کد خبر: ۳۰۹۲۷
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۰۵:۱۵
مطالعات جدید نشان می‌دهند که کرم‌های ضد آفتاب می‌توانند خودشان علتی برای ابتلا به سرطان‌های پوستی شوند. اما این به‌چه معناست؟

مخاطب 24- همیشه با نزدیک شدن به فصل تابستان، بازار فروش کرم‌‌های ضد آفتاب داغ می‌شود. چرا که سالیان سال است پزشکان به‌ما می‌گویند قبل از بیرون رفتن از منزل، حتما سطح پوست خودتان را با کرم ضد آفتاب بپوشانید تا جلوی ابتلا به بسیاری از بیماری‌های پوستی از جمله سرطان پوست گرفته شود. اما حالا مطالعه جدیدی انجام شده که نشان می‌دهد استفاده از کرم های ضد آفتاب آنطور که در تبلیغات می‌شنوید، مفید نیستند!

نتایج یک آزمایش جدید روی کرم های ضد آفتاب

مطالعات جدیدی به‌صورت موازی در کانادا و انگلستان انجام شده که عوامل موثر بر افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوستی شایع به‌نام «ملانوما» را بررسی می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در دو استان کانادایی که بیشترین نرخ ابتلا به ملانوما را دارند، استفاده از روش‌های محافظت در برابر نور مستقیم آفتاب بیشتر بوده است. محققان می‌گویند که گرایش بیشتر مردم به فعالیت در فضای باز بر اثر افزایش گرمای هوا باعث افزایش ابتلای آن‌ها به سرطان پوستی بوده است.

مطالعه دوم که در بریتانیا انجام شده، نشان می‌دهد که استفاده از کرم ضد آفتاب تأثیر مستقیمی روی افزایش ۲ برابری احتمال ابتلا به سرطان پوست داشته است. ایوان لیتوینوف، یکی از اعضای فعال در هر دو این مطالعات می‌گوید که در این پژوهش‌ها، آن‌ها با پدیده جدیدی به‌نام «تناقض ضد آفتاب» روبرو شده‌اند. این پدیده، در واقع نشان می‌دهد که هر چه افراد بیشتر در معرض نور مستقیم آفتاب قرار می‌گیرند، بیشتر از کرم‌های ضد آفتاب استفاده می‌کنند و همین باعث ایجاد یک حس امنیت کاذب در آن‌ها می‌شود.

این درحالیست که به‌گفته محققان، کرم های ضد آفتاب برای مقابله با اشعه‌های مضر خورشید کافی نیستند و باید از لباس‌های مناسبی مثل پیراهن و تیشرت آستین بلند و یا کلاه نقاب‌دار در کنار کرم‌ها استفاده شود.

برنزه کردن، آسیب زدن به پوست است!

محققان می‌گویند علیرغم اینکه بسیاری از افراد با گرفتن حمام آفتاب سعی بر برنزه کردن پوست بدن خود می‌کنند، اما نمی‌دانند که با این کار در حال آسیب رساندن به خود هستند. برنزه شدن، در واقع واکنش بدن انسان در برابر اشعه‌های فرابنفش خورشید است. قرارگیری مدام در معرض نور خورشید می‌تواند خطر ابتلا به سرطان ملانوما را به‌خصوص در نوجوانان و یا نوزادان افزایش دهد.

محققان توصیه می‌کنند علاوه بر انتخاب یک کرم ضد آفتاب مناسب که بتواند از پوست شما در برابر اشعه‌های UVA و UVB خورشید محافظت کند، باید روی لباس‌هایی که برای پوشیدن انتخاب می‌کنید هم دقت کنید تا با مهمات کافی به‌جنگ این اشعه‌های مضر بروید. آن‌ها همچنین توصیه می‌کنند که بعد از شنا، عرق کردن و یا خشک کردن خود، مجددا پوست خود را با کرم ضد آفتاب بپوشانید. همچنین باید ۳۰ دقیقه پیش از رفتن بیرون از منزل، از کرم استفاده کنید.

در حال حاضر بهترین کرم‌های ضد آفتاب دارای متغیر SPF 30 یا فراتر از آن هستند. یک کرم با SPF 30 می‌تواند تا ۹۷ درصد جلوی عبور اشعه ماورابنفش را بگیرد. بنابراین هر چه میزان این متغیر بیشتر باشد، نشان‌دهنده توانمندتر بودن آن در برابر نور آفتاب است. در عین حال یک کرم با SPF 15 می‌تواند کمتر از ۹۳ درصد از پوست شما در برابر انواع بیماری‌های پوستی محافظت کند.

محققان خرید کرم‌های ضد آفتاب با متغیر کمتر از SPF 30 را پیشنهاد نمی‌کنند. آن‌ها همچنین معتقدند که استفاده از کرم تنها کافی نیست. شما تا حد ممکن باید از قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید به‌خصوص در ساعات میانی روز جلوگیری کنید. اگر هم مجبور به ماندن زیر آفتاب بودید، حتما باید لباس مناسبی بپوشید که از تمام بدن شما در برابر اشعه فرابنفش محافظت کند. این شامل لباس‌های آستین بلند مناسب و انواع کلاه‌های آفتاب‌گیر می‌شود. بنابراین هیچ‌وقت به استفاده از کرم ضد آفتاب برای جلوگیری از انواع بیماری‌های پوستی اکتفا نکنید.

منبع: گجت نیوز

برچسب ها: کرم ضد آفتاب
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
صفرتاصد دریافت کارت سوخت با شیوه جدید+عکس و فیلم title
تا چندی پیش متقاضیان برای ثبت نام و دریافت کارت سوخت باید به شعب پلیس +۱۰ مراجعه می‌کردند و سایتی برای ثبت نام وجود نداشت، اما با رونمایی سامانه جدید، وعده راه اندازی این سامانه به مردم داده شد.
چگونه دختران کار دچار سو استفاده می شوند title
دختران کار سرزمین مان نیازمند حمایت بیشتر به لحاظ مالی و فرهنگی هستند و در این خصوص فرد یا افرادی که به آن ها نمی توان لقب انسان را داد از آن ها سو استفاده جنسی و یا جسمی می کنند و این دخترکان را وارد بازی های بزرگتر ها می کنند
تدارک برای اعدام امیر تتلو+ فیلم title
خبرگزاری دانشجو در مصاحبه‌ای با یک حقوق دان از احتمال اعدام تتلو به واسطه اتهامات کنونی‌اش -احتمالاً افساد فی الارض- سخن به میان آورد. مقصودلو یک محکومیت ده سال و ۷۳ ضربه شلاق دارد که هنوز اجرا نشده است. این اظهارات را می‌بینید و می‌شنوید.
سرنوشت «سووشون» چه شد؟ title
تولید سریال نرگس آبیار بر اساس رمان سیمین دانشور از سال گذشته در سکوت خبری آغاز شد، اما مدتی است که زمزمه‌های اختلاف میان سازندگان این سریال با پلتفرم شنیده می‌شود
استرداد امیر تتلو به ایران؛ چه چیزی در انتظار خواننده بدنام است؟ + تصویر title
امیر تتلو پیش از این به ده سال حبس و ۷۳ ضربه شلاق محکوم شده بود که پنج سال از این ده سال، حبس تعلیقی است. معمولاً در پرونده‌های اینچنینی، وقتی شخصی برای جرم تازه‌ای دستگیر می‌شود، محکوم تعلیقی به اجرا گذاشته می‌شود؛ بنابراین، بعید است حتی اگر او برای اتهامات سنگینی که در چند سال اخیر متوجه اش شده، محکومیت سنگینی نگیرد و بدون اجرای محکومیت قبلی‌اش آزاد شود.
تقویت طالبان در افغانستان به نفع ایران نیست title
ایران باید سیاست‌های مهاجر پذیری روشنی داشته باشد تا بتواند از ظرفیت مهاجران افغان استفاده کند و تهدیدات را دفع نماید.
برگزیده
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.
کاوشگر ناسا برای رصد برخورد سیارک ۲۰۲۹ نزدیک زمین شده است title
ستاره شناسان پیش‌بینی می‌کنند که حدود ۵ و نیم سال آینده، سیارکی به وسعت ساختمان امپایر استیت در فاصله ۲۰۰۰۰ مایلی (۳۲۲۰۰ کیلومتری) از زمین در فضا خواهد گذشت، که نزدیک‌ترین جرم آسمانی به سیاره ما به این اندازه در تاریخ مدرن است.
امیر غفارمنش ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره را فاش کرد +ویدئو title
امیر غفارمنش بازیگر شناخته شده‌ی تلویزیون در مصاحبه‌ جدیدی از ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره گفت، بازیگر مشهور تلویزیون که پس از به کما رفتن به دنبال یک سانحه‌ رانندگی، در سال ۸۵ از دنیا رفت.
اختلالات روانی را به زبان نقاشی بشناسید + تصاویر title
هنرمندان صرفا برای بیان احساسات از هنر خود استفاده نمی‌کنند بلکه برای انتقال ایده، به تصویر کشیدن تاریخ، تجسم ارزش‌های اجتماعی و اظهارنظر درباره رویداد‌های اجتماعی و سیاسی نیز از هنر بهره می‌گیرند؛ اما یکی از کاربرد‌های مهم هنر بیان احساسات است.