کد خبر: ۳۴۶۰۵
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۸
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه از تله و دام رکود و رشد پایین اقتصاد خارج شده ایم، گفت: در ۱۰ ماه ۱۴۰۲، در مقایسه با مدت مشابه پارسال شاهد کاهش ۵۰ درصدی در بخشنامه‌های حوزه گمرکی و تجاری هستیم که این روند را با قدرت ادامه می‌دهیم تا هزینه‌های بازیگران اقتصادی را کاهش دهیم.

به گزارش مخاطب24 به نقل از بانک رفاه کارگران : «سید احسان خاندوزی» روز دوشنبه (2 بهمن ماه) در بیست و ششمین همایش شرکت های برتر ایران که در مرکز پژوهش های صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: مرور شاخص های اقتصاد کلان کشور در سه سال اخیر نشان می دهد که برخی دشواری های خارجی و داخلی اقتصادی را پشت سرگذاشته ایم، اگرچه بخشی از این مشکلات همچنان پابرجاست. 

وی افزود: به برکت سیاست های اقتصادی دولت در حوزه دیپلماسی اقتصادی و اقتصاد همسایگی، گشایش های خوبی اتفاق افتاده که آثار آن را به تدریج در اقتصاد کلان مشاهده می کنیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به دشواری ها و مشکلات موجود در حوزه سیاستگذاری و بوروکراسی، اضافه کرد: برای رفع این معضل، ما در وزارت اقتصاد با کلید واژه تسهیل سر و کار داریم.

خاندوزی گفت: بر اساس آماری که از سال 1399 تا تابستان 1402 منتشر شده، در فصل های اخیر، رشد اقتصاد ایران مثبت بوده است و پیش بینی می کنیم که این رشد مثبت ادامه داشته باشد.

وی افزود: مجموع اقتصاد ایران در سال 1402نرخ رشد مثبت همانند سال گذشته را تجربه خواهد کرد، این در حالی است که برای سال های طولانی، رشد اقتصاد ایران منفی و در حد صفر بوده است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه از تله و دام رکود و رشد پایین اقتصاد خارج شده ایم، گفت: در مسیر بلند مدت برای اینکه تولید ملی و درآمد سرانه را افزایش دهیم، راه زیادی را در پیش رو داریم.

خاندوزی افزود: بر اساس جهت گیری کلی اقتصاد ایران، در دو سال گذشته برای تسهیل تولید و خروج از رکود و تحقق تولید و سرمایه گذاری کمک کردیم.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: نرخ رشد سرمایه گذاری داخلی و خارجی در سال 1401 و نیمه نخست سال 1402، قابل مقایسه با سال های رکود تورمی و دورم دوم آغاز تحریم ها نیست.

خاندوزی با خاطر نشان کردن اینکه محور کمک کننده به سیاست های کلان، سیاست تسهیل محیط کسب و کار است، ادامه داد: در سال گذشته تسهیل صدور مجوز های کسب و کار را مشاهده کردید، اما برای امسال تسهیل تداوم فعالیت، ارتقا و روان شدن چرخه امور برای بازیگران اقتصادی کشور را در پیش گرفتیم.

وی گفت: تلاش کردیم نظام مقرراتی و بوروکراسی کشور را که با تولیدکنندگان و صادرکنندگان قهر کرده و نقش سرعت گیر و مانع داشت را بهبود ببخشیم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه نظام بوروکراسی هزینه تولید در کشور را بالا برده و رقابت پذیری تولیدکنندگان و صادرکنندگان را کاهش می داد، اظهار داشت: تلاش کردیم تسهیل را در لایه های مخلتف صدور مجوز و اصلاح نظام مقرراتی، اعمال کنیم.

خاندوزی با یادآوری اینکه تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در فروردین 1401 با حضور رییس جمهور در وزارت اقتصاد، کلید خورد، ادامه داد: در حوزه مقررات که بیشتر فعالان اقتصادی در آن بخش، دچار مشکل هستند، تلاش کردیم، جلوی وضع مقررات جدید و ناگهانی را بگیریم.

وی گفت: ابتدای امسال مصوبه خوبی در هیات دولت به تصویب رسید مبنی بر اینکه دولت و دستگاه های اجرایی، حق غافلگیر کردن تولیدکنندگان و صادرکنندگان را نداشته باشد و مقررات باید به شکل شفاف و پیشینی در درگاه مقررات کشور اعلام شوند.

وزیر اقتصاد افزود: بر این اساس در 10 ماه 1402، در مقایسه با مدت مشابه پارسال شاهد کاهش 50 درصدی در بخشنامه های حوزه گمرکی و تجاری هستیم که این روند را با قدرت ادامه می دهیم تا هزینه های بازیگران اقتصادی را کاهش دهیم.

خاندوزی با اشاره به اینکه تداوم این سیاست موجب رشد شاخص های امیدبخش در سطح اقتصاد خرد باشیم، اضافه کرد: سازمان مدیریت صنعتی در گزارشی اعلام کرد که از لحاظ شاخص های فروش شاهد رشد 18 درصدی در 500شرکت برتر کشور هستیم، این در حالی است که میانگین رشد بخش صنعت و اقتصاد ایران حدود 4 یا 5 درصد بوده است.

وی با بیان اینکه این آمار نشان می دهد که شرکت های بزرگ اقتصادی، سریعتر از سایر بخش ها از دام و تله رکود خارج شده اند، گفت: ورود شرکت های دانش بنیان به فهرست 500 شرکت برتر امسال نوید بخش بود.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه اقتصاد ما به لحاظ ساختاری باید درمان شود، اظهار داشت: ما با بیماری وابستگی اقتصاد به منابع طبیعی مواجه هستیم به طوری که از اقتصاد ایران به عنوان اقتصادی که از رانت منابع طبیعی ارتزاق می کند، نام برده می شود.

خاندوزی با بیان اینکه رفع این معضل نیاز به اجماع بین دولت و شرکت های صنعتی، تولید و مالی کشور دارد، افزود: برای عبور از اقتصاد وابسته به منابع طبیعی به اقتصاد مبتنی بر کارآمدی و بهره وری نیاز به دستور کار مشترک و همفکری داریم زیرا دولت به تنهایی قادر به تحقق این هدف نیست.

وی گفت: همزمان با خارج شدن از دام رکود اقتصادی، روی کیفیت رشد اقتصادی کار می کنیم که این هدف نیز با توافق و همراهی دولت و بخش صنعتی و طلایه داری وزارت صنعت رقم خواهد خورد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه مساله بعد، موضوع تامین مالی است، اظهار داشت: آن چیزی که برای شرکت های بزرگ دارای اهمیت بوده، مساله تامین انرژی و تامین مالی است.

خاندوزی با تاکید بر اینکه برخی مقررات و سیاست ها باید در جهت اولویت دادن به بخش تولید، تغییر کند، اضافه کرد: به دلیل محدودیت های ناشی از سیاست کنترل نقدینگی در تامین مالی بانکی، تلاش کردیم در وزارت اقتصاد که تامین مالی را بهبود ببخشیم و مسیرهای جایگزین و ابزارهای مالی جدید را برای شرکت های بزرگ به ویژه شرکت های معتبر و خوشنام ایجاد کنیم.

وی با اشاره به تامین مالی از طریق بازار سرمایه گفت: در 9 ماه سال گذشته 210 هزار میلیارد تومان، تامین مالی برای شرکت های غیر دولتی از طریق بازار سرمایه انجام شد، که در 9 ماه امسال به 250 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

وزیر اقتصاد افزود: در اسفند سال گذشته مجموع میزان تامین مالی شرکت های غیر دولتی از طریق بازار سرمایه به 480 هزار میلیارد تومان رسید که پیش بینی می شود این رقم امسال به 500 هزار میلیارد تومان برسد.

خاندوزی خاطر نشان کرد: با وجود اینکه شاهد رشد چشمگیری در افزایش تامین مالی از طریق بازار سرمایه بوده ایم، اما این رقم کافی نیست و باید تلاش بیشتری صورت گیرد.

وی گفت: دولت کمک می کند تا شرکت های ایران در جمع 500 شرکت برتر دنیا قرار گیرند که در این راستا از فعالان اقتصادی می خواهیم ملزومات این پیشرفت را منعکس کنند.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: از اینکه شرکت های بزرگ، سرحلقه ارتباط با اقتصاد بین الملل و عامل جذب سرمایه گذاری خارجی باشند، حمایت می کنیم.

خاندوزی با بیان اینکه از شرکت های بزرگ می خواهیم که برای ایجاد نظام خوشه سازی ذیل مجموعه خود، تدبیر کنند، اظهارداشت: بسیاری از زنجیره های مرتبط می توانند در خوشه های زیرمجموعه شرکت های بزرگ قرار گیرند که بدین ترتیب با رشد شرکت های بزرگ و حضور در بازارهای خارجی، این شرکت های خوشه ای نیز رشد کرده و در بازارهای بین المللی حضور پیدا می کنند.

وی خاطر نشان کرد: این روش باعث هم افزایی صنایع و شرکت ها شده و روحیه کار جمعی را تقویت می کند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه مساله بعد، موضوع مسوولیت اجتماعی شرکت های بزرگ است، گفت: تصویر مردم و جوامع محلی نسبت به مجموعه های صنعتی و معدنی با توجه به مسوولیت اجتماعی بهبود می یابد.

خاندوزی با اشاره به اینکه باید بین شرکت های بزرگ و مردم محلی، آشتی ایجاد کنیم، اضافه کرد: در صورتی که مردم از این فعالیت ها منتفع نشوند، تقابل با شرکت های بزرگ ایجاد می شود.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم توجه شرکت های بزرگ به سرمایه گذاری، اظهار داشت: در فصل مجامع به شرکت ها کمک می کنیم که نسبت به افزایش سرمایه اقدام کنند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: در این راستا، در بودجه 1402 دولت پیشنهاد داد که معافیت مالیاتی برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته اعمال شود تا شرکت ها به سراغ افزایش سرمایه بروند.

خاندوزی اضافه کرد: با وجود اینکه با این معافیت مالیاتی، درآمد دولت کاهش می یابد، اما باعث رشد با کیفیت اقتصاد ایران می شود.

وی افزود: آماده هستیم با استفاده از ظرفیت های مختلف از جمله بازار سرمایه و ابزارهای جدید مالی، تامین مالی شرکت های تولیدی و صنعتی را تسهیل کنیم.

در پایان این مراسم با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و وزیر صنعت، معدن و تجارت از شرکت های برتر سال 1401 تقدیر شد.

 

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
میزان افزایش نرخ دستمزد کارگران، وزیر کار پاسخ داد + فیلم title
شورای عالی کار و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است هر سال پیش از شروع سال جدید، حداقل دستمزد کارگران را مشخص و به واحدهای مشمول قانون کار کشور ابلاغ کند تا کارفرمایان بر اساس تصمیمات مربوطه به اجرای حقوق و مزایا بپردازند.
اسامی نماینده های تهران که فعلا در هیچ لیست انتخاباتی قرار نگرفتند title
نکته قابل توجه در فهرست انتخاباتی اصولگرایان برای تهران، پوست‌اندازی شورای ائتلاف در نمایندگان فعلی و جایگزین ساختن چهره‌های جدید بوده است.
وراث متوفیان سهام عدالت؛ سریعتر اقدام کنند title
تمامی خدمات مربوط به انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث در ۴ بانک و ۴۴ کارگزاری منتخب به صورت رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ‌گونه وجهی نیست.
تیم ملی فوتبال ساحلی مقتدرانه در رده سوم جام جهانی title
تیم ملی فوتبال ساحلی ایران از ساعت ۱۷:۳۰ امروز در دیدار رده بندی قهرمانی جهان به مصاف بلاروس رفت.
استوری خداحافظی خدابنده لو از مس رفسنجان (عکس) title
محمد خدابنده لو بعد از پیوستن به پرسپولیس، این استوری را برای تشکر از تیم سابقش منتشر کرد.
بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرائم مالیاتی تا پایان اسفند ماه تمدید شد title
رئیس کل سازمان مالیاتی کشور گفت: در امتداد رویکرد تعاملی و سازنده سازمان امور مالیاتی با شرکای راهبردی خود (فعالان اقتصادی)، بخشودگی تا صددرصدی جرایم مالیاتی تا پایان اسفندماه تمدید خواهد شد.
مشاهده دوباره پلنگ ایرانی در الموت + فیلم title
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان قزوین از مشاهده یک قلاده پلنگ ایرانی در مناطق حفاظت شده الموت توسط محیط بانان خبرداد.
برگزیده
نظر دولت درمورد تعطیلی پنجشنبه و جمعه title
​بهادری جهرمی، سخنگوی دولت درباره آخرین وضعیت تعطیلی‌های پایان هفته توضیح داد.
آخرین خبر از تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ title
​شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ما بین سه تعطیلی قرار گرفته است و احتمال تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ وجود دارد.
حقوق بازنشستگان باید متناسب با تورم، افزایش پیدا کند title
آصفری: مجلس دولت را موظف کرده است که در برنامه هفتم نسبت به پرداخت بدهی خود به صندوق‌های تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی اقدام کند. به نظر من دیگر راه فراری وجود ندارد.
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.