کد خبر: ۳۰۰۴
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۹
آقابزرگی: بودجه ‍۱۴۰۱ هرچند آثار تورمی را برای کشور بیشتر از قبل می کند.اما وضعیت سود و زیان شرکت ها به تناسب افزایش قیمت تمام شده مسلما افزایش نرخ سود را در پی خواهد داشت.

آقابزرگی: بودجه ‍۱۴۰۱ هرچند آثار تورمی را برای کشور بیشتر از قبل می‌کند. اما وضعیت سود و زیان شرکت‌ها به تناسب افزایش قیمت تمام شده مسلما افزایش نرخ سود را در پی خواهد داشت. در کل می‌توان گفت که بودجه ۱۴۰۱ بر اساس پیش بینی‌ها به نفع سهام داران بازار سرمایه خواهد بود.

بودجه به کام بورس بازان و به ضرر مردم
مخاطب ۲۴- این روز‌ها که بودجه توسط دولت به مجلس برده شده است، به نظر می‌رسد همه اعدادی که در بودجه آورده شده، به نفع بورس است. یعنی تصمیماتی که دولت برای بودجه سال آینده گرفته است، می‌تواند برای بورس یک امتیاز فوق العاده محسوب شود. بودجه در چند بخش از جمله تخصیص اعتبار جداگانه برای صندوق تثبیت بازار، کاهش انتشار اوراق بدهی دولت، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اخذ مالیات از بازار‌های رقیب ظاهرا به نفع بازار سرمایه بسته شده است. این اتفاقات در کنار یکدیگر می‌تواند روند بازار سرمایه را تغییر جدی دهد.

دولت در سال ۱۳۹۹، حدود ۲۴۳ هزار میلیارد تومان اوراق در بازار سرمایه به فروش رسانده است. رقم مصوب بودجه ۱۷۵ هزار میلیارد تومان است و در صورتی که مصوبه سران قوا برای انتشار ۱۲۵ هزار میلیارد تومان اوراق به آن اضافه شود، در مجموع دولت‌ می‌توانسته در سال ۹۹، رقمی ۳۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود که تحقق ۸۱ درصدی دارد. حال دولت قرار است در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ هشتاد و هشت هزار میلیارد تومان از محل واگذاری و فروش انواع اوراق مالی و اسلامی درآمد کسب کند. این رقم که در لایجه پیشنهادی دولت به مجلس آورده شده است، کاهش ۳۳ درصدی را نشان می‌دهد.

 بازار سرمایه از بودجه منتفع خواهد بود

در همین راستا گفتگویی داشتیم با یک کارشناس بازار سرمایه، برای خواندن مشروح این خبر با ما همراه باشید:

فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار گسترش نیوز در مورد موضوع شده اظهار کرد: پیش از این بودجه، ما شاهد مواردی اینچنینی در پیش نویس لایحه بودجه بوده ایم. بازار سرمایه نیز در بودجه سال آینده کاملا از آن منتفع خواهد بود. از جمله کاهش انتشار اوراق و همچنین وضع مالیات بر سپرده بانکی اشخاص حقوقی در کنار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و عدم افزایش خوراک پتروشیمی ها، از جمله مواردی است که بر بازار سهام می‌تواند تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: امید است که اصلاح بودجه ۱۴۰۱ به میزانی انجام شود که لطمه‌ای به بازار نزند و به خواسته تمام فعالین بازار سهام و اقتصادی عمل شود. این بودجه‌ای اکنون در غالب یک پیشنهاد است و فعلا نمی‌توان بر نحوه عملکرد آن تحلیلی رفت. زیرا ما در بودجه قانونی سال ۱۴۰۰ شاهد انحرافاتی در برخی موارد بوده ایم ازجمله می‌توان به انتشار اوراق، میزان سهم هزینه‌های انجام شده و میزان پرداخت دستمزد‌ها اشاره کرد.

مالیات بر سایر بازار‌ها به نفع بورس 

آقابزرگی ادامه داد: امیدواریم که در سال ۱۴۰۱شاهد این انحرافات نباشیم. چنانچه اگر بخواهیم اثرات این بودجه را بر بازار سرمایه ببینیم قطعا به نفع بازار سرمایه است. همچنین وضع مالیات بر سایر بازار‌های رقیب از نکات قابل توجهی است که فعالین بازار سرمایه به دنبال آن بودند البته نه برای سرکوب کردن سایر بازار‌ها بلکه بر ترقیب مردم برای سرمایه گذاری بیشتر در بازار بورس، اما آن نگاه کوتاه مدتی که مورد بحث کارشناسان هم واقع می‌شود، یعنی وقتی رویدادی یا اتفاقی رخ می‌دهد و کارشناسان با دید کوتاه مدت بازار را تحلیل می‌کنند، باید جایگزین دیدگاه بلند مدت شود و قطعا با این روند بازار سرمایه آینده‌ای درخشان خواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد که با در نظر گرفتن پیش نویس لایحه بودجه ۱۴۰۱ به شکل فعلی نکاتی طلایی و مثبت برای بازارسرمایه دارد. در این لایحه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها واقعی است. ضمن اینکه یک آیتم قابل توجه برای کامودیتی محور‌ها و ارز محور‌ها نیز در نظر گرفته شده است و آن تعیین نرخ تسعیر ارز به مبلغ ۲۳ هزار تومان است.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان اظهار کرد: این نرخ در حدود ۱۰۰ درصد رشد داشته است که هرچند آثار تورمی را برای کشور بیشتر از قبل می‌کند، یعی مردم حس افزایش تورم را در سال آینده بیشتر از گذشته درک خواهند کرد. اما وضعیت سود و زیان شرکت‌ها به تناسب افزایش قیمت تمام شده مسلما افزایش نرخ سود را در پی خواهد داشت. در کل می‌توان گفت که بودجه ۱۴۰۱ بر اساس پیش بینی‌ها به نفع سهام داران بازار سرمایه خواهد بود.

منبع: گسترش نیوز

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پرطرفدارترین ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
تصاویر
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار