کد خبر: ۴۱۸۵۶
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۸
منظور سیاست گذار چیست؟
به نظر می‌رسد مشکل بورس تهران تنها مواضع و صحبت‌های دولتی‌ها نیست، بلکه سلسله‌ای از تصمیمات و سیاست گذاری دولت و مجلس اقتصاد کشور را در مسیری قرار داده که میل به سرمایه گذاری در بازار سرمایه را کاهش داده است.

مخاطب۲۴- پیش بینی بورس- بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز سه‌شنبه می‌روند که دیروز شاخص کل بورس تهران برای یازدهمین روز متوالی ریزش کرد. برای پیش بینی بورس امروز –سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت- به روند بازار سهام در روز کاری گذشته نگاه می‌کنیم. روز دوشنبه شاخص کل ۳۲ هزار و ۳۹۰ واحد افت کرد و شاخص کل هم‌وزن ۱۲ هزار و ۸۰۱ واحد نزول کرد. همچنین شاخص کل فرابورس ۴۶۱ واحد پایین آمد و شاخص هم وزن فرابورس ریزش ۳ هزار و ۳۹۵ واحدی داشت.
بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز سه‌شنبه می‌روند که دیروز شاخص کل بورس تهران برای یازدهمین روز متوالی ریزش کرد. برای پیش بینی بورس امروز –سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت- به روند بازار سهام در روز کاری گذشته نگاه می‌کنیم. روز دوشنبه شاخص کل ۳۲ هزار و ۳۹۰ واحد افت کرد و شاخص کل هم‌وزن ۱۲ هزار و ۸۰۱ واحد نزول کرد. همچنین شاخص کل فرابورس ۴۶۱ واحد پایین آمد و شاخص هم وزن فرابورس ریزش ۳ هزار و ۳۹۵ واحدی داشت.
پیش بینی بورس امروز

دیروز شاخص بورس برای یازدهمین روز ریزش کرد و بیش از ۳۲ هزار واحد پایین آمد که دومین سقوط بزرگ شاخص در سال جاری است. نماد‌های فملی، فولاد، فارس، شپنا، وبملت و شستا بیشترین اثر کاهشی را بر شاخص داشتند.

به علاوه، برای یازدهمین روز متوالی پول حقیقی از بازار خارج شد. نماد‌های خودرو، خساپا، دامین، فولاد، شپنا، خزامیا، ثعمرا، بوعلی، اپال و فملی بیشترین خروج سرمایه را داشتند.

روز دوشنبه ۴۹۹ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به روز یکشنبه حدود ۳ برابر -معادل ۱۸۳ درصد- افزایش یافته است. در مجموع ۱۱ روز معاملاتی اخیر بورس تهران ۲ هزار و ۲۰۹ میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار سهام خارج شده است.

همچنین دیروز عرضه بر تقاضا غلبه داشت و ارزش صف‌های فروش بیش از صف‌های خرید بود. برخی تحلیلگران تکنیکی پس از پایین آمدن شاخص از مرز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد درباره احتمال سقوط بیشتر شاخص با شکستن این سطح حمایت هشدار داده بودند. علاوه بر این بسیاری از ناظران و فعالان بازار سرمایه با انتقاد از صحبت‌های رییس سازمان برنامه و بودجه، موضع معاون رییس جمهور را از عوامل افزایش نرخ ریزش بورس تهران دانستند. داود منظور با بیان اینکه در بودجه امسال انتشار ۲۵۴ همت اوراق مالی پیش‌بینی شده است که منابع حاصل از انتشار این اوراق عیناً صرف تکمیل طرح‌های تملک دارایی ثابت خواهد شد، گفته بود: انتشار اوراق مالی را از همین ابتدای سال آغاز کردیم تا بتوانیم با تزریق منابع حاصل از آن، تعداد زیادی از طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی را تا پایان سال به بهره‌برداری برسانیم.

وی گفته: با توجه به بازپرداخت اصل و سود اوراق منتشره در سال جاری، خالص تأمین مالی دولت از بازار سرمایه به میزان ۳۰ همت منفی است. سعی می‌کنیم انتشار اوراق بدهی دولت در نهایت به ترازنامه بانک‌ها ختم نشود و افزایش پایه پولی را در پی نداشته باشد.

صحبت‌های داود منظور نه تنها به مذاق اهالی بازار سرمایه خوش نیامد، بلکه نسبت به آن اعتراض‌های زیادی ابراز شده است. با این حال به نظر می‌رسد مشکل بورس تهران تنها مواضع و صحبت‌های دولتی‌ها نیست، بلکه سلسله‌ای از تصمیمات و سیاست گذاری دولت و مجلس اقتصاد کشور را در مسیری قرار داده که میل به سرمایه گذاری در بازار سرمایه را کاهش داده است. کارشناسان معتقدند بدون مصالحه با کشور‌های خارجی، ارتباط تجاری با دنیا و کاهش مقررات تجاری مشکلات اقتصاد ایران حل نخواهد شد. از سوی دیگر اقتصاد ایران به پشتوانه حقوقی برای تضمین حقوق مالکیت نیاز دارد. اما در مقابل به نظر می‌رسد دولت توان خود را مصروف افزایش درآمد مالیاتی و فشار به بنگاه‌ها و بخش خصوصی کرده است. روندی که به کاهش توان اقتصاد کشور منتهی خواهد شد. در چنین شرایطی رفتار سهامداران برای خروج سرمایه قابل فهم است و ریزش بیشتر قیمت‌ها در بازار سهام دور از انتظار نیست.

برچسب ها: پیش بینی بورس
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
باورنکردنی! صدر جدول قرمز شد| پرسپولیس ۴ - استقلال خوزستان ۳ title
هواداران تیم فوتبال پرسپولیس که از نتیجه نیمه اول برابر استقلال خوزستان عصبانی بودند علیه برخی بازیکنان شعار دادند.
فیلم/ علی اکبر صالحی: شهید امیرعبداللهیان مثل فرزندم بود title
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم بود که در گذشته دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی از دوره ریاست علی لاریجانی تا دوره ریاست محمدباقر قالیباف بوده‌است
امروز اتفاق می افتد: به رسمیت شناختن فلسطین توسط سه کشور اروپایی title
«سیمون هریس» نخست‌وزیر ایرلند گفت: امروز ایرلند، نروژ و اسپانیا اعلام می‌کنند که کشور فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسند.
خانم مجری سیتیزن امریکا از ایران رفت؟ title
ژیلا صادقی، مجری پرحاشیه صداوسیما که در ماه‌های اخیر بسیار مورد توجه رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی بود، به تازگی یک استوری عجیب و متفاوت منتشر کرد.
ارتباط استفاده از سیگار الکتریکی با صرف وقت در رسانه‌های اجتماعی title
تحقیقات جدید نشان می‌دهد کودکان و نوجوانانی که هفت ساعت یا بیشتر در روز از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، دو برابر با خطر بیشتر مصرف سیگار سنتی یا سیگار الکترونیکی یا هر دو مواجهند.
اجرام مرموز در فضا که از وجود حیات فرازمینی حکایت دارند title
ستاره شناسان اجرامی مرموز را در فضا رصد کرده اند که احتمال می‌دهند نشانه وجود حیات در آنجا باشد.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
برگزیده
وداع تاریخی خراسان جنوبی با رئیس جمهور شهید title
خراسان جنوبی امروز تمام قد برای وداع با یار دیرینش به میدان آمدند تا در تاریخ ثبت شود این حضور و شکوه برای همیشه.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص سانحه بالگرد رئیس جمهور title
علیرغم شرایط نامساعد جوی و محیطی، تلاش‌ها برای رسیدن گروه‌های پُرتلاش امدادی به محل حادثه همچنان با جدیت و امیدوارانه ادامه دارد.
برگزاری جلسه فوق‌العاده دولت برای پیگیری وضعیت رئیس‌جمهور title
جلسه فوق العاده هیأت دولت به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور به منظور بسیج همه امکانات برای پیگیری وضعیت آیت‌الله رئیسی برگزار شد.
استوری عاشقانه داماد سینمای ایران title
سپند امیرسلیمانی در تازه‌ترین استوری خود، تصویری به همراه همسرش، مونا کرمی منتشر کرد.
سازمان هواپیمایی کشوری: در ایران جت شخصی نداریم title
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: به طور کلی ما در ایران جت شخصی نداریم. در زمینه نخریدن جت شخصی، تقریبا کسی را نداریم که خریده باشد.