کد خبر: ۴۰۹۷۲
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۹
طی مراسمی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی از برات الکترونیکی زنجیره تأمین مالی (سپامی) رونمایی شد.

به گزارش مخاطب ۲۴ به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران:در این مراسم که در محل وزارت اقتصاد و با حضور رسانه‌های گروهی برگزار شد، علاوه بر دکتر "سید احسان خاندوزی"، "سید رحمت اله اکرمی" خزانه دار کل کشور، "سید علی روحانی" معاون سیاستگذاری وزارت اقتصاد و "مهران محرمیان" معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به همراه مدیران و مسئولان دو بانک صادرات و تجارت نیز حضور داشتند.

با راه اندازی سامانه برات الکترونیکی زنجیره تأمین مالی امکان تأمین مالی سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی عضو زنجیره تامین مالی و حضور فعال بانک‌های عامل به عنوان متعهد و تأمین کننده مالی فراهم می‌شود.

برات مذکور، قابلیت گردش اعتبار به جای وجه نقد و نقل و انتقال و خرد شوندگی در داخل زنجیره تأمین و نقد شوندگی در سر رسید یا تنزیل پیش از سر رسید را دارا است.

اعتبار سنجی اهلیت و توان بنگاه‌های تولیدی برای مدیریت ریسک و کاهش هزینه ها، مبارزه با پولشویی و تأمین امنیت اطلاعات مربوط به مبادلات مالی در زنجیره تأمین و ارتقاء شفافیت مبادلات مالی در کلیه نقل و انتقالات زنجیره تأمین از دیگر دستاورد‌های رونمایی از برات الکترونیکی زنجیره تأمین مالی محسوب می‌شود.

گفتنی است، با بهره برداری از برات الکترونیکی زنجیره تأمین مالی، طراحی تمام فرایند‌های برات الکترونیکی ویژه زنجیره تولید از مرحله صدور، قبول ظهر نویسی، انتقال، تسویه کامل، تدریجی و تنزیل با همکاری خزانه داری کل، بانک مرکزی و بانک‌های عامل صورت می‌پذیرد.

برات الکترونیکی ویژه زنجیره تأمین به صورت کاملا الکترونیکی و بر خط و با امضای دیجیتال تمام ذینفعان صادر می‌شود.

شایان ذکر است، سامانه مدیریت یکپارچه سفته و برات الکترونیکی بر اساس بند (ج) ماده ۶۷ قانون برنامه ششم توسعه کشور و سایر قوانین و مقررات موضوعه برای فراهم کردن زیرساخت تولید اوراق بهادار دیجیتال (سفته و برات الکترونیکی) توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی (خزانه داری کل کشور – اداره کل مدیریت اموال و دارایی‌های دولت) در بهمن ماه ۱۴۰۰ راه اندازی و در دسترس عموم قرار گرفت و تا کنون ۱۷ بانک عامل در این حوزه مشغول فعالیت بوده و حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار فقره سفته و برات الکترونیکی صادر شده است.

توسعه زیر ساخت و صدور سفته و برات الکترونیکی زنجیره تأمین مالی با همکاری مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی، قوه قضاییه و بانک‌های عامل (تجارت و صادرات) صورت گرفته است.

برچسب ها: بانک ملی ایران
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
باورنکردنی! صدر جدول قرمز شد| پرسپولیس ۴ - استقلال خوزستان ۳ title
هواداران تیم فوتبال پرسپولیس که از نتیجه نیمه اول برابر استقلال خوزستان عصبانی بودند علیه برخی بازیکنان شعار دادند.
فیلم/ علی اکبر صالحی: شهید امیرعبداللهیان مثل فرزندم بود title
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم بود که در گذشته دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی از دوره ریاست علی لاریجانی تا دوره ریاست محمدباقر قالیباف بوده‌است
امروز اتفاق می افتد: به رسمیت شناختن فلسطین توسط سه کشور اروپایی title
«سیمون هریس» نخست‌وزیر ایرلند گفت: امروز ایرلند، نروژ و اسپانیا اعلام می‌کنند که کشور فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسند.
خانم مجری سیتیزن امریکا از ایران رفت؟ title
ژیلا صادقی، مجری پرحاشیه صداوسیما که در ماه‌های اخیر بسیار مورد توجه رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی بود، به تازگی یک استوری عجیب و متفاوت منتشر کرد.
ارتباط استفاده از سیگار الکتریکی با صرف وقت در رسانه‌های اجتماعی title
تحقیقات جدید نشان می‌دهد کودکان و نوجوانانی که هفت ساعت یا بیشتر در روز از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، دو برابر با خطر بیشتر مصرف سیگار سنتی یا سیگار الکترونیکی یا هر دو مواجهند.
اجرام مرموز در فضا که از وجود حیات فرازمینی حکایت دارند title
ستاره شناسان اجرامی مرموز را در فضا رصد کرده اند که احتمال می‌دهند نشانه وجود حیات در آنجا باشد.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
برگزیده
وداع تاریخی خراسان جنوبی با رئیس جمهور شهید title
خراسان جنوبی امروز تمام قد برای وداع با یار دیرینش به میدان آمدند تا در تاریخ ثبت شود این حضور و شکوه برای همیشه.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص سانحه بالگرد رئیس جمهور title
علیرغم شرایط نامساعد جوی و محیطی، تلاش‌ها برای رسیدن گروه‌های پُرتلاش امدادی به محل حادثه همچنان با جدیت و امیدوارانه ادامه دارد.
برگزاری جلسه فوق‌العاده دولت برای پیگیری وضعیت رئیس‌جمهور title
جلسه فوق العاده هیأت دولت به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور به منظور بسیج همه امکانات برای پیگیری وضعیت آیت‌الله رئیسی برگزار شد.
استوری عاشقانه داماد سینمای ایران title
سپند امیرسلیمانی در تازه‌ترین استوری خود، تصویری به همراه همسرش، مونا کرمی منتشر کرد.
سازمان هواپیمایی کشوری: در ایران جت شخصی نداریم title
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: به طور کلی ما در ایران جت شخصی نداریم. در زمینه نخریدن جت شخصی، تقریبا کسی را نداریم که خریده باشد.