کد خبر: ۴۱۶۱۷
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۰
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند از درآمد ۳۰ میلیون تومانی مافیای زباله به ازای هر زباله‌گرد به صورت ماهانه خبر داد.

مخاطب۲۴- رضا محمدی در نشست خبری امروز یکشنبه که پس از بازدید خبرنگاران از روند رفت‌وروب شهر تهران برگزار شد گفت: برای ایجاد تحول در زیرساخت‌های خدمات شهری نباید اینگونه تصور کرد که با یک کلید و در فرصتی اندک این تحول قابل اجرا باشد؛ بلکه بی‌تردید باید مقدماتی برای این مهم فراهم شود. امروز توانستیم پس از حدود شش ماه تلاش اصلاح قرارداد‌ها را محقق کنیم قرارداد‌هایی که از جنس پرداخت هزینه در قبال کار انجام شده است. قرارداد‌هایی از جنس نیروی تامین اجتماعی و ماشین‌آلات و محتوایی که به گونه‌ای تدوین شده که نیاز‌ها با مأموریت‌ها همخوانی داشته باشد. قطعا در چنین شرایطی است که نظارت بر شیوه عملکرد پیمانکاران در رفت‌وروب نیز نظارت‌پذیر می‌شود.

وی ادامه داد: امروز پیمانکاران در قرارداد‌های جدید به کیلوگرمی که زباله جمع‌آوری می‌کنند و کیلومتری که نظافت می‌کنند هزینه دریافت می‌کنند. امروز بابت عملکرد پیمانکار پول می‌دهیم و در همین راستا مرکز رصدی را احداث کردیم که تمام ماشین‌های مکانیزه در این مرکز قابل رصد هستند و از طریق جی پی اس و سنسور‌هایی که در ابزار‌های این ماشین‌آلات طراحی شده نظارت مستمری بر روی آن‌ها صورت می‌گیرد.

پیمانکاران حق ندارد از اتباع غیرمجاز استفاده کند

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند تهران با تأکید بر این‌که در حال حاضر ۶۰ درصد شکایت‌های حوزه پسماند و رفت‌وروب شهر در ساماه ۱۳۷ کاهش پیدا کرده است، افزود: پس از نظارت‌پذیر شدن قرارداد‌های جدید و تغییرات در محتوای قرارداد‌ها و همچنین انتخاب پیمانکار‌هایی که بتوانند پاسخگوی جغرافیایی که در اختیار آن‌ها باشد می‌توانیم تفاوت را در نظافت شهر احساس کنیم. امروز جغرافیای منطقه ۲ به دست یک پیمانکار است و بر اساس قراردادی که با او منعقد شده حق ندارد از اتباع غیرمجاز استفاده کند و نباید کسری تجهیزات داشته باشد و برای همه این مسائل باید پاسخگو باشد.

پیمانکاران به کیلوگرمی که جمع‌آوری می‌کنند پول دریافت می‌کنند

وی ادامه داد: فرآیند اصلاح شده و امروز پیمانکاران به کیلوگرمی که جمع‌آوری می‌کنند پول دریافت می‌کنند. بر همین اساس در فروردین‌ماه سال جاری حدود ۱۰ درصد زباله تهران افزایش پیدا کرده چرا که پیمانکار ما حتی زباله و لجن انتهای نهر‌ها را هم جمع‌آوری می‌کند و اثر این افزایش ۱۰ درصدی این شده که کوچه پس کوچه‌ها و داخل نهر‌ها تمیزتر شده است.

محمدی گفت: سال‌های سال در حوزه شهری از باب تجربه و فرهنگ شهری همه بر روی جمع‌آوری زباله در ساعت ۲۱ اتفاق نظر دارند و هنوز در ذهن ما این موضوع جا افتاده است، اما از زمانی که مخازن زباله در شهر مکانیزه شد شهروندان تصور کردند در هر ساعتی می‌توانند زباله‌ها را درون این مخزن‌ها بریزند؛ لذا نیاز است امروز بر روی موضوع اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی این حوزه با جدیت ورود پیدا کنیم و این تغییر رفتار شهروندی را باید مورد توجه قرار دهیم و نسبت به اصلاح آن اقدام کنیم. بی‌تردید در ترافیک تهران در ساعاتی که می‌شود راحت‌تر تردد کرد ساعت سه تا حدود شش بامداد است.

خدمات شهری تماما هزینه است

وی در خصوص موضوع صرفه‌جویی در هزینه‌ها پس از انعقاد قرارداد‌های جدید تصریح کرد: موضوع صرفه‌جویی در قرارداد‌ها اصلا نگاه مورد نظر ما در مدیریت پسماند نیست. بی‌تردید خدمات شهری تماما هزینه است. ما حقوق پاکبان‌ها را از حداقل هشت میلیون تومان به ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان افزایش دادیم و این موضوع از بهمن‌ماه و اسفندماه اعمال شد.

برخورد با پیمانکارانی که از کوکان بهره بگیرند

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند تهران تأکید کرد: بکارگیری کودک کار جرم است و پیمانکاری که چنین کاری کرده باشد مرتکب تخلف و جرم شده و با او برخورد می‌شود. البته بکارگیری اتباع مجاز توسط پیمانکاران امکان‌پذیر است. کسانی از زباله خشک بهره می‌بردند براساس آخرین مطالعات با توجه به این‌که روزانه هر شهروند حدود ۷۵۰ گرم زباله تولید می‌کند و حداکثر ۳۰ درصد زباله تهران خشک است؛ در بهترین حالت از طریق بکارگیری سامانه نوماند و ام آر اف‌ها حداکثر ۱۵ درصد این زباله تفکیک می‌شود. ۱۵۰۰ تن زباله خشک وجود دارد که متاسفانه به دست مافیای زباله می‌افتاد و از طریق بکارگیری پول کتری‌ها این زباله را از مخازن جمع‌آوری می‌کردند و چهره شهر را بهم می‌زدند. حدود ۶۰۰۰ زباله‌گرد در تهران فعال بود؛ اما با افزایش ۱۰ درصدی که میزان زباله در فروردین‌ماه امسال داشته است و با برخورد‌هایی که برای موضوع تفکیک از مخازن صورت گرفته شاهد کاهش این موضوع هستیم.

تفکیک زباله از مخازن زباله جرم است

برخورد با گاراژ‌هایی که خرید و فروش زباله می‌کنند

وی در خصوص موضوع تفکیک زباله از مخازن زباله گفت: این اقدام جرم است و گاراژ‌هایی که خرید و فروش زباله می‌کنند با آن‌ها برخورد می‌شود برای این موضوع دستور قضایی اخذ کردیم و تاکنون ۸۰ گاراژ پلمب شده است خودرو‌هایی که نسبت به جمع‌آوری و انتقال این زباله‌ها اقدام می‌کنند از طریق همکارانمان مستقر در بزرگراه‌ها رصد و نهایتا با همکاری پلیس راهور توقیف می‌شوند. بی‌تردید امروز زباله‌گرد‌ها کاهش پیدا کرده‌اند. با تفکیک غیرمجاز و زباله‌گرد‌ها به شیوه‌های مختلف برخورد شده و امروز کار آن‌ها دیگر توجیح اقتصادی ندارد.

محمدی با اشاره به این‌که در فروردین‌ماه سال ۱۴۰۲، ۵۴۰۰ تن زباله جمع‌آوری شده است، اضافه کرد: در فروردین‌ماه امسال این میزان به ۶۷۰۰ تن رسیده است. از این میزان در گذشته توسط دستگاه‌های پردازش چهار درصد تفکیک می‌شد، اما این رقم امروز به هشت درصد رسیده است. همچنین ۱۵۰۰ تن تفکیک از مخازن همچنان ادامه دارد که دیگر توسط سازماندهی‌های غیرقانونی صورت نمی‌گیرد بلکه توسط معتاد متجاهری که اقدام به تفکیک زباله از مخازن می‌کند صورت می‌گیرد.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند تهران در خصوص سهم آرادکوه در بوی نامطبوع فرودگاه امام خمینی (ره) گفت: در گذشته شهرداری تهران و مجموعه آرادکوه ۱۰ درصد سهم در این موضوع دارند و ۹۰ درصد سهم به کارخانه‌ها، دامداری‌ها و ... این منطقه مربوط می‌شود. به ازای یک زباله‌گرد ماهانه مافیای زباله ۳۰ میلیون تومان درآمد کسب می‌کردند.

 در حاشیه بازدید خبرنگاران از روند نظافت و رفت‌وروب شهر نیز رضا محمدی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: رفت و روب شهر را سعی می‌کنیم با حداقل آسیب به لحاظ ترافیکی انجام بدهیم و باید گفت که ۲۴ ساعت کار جمع آوری پسماند انجام می‌شود.

یک شب تا شش صبح پاکبان‌ها کار رفت‌وروب انجام می‌دهند

وی ادامه داد: ساعت ۶ صبح باید شهر را تنظیف شده تحویل شهروند بدهیم؛ حمل زباله از ۹ شب آغاز و تا ساعت یک تمام شود؛ البته بعضا تا سه صبح طول می‌کشد و از ساعت یک شب تا شش صبح پاکبان‌ها کار رفت‌وروب انجام می‌دهند.

به گفته محمدی، مکانیزمی که گفته شد استاندارد کار است، اما خب معمولا متناوب است و پشت بند آن ماشین‌های مکانیزه شست‌وشو را از ساعت یک شب باید شروع کنند، اما واقعیت خیلی جا‌ها اینگونه نیست چراکه از ساعت اول صبح پسماند در داخل مخازن ریخته می‌شود.

وی ادامه داد:شما در نظر بگیرید ساعت ۱۰ صبح بازاری‌ها مخازن را پر می‌کنند یا فروشگاه‌داران یک زمان دیگر و ما باید به صورت مستمر نسبت به پاکسازی مخازن و خالی کردن مخازن کنیم.

شهروند ما در هر ساعت زباله را بیرون می‌گذارد

محمدی این را هم گفت که شهروند ما در هر ساعت زباله را بیرون می‌گذارد و اطراف مخزن پسماند، زباله گرد داریم البته که سه بار حمل زباله را به غیر از ساعت ۲۱ داریم.

سخت‌ترین منطقه برای جمع‌آوری پسماند منطقه ۱۲ است

در مناطق ۱۱ و ۱۲ ساعت به ساعت نگهداشت و جمع‌آوری پسماند داریم

وی اظهار کرد: سخت‌ترین منطقه برای جمع‌آوری پسماند منطقه ۱۲ است و ۲ میلیون جمعیت شناور در روز داریم و جمعیت شب آن کمتر از ۳۰۰ هزار است و مناطق ۱۱ و ۱۲ ساعت به ساعت نگهداشت و جمع‌آوری پسماند داریم.

محمدی افزود: منطقه ۲۲ که بار زباله کمتر است ۲ بار و برخی مناطق سه بار و در تابستان البته پاکسازی مخازن و شست و شو بیشتر انجام می‌شود.

فرهنگ قرار دادن زباله در پسماند در ساعت ۲۱ نهادینه شود

مدیرعامل سازمان پسماند تهران تصریح کرد: اگر فرهنگ قرار دادن زباله در پسماند در ساعت ۲۱ نهادینه شود کار راحت‌تر شده و جدول شویی و مخازن‌شویی راحت‌تر انجام می‌شود.

وی افزود: قراردادهایمان با پیمانکار بر اساس منطقه با پیمانکار متفاوت است و ماهی چهار بار مخازن شسته می‌شود.

محمدی ادامه داد: جداول خیابان و گاردیل‌های بزرگراه‌ها و خیابان‌ها اصلی از جمله اتوبان امام علی (ع) شسته می‌شود، اما خیابان‌های فرعی قطعا هر روز شست‌وشو نمی‌شود.

به گفته وی، حجم زباله جمع‌آوری شده در فروردین ۱۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است و یکی از دلایل این است که در قرارداد براساس کیلوگرم تنظیم شده است.

۵۰ درصد ناوگان پسماند نوسازی شده است

محمدی تاکید کرد: ۵۰ درصد ناوگان ما نوسازی شده است و سامانه توزین ما ساعت ورود خودرو‌ها و ماشین‌های مکانیزه را ثبت می‌کند.

وی ادامه داد: اگر یک روز پاکسازی انجام نشود ببینید شهر به چه وضعی می‌افتد و در خیلی شهر‌های دنیا یک روز در میان زباله‌ها را جمع می‌کنند؛ اما در تهران وضع اینگونه نیست و چند بار در روز است که این موضوع هزینه‌هایی زیادی به شهر تحمیل می‌کند.

محمدی یادآور شد: اصلی‌ترین موضوع ما فرهنگ سازی ساعت ۲۱ برای گذاشتن زباله در مخازن پسماند است تا موش و جانواران و زباله گردی کم شود.

افزایش ۴۰ درصدی حقوق کارگران مدیریت پسماند

وی همچنین گفت: حقوق کارگران مدیریت پسماند نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده و زمان پرداخت حقوق‌ها ۳۰ ماه است.

کاهش زباله گرد‌های پایتخت از ۶۰۰۰ به ۱۰۰۰ زباله گرد

به گفته محمدی، آمار‌ها نشان می‌داد تا پیش از اجرای قرارداد‌های جدید حدود ۶۰۰۰ زباله گرد داشتیم که در حال حاضر به حدود هزار زباله گرد، کاهش پیدا کرده است.

کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصد زباله‌گردی در شهر تهران

جذب ۱۰۰ نفر از کولی و کتفی‌های تهران به عنوان پاکبان

وی ادامه داد: ۶۰ تا ۷۰ درصد زباله‌گردی در شهر تهران کاهش پیدا کرده است و ۸۰۰ ماشین حمل زباله در تهران وجود دارد که مدل نیمی از آن ۱۴۰۲ است.

مدیرعامل سازمان پسماند تهران یادآور شد: نوسازی را هم بخش خصوصی با مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد تومان انجام داده است و تا الان ۱۰۰ نفر از کولی و کتفی‌ها به عنوان پاکبان جذب شده‌اند.

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
شروین حاجی‌پور در فیلم جدید سعید روستایی بازی می‌کند؟ title
عکس‌های جدید شروین حاجی‌پور، خواننده ترانه معروف «برای» و سعید روستایی، کارگردان سینما به همراه احسان نوروزی، مربی بدنسازی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.
بهنوش طباطبایی داور نخستین جشنواره فیلم کوتاه زندگی شد title
بهنوش طباطبایی همراه با سید رضا میرکریمی، مهرداد اسکویی، بهروز شعیبی و سعید پور اسماعیلی ترکیب هیات داوران نخستین جشنواره فیلم کوتاه «زندگی» را تشکیل می‌دهند.
داریوش هادی حجازی‌فر جایگزین افعی تهران می‌شود title
هادی حجازی‌فر با «داریوش» در مقام کارگردان و بازیگر با سریالی متفاوت و فضایی اجتماعی و خانوادگی به شبکه نمایش‌خانگی می‌آید.
دزدی گردنبند رضا شاهرودی! title
رضا شاهرودی، پیشکسوت باشگاه پرسپولیس و یار سابق تیم ملی فوتبال ایران می گوید که از سوی زورگیران در اتوبان نیایش تهران مورد حمله گرفته و گردنبند او به سرقت رفته است.
حضور محسن هاشمی در ستاد مردمی مسعود پزشکیان title
محسن هاشمی ضمن حضور در ستاد دکتر مسعود پزشکیان و گفتگو با حامیان او با علی عبدالعلی زاده گفتگو کرد.
عوارض تداخل برخی دارو‌های اعصاب و روان با مصرف سیگار title
سرپرست دفتر نظارت و پایش محصولات سلامت محور سازمان غذا و دارو، از احتمال بروز برخی تداخلات دارو‌های اعصاب و روان با سیگار خبر داد.
اسامی محصولات آرایشی و بهداشتی غیرمجاز اعلام شد title
روابط عمومی سازمان غذا و دارو اسامی، اسامی فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی غیرمجاز را اعلام کرد.
برگزیده
سید محمد خاتمی: به دکتر پزشکیان رأی خواهم داد title
تقدیر رئیس دولت اصلاحات از ساده زیستی، پاکدستی، مردم گرایی، شجاعت و پایبندی پزشکیان به موازین اخلاقی
دیدار سید محمد خاتمی و پزشکیان title
حضور سید محمد خاتمی اسحاق جهانگیری و مسعود پزشکیان در مراسم ختم دکتر میلی منفرد در مسجد نور.
امام خامنه‌ای:وقت مجلس مصروف مسابقات بی‌فایده رسانه‌ای نشود title
رهبر معظم انقلاب در پیامی به دوازدهمین دوره مجلس تأکید کردند: در خود مجلس مسابقات بی‌فایده‌ی رسانه‌ای و مجادلات مضرّ سیاسی، وقت و عمر کوتاه دوران مسئولیّت را به خود مصروف نسازد؛ وگرنه ظرفیّت ارزشمند حضور نمایندگان در این جایگاه والا ضایع خواهد شد.
رهبر انقلاب در منزل شهید رئیسی چه مطالبی بیان فرمودند؟ title
بیانات منتشر نشده رهبر انقلاب در منزل شهید رئیسی
۲۰ جانشین احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟ title
در پی شهادت رئیس جمهور در اتفاقی نادر دوره ریاست جمهوری در ایران نا تمام ماند تا با برگزاری انتخابات زودهنگام سکاندار قوه اجرایی کشور مشخص شود
وداع تاریخی خراسان جنوبی با رئیس جمهور شهید title
خراسان جنوبی امروز تمام قد برای وداع با یار دیرینش به میدان آمدند تا در تاریخ ثبت شود این حضور و شکوه برای همیشه.