کد خبر: ۲۷۳
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۶

آرم بانک ها

مدیران عامل بانک‌های کشور برای کاهش حداقل و حداکثر نرخ سود سپرده‌های بانکی از اول اسفندماه امسال به توافق رسیدند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه اخیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و کانون بانک‌ها و موسسات خصوصی ایران که شنبه هفته جاری در یکی از بانک‌های خصوصی برگزار شد، توافق شد حداقل و حداکثر نرخ سود سپرده‌های بانکی کاهش یابد.

برهمین اساس، از ابتدای اسفندماه حداقل نرخ سود سپرده‌‌های بانکی (روزشمار) به کمتر از ۱۰ درصد و حداکثر نرخ سود (سالانه) به کمتر از ۱۸ درصد کاهش یابد. در حال حاضر حداقل نرخ سود سپرده‌های بانکی ۱۰ درصد و حداکثر ۲۰ درصد است. قرار است این توافق بانک‌ها پس از هماهنگی و تایید بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار اجرایی شود.

در همین حال، کوروش پرویزیان رئیس کانون عالی بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری با تائید این خبر، می‌گوید: در این جلسه مدیران بانکی به اتفاق بر اجرای بخشنامه‌ها و مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در باره تبیین و اعلام نرخ سود علی الحساب پرداختی در سال‌های جدید تاکید کردند.

به گفته وی، پیشنهاد به شورای پول و اعتبار، کاهش نرخ سود سپرده از ابتدای اسفندماه امسال است اما پیش بینی می‌کنم تا روند لازم طی شود، عملا نرخ‌ها از سال آینده کاهش پیدا کند.

البته عبدالناصر همتی رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی هم در این باره گفت: بانک‌ها قول داده‌اند از اول اسفندماه امسال این توافق را اجرایی کنند، ضمن اینکه این موضوع را به اطلاع بانک مرکزی رسانده‌ایم.

شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و کانون بانک‌ها و موسسات خصوصی ایران در اجرای بخشنامه ۳۰ دی ماه امسال بانک مرکزی با تاکید بر مفاد ماده پنج «دستورالعمل نحوه محاسبه و تقسیم سود مشاع» موضوع بخشنامه ۹۴.۶۹۳۸۳ در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ و مواردی از «ضوابط ناظر بر حداقل استانداردهای شفافیت و انتشار عمومی اطلاعات توسط موسسات اعتباری» برای کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی به توافق رسیدند.

در بخشنامه بانک مرکزی آمده بود: بانک‌ها باید قبل از شروع سال‌های جدید نرخ سود مورد انتظار سپرده‌های سرمایه‌گذاری را محاسبه و به گونه‌ای تعیین کنند که سود علی‌الحساب پرداختی طی دوره همواره کمتر از نرخ سود قطعی پایان دوره باشد.  

در این میان، اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی در روزهای اخیر با بیان اینکه گزارش کارشناسی در زمینه کاهش نرخ سود بانکی در جلسات آتی شورای پول و اعتبار ارائه می‌شود، گفته است: دیر یا زود از سوی بانک‌ها یک اقدام اصلاحی در زمینه کاهش نرخ سود سپرده‌ها را شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به تاکید رئیس جمهور در جلسه مجمع عمومی بانک مرکزی در روز شنبه ۲۴ بهمن ۹۴ مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی اظهارداشته است: با توجه به کاهش موفقیت‌آمیز نرخ تورم در دو سال و نیم اکنون زمان آن رسیده است که نرخ سود بانکی یعنی نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات روند متناسبی را به خود بگیرد.

پیش از این، رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها و دبیرکل کانون بانک‌های خصوصی در نامه مشترکی به رئیس کل بانک مرکزی نوشته بودند: «به استحضار مي‌رساند در جلسه ۱۶ آبان ماه مشترك بين مديران‌عامل بانك‌هاي دولتي و خصوصي موضوع بسته خروج از ركود دولت و نحوه حمايت و تعامل بانك‌هاي كشور با بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران جهت اجراي موفق آن مورد بررسي قرار گرفت و تفاهم شد موارد زير به عنوان اهم اقدامات ضروري و پيشنهادي به استحضار جنابعالي حسب راهنمايي لازم اعلام شود.

۱- تاكيد بر همسويي سياست‌هاي اعتباري بانك‌ها با سياست‌هاي اعلام شده بانك مركزي در اجراي مصوبات شوراي پول و اعتبار.

۲- رعايت نرخ‌هاي مصوب شوراي پول و اعتبار مورد تاكيد مجدد قرار گرفت و مقرر شد نرخ‌هاي سود تجهيز منابع توسط كليه بانك‌ها به طور جدي رعايت شود و نظارت لازم از طريق كانون بانك‌هاي خصوصي و شوراي هماهنگي بانك‌ها به طور مشترك انجام گيرد.

۳- از اول آذرماه جاري با رصد رعايت نرخ‌هاي مورد عمل بانك‌ها شرايط را جهت كاهش تدريجي نرخ‌ سپرده‌ها متناسب با نرخ تورم با هماهنگي و مجوز بانك مركزي فراهم نمايد.

۴-ضمن استقبال از تاثير مثبت ورود بانك مركزي به بازار بين بانكي جهت كمك به زمينه كاهش هزينه تجهيز منابع، بانك‌هاي داراي وجوه مازاد نسبت به تامين وجوه مورد نياز بانك‌هاي داراي كسري با نرخ حداكثر ۲۴ درصد در بازار بين بانكي اقدام مي‌نمايند.

۵-اميد است با كاهش تدريجي هزينه تجهيز منابع و نرخ بين بانكي شرايط لازم براي رعايت دقيق نرخ‌هاي مصوب بانك مركزي براي سود تسهيلات نيز فراهم شود.

۶-انتظار مي‌رود با اجراي سياست‌هاي آن بانك محترم، زمينه لازم براي كاهش بيشتر قيمت‌ تمام شده تجهيز منابع بانك‌ها و مالاً نرخ تسهيلات اعطايي بيش از پيش فراهم آيد تا زمينه بيشتري براي رونق اقتصادي كشور فراهم شود.»

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها