کد خبر: ۳۴۸۴۰
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۱:۲۱
همزمان با دهه فجر، مرحله تازه کالابرگ الکترونیک از امروز به اجرا درخواهد آمد؛ طرحی که در آن مبلغ یارانه کالابرگ افزایش پیدا می‌کند.

مخاطب ۲۴- یارانه کالابرگ الکترونیک - علیرضا عسگریان، معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام این خبر گفت: همان گونه که مردم عزیز در جریان هستند، از جمله اقدامات دولت سیزدهم در سال جاری، اجرای طرح کالابرگ است که با یک شهرستان کلید خورد و در ادامه راه به چند شهرستان و بعد به سه استان رسید و آرام آرام توسعه یافت تا جایی که در شروع یک دهک را شامل می‌شد و بعد شمول آن به ۳ دهک افزایش یافت و همزمان یارانه مضاعفی به آن افزوده شد.

وی افزود: در ادامه این مسیر و روند رو به رشد و پیوسته بود که تمامی دهک‌های یک تا هفت را در برگرفت و بدین ترتیب ۶۱ میلیون تن در کشور مشمول این طرح و دریافت کالابرگ شدند؛ روندی که ادامه دار بوده و همچنان رو به رشد و توسعه است، تا جایی که از هم اکنون می‌گوییم امسال و سال آینده خبر‌های متعددی درباره این طرح -که در حقیقت بسته حمایتی ویژه‌ای است، خواهید شنید.

عسگریان در ادامه با یادآوری اینکه افزون بر طرح کالابرگ، دو طرح دیگر یعنی طرح امنیت غذایی کودکان زیر ۵ سال و همچنین طرح تغذیه مادران باردار و شیرده (طرح یسنا) هم با شناسایی واجدین شرایط اجرایی شده، گفت: به طور کلی دولت راهبرد کلانی را برای تغذیه مردم در نظر گرفته و در این راستا به رغم مشکلات بودجه‌ای، تمرکزش را بر اجرای این مهم گذاشته و حتی از توسعه آن هم غافل نشده است.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مرحله جدید کالابرگ الکترونیکی در قالب «طرح فجرانه» تصریح کرد: این طرح ۳ ماه اجرا خواهد شد و بر اساس آن، اعتبار مضاعف خرید کالا از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت.  مبلغی که دیگر مثل قبل برای استفاده از آن لازم نیست، اقلام سبد کالابرگ خریداری شوند تا این یارانه مضاعف و تشویقی به حساب سرپرستان خانوار منظور گردد بلکه مردم می‌توانند مستقیم و بی هیچ شرطی از این مبلغ استفاده کنند.

وی افزود: تا به امروز این گونه بود که می‌گفتیم هر فردی که یارانه می‌گیرد، اگر ۲۰۰ هزار تومان از یارانه را صرف خرید اقلام تعیین شده در سبد کالابرگ نماید، مشمول ۱۲۰ هزار تومان اعتبار اضافه خواهد شد. مبلغی که شرط بهره‌مند شدن از آن، خرید یک یا چند قلم از ۱۱ قلم سبد کالابرگ، آن هم به میزان ۲۰۰ هزار تومان بود و حتی با خرید کمتر از این مبلغ، به افراد تعلق نمی‌گرفت، اما در طرح فجرانه دیگر این گونه نیست و بدون هزینه کردن حتی یک ریال از یارانه، افراد مشمول اعتبار جدید خواهند شد که مبلغ آن هم نه ۱۲۰ هزار تومان، که ۲۲۰ هزار تومان است.

عسگریان با ذکر یک مثال افزود: خانوار یک نفره‌ای را در نظر بگیرید که در دهک یک تا سه قرار دارد. بر اساس قانون به این فرد مبلغ ۴۰۰ هزار تومان یارانه تعلق می‌گیرد. تا به امروز این گونه بود که این فرد باید ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ یارانه اش را صرف خرید اقلام تعیین شده نماید تا ۱۲۰ هزار تومان اعتبار مضاعف به حسابش منظور شود، اما از امروز می‌تواند بدون هزینه کردن آن یارانه ۴۰۰ هزار تومانی، صرفا با مراجعه به فروشگاه‌های متصل به طرح کالابرگ، مبلغ ۲۲۰ هزار تومان را صرف خرید اقلام تعیین شده نماید.

وی با یادآوری این که فروشگاه‌های متصل به طرح کالابرگ رو به افزایش است، گفت: مردم می‌توانند برای خرید ۱۱ قلم تعیین شده برای سبد کالابرگ به ۲۱۰ هزار فروشگاه در سراسر کشور مراجعه کنند که شامل تمامی شعب فروشگاه‌های زنجیره ای، شرکت تعاونی‌های روستایی و حتی دو فروشگاه بزرگ اینترنتی می‌شود و از آنجایی که گوشت و مرغ گرم هم به طرح اضافه شده، شماری از قصابی‌ها و فروشگاه‌های پروتینی هم به آن‌ها اضافه شده و به مرور افزایش خواهند یافت.

کالابرگ الکترونیک

معاون وزیر در ادامه گفت: مردم می‌توانند با مراجعه به این فروشگاه ها، حتی با خرید یک قلم از اقلام تعیین شده، مبلغ آن را از محل این یارانه ۲۲۰ هزار تومانی فجرانه پرداخت و بعد تا پایان هر ماه فرصت دارند تا مابقی این مبلغ را صرف خرید اقلام دیگر نمایند. البته در پایان ماه این مبلغ صفر می‌شود و با شروع ماه بعد، دوباره مبلغ ۲۲۰ هزار تومان اعتبار به حساب ایشان شارژ می‌گردد؛ یعنی اعتبار این مبلغ تا پایان ماه است و به ماه بعد منتقل نخواهد شد،  بلکه هر ماه این ۲۲۰ هزار تومان اعتبار جدید به ازای هر نفر منظور خواهد شد.

اما چگونه می‌توان فروشگاه‌های متصل به طرح را یافت؟

عسگریان در پاسخ به این سوال گفت: بهترین راه برای اطلاع از فروشگاه‌های متصل به طرح، استفاده از اپلیکیش «شما» است که افراد با استفاده از آن می‌توانند فروشگاه‌های نزدیک به خودشان را مکان یابی کرده و برای خرید مراجعه نمایند. برای دریافت این اپلیکشن هم می‌توانید کد دستوری «ستاره ۵۰۰ ستاره ۱۴۶۳ مربع» (#۱۴۶۳*۵۰۰*) را شماره گیری کرده و لینک دانلود آن را دریافت نمایید. البته طراحی برچسب و تابلو ویژه برای این فروشگاه‌های متصل به طرح کالابرگ را هم در دستور کار داریم.

منظور از سبد کالابرگ چیست؟  معاون وزیر تعاون در پاسخ به این پرسش گفت: این سبدی متنوع است که با مشورت و جمع بندی نهاد‌های مختلف تعیین شده و شامل لبنیات (ماست کم‌چرب، پنیر و شیر)، روغن، برنج، ماکارونی، قند و شکر، حبوبات، گوشت و مرغ و تخم‌مرغ است. البته در گذشته صرفا گوشت منجمد تعریف شده بود که هم‌اکنون گوشت گرم نیز در قالب این سبد تعریف شده است. قیمت سبد مبنا ۵۲۳ هزار تومان به ازای هر نفر است که با طرح فجرانه به نوعی بروز شده و به ۷۴۳ هزار تومان رسیده است؛ یعنی ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته است.

میزان اقلام سبد غذایی در نظر گرفته شده چقدر است؟

به ازای هر نفر: شیرکم چرب-۳ لیتر، پنیر یو اف-۱ بسته چهارصد گرمی، ماست کم چرب-۱ دبه ۲.۵ کیلوگرمی، تخم مرغ-۱ کیلوگرم، مرغ-۱ کیلوگرم، روغن مایع-۱ بطری ۸۱۰ گرمی، ماکارونی-۱ بسته ۷۰۰ گرمی، برنج-۲ کیلوگرم، قند و شکر- نیم کیلوگرم، حبوبات-۱.۲ کیلوگرم، گوشت قرمز- نیم کیلوگرم.

عسگریان در ادامه می‌گوید: به زبان ساده تر، مرحله جدید و طرح فجرانه را می‌توان این گونه توضیح داد که تا به امروز مبلغ یارانه دهک یک تا سه که ۴۰۰ هزار تومان بوده و با این طرح به ۶۲۰ هزار تومان افزایش یافته و یارانه دهک چهار تا هفت که ۳۰۰ هزار تومان بوده که به ۵۲۰ هزار تومان رسیده است. با یادآوری این  مهم که مردم می‌توانند آن چهارصد و یا سیصد هزار تومان یارانه پایه را که ماهانه به حسابشان واریز می‌شود، در هر جایی که دوست دارند، هزینه و صرفا از یارانه مضاعف ۲۲۰ هزار تومانی به ازای هر نفر برای خرید اقلام کالابرگی استفاده کنند.

عسگریان با اعلام اینکه هیچ محدودیت مالی برای اجرای طرح کالابرگ و طرح فجرانه وجود ندارد، افزود: منابع مورد نیاز برای اجرای این طرح کامل در نظر گرفته شده و لذا این یارانه مضاعف به مدت سه ماه، یعنی تا اردیبهشت سال آتی به حساب سرپرستان خانوار منظور خواهد شد. البته اینکه بعد از پایان این مدت چه خواهد شد را بهتر است به آینده و تصمیم گیری در این خصوص واگذار کنیم، اما همان گونه که کلیت طرح پله پله اجرایی شده و به مرور رشد و توسعه یافته، امیدواریم به مانند همه مسیر طی شده، شاهد توسعه و رشد آن در ادامه راه باشیم.

وی با یادآوری این که مردم می‌توانند پاسخ سوالات احتمالی شان درباره این طرح و دیگر مسائل کالابرگ را در برنامه کاربردی شبکه اعتبار، «شما»، بگیرند یا با شماره تلفن ۶۳۶۹ تماس حاصل کرده و از این طریق به جواب برسند، از دیگر مزیت‌های استفاده از "شما" -که دوباره کدنویسی شده و سرعت آن بهبود قابل قبولی یافته است-، امکان استعلام مانده اعتبار، مشاهده تراکنش‌های صورت گرفته، دریافت کد اعتباری برای خرید بدون استفاده از کارت بانکی، شناسایی و یافتن فروشگاه‌های نزدیک به افراد با استفاده از جی‌پی‌اس و... است.

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
میزان افزایش نرخ دستمزد کارگران، وزیر کار پاسخ داد + فیلم title
شورای عالی کار و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است هر سال پیش از شروع سال جدید، حداقل دستمزد کارگران را مشخص و به واحدهای مشمول قانون کار کشور ابلاغ کند تا کارفرمایان بر اساس تصمیمات مربوطه به اجرای حقوق و مزایا بپردازند.
اسامی نماینده های تهران که فعلا در هیچ لیست انتخاباتی قرار نگرفتند title
نکته قابل توجه در فهرست انتخاباتی اصولگرایان برای تهران، پوست‌اندازی شورای ائتلاف در نمایندگان فعلی و جایگزین ساختن چهره‌های جدید بوده است.
وراث متوفیان سهام عدالت؛ سریعتر اقدام کنند title
تمامی خدمات مربوط به انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث در ۴ بانک و ۴۴ کارگزاری منتخب به صورت رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ‌گونه وجهی نیست.
تیم ملی فوتبال ساحلی مقتدرانه در رده سوم جام جهانی title
تیم ملی فوتبال ساحلی ایران از ساعت ۱۷:۳۰ امروز در دیدار رده بندی قهرمانی جهان به مصاف بلاروس رفت.
استوری خداحافظی خدابنده لو از مس رفسنجان (عکس) title
محمد خدابنده لو بعد از پیوستن به پرسپولیس، این استوری را برای تشکر از تیم سابقش منتشر کرد.
بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرائم مالیاتی تا پایان اسفند ماه تمدید شد title
رئیس کل سازمان مالیاتی کشور گفت: در امتداد رویکرد تعاملی و سازنده سازمان امور مالیاتی با شرکای راهبردی خود (فعالان اقتصادی)، بخشودگی تا صددرصدی جرایم مالیاتی تا پایان اسفندماه تمدید خواهد شد.
مشاهده دوباره پلنگ ایرانی در الموت + فیلم title
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان قزوین از مشاهده یک قلاده پلنگ ایرانی در مناطق حفاظت شده الموت توسط محیط بانان خبرداد.
برگزیده
نظر دولت درمورد تعطیلی پنجشنبه و جمعه title
​بهادری جهرمی، سخنگوی دولت درباره آخرین وضعیت تعطیلی‌های پایان هفته توضیح داد.
آخرین خبر از تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ title
​شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ما بین سه تعطیلی قرار گرفته است و احتمال تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ وجود دارد.
حقوق بازنشستگان باید متناسب با تورم، افزایش پیدا کند title
آصفری: مجلس دولت را موظف کرده است که در برنامه هفتم نسبت به پرداخت بدهی خود به صندوق‌های تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی اقدام کند. به نظر من دیگر راه فراری وجود ندارد.
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.