کد خبر: ۳۵۱۵۴
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۸
ترکیه‌ای‌ها ادعا کرده‌اند که بوتاکس‌های ایرانی استاندارد جهانی بهداشت را ندارد و می‌تواند منجر به بروز عوارض شود.

مخاطب 24- اخیرا دو رسانه ترکیه‌ای‌ها ادعا کرده‌اند که بوتاکس‌های ایرانی استاندارد جهانی بهداشت را ندارد. متولیان حوزه سلامت در کشور این ادعا را تایید نمی‌کنند، اما این که ادعای ترک‌ها تا چه میزان مورد تایید است یا خیر، تنها یک سوی ماجراست.

تقاضا برای بوتاکس برای اهداف زیبایی همچنان در حال افزایش است، زیرا افراد بیشتری به دنبال درمان‌های غیرتهاجمی برای کاهش چین و چروک و دستیابی به ظاهری جوان‌تر هستند.

گزارش انجمن بین‌المللی جراحی پلاستیک زیبایی (ISAPS) هم نشان می‌دهد که بوتاکس با بیش از ۵ میلیون عمل در سراسر جهان، محبوب‌ترین عمل زیبایی غیرجراحی در سراسر جهان در سال ۲۰۱۸ بوده است. گراند ویو ریسرچ هم پیش‌بینی کرده که بازار جهانی بوتاکس تا سال ۲۰۲۵ به ۹.۷ میلیارد دلار برسد.

تزریق بوتاکس در ایران هم افزایشی است و حالا به گروه‌های سنی نوجوانان هم رسیده. حتی ۱۴ تا ۱۸ ساله‌ها هم خواهان تزریق بوتاکس و خدمات به اصطلاح زیبایی شده‌اند. اما مشکل اصلی اینجاست که عوارض احتمالی بوتاکس‌ها به ویژه آن‌هایی که به صورت تقلبی و ارزان وارد بازار کشور می‌شود می‌تواند کیفیت زندگی آن‌ها را به شدت کاهش دهد، چون بسیاری از این عوارض غیرقابل برگشت هستند.

متولیان حوزه سلامت هم بار‌ها نسبت به عوارض مصرف این بوتاکس‌های تقلبی هشدار داده‌اند. عوارضی از جمله افتادگی پلک، فلج عضلات ناحیه تزریق، تخلیه چشم، تخلیه قسمتی از صورت، عفونت‌های جدی زیر پوستی، تاری دید یا مشکلات بینایی، علائم تنفسی، سردرد و...

خطر بوتاکس ایرانی!
داستان ادعای رسانه‌های ترکیه چه بود؟ دو رسانه‌ای که به صورت همزمان اقدام به انتشار گزارشی علیه بوتاکس‌های ایرانی کردند.

در اولین گزارش دکتر کیهان اولوچ، عضو انجمن مغز و اعصاب ترکیه به حریت اعلام کرده بود: در برخی از بوتاکس‌هایی که شهروندان انجام داده‌اند، مواردی از نشتی چشم مشاهده شده است. استفاده در ناحیه نامناسب، استفاده از دوز اشتباه، پخش شدن بوتاکس به عضلات مختلف یا استفاده از یک محصول تقلبی و تایید نشده از جمله بوتاکس ایرانی هم از جمله عوامل عوارض جانبی بوده‌اند.

او همچنین تاکید کرده بود که سه برند بوتاکس مورد تایید وزارت بهداشت ترکیه است و سایر محصولات از جمله محصولی به نام بوتاکس ایرانی تایید نشده و از راه‌های غیررسمی وارد ترکیه می‌شوند.

همزمان رسانه cnnturk هم با تیتری تحت عنوان «خطر بوتاکس ایرانی!» به این موضوع پرداخته و نوشته بود؛ اکثر بوتاکس‌های تولید شده در ایران از استاندارد‌های جهانی بهداشت برخوردار نیستند و برخی از پزشکان ترکیه به دلیل قیمت بسیار ارزانتر این مواد را از مرز به صورت قاچاق وارد ترکیه می‌کنند. استفاده از محصولات غیرمجاز با منشاء ایرانی در بوتاکس هم می‌تواند عوارض جدی ایجاد کند.

هشدار توزیع بوتاکس تقلبی در اردیبهشت
ماجرای بوتاکس‌های تقلبی با سواستفاده از همین برند ایرانی اواسط بهار امسال هم در کشور رقم خورده بود و شاید سرمنشا همان ادعای ترک‌ها هم باشد. بهار امسال اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نسبت به توزیع فرآورده تقلبی بوتاکس، به تمامی معاونت‌های سازمان غذا و دارو سراسر کشور هشدار داد و اعلام کرد: «به استحضار می‌رساند گزارش‌های مکرر از عرضه فرآورده تقلبی بوتولینوم توکسین A تزریقی با نام تجاری مصپورت و دیستون (دو محصول تولیدشده در ایران) خارج از سیستم مجاز توزیع دریافت شده که حاکی از عرضه موارد تقلبی این فرآورده‌ها دارد.»

متولیان حوزه سلامت البته تاکید می‌کنند که عوارض ناشی از تزریق بوتاکس‌ها برای محصولات مورد تایید سازمان غذا و دارو یا بوتاکس‌های ایرانی نیست. اما به هر روی مصرف بوتاکس در ایران چه درباره محصولات داخلی و چه خارجی روند افزایشی دارد و افزایش قابل توجه هزینه‌هایش هم باعث شده که مردم گرایش بیشتری به بوتاکس‌های ارزان‌قیمت داشته باشند که می‌توانند تقلبی هم باشند.

خطر اصلی، اما هشدار چند روز پیش عضو هیات‌مدیره جامعه جراحان ایران است که از کاهش سن مصرف بوتاکس و جراحی‌های زیبایی در کشور خبر داده و گفته «در حال حاضر تمایل به عمل جراحی زیبایی و بوتاکس بین نوجوانان ۱۴ تا ۱۸ ساله که والدین خود را وادار به پذیرش این کار می‌کنند، در حال افزایش است.» اتفاقی که می‌تواند آسیب ناشی استفاده از بوتاکس‌های تقلبی در این گروه سنی را به شدت افزایش دهد، چون آن‌ها را با مشکلات روحی و روانی متعددی مواجه خواهد کرد.

این نکته را رضا لاری‌پور، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی و سخنگوی این سازمان هم تایید می‌کند و می‌گوید: همانطور که در کشور بلوغ زودرس در حال شکل‌گیری است یا با مساله کوتاهی قد مواجه هستیم، هجمه افراد برای انجام عمل زیبایی در سنین پایین‌تر هم رخ داده که ناشی از دو مساله است؛ تبلیغات ناصحیح و فرهنگ غلط. مردم فکر می‌کنند این قبیل خدمات در آن‌ها تغییرات فاحش ایجاد می‌کند که البته تغییرات ایجاد می‌شود، اما عوارضی دارد که غیرقابل برگشت است.

او معتقد است بخشی از این فرهنگسازی همچنین اصلاح این فرهنگ غلط باید در خانواده‌ها و آموزش و پرورش صورت بگیرد. علاوه بر این در سنین مشخص هم ممنوعیت‌هایی درباره آن در نظر گرفته شود. همانطور که کشیدن و فروش سیگار در سنین زیر ۱۸ سال ممنوع است، انجام چنین جراحی‌های زیبایی که درمانی نیستند هم می‌تواند ممنوع شود.

حریف قلیان هم نیستیم
وقتی نمی‌توانیم قلیان‌کده‌ها را جمع کنیم، درباره مدیریت افزایش تقاضای تزریق بوتاکس هم نباید انتظار چندانی داشته باشیم. این نکته دیگری است که لاری‌پور به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: همین حالا وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت حتی نمی‌تواند قلیان‌کده‌ها را از سطح کشور جمع کند و این چالشی بزرگ برای مدیریت چنین تقاضا‌هایی در خدمات زیبایی است.

او ادامه می‌دهد: قلیان‌ها به عنوان یک ماده مضر به صورت رسمی شناخته شده‌اند، اما انواع جواز کسب برای قهوه‌خانه‌ها صادر می‌شود. به همین دلیل هم امکانپذیر نیست که در حوزه افزایش تقاضا برای بوتاکس هم انتظار موفقیت چندانی را داشت. نکته نگران‌کننده هم این است که مداخله‌گران غیرمجاز از این بازار آشفته افزایش تقاضا نهایت سوءاستفاده و بهره‌برداری را می‌کنند.

سخنگوی سازمان نظام پزشکی درباره این که پزشکان بر اساس اخلاق پزشکی تا چه میزان می‌توانند از ارائه چنین خدماتی به افراد در سنین نوجوانی و جوانی پرهیز کنند، بیان می‌کند: عمده کار بحث تقاضاست و باید آن را مدیریت کرد. مردم باید آگاه شوند و این مساله منجر به مدیریت روال افزایشی است. درباره اخلاق پزشکی هم یک طبیب در همه مداخلاتی که قابلیت انجام دارد می‌تواند دخالت کند، اما باید مسئولیت کاری که انجام می‌دهد را بپذیرد. هر چند به طور کلی معمولا فردی که با سن کم مراجعه می‌کند رضایت و همراهی والدینشان را هم دارند.

بوتاکس هم گردش مالی بالایی دارد
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی درباره ادعای پزشکان ترکیه مبنی بر تقلبی بودن بوتاکس‌های ایرانی هم بیان می‌کند: در این باره دو نکته وجود دارد، اول این که سازمان غذا و داروی ایران در تاییدیه دارو‌های وارداتی به کشور، نظر فنی و تخصصی را اعلام می‌کند و اجازه واردات محصولات تقلبی را نمی‌دهد. نکته دوم هم درباره محصولات تولید شده در داخل کشور است. نظارت بر کلیه محصولات دارویی و فرآورده‌های آن اعم از ماده اولیه و محصول نهایی از سوی سازمان غذا و دارو انجام می‌شود.

او ادامه می‌دهد: گزارش‌های مربوط به این که عوارض دارویی به چه صورت است، از جمله انواع بوتاکس‌ها توسط سازمان غذا و دارو بررسی و به اعتراضات پاسخ داده می‌شود. اما نکته مهم اینجاست که این محصولات بیشتر در حوزه زیبایی مصرف و طبیعتا گردش مالی بالایی هم دارند. به همین دلیل شبیه دیگر بازار‌های اقتصادی می‌توانند با واکنش از سوی رقبا همراه و رقبا سعی در خارج کردن یکدیگر داشته باشند. به همین دلیل برخی عنوان می‌کنند، یک محصول مشکل دارد یا مورد تایید است.

لاری‌پور البته تاکید می‌کند که درباره چنین ادعایی سازمان غذا و دارو باید پاسخ دهد که انواع بوتاکس‌های تولید و پخش شده در کشور چقدر آسیب‌زا بوده یا عوارض جانبی داشته است، اما این نکته را هم اضافه می‌کند که در مجموعه نظام پزشکی تاکنون آمار بالای گزارش و شکایت از عوارض بوتاکس که از سوی متخصصان مورد تایید و با محصولات مورد تایید سازمان غذا و دارو انجام شده، وجود نداشته است.

منبع: همشهری آنلاین

برچسب ها: بوتاکس
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
پیام تبریک روز مهندس ۱۴۰۲ (متن، پیام و عکس پروفایل) title
روز مهندس در تقویم رسمی ایران برابر با ۵ اسفندماه مصادف با زادروز دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصیرالدین طوسی به ثبت رسیده است.
محرومیت بیرانوند مقابل ذوب‌آهن title
علیرضا بیرانوند دروازه‌بان پرسپولیس در دیدار مقابل تراکتور با دریافت کارت زرد، ۴ کارته شد و دیدار بعدی سرخپوشان مقابل ذوب‌آهن را از دست داد. این مسابقه قرار است ۹ اسفند برگزار شود. امیررضا رفیعی دروازه‌بان دوم پرسپولیس است که جایگزین بیرانوند خواهد شد.
فروش و پیش فروش دنا پلاس دستی با قیمت ۵۵۱ میلیون تومانی و تحویل ۹۰ روزه title
فروش و پیش فروش دنا پلاس دستی ایران خودرو برای اولین بار با قیمت بیش از ۵۵۱ میلیون تومانی و تحویل تیر و مرداد سال آینده شروع شد.
عذرخواهی صادق بوقی برای تبلیغ کوروش کمپانی + فیلم title
صادق بوقی: خودم هم پیگیر خسارت‌گرفتن از کوروش کمپانی هستم!
اگر کامپیوترتان قدیمی است به‌جای ویندوز ۱۱، این سیستم‌عامل جدید را نصب کنید title
بااینکه بیش از یک سال و نیم تا منسوخ‌شدن ویندوز ۱۰ زمان باقی است، گوگل، «کروم او اس فلکس» را به‌عنوان جایگزین آن معرفی می‌کند.
آخرین جزئیات از کلاهبرداری بزرگ «کوروش کمپانی» title
رییس پلیس امنیت اقتصادی فراجا از ورود پلیس به پرونده «کوروش کمپانی» خبر داد و گفت: ۱ نفر در این ماجرا بازداشت شد و ۲ نفر تحت تعقیب هستند.
قیمت جدید مرغ + جزییات تغییر قیمت title
رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: قیمت کنونی هرکیلو مرغ زنده ۵۷ هزارتومان و مرغ گرم ۸۰ تا ۸۵ هزارتومان است.
برگزیده
نظر دولت درمورد تعطیلی پنجشنبه و جمعه title
​بهادری جهرمی، سخنگوی دولت درباره آخرین وضعیت تعطیلی‌های پایان هفته توضیح داد.
آخرین خبر از تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ title
​شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ما بین سه تعطیلی قرار گرفته است و احتمال تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ وجود دارد.
حقوق بازنشستگان باید متناسب با تورم، افزایش پیدا کند title
آصفری: مجلس دولت را موظف کرده است که در برنامه هفتم نسبت به پرداخت بدهی خود به صندوق‌های تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی اقدام کند. به نظر من دیگر راه فراری وجود ندارد.
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.