کد خبر: ۳۳۴۴۲
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۵
بی گمان هر سرزمینی معضلاتی دارد و هر ملتی دغدغه‌هایی دارند که برای رفع مشکلات و معضلات، باید آن‌ها را شناسایی و برطرف کنند. مشکلات یک جامعه ممکن است به هر یک ازشرایط اقلیمی و جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... مربوط باشد. ولی معضلاتی وجود دارند که به سیاست‌های ناکارآمد مسوولین و اشتباهات موجود مربوط می‌شوند.

مخاطب 24-  دغدغه مهاجرت نخبگان، دانشمندان، پزشکان و کادر پزشکی از این جمله است. باید موشکافی کرد که چه چیزی باعث این معضل شده است؟ مسائل اقتصادی؟ مسائل مربوط به شایسته سالاری و تعیین جایگاه‌های نادرستی که شایسته سالاری در آن‌ها اعمال نشده است؟ (که البته این مساله گاه از مشکلات اقتصادی هم مهمتر است و به روح و روان آن نخبه فشار می‌آورد) در هر صورت در زمان اکنون، کشور ما ایران به شدت با این معضل مواجه شده است؛ و همه مسوولین و دست اندرکاران باید به دنبال رفع چنین مسایلی باشند.

علی بابایی کارنامه نماینده مجلس یازدهم شورای اسلامی در خصوص مهاجرت پزشکان گفت: "به عقیده بنده در برخی از رشته‌های پزشکی نگرانی نداریم و لازم نیست که جلوی خروج پزشکان گرفته شود و دررشته‌هایی هم که نیاز داریم پزشکی به کار و فعالیت در کشور ادامه دهد، باید با استفاده از سیاست‌های تشویقی از این مهاجرت‌ها جلوگیری کرد. "
او ادامه داد: "کادر درمان جزو نیرو‌های محروم هستند، ولی پزشکان که مبالغ کمی هم نمی‌گیرند و تمایل دارند که مبالغ زیاد و به شکل نقدی دریافت کنند ومثلا برخی از پزشکان چند برابر مبلغی که به عنوان حق الزحمه از دولت دریافت می‌کنند، چندین برابر آن را به شکل زیر میزی از بیماران دریافت می‌کنند. "

نماینده حوزه انتخابی ساری در خصوص زیرمیزی گرفتن پزشکان ادامه داد: "به شکلی مشخص نمی‌توان مبالغ دریافتی که پزشکان به شکل زیرمیزی از بیماران دریافت می‌کنند را مشخص کرد و با آن مقابله کرد. چرا که در این خصوص، اگر فرهنگ دریافت مزایا و حقوق و درآمد و کسب روزی حلال در کشور به نسبت آن چیزی که من حق خود بدانم، در کشور فراهم نباشد، منجر به زیاده خواهی می‌شود؛ که در نتیجه منجر به فرار مالیاتی می‌شود در صورتی که از وضع مالی خوبی برخوردار هستند. "

بابایی کارنامه در خصوص فرار مالیاتی خاطر نشان کرد: "مثلا از کارمندان به شکل ماهیانه مالیات گرفته می‌شود، ولی طلا فروش و یا کسی که در حوزه اقتصاد صادراتی کار می‌کنند، آیا همه مالیات پرداخت می‌کنند؟ "
عضو کمسیون اجتماعی مجلس در پایان گفت:" در حال حاضر فرار مالیاتی ما دوبرابر کسب مالیات فعلی است؛ و به عقیده بنده اولویت با بحث فرهنگی است؛ و تا جایی که مربوط به قانون گذاری باشد مجلس ورود کرده است. "


بیشتر بخوانید


فاطمه فروغی روان شناس و نویسنده‌ی بیش از ۱۰ جلد کتاب، در خصوص فرار مغز‌ها گفت: "اکثر دانشجویان نخبه و پزشکان و کادر درمان در فکر و تصمیم گیری و یا درحال انجام امور مربوط به مهاجرت هستند. باید دید آن‌ها در کشور مقصد، چه چیزی دیده اند که در سرزمین مادریشان وجود ندارد؟ رسیدن به جواب این سوال، خیلی مهم است. "

او ادامه داد:" کارشناسان مسائل اجتماعی باید این موارد را یک به یک بررسی کنند و نتیجه‌ی پژوهش خود و راه حل‌های پیشنهادی خود را به مسوولین اعلام کنند. البته بخش مهم قضیه این است که مسوولین با دلسوزی و آینده نگری برای کشور، بعد از این که مشکلات موجود در طبقه‌ی نخبه را شناختند، به راه حل‌های کارشناسان توجه کرده و آن‌ها را اعمال کنند. "

این نویسنده در خصوص این که چرا دانشجویان پزشکی و پزشکان اقدام به مهاجرت می‌کنند خاطرنشان کرد: " نخبه‌ها و دانشجویان پزشکی به سبب هوش و اطلاعات وسیع شان، محدودیت‌ها و مشکلات را خیلی زود می‌بینند و نمی‌شود آن‌ها را مانند مردم عادی توجیه کرد و به اجبار راضی نگه داشت. نخبگان و دانشمندان فقط مسائل منطقی و درست را می‌پذیرند. مشکلات مربوط به پیدا کردن شغل، کسب مجوز، عدم رعایت شایسته سالاری، عدم حمایت مسوولین، معضلات اقتصادی مردم، تعیین مبلغ ویزیت و حقوق مربوط به‌پزشک و پرستار و بیمار، محدودیت دسترسی به اینترنت و... باعث می‌شود که یک نخبه قید زندگی در سرزمین مادری را بزند و به فکر مهاجرت بیفتد. "

فاطمه فروغی معتقد است که: " خودمان نیازمند حضور پزشکان در کشور هستیم، ولی آن‌ها در کشور‌های دیگر کار می‌کنند و محصول کار و سوادشان به کشور‌های دیگر می‌رسد. "
به راستی، مقصر کیست؟

برچسب ها: مهاجرت نخبگان
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
نتایج نهایی شمارش آرا انتخابات مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور title
ستاد انتخابات کشور از صبح روز شنبه نتایج شمارش آرا انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را برای اطلاع ملت شریف ایران اسلامی منتشر می‌کند که براساس آخرین اطلاعات دریافتی، این گزارش به روز رسانی می‌شود.
اعلام نتایج رسمی انتخابات مجلس title
نتایج انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در چند حوزه انتخابیه به صورت رسمی اعلام شد.
فیلم کامل مبارزه امیر علی‌اکبری برابر آرجالان بولار هندی-کانادایی title
رویداد یکصد و شصت و ششم سازمان وان چمپیونشیپ، امروز در استادیوم "لوسیل" برگزار شد و امیر علی‌اکبری در ششمین مبارزه خود در این سازمان در مقابل آرجالان بولار فایتر هندی - کانادایی به دلیل کارت قرمز و دیسکاله به پیروزی دست یافت.
ایجاد فرصت مخاطب ۲۴ برای تبلیغات داوطلبان انتخابات مجلس title
مخاطب ۲۴ با هدف ایجاد بستر مناسب برای «انتخاب اصلح» و آشنایی مردم با داوطلبان انتخابات‌های دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و نظرات، دیدگاه‌ها و برنامه‌های آنها، آمادگی خود را برای میزبانی از شخصیت‌ها، گروه‌ها و احزاب سیاسی فعال در انتخابات و انعکاس دیدگاه‌های آنان اعلام می‌کند.
میزان افزایش نرخ دستمزد کارگران، وزیر کار پاسخ داد + فیلم title
شورای عالی کار و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است هر سال پیش از شروع سال جدید، حداقل دستمزد کارگران را مشخص و به واحدهای مشمول قانون کار کشور ابلاغ کند تا کارفرمایان بر اساس تصمیمات مربوطه به اجرای حقوق و مزایا بپردازند.
اسامی نماینده های تهران که فعلا در هیچ لیست انتخاباتی قرار نگرفتند title
نکته قابل توجه در فهرست انتخاباتی اصولگرایان برای تهران، پوست‌اندازی شورای ائتلاف در نمایندگان فعلی و جایگزین ساختن چهره‌های جدید بوده است.
وراث متوفیان سهام عدالت؛ سریعتر اقدام کنند title
تمامی خدمات مربوط به انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث در ۴ بانک و ۴۴ کارگزاری منتخب به صورت رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ‌گونه وجهی نیست.
برگزیده
نتانیاهو چه قولی داده بود به بایدن؟ title
اسکای نیوز عربی در گزارشی امروز از عدم تمایل جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای گفتگو با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل خبر داد.
حال قهرمان سنگین وزن اردبیلی چطوره؟ title
قهرمان سابق وزنه‌برداری جهان و المپیک هفته جاری از بیمارستان مرخص می‌شود و بیماری دیابت او تحت کنترل است.
پاسخ صریح آذری جهرمی به ادعای عبدالله گنجی درباره آراء باطله title
آذری جهرمی در پاسخ به عبدالله گنجی نوشت: معنای رای ۸۰۰ هزار نفری اولین نفر خبرگان (که در هر دو لیست حضور داشته اند) از مجموع ۱/۸ میلیون رای ماخوذه چیست؟
نظر دولت درمورد تعطیلی پنجشنبه و جمعه title
​بهادری جهرمی، سخنگوی دولت درباره آخرین وضعیت تعطیلی‌های پایان هفته توضیح داد.
آخرین خبر از تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ title
​شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ما بین سه تعطیلی قرار گرفته است و احتمال تعطیلی شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ وجود دارد.
حقوق بازنشستگان باید متناسب با تورم، افزایش پیدا کند title
آصفری: مجلس دولت را موظف کرده است که در برنامه هفتم نسبت به پرداخت بدهی خود به صندوق‌های تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی اقدام کند. به نظر من دیگر راه فراری وجود ندارد.