کد خبر: ۳۹۲۹۸
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۲
بسیاری گمان می‌کنند که ویپ نسبت به سیگار یا قلیان خطر کمتری برای سلامتی انسان دارد. هرچند حالا دانشمندان نسبت به استفاده از ویپ هشدار بسیار جدی داده‌اند.

مخاطب۲۴- دخانیات- در تابستان ۲۰۱۹ بود که ناگهان بیش از ۲۸۰۰ نفر در آمریکا بستری شدند. از میان این افراد ۶۸ نفر جان خود را از دست دادند و همین سبب شد سازمان‌های سلامتی‌محور آمریکا نگران شوند. در نهایت مشخص شد که علت بستری شدن افراد وجود ماده‌ای شیمیایی درون برخی ویپ‌ها بوده است که می‌تواند به بافت شش‌ها آسیب جدی وارد کند. در نتیجه این اتفاق فرد ابتدا دچار نفس‌تنگی می‌شود و سپس سرفه و علائم شدید را تجربه می‌کرد.
استفاده از ویپ زنگ‌های هشدار را در جوامع علمی به‌صدا در آورده است.
این رخداد خاص سبب شد که پژوهشگران به بررسی خطرات احتمالی مصرف ویپ علاقه‌مند شوند. پنج سال از آن زمان گذشته است و حالا شاهد انتشار هشدار دانشمندان درباره استفاده از ویپ هستیم. پژوهش‌های مختلف به‌صورت مفصل این مسئله را بررسی کرده‌اند. تمامی شواهد نشان می‌دهد که مصرف سیگار الکترونیک خطر بروز بیماری‌های تنفسی، حمله قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید

حالا نیز نتایج یک پژوهش جدید در رابطه با خطرات استفاده از ویپ منتشر شده است. دانشمندان با قطعیت می‌گویند که افراد ۱۸ سال و بالاتری که در هر مقطعی از زندگی خود هشدار استفاده از ویپ را جدی نگرفته اند، ۱۹ درصد بیشتر از دیگران در خطر نارسایی قلبی هستند. توجه داشته باشید که برخلاف حمله قلبی، نارسایی قلبی به‌صورت ناگهانی رخ نمی‌دهد. در این حالت قلب به‌تدریج ضعیف می‌شود. تا جایی که دیگر توانایی فرستادن خون به سرتاسر بدن را ندارد. در نتیجه این اتفاق فعالیت‌های فرد فوق‌العاده محدود خواهند شد.
هر روز مطالعات بیشتری نسبت به استفاده از ویپ هشدار می‌دهند و تاکید دارند سیگار‌های الکترونیکی برخلاف باور پیشین کم‌خطر نیستند. در واقع تفاوت بین کسی که از ویپ استفاده می‌کند با یک فرد عادی زیادتر از آن است که بتوان نادیده گرفت. در پژوهش اشاره‌شده وضعیت سلامتی ۱۷۵۶۶۷ فرد بالغ آمریکایی مورد بررسی قرار گرفت.

از این میان حدود ۲۸۶۶۰ نفر گفته بودند که تاکنون از سیگار‌های الکترونیکی استفاده کرده‌اند. جالب اینجاست که ۳۲۴۲ نفر از آن‌ها تنها ۴ سال پس از جمع‌آوری داده‌های اولیه دچار نارسایی قلبی شدند. البته دانشمندان افرادی که پیشتر سابقه نارسایی قلبی داشتند را از تحلیل‌های خود حذف کردند تا نتایج دقیق‌تر باشد. همچنین آن‌ها عوامل تاثیرگذار روی نارسایی قلبی همچون دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا و اعتیاد به سیگار را در نظر گرفتند. سن و جنسیت افراد نیز مورد بررسی قرار گرفت.
حدود ۶۰ درصد از افراد شرکت‌کننده در این پژوهش زن بودند و اکثر آن‌ها نیز سفید‌پوست محسوب می‌شدند. همچنین میانگین سن آن‌ها حدود ۵۲ سال بود. پیش از این دانشمندان نسبت به مصرف ویپ هشدار داده بودند؛ اما پژوهش‌های خود را عموما روی افراد جوان‌تر متمرکز می‌کردند. این در حالی است که معمولا کمتر شاهد رخ دادن حمله قلبی یا سکته در جوانان هستیم. همین نیز می‌توانست سبب شود که نتایج چندان نشان‌دهنده واقعیت نباشند.

توجه داشته باشید که در یافته‌های پژوهش جدید یک نکته مهم وجود دارد. دانشمندان هشدار داده‌اند که در صورت استفاده از ویپ احتمال بروز نارسایی قلبی در افراد تا ۱۹ درصد افزایش می‌یابد. این مورد شامل کسانی که ویپ را ترک کرده‌اند نیز می‌شود. عموما در این افراد ماهیچه قلب سفت خواهد شد و نمی‌تواند کاملا با خون پر شود. همچنین در این پژوهش از افراد پرسیده نشده بود که چه موادی (مثل نیکوتین یا طعم‌دهنده‌های مصنوعی) در ویپ آن‌ها وجود دارد.
دانشمندان نگران هستند که باور‌های پیشین اشتباه بوده‌اند و حالا افراد زیادی در خطر مشکلات قلبی هستند. این افراد عموما به‌خاطر فرار از مشکلات شدید سیگار، به ویپ رو آورده بودند. هرچند در این میان افرادی نیز هستند که هم از سیگار و هم از ویپ استفاده می‌کنند و به هشدار دانشمندان نیز اصلا اهمیت نمی‌دهند. این افراد تا ۵۹ درصد بیشتر از دیگران مستعد نارسایی قلبی هستند.

ما از این واقعیت آگاه هستیم که نیکوتین به‌شدت اعتیادآور است. به‌همین‌خاطر جوانانی که از ویپ استفاده می‌کنند، سه‌برابر بیشتر از دیگران به سمت سیگار‌های عادی می‌روند. بدتر از همه اینکه شواهد چندانی وجود ندارد که ویپ‌های نیکوتین‌دار سبب ترک سیگار می‌شوند. شاید با خودتان بگویید که بهترین راهکار استفاده از ویپ‌هایی است که نیکوتین ندارند؛ اما اینجا نیز به بن‌بست می‌خورید. زیرا بررسی‌ها نشان داده در این ویپ‌ها هم نیکوتین وجود دارد.
در واقع استفاده از این ویپ‌ها نیز می‌تواند سبب آسیب‌دیدن بافت شش و رگ‌ها شود. پس از مدتی نیز نوبت به قلب می‌رسد که آسیب جدی ببیند. هرچند هنوز نمی‌توان با قطعیت گفت که کدامیک از مواد موجود در ویپ بیشترین نقش را در بروز این مشکلات دارند. با وجود اینکه هشدار دانشمندان در مورد استفاده از ویپ یک اقدام مثبت است، اما با انتقاد‌هایی نیز مواجه شده است.

برخی افراد بر این باور هستند که این پژوهش صرفا ارتباط بین استفاده از ویپ و نارسایی قلبی را نشان می‌دهد. در واقع میزان استفاده از ویپ به‌عنوان یک عامل تاثیرگذار لحاظ نشده است و همین می‌تواند سبب شود که داده‌ها دقیق نباشند. همچنین برخی انتقاد می‌کنند که جامعه جهانی خیلی زودتر به‌چنین پژوهش‌هایی نیاز داشته است و اکنون کمی دیر به‌نظر می‌رسد. مخصوصا اینکه سیگار‌های الکترونیکی هر روز بیشتر در میان قشر جوان محبوب می‌شوند.

برچسب ها: سیگار دخانیات
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
مرگ همزمان دختر و پسرجوان در شمال تهران title
به دنبال مرگ مشکوک دختر و پسر جوانی در شمال تهران یک سناریوی جنایی مقابل تیم تحقیق قرار گرفت.
پویش یک دقیقه برای ایران با شهیندخت مولارودی title
با توجه به این که دکتر پزشکیان کاندیدای اختصاصی جبهه اصلاحات ایران هستند و برنامه‌هایی که برای ارائه دارند در چارچوب گفتمان اصلاح طلبی مورد وفاق و اتفاق نظر جامعه اصلاح طلبی است.
پویش یک دقیقه برای ایران title
از روز نخست اعلام كانديداتوري دكتر مسعود پزشكيان، موجي از اميدواري، شور و حركت جامعه را فراگرفت و هزاران نفر از اقشار مختلف، اعلام آمادگي كردند تا در اين رقابت تعيين كننده آينده ايران، نقش و سهمي ايفا كنند؛ «كارزار رسانه اي #يك_دقيقه_براي_ايران » هم يكي از آن هزاران است.
هوش مصنوعی از انسان باهوش‌تر است؟ title
پدرخوانده هوش مصنوعی: ۵۰ درصد احتمال دارد این فناوری از انسان باهوش‌تر شود
فضیلت و اعمال عید قربان title
روز دهم ماه ذی‌الحجه و عید قربان روز عید و خوشحالی و سرور است، زیرا علاوه بر این که بنده‌ای مخلص از آزمونی دشوار، سربلند بیرون آمد و بندگی خویش را در پیشگاه خدای بزرگ ثابت کرد، گروه عظیمی از بندگان مخلص خدا به او تاسی جسته، به زیارت خانه خدا می‌شتابند و مراسم منا و از جمله، قربانی را انجام می‌دهند.
ثروت بیل گیتس در کجا انباشته شده است؟ title
بیل گیتس، سرمایه‌گذار میلیاردر، ۸۷ درصد از سبد سهام (پرتفوی) ۴۵ میلیارد دلاری خود را تنها در پنج سهام در اختیار دارد.
عکسی از جشن تولد ۳۷ سالگی مجری مشهور تلویزیون title
پیمان طالبی، مجری مشهور تلویزیون عکسی از جشن تولد ۳۷ سالگی‌اش را در اینستاگرام منتشر کرد.
برگزیده
پویش یک دقیقه برای ایران با معصومه ابتکار title
فرصتی بی نظیر برای مردم ایران پیش آمده است که در یک انتخابات رقابتی و آزاد و سالم شرکت کنند.
زهرا پزشکیان در رابطه با پدر چه گفت؟ title
صحبت‌های زهرا پزشکیان دختر مسعود پزشکیان نامزد ریاست جمهوری را ببینید.
دیدار پزشکیان با سیدحسن خمینی title
مسعود پزشکیان به دیدار آیت‌الله سیدحسن خمینی، نوه بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی رفت.
اقامه نماز ظهر جمعی از نخبگان و مدال آوران علمی ایران به امامت رهبر انقلاب title
️جمعی از نخبگان و مدال‌آوران علمی کشورمان ظهر امروز با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار خواهند کرد.
دیدار پزشکیان با آیت‌الله جوادی آملی title
مسعود پزشکیان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در سفر به قم، با آیت‌الله عبدالله جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
سید محمد خاتمی: به دکتر پزشکیان رأی خواهم داد title
تقدیر رئیس دولت اصلاحات از ساده زیستی، پاکدستی، مردم گرایی، شجاعت و پایبندی پزشکیان به موازین اخلاقی