کد خبر: ۴۰۳۳۳
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۵
تصاویر ماهواره‌ای تفاوت‌های قابل‌توجهی را بین خورشیدگرفتگی‌های کامل سال ۲۰۱۷ و ۲۰۲۴ که سراسر آمریکای شمالی را در بر گرفت، ازجمله تغییرات در سایه ماه در مسیر سایه کامل ثبت می‌کند.

مخاطب۲۴- آمریکای شمالی طی هفت سال گذشته دو خورشیدگرفتگی کامل را بر پهنه خود تجربه کرده است. تصاویر ماهواره‌ای NOAA از این دو رویداد که روی هم مونتاژ شده‌اند، مسیر‌های متقاطع این دو گرفت کلی را با هم مقایسه می‌کنند.
شرح عکس: تصویر سیاه‌وسفید ماهواره GOES-۱۶ از رد سایه ماه بر ایالات‌متحده. این تصویر ترکیبی مسیر‌های گرفت کلی را در سراسر آمریکای شمالی طی خورشیدگرفتگی‌های کامل سال‌های ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) و ۲۰۲۴ (۱۴۰۳) مقایسه می‌کند. شایان ذکر است که در محل تقاطع این دو مسیر، هیچ پدیده خاصی دیده نشده است!

بیشتر بخوانید

سال ۲۰۱۷، مسیر خورشیدگرفتگی کامل از شمال غربی به جنوب شرقی آمریکا کشیده شده بود. جالب‌تر اینکه فقط ۲۰ روز پیش، در ۸ آوریل ۲۰۲۴، خورشیدگرفتگی کامل دیگری از اقیانوس آرام به اقیانوس اطلس سفر کرد، اما این بار از جنوب غربی به شمال شرقی حرکت کرد.
به‌طور باورنکردنی، ماهواره GOES-۱۶ اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) هر دو خورشیدگرفتگی کامل را از فضا ردیابی کرد و موقعیت سایه ماه را که روی زمین افتاده بود، در فواصل ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ای ثبت کرد. تصویر ترکیبی اخیر، این دو خورشیدگرفتگی و مسیر سایه کامل و تقریباً متضاد آن‌ها را مقایسه می‌کند.

همان‌طور که در تصویر می‌بینید، اندازه سایه ماه روی زمین در طول خورشیدگرفتگی کامل بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۴ به‌وضوح تفاوت دارد که دلیل آن، فاصله متفاوت ماه از زمین در لحظه اوج خورشیدگرفتگی است.

برچسب ها: خورشیدگرفتگی
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
باورنکردنی! صدر جدول قرمز شد| پرسپولیس ۴ - استقلال خوزستان ۳ title
هواداران تیم فوتبال پرسپولیس که از نتیجه نیمه اول برابر استقلال خوزستان عصبانی بودند علیه برخی بازیکنان شعار دادند.
فیلم/ علی اکبر صالحی: شهید امیرعبداللهیان مثل فرزندم بود title
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم بود که در گذشته دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی از دوره ریاست علی لاریجانی تا دوره ریاست محمدباقر قالیباف بوده‌است
امروز اتفاق می افتد: به رسمیت شناختن فلسطین توسط سه کشور اروپایی title
«سیمون هریس» نخست‌وزیر ایرلند گفت: امروز ایرلند، نروژ و اسپانیا اعلام می‌کنند که کشور فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسند.
خانم مجری سیتیزن امریکا از ایران رفت؟ title
ژیلا صادقی، مجری پرحاشیه صداوسیما که در ماه‌های اخیر بسیار مورد توجه رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی بود، به تازگی یک استوری عجیب و متفاوت منتشر کرد.
ارتباط استفاده از سیگار الکتریکی با صرف وقت در رسانه‌های اجتماعی title
تحقیقات جدید نشان می‌دهد کودکان و نوجوانانی که هفت ساعت یا بیشتر در روز از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، دو برابر با خطر بیشتر مصرف سیگار سنتی یا سیگار الکترونیکی یا هر دو مواجهند.
اجرام مرموز در فضا که از وجود حیات فرازمینی حکایت دارند title
ستاره شناسان اجرامی مرموز را در فضا رصد کرده اند که احتمال می‌دهند نشانه وجود حیات در آنجا باشد.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
برگزیده
وداع تاریخی خراسان جنوبی با رئیس جمهور شهید title
خراسان جنوبی امروز تمام قد برای وداع با یار دیرینش به میدان آمدند تا در تاریخ ثبت شود این حضور و شکوه برای همیشه.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص سانحه بالگرد رئیس جمهور title
علیرغم شرایط نامساعد جوی و محیطی، تلاش‌ها برای رسیدن گروه‌های پُرتلاش امدادی به محل حادثه همچنان با جدیت و امیدوارانه ادامه دارد.
برگزاری جلسه فوق‌العاده دولت برای پیگیری وضعیت رئیس‌جمهور title
جلسه فوق العاده هیأت دولت به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور به منظور بسیج همه امکانات برای پیگیری وضعیت آیت‌الله رئیسی برگزار شد.
استوری عاشقانه داماد سینمای ایران title
سپند امیرسلیمانی در تازه‌ترین استوری خود، تصویری به همراه همسرش، مونا کرمی منتشر کرد.
سازمان هواپیمایی کشوری: در ایران جت شخصی نداریم title
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: به طور کلی ما در ایران جت شخصی نداریم. در زمینه نخریدن جت شخصی، تقریبا کسی را نداریم که خریده باشد.