کد خبر: ۳۰۴۰۶
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۴۰۲ - ۰۳:۲۴
در شمال شرقی کشور هلند، در استان خرونینگن و در نزدیکی مرز آلمان، قلعه‌ای ستاره‌ای شکل و فوق العاده زیبا به نام بورتانگ قرار گرفته است.

مخاطب 24- قلعه بورتانگ در دهکده بورتانگ قرار گرفته و با ظاهر خاص و زیبایش شهرت زیادی پیدا کرده و به یکی از جاذبه‌های گردشگری هلند تبدیل شده است. 

قلعه ستاره ای بورتانگ

تاریخچه قلعه ستاره‌ای شکل هلند

قلعه بورتانگ در سال ۱۵۹۸ و به دستور ویلیام اورانژ، شاهزاده هلند ساخته شد تا تنها جاده ارتباطی شهر خرونینگن با آلمانی ها را تحت کنترل درآورد. این قلعه در زمینی شنی ساخته شده که با چندین تالاب احاطه شده اند و هیچ وقت چه توسط اسپانیایی ها و چه توسط ارتش فرانکو-ژرمن فتح نشده است. اگرچه این قلعه عملکرد موفقی به عنوان یک مکان نظامی داشت اما در سال ۱۸۵۱ قلعه بورتانگ ماهیت نظامی اش را ترک کرد و به یک روستا تبدیل شد که به صورت مدور و ستاره ای شکل دور محور قلعه شکل گرفتند. در سال ۱۹۶۰ قلعه بورتانگ مورد بازسازی قرار گرفت و مجددا به شکل سابقش در قرن هجدهم برگشت. در حال حاضر قلعه بورتانگ به یک موزه روباز تبدیل شده است و گردشگران زیادی از نقاط مختلف برای دیدن این قلعه و دهکده ستاره ای شکل زیبا به بورتانگ سفر می کنند. در روستای کنونی بورتانگ بیش از ۴۰۰ نفر زندگی می کنند و دیگر کارکرد نظامی و استحفاظی ندارد، با این حال هنوز هم رد پای دورانی که بورتانگ یک قلعه بوده است را می توان در گوشه و کنار آن مشاهده کرد. در فصل تابستان داوطلبانی از نواحی دور و نزدیک به این روستا می آیند و با پوشیدن لباس نظامی قدیمی، نقش محافظان قلعه بورتانگ را بازی می کنند و باعث جذاب تر شدن این منطقه می شوند.

سربازان قلعه

در قرن ۱۵ و در دوران استفاده از باروت، توپ های جنگی نقش مهمی در میادین جنگی و مبارزه پیدا کرده اند. همین موضوع باعث به وجود شکل جدیدی از قلعه سازی در اروپا شد. این قلعه ها و استحکامات که شبیه به یک ستاره بودند سنگرهای مثلثی شکل متعددی داشتند و طوری طراحی شده بودند تا همدیگر و همین طور خندق عریض بینشان را پوشش بدهند. برای این که در جریان مبارزات و جنگ بتوان توپ های جنگی را خنثی و بی اثر کرد، دیوارهای دفاعی کوتاه تر و ضخیم تر از حد نرمال ساخته می شدند. این مدل ساخت قلعه آنقدر محبوب و پرطرفدار شد که کشورهای دوردستی مثل ژاپن و هند هم از آن در میادین نبردشان استفاده کردند.

قلعه بورتانگ یکی از زیباترین نمونه های قلعه های ستاره ای شکل است که در دهکده بورتانگ هلند واقع شده است. همان طور که در بالا هم اشاره کردیم این قلعه به دستور ویلیام اورانژ یکم برای کنترل مرز با آلمان ساخته و طراحی شده است. از این قلعه برای مقابله با اسپانیایی ها در جریان جنگ هشتاد ساله هم استفاده زیادی شده است. در جریان جنگ هشتاد ساله که واقعه مهمی در تاریخ کشورهای اروپایی به حساب می آید اسپانیایی ها کنترل خرونینگن و جاده منتهی به آلمان را در دست گرفتند. ویلیام، رهبر هلند برای شکست اسپانیایی ها تصمیم گرفت ارتباط بین خرونینگن و آلمان را در هم بشکند. او دستور داد تا در گذرگاه بورتانگ، که جاده اصلی منتهی به کشور آلمان بود قلعه ای مستحکم و کاربردی بسازند. به این ترتیب قلعه بورتانگ در سال ۱۵۹۳ و به شکل یک ستاره با کانال های آب و دریاچه هایی که به عنوان خندق استفاده می شد ساخته شد. در مرکز قلعه بورتانگ یک میدان اصلی وجود دارد که با مسیرهایی مستقیما به باستیون های نظامی متعدد در اطراف قلعه منتهی می شود. در همان سال های ابتدایی که قلعه بورتانگ ساخته شده بود نیروهای اسپانیایی تلاش کردند با محاصره قلعه آن را تصرف کنند، اما با شکست مواجه شدند.

روستای بورتانگ هلند

قلعه بورتانگ در سال ۱۶۷۲ در نبرد مهم دیگری با ارتش آلمان روبرو شد. آلمانی ها بعد از تصرف ۲۸ شهر و دهکده در شمال هلند به قلعه بورتانگ رسیدند و اقدام به محاصره این قلعه کردند. افسانه ها و داستان های محلی می گویند که آلمانی ها به فرمانده قلعه بورتانگ، کاپیتان پروت، پیشنهاد ۲۰۰۰۰ گیلدر (واحد پول هلند در گذشته) دادند تا تسلیم شود و قلعه را به آن ها تسلیم کند. کاپیتان پروت این پیشنهاد را رد کرد و به آن ها گفت که به همین تعداد، گلوله برای کشتن دشمنان دارد. در نهایت، ارتش آلمان به قلعه حمله کرد اما قلعه بورتانگ بار دیگر توانست در برابر این حمله مقاومت کند و با موفقیت دشمن را به عقب نشینی وادار کند. کارکرد قلعه بورتانگ به عنوان سنگر و استحکامات نظامی تا سال ۱۸۵۱ همچنان ادامه داشت. تا این که در این سال، قلعه به یک دهکده مسکونی تبدیل شد و ماهیت نظامی اش را از دست داد. بیش از ۱۰۰ سال بعد و در سال ۱۹۶۰، حکومت محلی تصمیم گرفتند تا قلعه قدیمی تا بازسازی کنند و آن را به شکل قدیمش در بین سال های ۱۷۴۰-۱۷۵۰ درآورند. به این ترتیب این قلعه بعد از بازسازی و مرمت به یک موزه تاریخی و جالب تبدیل شد.

روستای ستاره ای شکل هلند

موزه ای به وسعت یک روستا

بورتانگ در حال حاضر یکی از بهترین قلعه ها و استحکامات نظامی در کشور هلند است و در نزدیکی مرز آلمان قرار گرفته است.  گردشگرانی که برای بازدید از بورتانگ به این منطقه می روند پس از عبور از محوطه پارکینگ و مرکز اطلاعات، از بین دو دروازه عبور می کنند و از روی دو پل متحرک عبور می کنند تا به بافت قدیمی دهکده برسند. از میدان مرکزی بورتانگ که مارکت پلن نامیده می شود خیابان های سنگفرش شده قدیمی شما را به گوشه های مختلف این ستاره راهنمایی می کند. بازدیدکنندگان به راحتی و با پای پیاده می توانند تمام بخش های این قلعه ستاره ای پنج پر را بگردند و تماشا کنند. در دفتر گردشگری واقع در این دهکده، بروشورها و دفترچه های راهنما به زبان انگلیسی به گردشگران ارائه می شود که اطلاعات بسیار مفید و جالبی در مورد قلعه بورتانگ به شما می دهد.

در داخل حصار دیوارهای قلعه، ساختمان های مسکونی آجری از فضای محدود ستاره پنج پر بورتانگ نهایت استفاده را کرده اند و در کنار یکدیگر ساخته شده اند. میدان مرکزی یا مارکت پلن بهترین نقطه برای شروع گشت و گذار در دهکده است و کافه ها، مغازه ها و تسهیلات مختلفی در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد. از بین ساختمان های قدیمی، برخی از آن ها به موزه و نمایشگاه تبدیل شده اند و بازدیدکنندگان می توانند با بازدید از آن ها تصور بهتری از زندگی در چند قرن قبل پیدا کنند. خانه های ترا مورا جزء مشهورترین این موزه ها هستند و فرصت شرکت در راه اندازی و شلیک توپ های جنگی شبیه سازی شده را به بازدیدکنندگان می دهند. خانه کاپیتان هم که محل زندگی و سکونت فرمانده قلعه بوده است تصویری کامل و جامع از زندگی یک خانواده نظامی در قرن ۱۷ و ۱۸ را به شما می دهد. باروت خانه نیز یکی از جالب ترین مکان ها برای بازدید است و در آن می توانید با مراحل ساخت و استفاده از باروت در میادین جنگی و مبارزه در چند قرن آشنا شوید. این قلعه کوچک یک کنیسه هم دارد که در سال ۱۸۴۲ ساخته شده و به خوبی زندگی جمعیت یهودی این دهکده را به نمایش می گذارد.

خانه های تاریخی بورتانگ

اقامت در دهکده بورتانگ

اگر برای بازدید از این قلعه و دهکده تاریخی و زیبا به بورتانگ سفر کردید می توانید شب را نیز در یک هتل بی نظیر که به سبک قدیم ساخته شده بگذرانید. هتل وستینگ بورتانگ در نزدیکی قلعه بورتانگ و به سبک و سیاق قدیم ساخته شده است. علاوه بر نمای بیرونی این هتل، داخل اتاق ها هم با دکوراسیون و مبلمان سبک قدیمی تزیین شده و حس اقامت در یک اتاق کاملا تاریخی را به میهمانان می دهد. بازدید از بورتانگ تجربه ای لذت بخش و منحصربفرد است و احساس سفر در زمان را به بازدیدکنندگان می دهد. همچنین طبیعت نفس گیر و رویایی اطراف قلعه هم طبیعت گردان زیادی را از نقاط مختلف به این مکان می کشاند. هتل وستینگ بورتانگ در فاصله ۲ کیلومتری از مرز آلمان قرار گرفته و از آن جا می توانید از شهرهای خرونینگن و درنت هم دیدن کنید.

درست است که هتل وستینگ بورتانگ به سبک تاریخی و قدیمی ساخته شده است، اما امکانات مدرنی به میهمانان ارائه می دهد. مسافرانی که در این هتل اقامت می کنند می توانند از اینترنت وای فای رایکان و فروشگاه های مختلف که در همین مکان قرار دارند استفاده کنند. پارکینگ رایگان و صبحانه که به صورت بوفه سرو می شود هم از جمله تسهیلات رفاهی این هتل هستند.

 

منبع: الی گشت

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
صفرتاصد دریافت کارت سوخت با شیوه جدید+عکس و فیلم title
تا چندی پیش متقاضیان برای ثبت نام و دریافت کارت سوخت باید به شعب پلیس +۱۰ مراجعه می‌کردند و سایتی برای ثبت نام وجود نداشت، اما با رونمایی سامانه جدید، وعده راه اندازی این سامانه به مردم داده شد.
چگونه دختران کار دچار سو استفاده می شوند title
دختران کار سرزمین مان نیازمند حمایت بیشتر به لحاظ مالی و فرهنگی هستند و در این خصوص فرد یا افرادی که به آن ها نمی توان لقب انسان را داد از آن ها سو استفاده جنسی و یا جسمی می کنند و این دخترکان را وارد بازی های بزرگتر ها می کنند
تدارک برای اعدام امیر تتلو+ فیلم title
خبرگزاری دانشجو در مصاحبه‌ای با یک حقوق دان از احتمال اعدام تتلو به واسطه اتهامات کنونی‌اش -احتمالاً افساد فی الارض- سخن به میان آورد. مقصودلو یک محکومیت ده سال و ۷۳ ضربه شلاق دارد که هنوز اجرا نشده است. این اظهارات را می‌بینید و می‌شنوید.
سرنوشت «سووشون» چه شد؟ title
تولید سریال نرگس آبیار بر اساس رمان سیمین دانشور از سال گذشته در سکوت خبری آغاز شد، اما مدتی است که زمزمه‌های اختلاف میان سازندگان این سریال با پلتفرم شنیده می‌شود
استرداد امیر تتلو به ایران؛ چه چیزی در انتظار خواننده بدنام است؟ + تصویر title
امیر تتلو پیش از این به ده سال حبس و ۷۳ ضربه شلاق محکوم شده بود که پنج سال از این ده سال، حبس تعلیقی است. معمولاً در پرونده‌های اینچنینی، وقتی شخصی برای جرم تازه‌ای دستگیر می‌شود، محکوم تعلیقی به اجرا گذاشته می‌شود؛ بنابراین، بعید است حتی اگر او برای اتهامات سنگینی که در چند سال اخیر متوجه اش شده، محکومیت سنگینی نگیرد و بدون اجرای محکومیت قبلی‌اش آزاد شود.
تقویت طالبان در افغانستان به نفع ایران نیست title
ایران باید سیاست‌های مهاجر پذیری روشنی داشته باشد تا بتواند از ظرفیت مهاجران افغان استفاده کند و تهدیدات را دفع نماید.
برگزیده
چند قاب سیاسی از تتلو؛ تصاویری که تتلو را با سیاست گره می‌زند title
توییتر خبرآنلاین به چند قاب سیاسی از تتلو پرداخته و بر آن حاشیه نگاشته است؛ قاب‌هایی که تتلو را به متن سیاست می‌کشاند از خواندن برای خلیج مسلح فارس بر عرشه‌ی ناو جنگی تا دیدار دقیقه نودی با رئیسی در فرودگاه و ...
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.
کاوشگر ناسا برای رصد برخورد سیارک ۲۰۲۹ نزدیک زمین شده است title
ستاره شناسان پیش‌بینی می‌کنند که حدود ۵ و نیم سال آینده، سیارکی به وسعت ساختمان امپایر استیت در فاصله ۲۰۰۰۰ مایلی (۳۲۲۰۰ کیلومتری) از زمین در فضا خواهد گذشت، که نزدیک‌ترین جرم آسمانی به سیاره ما به این اندازه در تاریخ مدرن است.
امیر غفارمنش ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره را فاش کرد +ویدئو title
امیر غفارمنش بازیگر شناخته شده‌ی تلویزیون در مصاحبه‌ جدیدی از ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره گفت، بازیگر مشهور تلویزیون که پس از به کما رفتن به دنبال یک سانحه‌ رانندگی، در سال ۸۵ از دنیا رفت.
اختلالات روانی را به زبان نقاشی بشناسید + تصاویر title
هنرمندان صرفا برای بیان احساسات از هنر خود استفاده نمی‌کنند بلکه برای انتقال ایده، به تصویر کشیدن تاریخ، تجسم ارزش‌های اجتماعی و اظهارنظر درباره رویداد‌های اجتماعی و سیاسی نیز از هنر بهره می‌گیرند؛ اما یکی از کاربرد‌های مهم هنر بیان احساسات است.