكتر مسعود پزشكيان، موجي از اميدواري، شور و حركت جامعه را فراگرفت و هزاران نفر از اقشار مختلف، اعلام آمادگي كردند تا در اين رقابت تعيين كننده آينده ايران، نقش و سهمي ايفا كنند؛ «كارزار رسانه اي #يك_دقيقه_براي_ايران » هم يكي از آن هزاران است.
هوش مصنوعی از انسان باهوش‌تر است؟ title
پدرخوانده هوش مصنوعی: ۵۰ درصد احتمال دارد این فناوری از انسان باهوش‌تر شود
فضیلت و اعمال عید قربان title
روز دهم ماه ذی‌الحجه و عید قربان روز عید و خوشحالی و سرور است، زیرا علاوه بر این که بنده‌ای مخلص از آزمونی دشوار، سربلند بیرون آمد و بندگی خویش را در پیشگاه خدای بزرگ ثابت کرد، گروه عظیمی از بندگان مخلص خدا به او تاسی جسته، به زیارت خانه خدا می‌شتابند و مراسم منا و از جمله، قربانی را انجام می‌دهند.
ثروت بیل گیتس در کجا انباشته شده است؟ title
بیل گیتس، سرمایه‌گذار میلیاردر، ۸۷ درصد از سبد سهام (پرتفوی) ۴۵ میلیارد دلاری خود را تنها در پنج سهام در اختیار دارد.
عکسی از جشن تولد ۳۷ سالگی مجری مشهور تلویزیون title
پیمان طالبی، مجری مشهور تلویزیون عکسی از جشن تولد ۳۷ سالگی‌اش را در اینستاگرام منتشر کرد.
برگزیده
پویش یک دقیقه برای ایران با معصومه ابتکار title
فرصتی بی نظیر برای مردم ایران پیش آمده است که در یک انتخابات رقابتی و آزاد و سالم شرکت کنند.
زهرا پزشکیان در رابطه با پدر چه گفت؟ title
صحبت‌های زهرا پزشکیان دختر مسعود پزشکیان نامزد ریاست جمهوری را ببینید.
دیدار پزشکیان با سیدحسن خمینی title
مسعود پزشکیان به دیدار آیت‌الله سیدحسن خمینی، نوه بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی رفت.
اقامه نماز ظهر جمعی از نخبگان و مدال آوران علمی ایران به امامت رهبر انقلاب title
️جمعی از نخبگان و مدال‌آوران علمی کشورمان ظهر امروز با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار خواهند کرد.
دیدار پزشکیان با آیت‌الله جوادی آملی title
مسعود پزشکیان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در سفر به قم، با آیت‌الله عبدالله جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
سید محمد خاتمی: به دکتر پزشکیان رأی خواهم داد title
تقدیر رئیس دولت اصلاحات از ساده زیستی، پاکدستی، مردم گرایی، شجاعت و پایبندی پزشکیان به موازین اخلاقی