کد خبر: ۳۰۷۱۱
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۰۳:۳۵
متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه زنان بیشتر از مردان دچار تبخال تناسلی می‌شوند، به مادران باردار توصیه کرد در صورت ابتلا به این ویروس حتما پزشک خود را مطلع کنند تا از انتقال بیماری به نوزاد جلوگیری شود.

مخاطب 24-  دکتر زهرا نائیجی درباره تبخال تناسلی و دلایل ابتلا و درمان آن توضیحاتی داد و اظهار کرد: تبخال تناسلی عفونتی شایع و مقاربتی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‌شود. او افزود: تماس جنسی اولین راه انتقال این ویروس از فرد آلوده به فردی دیگر است.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه پس از عفونت اولیه، ویروس در بدن شما پنهان می‌ماند و ممکن است چندین بار در سال فعال شود ضمن اینکه این بیماری می‌تواند منجر به درد، خارش و زخم در ناحیه تناسلی شود.

این متخصص زنان و زایمان دانشگاه با تاکید بر اینکه گاهی برخی از افراد هیچ علامتی از این بیماری ندارند خاطرنشان کرد: در صورت ابتلا به عفونت، حتی اگر زخمی را مشاهده نکردید باز هم قابلیت انتقال به دیگران وجود خواهد داشت.

او در توضیح اینکه هیچ درمان اختصاصی برای تبخال تناسلی وجود ندارد، افزود: مصرف برخی از داروها می‌تواند منجر به کاهش علامت‎‌ها شود و خطر انتقال به دیگران را کاهش دهد ضمن اینکه استفاده از کاندوم نیز از گسترش عفونت تبخال تناسلی جلوگیری می‌کند.

نشانه‌های ابتلا به تبخال تناسلی را بشناسید

عضو هیات علمی دانشگاه با تاکید بر اینکه تبخال تناسلی نباید با زگیل تناسلی اشتباه گرفته شود، درباره نشانه‌های ابتلا به  تبخال تناسلی عنوان کرد: اکثر افراد مبتلا به HSV به دلیل عدم وجود یا خفیف بودن علامت‌ها، نمی‌دانند که به این بیماری مبتلا هستند، در صورت علامت‌دارشدن، ممکن است بیمار دو تا ۱۲ روز بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس علامت‌ها را مشاهده کند.

دکتر نائیجی توضیح داد: احساس درد یا خارش به شکلی که ممکن است تا زمانی که عفونت برطرف نشود، در ناحیه تناسلی احساس درد و حساسیت داشته باشید، برجستگی یا تاول‌های کوچک سفید و قرمز( چنین موردی ممکن است از چند روز تا چند هفته پس از عفونت ایجاد شود)، زخمی که هنگام تاول زدن، ترشح یا خونریزی ایجاد می‌شود حتی گاهی بیمار هنگام ادرار کردن احساس درد دارد، گال (در این حالت پوست زخم و پوسته‌پوسته می‌شود، در طی شیوع ابتدایی این بیماری، امکان ایجاد علامت‌هایی مشابه با آنفولانزا مانند تورم غدد لنفاوی در کشاله ران، سردرد، درد عضلانی و تب وجود دارد) از جمله علامت‌های ابتلا به تبخال تناسلی هستند.

او در پاسخ به این سوال که چه قسمت‌هایی از بدن زنان و مردان به دلیل ابتلابه تبخال تناسلی دچار زخم می‌شود افزود: باسن، ران، مقعد، مجرای ادرار و دهان از جمله محل‌های مشترک ایجاد زخم است ضمن اینکه اختصاصا در زنان امکان ایجاد زخم در واژن، اندام تناسلی خارجی و دهانه رحم و در مردان آلت تناسلی و کیسه بیضه درگیر بیماری می‌شود.

متخصص زنان و زایمان دانشگاه با تاکید بر اینکه تبخال تناسلی در هر فردی به شکل متفاوت ایجاد می‌شود افزود: نشانه‌های ناشی از این بیماری ممکن است مدتی وجود داشته باشند و در برخی مواقع برطرف شود حتی برخی در طول سال در قسمت‌های مختلفی از بدن دچار علامت‌های این بیماری می‌شوند.

به گفته دکتر نائیجی گاهی بیماران در طول عود این بیماری یا کمی قبل از ایجاد زخم‌ها علامت‌هایی مانند سوزش، سوزن سوزن شدن و خارش در قسمتی که عفونت برای اولین بار وارد بدن شده است، احساس درد در ناحیه کمر، باسن و پاها را شاهد هستند.

او با تاکید بر اینکه اگر با توجه به نشانه‌هایی که به آن اشاره رای شما ذکر کردیم، مشکوک به تبخال تناسلی یا هرگونه عفونت مقاربتی هستید، حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید، گفت: به‌طور کلی عود بیماری از شیوع اولیه درد کمتری دارد و زخم‌ها سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه  درباره علت ایجاد تبخال تناسلی عنوان کرد: دو نوع عفونت ویروس هرپس سیمپلکس می‌تواند منجر به ایجاد تبخال تناسلی شود، در نوع اول (HSV) بیمار دچار زخم سرد یا تبخال در اطراف دهان می‌شود که اغلب مواقع از طریق تماس پوست با پوست  ایجاد می‌شود، با این حال در حین رابطه جنسی دهانی، امکان انتقال به ناحیه تناسلی وجود دارد ضمن اینکه عود این بیماری بسیار کمتر از عفونت HSV-2  یا نوع دوم است.

دکتر نائیجی ادامه داد: نوع دوم منجر به تبخال تناسلی در بیمار می‌شود و از طریق تماس جنسی و تماس پوست با پوست منتقل خواهد شد، HSV-2 بسیار رایج و مسری است، چه زخم به‌صورت باز و چه به صورت بسته باشد ضمنا از آنجا که ویروس در خارج از بدن به سرعت از بین می‌رود، غیر ممکن است از طریق تماس با توالت، حوله یا سایر اشیا مورد استفاده فرد آلوده انتقال پیدا کند.

او با اشاره به اینکه تبخال تناسلی دهانه رحم، شبیه به تاول یا تبخال است گفت: امکان ایجاد این عارضه در زنان در داخل واژن، رحم یا روی پوست خارج از واژن وجود دارد و گاهی دهانه رحم را نیز درگیر می‌کند، اگر تاول‌ها یا زخم‌ها عفونی شوند، منجر به التهاب دهانه رحم می‌شود و باعث ایجاد علائمی مانند درد در حین رابطه جنسی، ترشحات غیر طبیعی واژن یا خونریزی غیر طبیعی خواهد شد.

زنان بیشتر از مردان دچار تبخال تناسلی می‌شوند

این عضو هیات علمی دانشگاه درباره عوامل خطر در ایجاد تبخال تناسلی نیز هشدار داد و افزود:  طبق آمار زنان بیشتر از مردان دچار تبخال تناسلی می‌شوند ضمن اینکه افرادی که شریک جنسی متعدد دارند، در هر رابطه، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند.

مهم‌ترین عوارض تبخال تناسلی را بشناسید

دکتر نائیجی به عوارض مرتبط با تبخال تناسلی اشاره کرد و ادامه داد: خطر ابتلا به زخم‌های تناسلی، احتمال انتقال یا ابتلا به سایر عفونت‌های مقاربتی از جمله ایدز را افزایش می‌دهد همچنین امکان آلوده شدن نوزادانی که از مادران آلوده به این بیماری متولد می‌شوند، وجود دارد، چنین مشکلی می‌تواند منجر به آسیب مغزی، کوری یا مرگ نوزادان تازه متولد شده شود بنابراین به این مادران زایمان طبیعی پیشنهاد نمی‌شود.

مشکلات مثانه یکی دیگر از عوارض ایجاد تبخال تناسلی است که این عضو هیئت علمی دانشگاه به آن اشاره کرد و گفت: در برخی موارد زخم‌های ناشی از تبخال تناسلی می‌تواند منجر به التهاب در اطراف مجرای ادرار شود، در صورت ایجاد تورم در مجرای ادرار ممکن است چند روز بسته شود و برای تخلیه نیاز به قرار دادن کاتتر باشد.

متخصص زنان و زایمان دانشگاه با بیان اینکه در موارد نادر، عفونت HSV منجر به التهاب غشا و مایع مغزی نخاعی و نخاع (مننژیت)  نیز می‌شود اضافه کرد: گاهی ممکن است تبخال تناسلی منجر به التهاب پوشش داخلی راست روده نیز شود.

تبخال تناسلی چگونه منتقل می‌شود؟

او با اشاره اینکه عارضه تبخال تناسلی به‌راحتی از تماس پوست به پوست با فردی که این ویروس را دارد، منتقل خواهد شد، گفت: با داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که مبتلا به عفونت است، تبخال تناسلی منتقل می‌شود،حتی اگر رابطه کاملی نیز نداشته باشید، امکان انتقال از تماس پوست به پوست وجود دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا راهی برای جلوگیری وجود دارد؟ افزود: برای پیشگیری از تبخال تناسلی، نکاتی همانند جلوگیری از عفونت‌های قابل انتقال از راه جنسی توصیه می‌شود، در حقیقت باید اطمینان حاصل کنید که شریک جنسی شما هیچ عفونتی نداشته باشد، همچنین باید هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید و در صورت شیوع تبخال در ناحیه تناسلی از رابطه جنسی خودداری کنید.

اقدامات احتیاطی در دوران بارداری

او به زنان باردار توصیه کرد: اگر باردار هستید و می‌دانید که تبخال تناسلی دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید، ممکن است به توصیه پزشک لازم باشد که داروهای ضد ویروس تبخال را در اواخر بارداری شروع کنید تا از شیوع آن هنگام زایمان جلوگیری شود ضمنا در صورتی که مادر شیوع بالایی هنگام زایمان داشته باشد، پزشک برای جلوگیری از خطر انتقال به نوزاد، انجام زایمان سزارین را به مادر پیشنهاد خواهد کرد.

چه‌ راه‌هایی برای کنترل و درمان تبخال تناسلی وجود دارد؟

عضو هیئت علمی دانشگاه با یادآوری اینکه درمان قطعی برای تبخال تناسلی وجود ندارد خاطرنشان کرد: استفاده روزانه از داروهای ضد ویروسی با تجویز پزشک می‌تواند از شیوع بیماری جلوگیری کند و احتمال سرایت آن را به دیگران کاهش دهد، تنها جهت کنترل این بیماری ممکن است پزشک داروهایی را برای بیمار تجویز کند که به بهبود زخم‌ها در شیوع اولیه، کاهش شدت و مدت علائم هنگام شیوع مکرر، کاهش دفعات عود بیماری و به حداقل رساندن شانس انتقال تبخال تناسلی کمک کند.

او به مبتلایان به تبخال تناسلی توصیه کرد: هنگام حمام کردن با آب گرم از شوینده‌های ملایم استفاده کنید، محل آلوده شده را همیشه تمیز و خشک نگه دارید، از لباس‌های نخی گشاد در منزل استفاده کنید، از قرار گرفتن در معرض گرما یا آفتاب مستقیم خودداری کنید، به‌طور مکرر استحمام کنید و از صابون‌های معطر یا دوش واژینال خودداری کنید.

دکتر نائیجی با یادآوری این موضوع که در طول رابطه جنسی مردان راحت‌تر به شریک جنسی خود یعنی زنان ویروس تبخال تناسلی را منتقل می‌کنند، افزود: راهکاری برای خارج کردن این عارضه از بدن وجود ندارد، با این حال مصرف روزانه داروهای ضد ویروسی از شیوع بیماری جلوگیری می‌کند یا احتمال آن را کاهش می‌دهد.

او با اشاره به اینکه امکان ایجاد عارضه تبخال تناسلی در کودکان نیز وجود دارد ادامه داد: کودکان بسیار کمتر از بزرگسالان به این ویروس مبتلا می‌شوند.

متخصص زنان و زایمان دانشگاه توصیه کرد: در هر بار داشتن رابطه جنسی از کاندوم لاتکس استفاده کنید، همچنین در صورت داشتن تاول یا زخم در نواحی ذکر شده باید از هر نوع رابطه جنسی دهانی، واژینال و مقعدی خودداری کرده و این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از کاندوم فقط ناحیه مورد استفاده را محافظت می‌کند، مطمئن‌ترین راه، خودداری از رابطه جنسی در صورت ابتلا به تبخال تناسلی است.

 
منبع: بهداشت نیوز
برچسب ها: ویروس
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
باورنکردنی، چاقوکشی در لیگ امید‌های فوتبال! + فیلم title
در یک اتفاق باورنکردنی، عجیب و دلخراش زمین فوتبال در لیگ یک امید‌ها در بازی میان گل‌گهر و فجر محل ضرب و شتم با چاقو شد.
گریم یکتا ناصر و بهناز جعفری در پشت صحنه سریال نیسان آبی title
یکتا ناصر, بعد از جدایی از منوچهر هادی در اولین سریال نمایش خانگی اش بازی کرد. نیسان ابی 2 که تقریبا با همان هنرمندان و بازیگرانش و البته به کارگردانی مسعود اطیابی دو هفته است که پخش شده است.
بعد از پنجاه و سه سال، «رضا موتوری» هنوز جوان است+ عکس title
رضا و دیالوگ‌هایش، رضا و موتورسواری‌هایش، رضا و خشم و خروش‌اش، هنوز که هنوز است «رضا موتوری» پر از شورش است و درد و حسرت. بعد از پنجاه و سه سال، رضا موتوری هنوز جوان است.
همه چیز در مورد Su-۳۵؛ جنگنده سوخوی چند منظوره روسی که ایران می‌خواهد بخرد title
رسانه‌های داخلی و خارجی از نهایی شدن خرید جنگنده روسی سوخو ۳۵ خبر می‌دهند. سردار سید مهدی فرحی، جانشین وزیر دفاع در گفتگو با تسنیم از قطعی شدن ورود بالگرد هجومی میل ۲۸، جنگنده سوخو ۳۵ و هواپیمای آموزشی یاک ۱۳۰ به ایران خبر داده است.
هوش مصنوعی ترسناک، واقعیتی امروزی است title
فرار از گزارش‌ها در مورد هوش مصنوعی (AI) در رسانه‌های امروزی تقریباً غیرممکن است. چه در حال خواندن اخبار یا تماشای یک فیلم باشید، احتمالاً با نوعی هشدار یا وزوز در مورد هوش مصنوعی مواجه خواهید شد.
دخترانی که فرزندان یخی بدنیا می آورند! title
از جمله روش‌هایی که برای بارداری دختران جوان بالای بالاتر از سی سال مطرح شده است فریز کردن تخمک آنان است تا زمانی که تمایل به ازدواج پیدا کردند و به دلایل مختلف به شکل طبیعی قادر به فرزند آوری نبودند بتوانند از این تخمک‌ها جهت باروری استفاده کنند
بازتاب جهانی حرکت جوانمردانه رونالدو در رسانه‌های جهانی title
واکنش ستاره فوتبال دنیا به تصمیم داور بازی پرپسولیس و النصر عربستان سوژه رسانه‌های ورزشی جهان شد. بهترین گلزن فوتبال ملی جهان یک بار دیگر زیبایی فوتبال را نشان داد.
برگزیده
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.
کاوشگر ناسا برای رصد برخورد سیارک ۲۰۲۹ نزدیک زمین شده است title
ستاره شناسان پیش‌بینی می‌کنند که حدود ۵ و نیم سال آینده، سیارکی به وسعت ساختمان امپایر استیت در فاصله ۲۰۰۰۰ مایلی (۳۲۲۰۰ کیلومتری) از زمین در فضا خواهد گذشت، که نزدیک‌ترین جرم آسمانی به سیاره ما به این اندازه در تاریخ مدرن است.
امیر غفارمنش ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره را فاش کرد +ویدئو title
امیر غفارمنش بازیگر شناخته شده‌ی تلویزیون در مصاحبه‌ جدیدی از ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره گفت، بازیگر مشهور تلویزیون که پس از به کما رفتن به دنبال یک سانحه‌ رانندگی، در سال ۸۵ از دنیا رفت.
اختلالات روانی را به زبان نقاشی بشناسید + تصاویر title
هنرمندان صرفا برای بیان احساسات از هنر خود استفاده نمی‌کنند بلکه برای انتقال ایده، به تصویر کشیدن تاریخ، تجسم ارزش‌های اجتماعی و اظهارنظر درباره رویداد‌های اجتماعی و سیاسی نیز از هنر بهره می‌گیرند؛ اما یکی از کاربرد‌های مهم هنر بیان احساسات است.
کدام نمایندگان مجلس ردصلاحیت شدند؟ title
گفته می شود صلاحیت نمایندگان بستان آباد، تربت جام، مهاباد، تاکستان، فیروزکوه، الیگودرز، ۳ نماینده تبریز و ۳ نماینده استان اصفهان از سوی هیئت اجرایی شهرستان های حوزه انتخابیه شان رد شده است.