کد خبر: ۴۱۵۷۷
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۲۵
معاون درمان وزارت بهداشت، درمان ناباروری را از مهم‌ترین وجوه قانون جوانی جمعیت خواند و اقدامات انجام شده در این زمینه را تشریح کرد و گفت: در زمینه اهدای تخمک قانون مصوب مجلس وجود ندارد، در سطح ریاست جمهوری لایحه‌‎ای آماده شده که بصورت قانونی اجرایی شود.

مخاطب ۲۴- دکتر سعید کریمی در نشست خبری «هفته ملی جمعیت» که صبح شنبه، ۲۲ اردیبهشت ماه برگزار شد، اظهار کرد: درمان ناباروری جزو مهم‌ترین وجوه قانون جوانی جمعیت به حساب می‌آید. سیاست‌های کشور به نحوی بود که در حوزه کنترل جمعیت گام برداریم، اما سیاست‌ها تغییر کرده است و در حال حاضر در مسیر جوانی جمعیت گام برداشته‌ایم.

وی با بیان اینکه نسبت به احداث مراکز درمان ناباوری و ارایه خدمات سطح دو اقدام کرده‌ایم، افزود: ۸۷ مرکز درمان ناباروری سطح دو در کشور ایجاد کرده‌ایم. دولت سیزدهم، این مراکز را برای نخستین‌بار در کشور احداث کرده است.

کریمی گفت: پیش از دولت سیزدهم، هیچ مرکز درمان ناباوری سطح ۲ در کشور وجود نداشت، اما شرایط حال حاضر به نحوی است که تمام دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور حداقل یک مرکز درمان ناباروری سطح ۲ وجود دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره مراجعه به مراکز درمانی سطح ۲ گفت: بررسی‌ها بیانگر این است ۳۷هزار و ۴۹۲ نفر برای درمان ناباروری به مراکز سطح ۲ مراجعه کرده‌اند که موفقیت ۳۰ درصدی حاصل شده است.

وی درباره مراکز درمانی سطح ۳ ناباروری گفت: ۱۲۶ مرکز درمان ناباروری سطح ۳ در تمام استان‌های کشور وجود دارد که از این تعداد ۵۰ مرکز دولتی و مابقی خصوصی هستند. بررسی‌ها بیانگر این است یک میلیون و ۱۱۲ هزار و ۶۸۳ مورد برای دریافت خدمات تخصصی به مراکز درمانی سطح ۳ مراجعه کرده‌اند و خدماتی مانند IVF دریافت کرده‌اند. ۳۶۰۰۰ مورد از مجموع افرادی که خدمات IVF را دریافت کرده‌اند نتیجه حاصله مثمر ثمر واقع شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: مراکز درمان ناباروری سطح ۳، خدمات درمانی فوق تخصصی را به مراجعه کنندگان ارائه می‌دهند؛ به طور مثال، حدود ۳۰ تا ۳۴ از افرادی که ناباروری را تجربه می‌کنند خدمات ICI دریافت کرده‌اند.

کریمی درباره پوشش بیمه خدمات درمان ناباروری گفت: ۹۰ درصد خدمات ناباروری چه در بخش سرپایی و چه در بخش بستری تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند. ۳۳ خدمت مربوط به اقدامات جراحی در حوزه درمان ناباروری نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه زایمان در مراکز درمانی دولتی به صورت رایگان انجام می‌شود، افزود: ۳۳۳ هزار و ۸۱۰ مورد زایمان طی سال گذشته در مراکز دولتی انجام شد و تمام این موارد به صورت رایگان بود.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه برگزاری دوره‌های توانمندسازی پرسنل شاغل در مراکز درمانی را در کانون توجه قرار داده‌ایم، افزود: ۲۰۰۰ دوره توانمندسازی خدمات زایمانی برای ۶۰ هزار ماما که در مراکز درمانی مشغول به خدمت رسانی هستند، ارائه دادیم. همچنین کارگاه‌های آموزشی ویژه برای ماما‌هایی که در اورژانس‌های مامایی مشغول به فعالیت هستند، ارائه داده‌ایم؛ ۱۲۰ ماما در کارگاه‌های آموزشی شرکت کرده‌اند.

کریمی درباره دوره‌های آموزشی ویژه مادران باردار گفت: ۲۷۰ هزار کلاس ویژه مادران باردار با هدف سوق دادن آن‌ها به سوی زایمان طبیعی برگزار کرده‌ایم. گسترش زایمان طبیعی از اهداف وزارت بهداشت به حساب می‌آید؛ به همین دلیل، مراکز زایمان طبیعی بی‌درد خود را توسعه داده‌ایم. زایمان طبیعی بدون درد با روش‌های دارویی و غیردارویی انجام می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش ایسنا درباره برخی خلا‌های قانونی در زمینه درمان ناباروری مانند رحم اجاره‌ای گفت: در ارتباط با خلا‌های قانونی در حوزه ناباروری باید گفت که قانون اهدای جنین به تصویب رسیده است. همچنین موضوع اهدای تخمک مورد توجه مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است؛ به دلیل اینکه مسائل حقوقی و نفوس در حوزه اهدای تخمک دخیل است باید این موضوع مورد بررسی کامل قرار می‌گرفت. در حال حاضر، لایحه‌ای مربوط به اهدای تخمک در سطح ریاست جمهوری آماده شده و در دست بررسی قرار دارد.

وی در پاسخ به پرسش دوم ایسنا مبنی بر تامین بودجه پژوهشی در حوزه درمان ناباروری گفت: پژوهشگاه‌های متعددی در حوزه درمان ناباروری فعالیت می‌کنند، اما ارائه بودجه پژوهشی بر اساس روشی مشخص پرداخت می‌شود. پروپوزال‌های ارائه شده در کمیته علمی مورد بررسی قرار می‌گیرند و هیچ تفاوتی میان موسسات مختلف وجود ندارد. اگرچه اجرای ۴۰ درصد از قانون جوانی جمعیت بر عهده وزارت بهداشت است، اما بودجه‌ای که در این زمینه برای وزارت بهداشت تخصیص یافته، مناسب نیست. ما از مسئولان درخواست داریم که میزان بودجه وزارت بهداشت در امر جوانی جمعیت را افزایش دهند.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: اگرچه اقدامات شایسته‌ای در حوزه درمان ناباروری انجام داده‌ایم و توانسته‌ایم ۸۷ مرکز درمان ناباروری در کشور ایجاد کنیم، اما باید بگوییم درمان ناباروری مستلزم بودجه است و تقاضا داریم که میزان بودجه تخصیص یافته به وزارت بهداشت در این حوزه افزایش یابد.

کریمی در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره شمول خدمات مامایی تحت پوشش بیمه اظهار کرد: از زمان صدور یک مصوبه شورای عالی بیمه تا زمان اجرای آن، مدت زمانی سپری می‌شود. اگرچه وزیر بهداشت به عنوان رئیس شورای عالی بیمه انتخاب شده و ریاست این شورا را در دست دارد باز هم اجرای مصوبات کمی زمانبر است. وزارت بهداشت، حقوق جامعه خدوم مامایی را پیگیری می‌کند و خدمات مامایی تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

کریمی در پاسخ به یک پرسش درباره فرهنگسازی زایمان خاطرنشان کرد: زنانی که دچار نارسایی شده‌اند و وارد دوره‌های درمانی مانند شیمی‌درمانی می‌شوند، می‌توانند از خدمات ذخیره‌سازی تخمک استفاده کنند. ذخیره سازی تخمک نباید جایگزین فرهنگ‌سازی بارداری در سن مناسب شود. هنگامی که یک فرد از شرایط سنی و فیزیولوژیکی مناسبی برخوردار است زمان بارداری او مناسب قلمداد می‌شود. ما باید به نحوی فرهنگ سازی کنیم که بارداری در سنین مناسب اتفاق بیفتد.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه گزارش‌هایی درباره دریافت ویزیت خارج از تعرفه‌ها گزارش شده، افزود: اگر یک پزشک نسبت به دریافت هزینه خارج از تعرفه‌ها اقدام کند بر حسب تعداد تخلفات انجام شده جریمه می‌شود. میزان جریمه دریافت هزینه خارج از تعرفه برای بار اول معادل ۱۰ برابر مبلغ دریافت شده است. میزان جریمه برای دریافت هزینه خارج از تعرفه برای بار دوم و سوم به ترتیب ۲۵ و ۵۰ برابر هزینه دریافت شده است.

کریمی در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی ثبت شکایات مبنی بر دریافت هزینه خارج از تعرفه گفت: اگر یک مراجعه کننده نسبت به یک پزشک شکایت دارد، باید ادعای خود را اثبات کند. پرداخت‌ها باید به صورت مستند باشد یعنی اینکه رسید از پزشک دریافت کنند یا فیش واریز به حساب یک شخص را داشته باشند. بیماران با مراجعه به سازمان نظام پزشکی، معاونت‌های درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی و سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت می‌توانند شکایت خود را ثبت کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت درباره ماندگاری پزشکان طرحی در مناطق کم‌برخوردار نیز گفت: موضوع معیشت پزشکان جوان که به تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اند باید در کانون توجه قرار گیرد. پزشکان جوانی که به تازگی فارغ التحصیل شده‌اند باید دوره طرح خود را بگذرانند و این موضوع پیش از انقلاب اسلامی به تصویب رسیده و پس از انقلاب اسلامی نیز در کانون توجه قرار گرفته است. میزان دریافتی یک پزشک طرحی حدود ۱۲ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: دولت سیزدهم، موضوع ماندگاری پزشکان طرحی در مناطق محروم را در کانون توجه قرار داده است و بدین منظور با سازمان اداری و استخدامی توافقاتی حاصل کرده است. در حال حاضر، پزشکانی که در مناطق محروم مشغول به فعالیت هستند برای هر روز ماندگاری در این مناطق مبلغ یک میلیون و پانصد هزار تومان دریافت می‌کنند. مبلغ ماندگاری پزشکان در مناطق محروم تا پایان بهمن ماه سال گذشته پرداخت شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: علاوه بر ماندگاری در مناطق محروم، «حق مقیمی» برای پزشکان در نظر گرفته‌ایم. بر اساس تصمیم‌های اتخاذ شده، حق مقیمی پزشکان در روز‌های تعطیل معادل ۴ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان است و این مبلغ برای رزو‌های غیرتعطیل نیز ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان لحاظ شده است.

وی ادامه داد: پزشکانی که در مراکز درمانی مناطق محروم مشغول به فعالیت هستند مشمول دریافت تعرفه بخش خصوصی می‌شوند. میزان تعرفه‌های پزشکی در سال جاری تا حد قابل قبولی افزایش یافت میزان تعرفه‌های پزشکی نمی‌تواند عقب افتادگی ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته را جبران کند.

کریمی در پایان گفت: موضوع سقف خدمات پزشکان در سال ۹۵ به تصویب رسید و تا سال ۱۴۰۰ ادامه داشت؛ این در حالی بود که جهش ارزی در سال ۹۸ صورت گرفت پزشکان می‌توانستند خدمات را به صورت محدود ارائه دهند یعنی میزان خدمات ارائه شده برای هر پزشک مشخص بود. میزان سقف ارائه خدمات توسط یک پزشک خاص در بیمارستان‌های دولتی مناطق محروم را حذف کردیم و هر پزشک می‌تواند بدون سقف خدمات پزشکی ارائه دهد.

برچسب ها: ناباروری
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
شروین حاجی‌پور در فیلم جدید سعید روستایی بازی می‌کند؟ title
عکس‌های جدید شروین حاجی‌پور، خواننده ترانه معروف «برای» و سعید روستایی، کارگردان سینما به همراه احسان نوروزی، مربی بدنسازی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.
بهنوش طباطبایی داور نخستین جشنواره فیلم کوتاه زندگی شد title
بهنوش طباطبایی همراه با سید رضا میرکریمی، مهرداد اسکویی، بهروز شعیبی و سعید پور اسماعیلی ترکیب هیات داوران نخستین جشنواره فیلم کوتاه «زندگی» را تشکیل می‌دهند.
داریوش هادی حجازی‌فر جایگزین افعی تهران می‌شود title
هادی حجازی‌فر با «داریوش» در مقام کارگردان و بازیگر با سریالی متفاوت و فضایی اجتماعی و خانوادگی به شبکه نمایش‌خانگی می‌آید.
دزدی گردنبند رضا شاهرودی! title
رضا شاهرودی، پیشکسوت باشگاه پرسپولیس و یار سابق تیم ملی فوتبال ایران می گوید که از سوی زورگیران در اتوبان نیایش تهران مورد حمله گرفته و گردنبند او به سرقت رفته است.
حضور محسن هاشمی در ستاد مردمی مسعود پزشکیان title
محسن هاشمی ضمن حضور در ستاد دکتر مسعود پزشکیان و گفتگو با حامیان او با علی عبدالعلی زاده گفتگو کرد.
عوارض تداخل برخی دارو‌های اعصاب و روان با مصرف سیگار title
سرپرست دفتر نظارت و پایش محصولات سلامت محور سازمان غذا و دارو، از احتمال بروز برخی تداخلات دارو‌های اعصاب و روان با سیگار خبر داد.
اسامی محصولات آرایشی و بهداشتی غیرمجاز اعلام شد title
روابط عمومی سازمان غذا و دارو اسامی، اسامی فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی غیرمجاز را اعلام کرد.
برگزیده
سید محمد خاتمی: به دکتر پزشکیان رأی خواهم داد title
تقدیر رئیس دولت اصلاحات از ساده زیستی، پاکدستی، مردم گرایی، شجاعت و پایبندی پزشکیان به موازین اخلاقی
دیدار سید محمد خاتمی و پزشکیان title
حضور سید محمد خاتمی اسحاق جهانگیری و مسعود پزشکیان در مراسم ختم دکتر میلی منفرد در مسجد نور.
امام خامنه‌ای:وقت مجلس مصروف مسابقات بی‌فایده رسانه‌ای نشود title
رهبر معظم انقلاب در پیامی به دوازدهمین دوره مجلس تأکید کردند: در خود مجلس مسابقات بی‌فایده‌ی رسانه‌ای و مجادلات مضرّ سیاسی، وقت و عمر کوتاه دوران مسئولیّت را به خود مصروف نسازد؛ وگرنه ظرفیّت ارزشمند حضور نمایندگان در این جایگاه والا ضایع خواهد شد.
رهبر انقلاب در منزل شهید رئیسی چه مطالبی بیان فرمودند؟ title
بیانات منتشر نشده رهبر انقلاب در منزل شهید رئیسی
۲۰ جانشین احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟ title
در پی شهادت رئیس جمهور در اتفاقی نادر دوره ریاست جمهوری در ایران نا تمام ماند تا با برگزاری انتخابات زودهنگام سکاندار قوه اجرایی کشور مشخص شود
وداع تاریخی خراسان جنوبی با رئیس جمهور شهید title
خراسان جنوبی امروز تمام قد برای وداع با یار دیرینش به میدان آمدند تا در تاریخ ثبت شود این حضور و شکوه برای همیشه.