کد خبر: ۳۹۱۵۹
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۵
نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد و نتایج آن، دومین شکست برای رژیم صهیونیستی بعد از ناکامی این رژیم در تقابل با عملیات تلافی‌جویانه وعده صادق بود.

مخاطب ۲۴- حمله ایران به اسراییل- نشست اضطراری شورای امنیت که با اسم «وضعیت خاورمیانه» برای بررسی اقدام تنبیهی یکشنبه ایران علیه رژیم اسرائیل و به درخواست این رژیم تشکیل شده بود بدون صدور هیچ بیانیه و قطعنامه‌ای به کار خود پایان داد.

این نشست بنا به درخواست رژیم صهیونیستی تشکیل شده بود و هدف تل‌آویو از درخواست آن، طبق آمایه ذهنی معمول رژیم، مظلوم‌نمایی و جلب حمایت بین‌المللی و همچنین اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران بود.

با وجود این، جلسه در نهایت به گونه‌ای پیش رفت که اسرائیل بعد از شکست در عرصه میدان در حملات بامداد یکشنبه متحمل شکستی دیگر در عرصه دیپلماسی شد.

تلاش اسرائیل این بود که پاسخ تنبیهی ایران را از زمینه اصلی پدیدآورنده آن که حمله به ساختمان کنسولی ایران در دمشق در روز ۱۳ فروردین بود جدا کند، اما اغلب کشور‌های حاضر، حتی آن‌هایی که همراهی چندانی با عملیات ایران نشان ندادند، مجبور شدند تا استدلال‌های خود را -دست‌کم برای اینکه مضحک به نظر نرسد- در چارچوب تنش آفرینی اسرائیل بگنجانند.

درباره کشور‌هایی مانند آمریکا، انگلیس و فرانسه که پاسخ نظامی ایران را بدون کوچکترین اشاره‌ای به حمله دمشق محکوم کردند این رفتار بار دیگر بر ذهنیت شیزوفرنیک و میزان گسست آن‌ها از واقعیت‌های عینی نور تاباند و ریاکاری آن‌ها درباره پایبندی به آنچه اصطلاحاً «نظم قانون‌محور» خوانده می‌شود را آشکار ساخت.

از طرف دیگر چین و فدراسیون روسیه به نحو مطلوبی به نفع ایران وارد عمل شدند و توانستند با اشاره به واقعیت‌هایی مهم تلاش‌های اسرائیل، آمریکا و برخی دیگر از هم پیمانان آنان برای تحت فشار گذاشتن سیاسی ایران را بی‌نتیجه کنند.

به عنوان مثال، «واسیلی نبنزیا» سفیر و نماینده روسیه در سازمان ملل عدم محکومیت تناقض در اظهارات «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل را آشکار کرد و گفت: «دبیرکل سازمان ملل حمله ایران را بلافاصله محکوم کرد، اما در مورد حمله اسرائیل به کنسولگری ایران چنین واکنشی نداشت. این رویکرد درست نیست.»

بیشتر بخوانید

سفیر روسیه در سازمان ملل افزود: «ما در نشست شورای امنیت هشدار دادیم که اقدام اسرائیل باید صراحتا محکوم شود، اما به آن توجهی نشد. ما پیشنهاد پیش‌نویس برای یک بیانیه دادیم، اما آمریکا، انگلیس و فرانسه از پذیرش اصول قوانین بین‌المللی خودداری کردند و آن را نپذیرفتند.»

او تصریح کرد: «کشور‌های غربی از جمله فرانسه، انگلیس و آمریکا از حمایت از بیانیه‌ای در محکومیت حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در اول آوریل خودداری کردند و اکنون ایران را محکوم می‌کنند و این ریاکاری آن‌ها را نشان می‌دهد.»

سفیر روسیه گفت: «نتیجه اکنون برای همه روشن است. شما به خوبی می‌دانید که حمله به یک مرکز دیپلماتیک اقدامی جنگ طلبانه بر اساس قوانین بین‌المللی است و اگر یک نمایندگی غربی مورد حمله قرار می‌گرفت، بلافاصله شما انتقام‌جویانه واکنش نشان می‌دادید.»

نماینده روسیه ادامه داد: «این رویکرد به این دلیل است که برای شما، هر امری که به نمایندگی غربی و شهروندان غربی مربوط می‌شود مقدس است و باید از آن محافظت شود. اما وقتی صحبت از حق سایر کشورها، از جمله حق دفاع از خود در مورد اتباعشان می‌شود، موضوع متفاوت است. اگر کنسولگری یا سفارت کشور غربی هدف قرار می‌گرفت بلافاصله همین کشور‌ها آن را محکوم می‌کردند و خواستار تنبیه متجاوز می‌شدند، اما وقتی پای کشور‌های دیگر وسط می‌آیند و آن‌ها می‌خواهند از حق دفاع از خود استفاده کنند غربی‌ها استانداردِ دوگانه خود را به نمایش می‌گذارند.»

نماینده چین نیز واقعیت‌های مشابهی مطرح کرد. معاون نماینده چین در سازمان ملل گفت: نمایندگی ایران در سوریه هدف قرار گرفت و موجب تلفات زیادی برای ایران شد و این اقدام نقض منشور سازمان ملل و همچنین نقض حاکمیت سوریه بود.

دیپلمات چینی در ادامه اضافه کرد: «از اقدام ایران ابراز نگرانی عمیق می‌کنیم، ولی ایران تاکید کرده که این اقدام تلافی‌جویانه بوده و پایان یافته است. ما خواستار خویشتنداری طرف‌ها و اجتناب از تنش بیشتر در منطقه هستیم.»

این پیروزی دیپلماتیک به دستاورد‌هایی که ایران از عملیات «وعده صادق» به دست آورد اضافه شد. این عملیات، توانست ضعف بخش دفاعی اسرائیل را به نمایش بگذارد و مشخص کرد که اسرائیل تا چه اندازه وابسته به لایه‌های حفاظتی بین‌المللی و منطقه‌ای است.

ایران موفق شد به گونه‌ای به اسرائیل ضربه بزند که این رژیم تصور نمی‌کرد یا انتظارش را نداشت. نکته مهم دیگر این است که درحالی که اسرائیل برای مقابله با حمله ایران همه کارت‌های دفاعی خود را رو کرد، اما ایران از همه کارت‌های تهاجمی خود استفاده نکرد.

این عملیات ایران با شناسایی قابلیت‌های دفاعی نظامی اسرائیل و متحدانش و نحوه عملکرد آن، کمک زیادی به ایران کرد و این کشور و متحدانش می‌توانند در تقابل‌های بزرگتر و جدی‌تر از این اطلاعات استفاده کنند.

عملیات ایران ضد اسرائیل، چشم‌انداز‌های نیرو‌های فعال در منطقه به ویژه آمریکا و ایران را آشکار کرد و نکته مسلمی که بعد از این عملیات روشن شد این بود که این دو طرف در جریان رویارویی گسترده با یکدیگر نیستند و همچنین حالت توازن نسبی میان آن‌ها برقرار است.

بنابراین، بعد از عملیات وعده صادق جمهوری اسلامی ایران را می‌توان پیروز هر دو عرصه میدان و دیپلماسی دانست.

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
اجرام مرموز در فضا که از وجود حیات فرازمینی حکایت دارند title
ستاره شناسان اجرامی مرموز را در فضا رصد کرده اند که احتمال می‌دهند نشانه وجود حیات در آنجا باشد.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
کدام بیماران کاندید پیوند عضو می توانند باشند؟ title
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با بیان این که در حال حاضر بیش از ۲۵ هزار نفر در کشور نیازمند دریافت عضو پیوندی هستند، گفت: هر سال ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ عضو قابل پیوند به دلیل عدم رضایت خانواده‌های افراد دچار مرگ مغزی به خاک سپرده می‌شود.
محل های مورد جستجو پهپاد دید در شب آکینجی ترکیه title
بررسی سایت راداری فلایت ۲۴ حاکی از ورود پهپاد آکینجی (AKINCI۰۱) ترکیه که به تجهیزات دید در شب مجهز است به آسمان ایران دارد.
ویدئو| مهدی کوشکی برای بار چهارم ازدواج کرد title
مهدی کوشکی با انتشار ویدئویی از ازدواجش با محیا مهدی‌زاده بازیگر تئاتر خبر داد
عکس آسانسوری آقای مجری! title
سلفی آسانسوری ایرج طهماست با دخترش در شب تولدش
استایل آیشواریا رای سوژه خنده شد! title
استایل آیشواریا رای، بازیگر محبوب هندی در جشنواره کن سوژه خنده شده است.
برگزیده
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص سانحه بالگرد رئیس جمهور title
علیرغم شرایط نامساعد جوی و محیطی، تلاش‌ها برای رسیدن گروه‌های پُرتلاش امدادی به محل حادثه همچنان با جدیت و امیدوارانه ادامه دارد.
برگزاری جلسه فوق‌العاده دولت برای پیگیری وضعیت رئیس‌جمهور title
جلسه فوق العاده هیأت دولت به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور به منظور بسیج همه امکانات برای پیگیری وضعیت آیت‌الله رئیسی برگزار شد.
استوری عاشقانه داماد سینمای ایران title
سپند امیرسلیمانی در تازه‌ترین استوری خود، تصویری به همراه همسرش، مونا کرمی منتشر کرد.
سازمان هواپیمایی کشوری: در ایران جت شخصی نداریم title
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: به طور کلی ما در ایران جت شخصی نداریم. در زمینه نخریدن جت شخصی، تقریبا کسی را نداریم که خریده باشد.
پیام تبریک رئیسی به مناسبت قهرمانی تیم ملی فوتسال در آسیا title
رئیس جمهور در پیامی با تبریک قهرمانی تیم ملی فوتسال کشورمان در آسیا تصریح کرد: از یکایک اعضای تیم ملی، مربیان، کادر فنی و سایر تلاشگران حوزه ورزش کشور برای کسب این عنوان ارزشمند، قدردانی می­‌نمایم.