کد خبر: ۴۱۶۹۳
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۸

رشد ۸۱ درصدی پرداخت تسهیلات خانوار در بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی

بر اساس آمار بانک مرکزی میزان پرداخت تسهیلات در گروه مصرف‌کننده نهایی (خانوار) از جمله قرض‌الحسنه ازدواج، ضروری، فرزندآوری، اشتغال و... توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی در سال گذشته ۸۱ درصد افزایش یافت.

به گزارش مخاطب ۲۴ به نقل از روابط عمومی بانک اقتصادنوین،کل تسهیلات پرداختی شبکه بانکی طی ۱۲ماهه سال ۱۴۰۲، مجموعاً ۵۶ میلیون و ۴۶۰ هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال مربوط به دو گروه صاحبان کسب‌وکار (حقوقی و حقیقی) در شش بخش شامل کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات، متفرقه و همچنین گروه مصرف‌کننده نهایی (خانوار) بوده است.

سهم بانک‌های خصوصی از کل تسهیلات پرداختی

سهم بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی از کل تسهیلات پرداختی در شبکه بانکی کشور مجموعاً ۲۲ میلیون و ۲۵۸ هزار و ۶۲۴ میلیارد ریال است که این رقم ۳۹.۴درصد از کل تسهیلات را شامل می‌شود. در مقابل، سهم بانک‌های دولتی ۲۳.۷درصد و بانک‌های خصوصی شده (اصل ۴۴) نیز ۳۶.۹درصد است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد، در مقایسه با عملکرد دوره مشابه سال ۱۴۰۱ این میزان برای بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی حدود ۲۵درصد رشد داشته که با توجه به هدف‌گذاری و کنترل مقداری ترازنامه بانک‌ها به میزان سالانه ۲۴درصد، رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد. مجموع تسهیلات پرداختی طی این مدت ۱۷ میلیون و ۷۸۳ هزار و ۲۲۹ میلیارد ریال بوده است؛ بنابراین گزارش، بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی با پرداخت ۱۸ میلیون ۳۶۰ هزار و ۵۸۱ میلیارد ریال تسهیلات طی ۱۲ماهه سال ۱۴۰۲ به گروه صاحبان کسب‌وکار در شش بخش اقتصادی مذکور، سهمی معادل ۳۹.۸درصد از کل تسهیلات شبکه بانکی کشور در این بخش را به خود اختصاص داده‌اند که بیانگر نقش مهم این بانک‌ها در رونق اقتصاد و شکوفایی کسب‌وکار است. این میزان برای بانک‌های دولتی ۲۱.۳درصد و برای بانک‌های خصوصی شده ۳۸.۹درصد است.
همچنین تسهیلات پرداختی در قالب تأمین سرمایه در گردش به بخش‌های اقتصادی کشور طی ۱۲ ماهه سال گذشته برای کل شبکه بانکی کشور بالغ‌بر ۳۵ میلیون و ۲۴۴ هزار و ۵۹۹ میلیارد ریال بوده که این رقم معادل ۶۲.۴درصد از کل تسهیلات پرداختی است.

حمایت از کارآفرینان و تولیدکنندگان

در راستای حمایت از کارآفرینان و تولیدکنندگان، از مجموع ۱۶ میلیون و ۷۴۳ هزار و یک میلیارد ریال تسهیلات پرداختی شبکه بانکی کشور به بخش صنعت و معدن که معادل ۳۶درصد از کل تسهیلات به بخش‌های اقتصادی کشور است، حدود ۳۲درصد از آن (مبلغ ۵ میلیون و ۷۰۷ هزار و ۶۸۷ میلیارد ریال) توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی اعطا شده درحالی‌که سهم تسهیلات نظام بانکی به این بخش اقتصادی نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۲۰درصد افزایش یافته است.

آمار پرداخت تسهیلات در بخش خدمات

در ۱۲ماهه سال ۱۴۰۲ کل تسهیلات اعطایی به بخش خدمات شامل بهداشت و درمان، حمل‌ونقل، خدمات صنعتی و... بالغ‌بر ۱۹ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۳۵۱ میلیارد ریال بوده که از این رقم، مبلغ ۹ میلیون و ۹۲۲ هزار و ۶۵۲ میلیارد ریال معادل ۵۱.۶درصد، توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی تأمین و پرداخت شده است. بدین ترتیب عملکرد این بخش نسبت به دوره مشابه سال گذشته برای بانک‌های خصوصی بیش از ۲۴درصد رشد داشته است. این بخش به دلیل سهم بسزایی که در بهبود رفاه و سلامت جامعه و نیز ایجاد اشتغال دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رشد ۸۱درصدی پرداخت تسهیلات در بخش خانوار

در گروه مصرف‌کننده نهایی (خانوار) با اهداف تعمیرات، جعاله تعمیر مسکن، خرید مسکن غیر نوساز، خرید مسکن نوساز، خرید کالا، خرید خودرو، قرض‌الحسنه ازدواج، ضروری، فرزندآوری، اشتغال، ایثارگران، بهزیستی، کمیته امداد و ودیعه مسکن، سهم بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی معادل ۳۷.۷درصد از مجموع ۱۰ میلیون و ۳۳۸ هزار و ۳۸۶ میلیارد ریال تسهیلات اعطایی شبکه بانکی کشور است.
این میزان برای بانک‌های دولتی معادل ۳۴.۷درصد از کل تسهیلات و بالغ‌بر۳ میلیون ۵۹۱ هزار و ۷۲۹ میلیارد ریال بوده است. لازم به ذکر است اعطای این تسهیلات (معادل ۳ میلیون و ۸۹۸ هزار و ۴۳ میلیارد ریال) در بانک‌های خصوصی نسبت به دوره مشابه سال قبل ۸۱ درصد رشد داشته که بسیار قابل توجه و حائز اهمیت است.

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
آخرین گمانه ها از لیست کابینه مسعود پزشکیان title
با نزدیک شدن به روزهای اعلام اسامی کابینه دوره چهاردهم ریاست جمهوری، بازار گمانه زنی ها پیرامون افراد و اسامی آنها، داغ‌تر شده است
درویش و تیشرت ۲۰ میلیون تومانی! title
سعید راد بازیگر مطرح سینمای ایران در سن ۸۰ سالگی دارفانی را وداع گفت. این بازیگر که از طرفداران قدیمی پرسپولیس بود، همواره در تمرینات این تیم حضور پیدا می‌کرد و بار‌ها هم برای تماشای بازی تیم محبوبش به استادیوم آزادی می‌رفت.
کودک آزار‌ها در فضای مجازی هم مشغول آسیب و آزار هستند! title
فضای مجازی، رادیکالیسم در کنترل فضای مجازی و دسترسی به فیلترشکن‌هایی که مردم مجبورند استفاده کنند، در این مدت شکل جدیدی از کودک‌آزاری را نمایش داده است.
وزیر صمت چه قیمتی برای ری را اعلام کرد؟ title
وزیر صمت در حیاط هیئت دولت برنامه فروش و قیمت ری را ایران خودرو را اعلام کرد.
نگاه و سام راد پدر را به چه شکلی بدرقه کردند؟ title
سام راد فرزندسعید راد اعلام کرد که پیکر پدرش در کنار محمدعلی فردین قطعه هنرمندان بهشت زهرا در خاک خواهد آرمید.
خودکشی مرد جوان پس از شلیک به همسرش title
مرد جوانی بعد از شلیک گلوله با سلاح کلت کمری به همسرش، خودکشی کرد و به زندگی خود پایان داد.
دستمزد شکیرا برای خوانندگی در فینال کوپا آمریکا چقدر بود؟ title
خواننده سرشناس کلمبیایی باردیگر شور و هیجان را به استادیوم‌های فوتبال آورد.
برگزیده
کشور را با اختلاف و دعوا نمی‌توان اداره کرد title
رئیس‌جمهور منتخب گفت: کشور را با اختلاف و دعوا نمی‌توان اداره کرد و باید دست به دست هم دهیم تا پاسخگوی مردم باشیم.
المپیکی ۱۵ ساله ایران با اسلحه ۲۰ هزار یورویی در جستجوی طلا title
کوچکترین عضو کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۴ پاریس می‌گوید همه تلاشش را می‌کند تا مدال طلای المپیک را بر گردن آویزد
پیش بینی بورس امروز ۲۷ تیر ۱۴۰۳ title
ارزش معاملات خرد سهام در دو روز ابتدایی هفته در سطح پایینی قرار گرفت. روز شنبه ارزش معاملات خرد سهام ۲ هزار و ۹۷۹ میلیارد تومان بود و روز یکشنبه با رشد اندک ۴ درصدی به ۳ هزار و ۱۰۶ میلیارد تومان رسید. ناظران مشکل کمبود برق صنایع را یکی از عوامل اصلی ریزش بازار و افت معاملات می‌دانند. مشکلی که با گرم‌تر شدن هوا در دو هفته اخیر جدی‌تر شد و با خبر قطع برق شرکت سایپا و تعطیلی خط تولید شرکت فولاد ارفع به سرتیتر اخبار رسانه‌ها رسید.
پزشکیان: بدون حمایت مردم نمی‌توان اقدامی انجام داد title
رئیس جمهور منتخب گفت: اگر مردم نخبگان کارشناسان تولید کنندگان صنعتگران، مذهبیان، فرهنگیان، عشایر، کشاورزان و همه اقشار مردم نباشند امکان ندارد که بتوانم به تنهایی کاری را انجام دهم.
پیام تبریک مقامات جهان به مسعود پزشکیان title
مسعود پزشکیان در دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که دیروز (جمعه پانزدهم تیرماه) برگزار شد، با کسب اکثریت آرا پیروز و نهمین رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.
مسعود پزشکیان، نهمین رئیس‌جمهور ایران شد title
در پایان شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، مسعود پزشکیان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا رئیس دولت چهاردهم شد.