کد خبر: ۳۴۳۰۸
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۶
روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه، متدی است که به کمک آن شرکت ها می توانند برای پیشرفت و حرکت رو به جلو، برنامه ریزی کنند. هیچ مجموعه حرفه ای را نمی توانید پیدا کنید که از همان آغاز کار، برنامه ای برای توسعه و پیشرفت نداشته باشد

روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه

روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه، متدی است که به کمک آن شرکت ها می توانند برای پیشرفت و حرکت رو به جلو، برنامه ریزی کنند. هیچ مجموعه حرفه ای را نمی توانید پیدا کنید که از همان آغاز کار، برنامه ای برای توسعه و پیشرفت نداشته باشد. تحقیق و توسعه که به اختصار R&D نامیده می شود، مسیری است برای دستیابی به جدیدترین دانش روز و بکارگیری آن برای توسعه خدمات یا محصولات یک سازمان. در ادامه شما را با اهداف و فرآیندهای واحد تحقیق و توسعه، بیشتر آشنا خواهیم کرد.

مفهوم اصلی روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه یا R&D چیست؟

تحقیق و توسعه (research and development)، فرآیندی است که طی آن یک مجموعه برای ارائه محصولات جدید، ارتقاء سطح خدمات و بهبود محصولات قبلی، به جمع آوری دانش می پردازد. سرمایه گذاری روی روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه، آینده یک کسب و کار را تضمین کرده و آن را در فضای پررقابت بیرونی، به دانش تجهیز می کند.

آشنایی با اهداف تحقیق و توسعه در صنایع گوناگون

اصلی ترین و مهمترین هدف تحقیق و توسعه، نوآوری و کشف ایده های جدید برای توسعه یک کسب و کار، به کمک تحقیقات گسترده و تخصصی است. به همین دلیل بسیاری از کارآفرینان، این بخش را به عنوان یک عضو حیاتی سازمان یا شرکت می شناسند.

می توان با اطمینان گفت که در جهان امروز، هیچ کسب و کاری، بدون پیشرفت و ارتقاء محصولات یا خدمات خود قادر به ادامه کار نخواهد بود و پس از مدتی در گرداب رقابت، کاملاً بلعیده خواهد شد. در نتیجه، بکارگیری بهترین روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه،کلید ماندگاری یک بیزینس به حساب می آید.

فرآیندهای تحقیق و توسعه چه مزایایی به همراه دارند؟

تحقیق و توسعه در یک سازمان می تواند مزایای متعددی را به همراه داشته باشد که مهمترین آن ها در ادامه معرفی خواهند شد.

فروش منحصر به فرد

منحصر به فرد بودن لزوماً به معنای جدید بودن نیست. به کمک روش های تحقیق و توسعه می توان حتی محصولات و خدمات قبلی را به شکلی نوآورانه، ارائه کرد.

افزایش درآمد

هنگامی که صحبت از یک کسب و کار باشد، آخر تمام بحث ها به درآمد منتهی می شود. استفاده از روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه می تواند موجب افزایش درآمد از کانال های مالی قبلی شود و یا حتی جریان های مالی جدید بسازد.

جذب سرمایه

تحقیق و توسعه یک روش بالقوه برای جذب سرمایه و در نتیجه پیشرفت و ارتقاء کسب و کار است.

برتری در بازار رقابتی

می توان از تحقیق و توسعه به عنوان یک ابزار برای برتری بر رقبا استفاده کرد. توسعه و بهبود محصولات و ارائه محصولات جدید منجر می شود برند شما به اعتبار بیشتری دست پیدا کند و همین امر موجب می گردد درآمد بیشتری به سمت کسب و کارتان سرازیر شود.

ایجاد همکاری های جدید به کمک روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه

همکاری با دیگر سازمان ها، دانشگاه ها و منابع علمی و صنعتی، دریچه ای برای انتقال دانش، مهارت ها و ایده های جدید باز می کند. این همکاری یکی از پیامدهای فرآیندهای تحقیق و توسعه به شمار می رود.

ساختن یک نام تجاری موفق

برندسازی و شهرت کسب و کار، یکی از مهمترین راهکارها برای افزایش اعتبار یک مجموعه به شمار می رود. تحقیق و توسعه، به واسطه ارتقاء خدمات و محصولات و همچنین ایجاد همکاری های سودمند و معتبر، موجب شهرت هر چه بیشتر برند خواهد شد.

معرفی سه روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه

استراتژی های تحقیق و توسعه با توجه به نوع کسب و کار یا هدف مورد نظر، متفاوت است. به طور کلی R&D به سه روش اجرا می شود که در ادامه توضیح داده خواهند شد.

روش اول: تحقیق و توسعه پایه

مطالعه سیستماتیک اصول بنیادین یک مسئله، بدون این که پیامد تجاری یا کاربردی خاص برای آن لحاظ گردد، تحقیقات پایه نامیده می شود. این نوع تحقیقات به کند و کاو درباره علوم پایه و پدیده های طبیعی می پردازد و در واقع هدف اصلی آن جستجو در علم است.

این روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه به پیشبرد علم و فناوری در آینده کمک می کند، اما ممکن است نتایج تجاری سریع و مشخصی نداشته باشد. توجه به جنبه علمی مسائل و نه جنبه کاربردی آن ها، ویژگی اصلی تحقیقات پایه به شمار می رود. از دیگر ویژگی های این نوع تحقیقات می توان به دستیابی به کشفیات جدید، استفاده از آزمایش ها و متدهای علمی و داشتن دیدگاهی بلند مدت و آینده نگر، اشاره کرد. مطالعاتی که بر ژنتیک موجودات زنده انجام می شود، تحقیقات مرتبط با قوانین فیزیک، مطالعه درباره ساختار جهان و... نمونه هایی از تحقیقات پایه هستند.

اهداف تحقیق و توسعه

روش دوم: تحقیق و توسعه کاربردی

دومین روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه، دانش به دست آمده از تحقیقات پایه را وارد دنیای واقعی می کند و از آن برای حل مسائل کاربری بهره می برد. توسعه محصولات، ارتقاء فناوری های جدید و حل مشکلات موجود، بر عهده تحقیقات کاربردی است. این روش، ماهیتی هدفمند دارد که بر حل مسئله استوار است. از این رو رابطه نزدیک تری با صنعت دارد و می توان از آن برای اهداف تجاری کمک گرفت. اجرایی کردن متدهای مدیریتی جدید، ابداع فناوری های کارآمدتر، توسعه درمان های دارویی و... نمونه هایی از تحقیق و توسعه کاربردی هستند.

روش سوم: توسعه تجربی

در ادامه تحقیقات کاربردی، توسعه تجربی اتفاق می افتد و ایده های شکل گرفته و کاربردی شده در مراحل قبلی، تبدیل به محصولات یا خدماتی جدید می شوند. در این روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه، از متدهای مختلف آزمایشگاهی برای بررسی و ارزیابی عملکرد، کیفیت محصولات و قابلیت فروش آن ها استفاده می شود. مجموعه های بسیار پیشرفته که در زمینه هوافضا، بیوتکنولوژی و... فعالیت دارند، بهترین بستر برای اجرایی ساختن این روش تحقیقات به شمار می روند. در واقع هر زمان که نیازی شدید به نوآوری احساس شود و رقابت در بالاترین سطح خود باشد، توسعه تجربی بسیار به کار می آید. ارتقاء دستگاه های جدید پزشکی، طراحی نرم افزارهای پیشرفته و ابداع فناوری های جدید با تکیه بر انرژی، مثال هایی از کاربرد این روش تحقیق و توسعه هستند.

به یاد داشته باشید بهترین روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه، روشی است که به پیشبرد یک صنعت کمک کند. ارزیابی عملکرد واحد R&D به خوبی مشخص می کند، مجموعه مورد نظر در کدام بخش از تحقیقات به خوبی عمل کرده و در کدام بخش باید عملکرد بهتری داشته باشد. به این ترتیب نتایج بهتری نیز به دست می آید.

عملی کردن بهترین روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه، با همراهی کارآفرینان موفق

راه اندازی یک کسب و کار موفق، نیاز به تلاش بسیار و البته دانش فراوان دارد. توسعه و ماندگاری این کسب و کار نیز، به استفاده از فرآیندهای تحقیق و توسعه (R&D) احتیاج خواهد داشت. قدم برداشتن پشت سر کارآفرینان و رهبران موفق مانند دکتر ماکان آریا پارسا، یک میانبر بسیار خوب برای رهایی از چالش های این مسیر و آزمون و خطاهای بیهوده است.

فرآیندهای تحقیق و توسعه

پیدا کردن بهترین روش اجرایی واحد تحقیق و توسعه و عملی ساختن آن یکی از چالش هایی است که در مسیر توسعه کسب و کار با آن روبرو خواهید شد. دکتر ماکان آریا پارسا به عنوان مدیرعامل گروه بین المللی پارس پندار نهاد، قبلاً دانش و تجربه مورد نیاز را برای توسعه یک کسب وکار موفق به دست آورده و امروز آماده است تا این تجربه و دانش را با شما به اشتراک بگذارد. به یاد داشته باشید هم قدم شدن با یک کارآفرین موفق می تواند شما را چندین قدم به اهدافی که در سر دارید، نزدیک تر کند و از شما نیز یک کارآفرین موفق بسازد.

 

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
ایجاد فرصت مخاطب ۲۴ برای تبلیغات داوطلبان انتخابات مجلس title
مخاطب ۲۴ با هدف ایجاد بستر مناسب برای «انتخاب اصلح» و آشنایی مردم با داوطلبان انتخابات‌های دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و نظرات، دیدگاه‌ها و برنامه‌های آنها، آمادگی خود را برای میزبانی از شخصیت‌ها، گروه‌ها و احزاب سیاسی فعال در انتخابات و انعکاس دیدگاه‌های آنان اعلام می‌کند.
میزان افزایش نرخ دستمزد کارگران، وزیر کار پاسخ داد + فیلم title
شورای عالی کار و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است هر سال پیش از شروع سال جدید، حداقل دستمزد کارگران را مشخص و به واحدهای مشمول قانون کار کشور ابلاغ کند تا کارفرمایان بر اساس تصمیمات مربوطه به اجرای حقوق و مزایا بپردازند.
اسامی نماینده های تهران که فعلا در هیچ لیست انتخاباتی قرار نگرفتند title
نکته قابل توجه در فهرست انتخاباتی اصولگرایان برای تهران، پوست‌اندازی شورای ائتلاف در نمایندگان فعلی و جایگزین ساختن چهره‌های جدید بوده است.
وراث متوفیان سهام عدالت؛ سریعتر اقدام کنند title
تمامی خدمات مربوط به انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث در ۴ بانک و ۴۴ کارگزاری منتخب به صورت رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ‌گونه وجهی نیست.
تیم ملی فوتبال ساحلی مقتدرانه در رده سوم جام جهانی title
تیم ملی فوتبال ساحلی ایران از ساعت ۱۷:۳۰ امروز در دیدار رده بندی قهرمانی جهان به مصاف بلاروس رفت.
استوری خداحافظی خدابنده لو از مس رفسنجان (عکس) title
محمد خدابنده لو بعد از پیوستن به پرسپولیس، این استوری را برای تشکر از تیم سابقش منتشر کرد.
بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرائم مالیاتی تا پایان اسفند ماه تمدید شد title
رئیس کل سازمان مالیاتی کشور گفت: در امتداد رویکرد تعاملی و سازنده سازمان امور مالیاتی با شرکای راهبردی خود (فعالان اقتصادی)، بخشودگی تا صددرصدی جرایم مالیاتی تا پایان اسفندماه تمدید خواهد شد.
برگزیده
نظر دولت درمورد تعطیلی پنجشنبه و جمعه title
​بهادری جهرمی، سخنگوی دولت درباره آخرین وضعیت تعطیلی‌های پایان هفته توضیح داد.
آخرین خبر از تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ title
​شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ما بین سه تعطیلی قرار گرفته است و احتمال تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ وجود دارد.
حقوق بازنشستگان باید متناسب با تورم، افزایش پیدا کند title
آصفری: مجلس دولت را موظف کرده است که در برنامه هفتم نسبت به پرداخت بدهی خود به صندوق‌های تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی اقدام کند. به نظر من دیگر راه فراری وجود ندارد.
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.