کد خبر: ۳۰۶۶۵
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۰
تکمیل و بهره‌برداری از دو محور «قزوین ـ الموت ـ تنکابن» و «قزوین ـ رحیم آبادـ کلاچای» به عنوان پروژه‌های شاخص ملی سبب کاهش مسافت، زمان سفر و مصرف سوخت خواهد شد که با پیشرفت‌های فیزیکی متفاوتی در حال اجرا هستند.

مخاطب 24- استان قزوین به دلیل نزدیکی به پایتخت و قرار گرفتن در موقعیت خاص جغرافیایی و محورهای مواصلاتی همواره از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است.

در پی سفر مقام معظم رهبری به استان قزوین در سال ۸۲، احداث پروژه راه اصلی محور قزوین_ الموت_تنکابن مطرح و در سال ۸۶ مصوب و عملیات اجرایی آن از سال ۸۷ آغاز  و از سال ۹۴ نیز به شرکت ساخت و توسعه استان‌های زنجان و قزوین تفویض می‌شود. این پروژه شامل یک خط رفت و یک خط برگشت و عرض راه ۱۲ متر است. مسیر آن ۱۶۴ کیلومتر است که ۹۶ کیلومتر در استان قزوین و مابقی آن در استان مازندران قرار دارد.

تکمیل ۶۲ کیلومتر از پروژه قزوین-الموت-تنکابن تا پایان سال

در این رابطه رحیم نصیر‌زاده مدیر طرح‌های حوزه شرکت ساخت و توسعه راه‌های استان‌های زنجان و قزوین در گفت وگو با خبرنگار فارس در قزوین می گوید: برنامه ای که امسال در دستور کار قرار دارد اجرای ۶۲ کیلومتر از مسیر پروژه می باشد و مابقی آن در حد ۶۰ درصد انجام شده و از ۶ تونل، ۵ تونل اجرایی شده است.

بیشتر بخوانید:

بیشتر بخوانید

قرار است پروژه قزوین- الموت -تنکابن در دو بخش اجرایی شود؛ یک بخش مربوط به طول محور است که حدوداً به غیر از یک کیلومتر که به صورت منقطع است، مابقی آسفالت شده و آسفالت رویه در قراردادی در حال انجام می شود که نقاط باقیمانده کار هستند و در مسیر مانده‌اند، بخش دوم هم اتصال از آزادراه کرج-قزوین به صورت تقاطع راه ارتباطی می شود که حدود ۴ کیلومتر است و محور اصلی را به الموت وصل می‌کند.

به گفته نصیرزاده، علت کندی اجرای بخش دوم پروژه قزوین-الموت- تنکابن عدم تملک و آزادسازی و مسائل تاسیساتی حول محور آزادراه و کمبود مصالح بوده است. در این راستا آزادسازی، طی یک ماه اخیر انجام شده و تقریباً مشکلات حل و اجرای پروژه با قوت و سرعت توسط پیمانکار در حال انجام است. همچنین برای علایم ایمنی، خط کشی و نیوجرسی انعقاد قرارداد در مرحله انجام است و تا پایان امسال اجرایی می شود.

بنابر اعلام این مسوول، برای اجرای ۶۲ کیلومتر محدوده استان قزوین ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام نیاز شده بود که قبلاً ۵۰ میلیارد تومان و حدود یک هفته اخیر هم ۵۰ میلیارد تومان به صورت اسناد خزانه، تزریق شده است. از سویی پیمانکاران ۲۰۰ میلیارد تومان طلبکار هستند که امیدواریم تا پایان امسال اعتبارات لازم در این خصوص جذب شود.

مسوولان با هماهنگی‌های صورت گرفته با سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین پیرامون پیوست زیست محیطی پروژه قزوین-الموت-تنکابن به تفاهم هایی رسیده اند و تعهداتی داده اند که برخی از آنها انجام و مابقی هم طبق توافق، اجرایی خواهند کرد.

کاهش ۳ ساعته زمان سفر

جالب است بدانید با تکمیل و افتتاح جاده قزوین-الموت-تنکابن طول مسیر از ۳۳۰ کیلومتر به ۱۶۴ کیلومتر، زمان طی مسیر از ۶ ساعت به ۳ ساعت تقلیل می یابد و کاهش مصرف سوخت سالانه ۳.۸ میلیون لیتری را به همراه خواهد داشت.

بیان این مطلب نیز خالی از لطف نیست که اجرای پروژه قزوین-الموت-تنکابن مزایایی دارد که می توان به توسعه گردشگری بیشتر در رودبار الموت و رودبار شرقی توسعه منابع مالی، توسعه زیربخش‌های کشاورزی و دامداری، ساماندهی روستاهای منطقه الموت با تشویق و جذب توریست و بهره‌برداری از معادن الموت که از معادن غنی کشور هستند، اشاره کرد.

نظر وهاب میزانی مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری قزوین هم بر این است که از سال گذشته با اختصاص اعتبارات، روند اجرای پروژه مذکور جهش داشته و پیشرفت فیزیکی آن به بیش از ۹۰ درصد رسیده است. وی در این رابطه می گوید: تمام ورودی از اتوبان در مرحله خاکریزی و اجرا قرار دارد و اواسط محور هم پل‌ها در حال تکمیل هستند که با توجه به نیاز استان و منطقه الموت تلاش می‌شود امسال این پروژه به بهره‌برداری برسد. البته به دلیل عدم تخصیص منابع مالی پیمانکاران پروژه در دوره‌های مختلف به کرات عوض شده‌اند که سبب شده بود بخشی از پروژه اجرا و انجام مابقی متوقف شود.

اجرای ۱۱ کیلومتر از پروژه قزوین_رحیم آباد_ کلاچای

در ادامه گزارش به پروژه جاده قزوین_رحیم آباد_ کلاچای می پردازیم که دومین پروژه مهم در استان قزوین است. این پروژه احداث راه اصلی و مشخصات درجه یک را دارد. عرض مسیر ۱۲ رویه آسفالتی بوده و مبدا آن از مسیر دانشگاه آزاد باراجین و مقصد آن کلاچای استان گیلان است. پروژه مذکور قبل از سال ۹۲ طرح و کار مطالعاتی آن نیز انجام شده بود که در سال ۹۲ در سفر هیات وزیران به استان گیلان مصوب شد.
از همان سال احداث این پروژه در استان‌های گیلان و قزوین آغاز شد. طول مسیر این پروژه ۱۴۲ کیلومتر است که ۷۲ کیلومتر آن در محدوده استان قزوین و مابقی در استان گیلان است.

برای تکمیل این پروژه که به احداث حدود ۹۰ پل بزرگ و کوچک و سه دستگاه تونل در استان قزوین نیاز دارد، بین ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

این پروژه به دلیل مسائل زیست محیطی که محدود به استان قزوین هم نبود و موضوع کلان ملی بود، مدتی در محدوده گیلان متوقف شد که چند ماه پیش استانداران قزوین، گیلان و مازندران از محورهای مختلف آن بازدید داشتند و مقرر شد مطالعات زیست محیطی با هماهنگی سه استان انجام شود.

به گفته میزانی مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری قزوین، در بخشی از جاده قزوین_ رحیم آباد کلاچای برای گردشگری منطقه زرشک و روستاهای الموت غربی که صعب العبور است نیاز به معبر داریم. در حال حاضر ۱۱ کیلومتر از عملیات اجرایی این پروژه با اخذ پیمانکار به تازگی آغاز شده و تجهیز کارگاه صورت گرفته که با فرارسیدن فصل سرما و کوهستانی بودن منطقه، کار به کندی پیش خواهد رفت و زمان بیشتری از لحاظ زمانبندی برای تکمیل نیاز دارد.

علت تأخیر در اجرای پروژه

سید مصطفی سجادی نیا رئیس اداره نظارت بر راه‌های اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین با اشاره به اینکه حدود ۵ کیلومتر از صفر پروژه تا محدوده باراجین چهار خطه شده و بعد از آن برای کیلومتر چهار تا کیلومتر ۹ محدوده باراجین تا میزوج قراردادی به مبلغ ۱۵۵ میلیارد تومان منعقد شده و حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، می‌گوید: حدود ۸ تا ۱۰ کیلومتر بعد از رودخانه شاهرود، کیلومتر ۴۲ تا ۵۶ هم عملیات اجرایی انجام شده که برای اجرای چهار و نیم کیلومتر و احداث دو پل همسطح و غیرهمسطح به ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و با اختصاص آن به موقع، در سال ۱۴۰۴ این بخش تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

علت تاخیر در اجرای این پروژه ۱۰ ساله، طبق بیان سجادی نیا کوهستانی بودن مناطق و به شدت هزینه بر بودن آن، ساخت تونل، پل و ابنیه فنی و از همه مهمتر عدم تخصیص به موقع اعتبار یا تخصیص کم اعتبارات بوده است. از سویی پرپژه در بحث مسائل زیست محیطی نیاز به اصلاحاتی داشته که به صورت مشترک و متمرکز به دلیل اینکه پروژه مربوط به دو استان گیلان و قزوین است طرح مطالعاتی آن در تهران انجام شد و در برخی از موارد که نیاز به اصلاح داشت وزارتخانه پیگیر اخذ مجوز است تا بعد از تاییدیه سازمان محیط زیست مشکل حل شود.

نکته قابل ذکر این است که با احداث جاده قزوین-رحیم آباد- کلاچای مسافت سفر به ۹۷ کیلومتر و یک ساعت زمان سفر کاهش می‌یابد و در مصرف سوخت هم طبق مطالعات انجام شده توسط مشاور، سالیانه ۳.۸ میلیون لیتر بنزین صرفه جویی می شود.

برخی مسئولان معتقدند با توجه به زمان بر شدن دو پروژه قزوین-الموت-تنکابن و قزوین-رحیم آباد- کلاچای نیاز است که مسوولان استان قزوین در جذب اعتبارات مورد نیاز این پروژه‌ها جهت تکمیل آنها، گام‌های بلندتر و موثرتری بردارند.

همچنین برخی از کارشناسان اذعان کرده‌اند همانطور که این دو پروژه مهم جاده‌ای برای استان قزوین و به ویژه الموت ارزشمند است، چند برابر برای دو استان گیلان و مازندران ارزشمند می باشد چرا که مسافت و دسترسی این استانها را به مرکز کشور و پایتخت آسان تر می کند. امید است با تدبیر مناسب و پیگیری مجدانه مسوولان استان قزوین، روند اجرای این پروژه‌ها شتاب بیشتری بگیرد.

برچسب ها: استان قزوین
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
صفرتاصد دریافت کارت سوخت با شیوه جدید+عکس و فیلم title
تا چندی پیش متقاضیان برای ثبت نام و دریافت کارت سوخت باید به شعب پلیس +۱۰ مراجعه می‌کردند و سایتی برای ثبت نام وجود نداشت، اما با رونمایی سامانه جدید، وعده راه اندازی این سامانه به مردم داده شد.
چگونه دختران کار دچار سو استفاده می شوند title
دختران کار سرزمین مان نیازمند حمایت بیشتر به لحاظ مالی و فرهنگی هستند و در این خصوص فرد یا افرادی که به آن ها نمی توان لقب انسان را داد از آن ها سو استفاده جنسی و یا جسمی می کنند و این دخترکان را وارد بازی های بزرگتر ها می کنند
تدارک برای اعدام امیر تتلو+ فیلم title
خبرگزاری دانشجو در مصاحبه‌ای با یک حقوق دان از احتمال اعدام تتلو به واسطه اتهامات کنونی‌اش -احتمالاً افساد فی الارض- سخن به میان آورد. مقصودلو یک محکومیت ده سال و ۷۳ ضربه شلاق دارد که هنوز اجرا نشده است. این اظهارات را می‌بینید و می‌شنوید.
سرنوشت «سووشون» چه شد؟ title
تولید سریال نرگس آبیار بر اساس رمان سیمین دانشور از سال گذشته در سکوت خبری آغاز شد، اما مدتی است که زمزمه‌های اختلاف میان سازندگان این سریال با پلتفرم شنیده می‌شود
استرداد امیر تتلو به ایران؛ چه چیزی در انتظار خواننده بدنام است؟ + تصویر title
امیر تتلو پیش از این به ده سال حبس و ۷۳ ضربه شلاق محکوم شده بود که پنج سال از این ده سال، حبس تعلیقی است. معمولاً در پرونده‌های اینچنینی، وقتی شخصی برای جرم تازه‌ای دستگیر می‌شود، محکوم تعلیقی به اجرا گذاشته می‌شود؛ بنابراین، بعید است حتی اگر او برای اتهامات سنگینی که در چند سال اخیر متوجه اش شده، محکومیت سنگینی نگیرد و بدون اجرای محکومیت قبلی‌اش آزاد شود.
تقویت طالبان در افغانستان به نفع ایران نیست title
ایران باید سیاست‌های مهاجر پذیری روشنی داشته باشد تا بتواند از ظرفیت مهاجران افغان استفاده کند و تهدیدات را دفع نماید.
برگزیده
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.
کاوشگر ناسا برای رصد برخورد سیارک ۲۰۲۹ نزدیک زمین شده است title
ستاره شناسان پیش‌بینی می‌کنند که حدود ۵ و نیم سال آینده، سیارکی به وسعت ساختمان امپایر استیت در فاصله ۲۰۰۰۰ مایلی (۳۲۲۰۰ کیلومتری) از زمین در فضا خواهد گذشت، که نزدیک‌ترین جرم آسمانی به سیاره ما به این اندازه در تاریخ مدرن است.
امیر غفارمنش ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره را فاش کرد +ویدئو title
امیر غفارمنش بازیگر شناخته شده‌ی تلویزیون در مصاحبه‌ جدیدی از ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره گفت، بازیگر مشهور تلویزیون که پس از به کما رفتن به دنبال یک سانحه‌ رانندگی، در سال ۸۵ از دنیا رفت.
اختلالات روانی را به زبان نقاشی بشناسید + تصاویر title
هنرمندان صرفا برای بیان احساسات از هنر خود استفاده نمی‌کنند بلکه برای انتقال ایده، به تصویر کشیدن تاریخ، تجسم ارزش‌های اجتماعی و اظهارنظر درباره رویداد‌های اجتماعی و سیاسی نیز از هنر بهره می‌گیرند؛ اما یکی از کاربرد‌های مهم هنر بیان احساسات است.