کد خبر: ۳۰۵۳۹
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۳
معاون اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی در واکنش به عدم انتشار اطلاعات تسهیلات کلان برخی بانک‌ها، گفت: ارسال اطلاعات این بانک‌ها انجام شده است، اما اطلاعات ارسال شده در چارچوب بانک مرکزی نبوده است.

به گزارش مخاطب ۲۴ به نقل از روابط عمومی بانک توسعه تعاون؛«ایزدپناه» در یک برنامه تلویزیونی در خصوص شفافیت تسهیلات کلان بانک‌ها و اشخاص مرتبط بانکی، توضیح داد: براساس قوانین و مقررات حدود ۱۷ نوع آمار تسهیلات بر روی پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی منتشر می‌شود و کیفیت آن‌ها نیز براساس چارچوبی است که قانونگذار مشخص می‌کند.
وی ادامه داد: اطلاعات براساس قوانین بالادست، سامانه‌های داخلی بانک مرکزی و از طریق بانک‌ها جمع‌آوری و پس از تجزیه و تحلیل در تارنمای بانک مرکزی بارگذاری و منتشر می‌شود.
معاون اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی تصریح کرد: بحث شفافیت در همه زمینه‌ها قطعا به کشور و نهاد سیاستگذار کمک می‌کند و انتشار اطلاعات مربوط به تسهیلات کلان به افرادی که تسهیلات را دریافت کرده‌اند، اما در پرداخت آن کوتاهی می‌کنند، آن‌ها را تشویق می‌کند که بازپرداخت تسهیلات را انجام دهند.

مهم‌ترین دغدغه بانک مرکزی، انتشار آمار صحیح است

ایزدپناه تصریح کرد: کلیت فرآیند در چند سال اخیر به این صورت است که با انتشار اطلاعات تسهیلات کلان مطالبات معوق کاهش یافته و تخصیص اعتبار (پرداخت تسهیلات) عادلانه‌تر بوده است.
وی درباره علت تاخیر در انتشار اطلاعات تسهیلات کلان بانکی، گفت: مهم‌ترین دغدغه بانک مرکزی این است که آمار صحیح را منتشر کند؛ بنابراین پس از جمع آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل با دقت انجام می‌شود و در صورت وجود اشکال اطلاعات برگشت داده خواهد شد تا اصلاحات لازم انجام شود.
معاون اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی درخصوص بانک‌هایی که تا کنون اطلاعات خود را منتشر نکردند، گفت: در رسانه‌ها اعلام شده که چهار بانک اطلاعات خود را بارگذاری نکردند، اما این طور نیست، بلکه این بانک‌ها اطلاعات را ارسال کردند، اما به دلیل مشکلی که وجود داشت، در هنگام انتشار به این نتیجه رسیدیم که باید اطلاعاتشان اصلاح شود.
ایزدپناه اضافه کرد: بانک‌های ملی، توسعه تعاون، آینده و صادرات اطلاعات خود را ارسال کردند، اما هنوز منتشر نشده و این طور نیست که اطلاعات خود را به بانک مرکزی ارسال نکرده باشند، بلکه اگر این طور بود بانک مرکزی با آن‌ها برخورد می‌کرد.
وی درباره سامانه سمات نیز گفت: این سامانه شخص محور است و براساس کد ملی افراد، اطلاعات جمع آوری می‌شود و با تکمیل دیگر سامانه‌ها و اتصال آن‌ها به سامانه سمات از این پس اطلاعات از طریق سمات منتشر خواهد شد.
معاون اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی گفت: سیاست بانک مرکزی در بحث تسریع و دقت آمار منتشر شده به دو صورت است، نخست مربوط به بخشنامه‌های مکرر و مکاتبه و برخورد‌های انضباطی است و سیاست دیگر سامانه‌هایی که در داخل بانک مرکزی وجود دارد.

بانک مرکزی: با بانک‌های متخلف تعارف نداریم

ایزدپناه ادامه داد: به مرور زمان با تکمیل سامانه‌های دیگر نیازی نیست که اطلاعات از بانک‌ها جمع آوری شود و از سال ۱۴۰۱ که در قانون بودجه انتشار اطلاعات تسهیلات کلان بانک‌ها تصویب شد تا کنون سیاست‌های بانک مرکزی رو به جلو بوده و در آینده اطلاعات دقیق و بهتری منتشر می‌شود.
وی درخصوص تشویق و تنبیه بانک‌ها نسبت به انتشار اطلاعات تسهیلات کلان، بیان کرد: معاونت نظارت بانک مرکزی با بانک‌هایی که اطلاعات را منتشر نکنند، برخورد می‌کند و اگر لازم باشد به مقام‌های نظارتی فرادستگاهی نیز اعلام می‌شود و در این زمینه تعارف نداریم.
معاون اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی گفت: سال گذشته، چون انتشار اطلاعات تسهیلات کلان فرایند جدیدی بود و برخی از بانک‌ها اطلاعات را منتشر نمی‌کردند، گزارش‌هایی از عدم ارائه اطلاعات بانک‌ها به مجلس شورای اسلامی اعلام کردیم.

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
صفرتاصد دریافت کارت سوخت با شیوه جدید+عکس و فیلم title
تا چندی پیش متقاضیان برای ثبت نام و دریافت کارت سوخت باید به شعب پلیس +۱۰ مراجعه می‌کردند و سایتی برای ثبت نام وجود نداشت، اما با رونمایی سامانه جدید، وعده راه اندازی این سامانه به مردم داده شد.
چگونه دختران کار دچار سو استفاده می شوند title
دختران کار سرزمین مان نیازمند حمایت بیشتر به لحاظ مالی و فرهنگی هستند و در این خصوص فرد یا افرادی که به آن ها نمی توان لقب انسان را داد از آن ها سو استفاده جنسی و یا جسمی می کنند و این دخترکان را وارد بازی های بزرگتر ها می کنند
تدارک برای اعدام امیر تتلو+ فیلم title
خبرگزاری دانشجو در مصاحبه‌ای با یک حقوق دان از احتمال اعدام تتلو به واسطه اتهامات کنونی‌اش -احتمالاً افساد فی الارض- سخن به میان آورد. مقصودلو یک محکومیت ده سال و ۷۳ ضربه شلاق دارد که هنوز اجرا نشده است. این اظهارات را می‌بینید و می‌شنوید.
سرنوشت «سووشون» چه شد؟ title
تولید سریال نرگس آبیار بر اساس رمان سیمین دانشور از سال گذشته در سکوت خبری آغاز شد، اما مدتی است که زمزمه‌های اختلاف میان سازندگان این سریال با پلتفرم شنیده می‌شود
استرداد امیر تتلو به ایران؛ چه چیزی در انتظار خواننده بدنام است؟ + تصویر title
امیر تتلو پیش از این به ده سال حبس و ۷۳ ضربه شلاق محکوم شده بود که پنج سال از این ده سال، حبس تعلیقی است. معمولاً در پرونده‌های اینچنینی، وقتی شخصی برای جرم تازه‌ای دستگیر می‌شود، محکوم تعلیقی به اجرا گذاشته می‌شود؛ بنابراین، بعید است حتی اگر او برای اتهامات سنگینی که در چند سال اخیر متوجه اش شده، محکومیت سنگینی نگیرد و بدون اجرای محکومیت قبلی‌اش آزاد شود.
تقویت طالبان در افغانستان به نفع ایران نیست title
ایران باید سیاست‌های مهاجر پذیری روشنی داشته باشد تا بتواند از ظرفیت مهاجران افغان استفاده کند و تهدیدات را دفع نماید.
برگزیده
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.
کاوشگر ناسا برای رصد برخورد سیارک ۲۰۲۹ نزدیک زمین شده است title
ستاره شناسان پیش‌بینی می‌کنند که حدود ۵ و نیم سال آینده، سیارکی به وسعت ساختمان امپایر استیت در فاصله ۲۰۰۰۰ مایلی (۳۲۲۰۰ کیلومتری) از زمین در فضا خواهد گذشت، که نزدیک‌ترین جرم آسمانی به سیاره ما به این اندازه در تاریخ مدرن است.
امیر غفارمنش ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره را فاش کرد +ویدئو title
امیر غفارمنش بازیگر شناخته شده‌ی تلویزیون در مصاحبه‌ جدیدی از ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره گفت، بازیگر مشهور تلویزیون که پس از به کما رفتن به دنبال یک سانحه‌ رانندگی، در سال ۸۵ از دنیا رفت.
اختلالات روانی را به زبان نقاشی بشناسید + تصاویر title
هنرمندان صرفا برای بیان احساسات از هنر خود استفاده نمی‌کنند بلکه برای انتقال ایده، به تصویر کشیدن تاریخ، تجسم ارزش‌های اجتماعی و اظهارنظر درباره رویداد‌های اجتماعی و سیاسی نیز از هنر بهره می‌گیرند؛ اما یکی از کاربرد‌های مهم هنر بیان احساسات است.