کد خبر: ۳۹۲۷۸
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۰
وزیر امور خارجه در رایزنی‌های تلفنی پس از عملیات «وعده صادق» ضمن تأکید بر اینکه ایران به دنبال تشدید تنش در منطقه نیست، به صراحت اعلام کرد که در صورت ماجراجویی رژیم صهیونیستی و تجاوز به منافع و امنیت ایران، پاسخ و اقدام بعدی قاطع، فوری و گسترده خواهد بود.

مخاطب ۲۴- حمله ایران به اسراییل- بامداد یکشنبه ۲۶ فروردین ماه حمله تنبیهی نیرو‌های مسلح ایران به پایگاه‌های نظامی رژیم صهیونیستی در راستای اعمال حق ذاتی دفاع مشروع مصرح در ماده ۵۱ منشور ملل متحد و در پاسخ به حمله تروریستی اخیر این رژیم به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق که به شهادت هفت تن از مستشاران نظامی ایران انجامید، صورت گرفت.
امیرعبداللهیان روز یکشنبه در جمع سفرا و روسای نمایندگی‌های مقیم تهران در این باره اعلام کرد: از حدود ۷۲ ساعت قبل از عملیات، به همسایگان و کشور‌های منطقه اطلاع دادیم پاسخ ایران در قالب دفاع مشروع، قطعی و مسلم است.
وی از ارسال پیام به کاخ سفید هم خبر داد و گفت: ما به کاخ سفید طی پیامی بامداد امروز اعلام کردیم که عملیات ما محدود و حداقلی و با هدف دفاع مشروع و تنبیه رژیم اسرائیل صورت می‌گیرد.
در همین خصوص نیز ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه روز دوشنبه ۲۷ فروردین در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره تبادل پیام بین ایران و آمریکا بیان کرد: پس از اعلام تصمیم ایران به طرف‌های بین‌المللی، آمریکا جدی‌تر از گذشته وارد شد تا مانع اقدام مشروع ایران در پاسخگویی به تجاوز رژیم صهیونیستی شود و تبادل پیام‌ها در این چارچوب بود.
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران که قبل از پاسخ تنبیهی ایران به عمان و سوریه سفر و ضمن رایزنی با مقامات این کشورها، با وزرای خارجه پنج کشور همسایه (ترکیه، امارات، قطر، عراق و عربستان سعودی) و همچنین وزرای خارجه انگلیس، آلمان، ایتالیا و استرالیا، روسیه، بلژیک، قبرس و هلند تلفنی گفتگو کرده بود، پس از این حمله با تعدادی از همتایان خود در کشور‌های مختلف و همچنین برخی از مقامات خارجی از جمله مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دبیرکل سازمان ملل و ... به گفتگو پرداخت.
وی پس از این حمله در جمع سفرای خارجی مقیم تهران با بیان اینکه نیرو‌های مسلح ما حدود ۱۰ روز منتظر اقدامات و تلاش‌های دیپلماتیک ما و همکارانم در عرصه بین‌المللی بودند، افزود: در ۷۲ ساعت گذشته تماس‌های مختلف برخی از وزرای خارجه با اینجانب ناظر بر توصیه به ایران برای خویشتنداری و عدم دفاع مشروع و تنبیه رژیم صهیونیستی بود. ما به همکاران و وزرای خارجه کشور‌های تماس گیرنده یادآوری کردیم که‌ای کاش در ۶ ماه گذشته چنین توصیه خویشتندارانه‌ای را به حاکمان جنگ طلب و رژیم اسرائیل که مرتکب جنایات جنگی ترکیبی علیه ساکنان غزه و کرانه باختری شده و یک نسل‌کشی تاریخ معاصر را رقم زده است، ارائه می‌دادید.
وزیر خارجه پس از حمله در گفتگو با همتایان و مقام‌های خارجی به تشریح عملیات «وعده صادق» پرداخت و به کرات در این گفتگو‌ها اعلام کرد که ایران به دنبال تشدید تنش در منطقه نیست. وی در گفت‌وگوی تلفنی با بورل عنوان کرد: پس از پایان عملیات، این پیام داده شد که از نظر ایران موضوع پایان یافته است، اما در صورت اقدام متقابل رژیم صهیونیستی، پاسخ جمهوری اسلامی ایران فوری، گسترده و حداکثری خواهد بود.

بیشتر بخوانید

* قادر بودیم این عملیات را در شعاع گسترده‌تری انجام دهیم
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران از همان روز انجام این اقدام تنبیهی تاکنون با وزرای خارجه ترکیه، سوریه، عربستان سعودی، هند، قطر، مصر، مالت، روسیه، آلمان، انگلیس، اسلوونی، اتریش، مالزی، چین، عمان و اندونزی، جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دبیرکل سازمان ملل، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و دبیرکل سازمان همکاری شانگ‌های تلفنی گفتگو کرده است.
وزیر خارجه در تماس تلفنی با گوترش اعلام کرد که ایران با وجودی که قادر بود این عملیات را در شعاع گسترده‌تری انجام دهد، صرفاً آن بخش از مواضع نظامی رژیم صهیونیستی را هدف قرار داد که از آنجا حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق صورت گرفته بود.
وی در همه این تماس‌های تلفنی با تأکید بر اینکه ایران به دنبال تشدید تنش در منطقه نیست، نسبت به خطای مجدد رژیم صهیونیستی هشدار داد. او در گفتگو با لاوروف هم تأکید کرد: این اقدام محدود، با هدف بازدارندگی، تنبیه و هشدار به رژیم صهیونیستی بوده و چنانچه این رژیم اقدام جدیدی بر علیه ایران صورت دهد، قطعا با پاسخ بسیار شدیدی مواجه خواهد شد.
* پاسخ دوباره به صهیونیست‌ها در ثانیه خواهد بود
امیرعبداللهیان دوشنبه شب ۲۷ فروردین در این باره در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: در ادامه رایزنی‌های مهم منطقه‌ای و بین‌المللی در تماس تلفنی با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و همچنین دبیران کل سازمان همکاری اسلامی و سازمان همکاری شانگ‌های ضمن اشاره به روند تصاعدی جنایات رژیم صهیونیستی در منطقه، بر حق مشروع کشورمان در پاسخ به حمله تروریستی رژیم اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، مطابق با ماده ۵۱ منشور ملل متحد تاکید کردم. در ادامه با خانم رتنو مرسودی وزیر خارجه اندونزی، خانم تانیا فایون وزیر خارجه اسلوونی، محمد حسن وزیر خارجه مالزی، الکساندر شالنبرگ وزیر خارجه اتریش، بدر البوسعیدی وزیر خارجه عمان، وانگ یی وزیر خارجه چین و سرگئی لاورف وزیر خارجه روسیه گفتگو کردم. در این گفتگو‌ها با تبیین مواضع روشن جمهوری اسلامی ایران نسبت به اهمیت صلح و امنیت پایدار در منطقه و جلوگیری از گسترش تنش‌ها، بر وجه مسامحه ناپذیری امنیت ملی و منافع ملی کشورمان تأکید کردم.
از سوی دیگر علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه نیز دوشنبه شب ۲۷ فروردین در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با بیان اینکه صهیونیست‌ها باید بدانند در صورت خطای مجدد ۱۲ روز مهلت نخواهند داشت و پاسخ آن‌ها در ثانیه خواهد بود، گفت که اگر بخواهند به سرزمین ایران چشم بد داشته باشند، پاسخ بسیار سهمگین‌تری را دریافت خواهند کرد.

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
باورنکردنی! صدر جدول قرمز شد| پرسپولیس ۴ - استقلال خوزستان ۳ title
هواداران تیم فوتبال پرسپولیس که از نتیجه نیمه اول برابر استقلال خوزستان عصبانی بودند علیه برخی بازیکنان شعار دادند.
فیلم/ علی اکبر صالحی: شهید امیرعبداللهیان مثل فرزندم بود title
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دولت سیزدهم بود که در گذشته دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی از دوره ریاست علی لاریجانی تا دوره ریاست محمدباقر قالیباف بوده‌است
امروز اتفاق می افتد: به رسمیت شناختن فلسطین توسط سه کشور اروپایی title
«سیمون هریس» نخست‌وزیر ایرلند گفت: امروز ایرلند، نروژ و اسپانیا اعلام می‌کنند که کشور فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسند.
خانم مجری سیتیزن امریکا از ایران رفت؟ title
ژیلا صادقی، مجری پرحاشیه صداوسیما که در ماه‌های اخیر بسیار مورد توجه رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی بود، به تازگی یک استوری عجیب و متفاوت منتشر کرد.
ارتباط استفاده از سیگار الکتریکی با صرف وقت در رسانه‌های اجتماعی title
تحقیقات جدید نشان می‌دهد کودکان و نوجوانانی که هفت ساعت یا بیشتر در روز از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، دو برابر با خطر بیشتر مصرف سیگار سنتی یا سیگار الکترونیکی یا هر دو مواجهند.
اجرام مرموز در فضا که از وجود حیات فرازمینی حکایت دارند title
ستاره شناسان اجرامی مرموز را در فضا رصد کرده اند که احتمال می‌دهند نشانه وجود حیات در آنجا باشد.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
برگزیده
وداع تاریخی خراسان جنوبی با رئیس جمهور شهید title
خراسان جنوبی امروز تمام قد برای وداع با یار دیرینش به میدان آمدند تا در تاریخ ثبت شود این حضور و شکوه برای همیشه.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص سانحه بالگرد رئیس جمهور title
علیرغم شرایط نامساعد جوی و محیطی، تلاش‌ها برای رسیدن گروه‌های پُرتلاش امدادی به محل حادثه همچنان با جدیت و امیدوارانه ادامه دارد.
برگزاری جلسه فوق‌العاده دولت برای پیگیری وضعیت رئیس‌جمهور title
جلسه فوق العاده هیأت دولت به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور به منظور بسیج همه امکانات برای پیگیری وضعیت آیت‌الله رئیسی برگزار شد.
استوری عاشقانه داماد سینمای ایران title
سپند امیرسلیمانی در تازه‌ترین استوری خود، تصویری به همراه همسرش، مونا کرمی منتشر کرد.
سازمان هواپیمایی کشوری: در ایران جت شخصی نداریم title
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: به طور کلی ما در ایران جت شخصی نداریم. در زمینه نخریدن جت شخصی، تقریبا کسی را نداریم که خریده باشد.