کد خبر: ۳۰۲۴
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۹
پلیس فتا و سه باخت سه هیچ
شریفی سخنگوی فدراسیون فوتبال اعلام کرد کمیته انضباطی براساس استعلام هایی که از فیفا و پلیس فتا گرفته بود، تصمیم به اعلام رأی بازی های گل گهر گرفته است

به گزارش  "مخاطب ۲۴"، اعلام رأی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال درخصوص غیرقانونی بودن اریک بوکوم بایناما بازیکن گابنی گل گهر به بحث اصلی و سوژه فوتبال ایران تبدیل شده است. کمیته انضباطی با تشخیص مقصر بودن باشگاه سیرجانی در این قضیه، ۳ دیدار گل گهر مقابل استقلال، پیکان و سپاهان را ۳ بر صفر به سود این تیم‌ها اعلام کرد. مسئله‌ای که با اعتراض شدید باشگاه سیرجانی همراه بوده است.

توضیح درباره حکم جنجالی علیه گل‌گهر سیرجان

حسین شریفی سخنگوی فدراسیون فوتبال در گفتگو با برنامه ورزشگاه درباره بند ۸ ماده ۳۲ آیین نامه نقل و انتقالات مصوب سال ۹۳ که آمده است اگر بر فرض، غیرمجاز بودن بازیکنی در هفته دهم کشف شود، از آن هفته به بعد می‌بایست بازی‌های آن تیم ۳ بر صفر شود، ولی چرا نتیجه دیدار‌های گل گهر پیش از اثبات غیرمجاز بودن بازیکن گابنی تغییر کرده، گفت:  فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ مسئولیتی در قبال استعلام‌ها ندارند. آن چیزی که به دست آن‌ها می‌رسد اصل بر صحت و برائت است و همان را ملاک و مبنا قرار می‌دهند. پس از اینکه قوانین حضور بازیکنان خارجی در لیگ ایران تغییر کرد و تضامینی خواسته شد، آیین نامه‌ای در اختیار باشگاه‌ها قرار گرفت و طبق همان آیین نامه صحت سنجی و راستی آزمایی به خود باشگاه‌ها واگذار شده و این باشگاه‌ها بودند که باید مسیر را به گونه‌ای طی می‌کردند که خللی در در آن شرایطی که برای بازیکنان خارجی در نظر گرفته می‌شد، به وجود نیاید.

 


او ادامه داد: کمیته انضباطی روز گذشته جلسه فوق العاده‌ای را تشکیل داد. چندین و چند ساعت این بحث را مطرح کرد. مدارکی که وجود داشت و استعلام‌هایی که از فیفا و پلیس فتا گرفته شد را کنار هم قرار دادیم تا به یک جمع بندی کلی برسیم تا کمیته انضباطی بتواند تصمیم لازم را بگیرد. مفاد پرونده به گونه‌ای بوده که کمیته انضباطی را به این نتیجه رسانده که این رأی را صادر کند. باشگاه گل گهر زمان دارد تا در کمیته استیناف درخواست تجدید نظر بدهند و آن‌ها حتی می‌توانند به مراجع بالاتر و به دادگاه CAS مراجعه کنند.

وی در مورد اینکه باشگاه‌ها حق ارتباط با فدراسیون‌های سایر کشور‌ها را ندارند و این فدراسیون فوتبال ایران است که حق مکاتبه با سایر فدراسیون‌های کشور‌های مختلف را دارد و چگونه کمیته انضباطی پس از اینکه مدارکی که خود امور بین الملل فدراسیون تأیید کرده باشگاه گل گهر را بازنده اعلام کرده است، پاسخ داد: قبلا گفته ایم و باز هم تکرار می‌کنیم. فدراسیون فوتبال اداره تشخیص هویت نیست. وقتی که چنین مواردی پیش می‌آید و بازیکن خارجی وارد کشور می‌شود، از طریق راه‌های ارتباطی که فیفا برای کشور‌ها تعیین کرده، مکاتبات آغاز می‌شود. فدراسیون فوتبال نیز این کار را کرده و مکاتبات را طبق چیزی که فیفا تعیین کرده انجام داده است.
شریفی ادامه داد: فدراسیون فوتبال درباره این بازیکن ۹ ایمیل رسمی دریافت کرده است. من پیش از این اعلام کردم صحت دو نامه که از طرف فیفا مورد تأیید قرار گرفته، راستی آزمایی و تأیید شد. ۷ نامه دیگر را تأیید نکرده بودند. حسن زاده رئیس کمیته انضباطی از پلیس فتا درخواست بررسی این ایمیل‌ها را داشت.

مجری برنامه در ادامه با بیان این موضوع که این ایمیل‌ها ابتدا به دست فدراسیون رسیده و اسدی مسئول امور بین الملل فدراسیون با تأیید این نامه‌ها به گل گهر مجوز بازی اریک بایناما را صادر کرده است و اکنون باید دست داشتن گل گهر در ایمیل‌های جعلی ثابت شود و در غیر این صورت باشگاه سیرجانی اختیاری در دریافت ایمیل‌ها نداشته است،  با این پاسخ شریفی مواجه شد: فدراسیون فوتبال هم اختیاری از خودش نداشته است چرا که ما نمی‌توانیم مبدأ نامه را صحت سنجی کنیم، چون در اختیار ما نیست. زمانی که قانون گذار تعیین تکلیف کرده و گفته است این مسئله باید توسط باشگاه انجام بشود و مسئولیت را متوجه خود باشگاه کرده است، تکلیف ما مشخص است. ۷ نامه دیگری که باقی مانده توسط پلیس فتا بررسی شده و اعلام شده مبدأ، مبدأ درستی نیست. اینکه مبدأ ایمیل‌ها کجا بوده را من در جریان نیستم و خبر ندارم پلیس فتا مبدأ آن را اعلام کرده است یا نه، ولی می‌دانم که پلیس فتا اعلام کرده است مبدأ ۷ مورد از این ایمیل ها، غلطی است و با آن چیزی که شما می‌خواهید، در تضاد است.

سخنگوی فدراسیون فوتبال در پایان گفت: کمیته انضباطی این گزارش‌ها را مبنا قرار داده اند چرا که پلیس فتا ضابط قضایی ماست و پس از بررسی، اعلام کرده است فقط ۲ نامه را تأیید می‌کند که همان ۲ نامه را فیفا مورد تأیید قرار داده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پرطرفدارترین ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
تصاویر
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار