کد خبر: ۲۹۶
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۹
مجلس باید حق‌پخش را در بودجه صداوسیما لحاظ کند
رئیس کمیته ورزش و جوانان جبهه تدبیر و توسعه ایران اسلامی گفت: می‌شود با استفاده از منابع حق پخش و اسپانسرینگ فضا را به شکلی مهیا کرد که تماشاگران بدون دغدغه تهیه بلیط به ورزشگاه بروند.

حمیدرضا عربی، رئیس کمیته ورزش و جوانان جبهه تدبیر و توسعه ایران اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایلنا در مورد گزارش کمیسیون اصل 90 راجع به فساد در فوتبال گفت: در ابتدا باید بگویم این گزارشی که ارائه شده است واقعی و مستند است، اما نباید این موضوع را فراموش کنیم که برای حل مشکل فساد در فوتبال و ورزش، باید به صورت ریشه‌ای عمل کرد و جار و جنجال‌های اینچنینی بیشتر باعث می‌شود تا این پرونده وارد بازی‌های سیاسی شود. اتفاقی که در نهایت منجر به حل نشدن مشکلات خواهد شد.

وی ادامه داد: در اینکه فساد در جاهای مختلفی از مملکت ما وجود دارد شکی نیست، اما این همه هجمه علیه فوتبال هم واقعاً به صلاح نیست. بالاخره فوتبال محبوب‌ترین ورزش مملکت است و طرفداران زیادی دارد و این رفتار که اخلاق در فوتبال را زیر سوال می‌برد، نه به صلاح فوتبال است و نه به صلاح نظام.

عربی درباره مشکل حق‌پخش تلویزیونی فوتبال و راه کار حل این موضوع عنوان کرد: این قانونی است که در همه دنیا وجود دارد و باشگاه‌ها با پولی که از تلویزیون می‌گیرند، امکانات مورد نیاز خود را تهیه می‌کنند. اما متاسفانه در ایران این قانون سال‌ها است که در حد حرف باقی مانده است و فقط راجع به آن حرف زده می‌شود و اراده‌ای برای برطرف کردن موانع آن وجود ندارد. هر زمان هم که قدمی برای حل مشکلات برداشته می‌شود، با وارد کردن بحث‌های سیاسی به ورزش موجب می‌شوند چیزی تغییر نکند. راه حل این موضوع این است که صدا و سیما حق پخش را در بودجه سالیانه خود منظور کند و مجلس هم با مساعدت این بودجه را به تصویب برساند تا این پول از راه قانونی به ورزش تزریق شود. ولی متاسفانه ما هیچ وقت این حلقه مفقوده درآمدزایی در ورزش را قانونی نکردیم. در صورتی که اگر صدا و سیما در بودجه خودش پول حق پخش را لحاظ کند، طبق همان هم پول را به ورزش پرداخت می‌کند و این مشکل ریشه‌ای حل می‌شود. شما مطمئن باشید اگر مشکل حق پخش با طی مراحل قانونی برطرف شود، جلوی بسیاری از همین مفاسد فوتبال هم گرفته خواهد شد.

رئیس کمیته ورزش و جوانان جبهه تدبیر و توسعه ایران اسلامی همچنین در واکنش به استقبال مردم از رایگان شدن مسابقات فوتبال که منجر به حضور بیش از 70 هزار تماشاگر در یک مسابقه شده است تصریح کرد: طبق چیزی که من خودم دیده‌ام، آن زمانی که مسابقات رایگان نبود، افراد کمی علاقه مند بودند که برای تماشای بازی به طبقه دوم استادیوم بروند، اما بعد از آژاد شدن طبقه دوم دیدیم که چه استقبالی صورت گرفت و ظرفیت این بخش از وزشگاه کاملاً پر شد و حتی بخشی از مردم به طبقه اول فرستاده شدند. این نشان می‌دهد از آنجایی که بخش زیادی از مخاطبان فوتبال جوانان هستند و خیلی از آنها هم شاید از جنوب شهر به ورزشگاه می‌روند، برای پرداخت همان مبلغ ناچیز بلیط طبقه دوم هم مشکل دارند. نباید فراموش کنیم که جوانان سرمایه‌های کشور هستند و باید برای آنان ارزش قائل شد و نباید بخاطر درآمدزایی در حق قشر جوان و ورزش دوست مملکت ظلم شود.

وی در پایان گفت: اگر مشکل حق پخش به درستی برطرف شود، قطعاً دیگر نیازی به گران کردن بلیط و فروختن بلیط نخواهد بود، ضمن اینکه حتی می‌شود با کمک گرفتن از اسپانسرها هم مشکل تهیه بلیط را برای تماشاگران برطرف کرد و با استفاده از منابع حق پخش و اسپانسرینگ فضا را به شکلی مهیا کرد که تماشاگران بدون دغدغه تهیه بلیط به ورزشگاه بروند و از دیدن یک مسابقه لذت ببرند.

نام:
ایمیل:
* نظر: