کد خبر: ۲۶۵۷۳
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۹
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی: تا اواسط مهرماه روزانه بیش از ۱۴ هزار تن کنجاله بارگیری خواهیم کرد.

مخاطب 24- علیرضا پیمان پاک گفت:کمبود و تاخیر یک ماهه در تامین کنجاله سویا به دلیل مشکلی بود که برای یکی از بانک‌های اروپایی اتفاق افتاد.این بانک وظیفه انتقال منابع درآمدی ما را به حساب تامین کننده‌های اصلی کنجاله سویا در کشورهای آمریکای لاتین برعهده داشت.

او ادامه داد: این تاخیر یک ماهه که از اواسط اردیبهشت تا اواسط خردادماه طول کشید باعث  بهم خوردن تعادل بازار شد اما ما به طور هماهنگ با بانک مرکزی پیگیری و مشکلات را مرتفع کردیم.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی افزود: کشورهای اروپایی برنامه‌ریزی کرده‌اند که امنیت غذایی ما را به خطر بیندازند اما با مسیرها ایجاد شده روند واردات دانه و کنجاله سویا سرعت گرفت و بارگیری روزانه‌ کنجاله سویا که در حال حاضر انجام می‌شود از قبل از فروردین‌ماه نیز بیشتر است.

او با بیان اینکه سعی داریم با افزایش میزان جوجه‌ریزی بازار مرغ را کنترل کنیم، گفت: این افزایش ظرفیت تولید، افزایش تقاضای کنجاله سویا را به همراه آورد. در کنار آن نیز تاخیر یک ماهه باعث شد تاخیر در تحویل صورت گیرد.

پیمان در ادامه گفت: در حال حاضر هیچ مشکلی در تامین کنجاله سویا نداریم و منابع خوبی برای آن تخصیص داده شده است. از منابع  TBI عراق هم بخش قابل توجهی را برای کنجاله سویا پرداخت کردیم و واردات نیز صورت می‌گیرد. شرکت پشتیبانی امور دام ۱۰ کشتی کنجاله خریداری کرده است. حدود چهار کشتی رسیده و  در حال تحویل است. حدود یک میلیون تن دانه سویا ترخیص و ارز آن نیز پرداخت شده است.

او اضافه کرد: تا اواسط مهرماه بیش از روزانه ۱۴ هزار تن کنجاله بارگیری خواهیم کرد. مبادی ورودی وارداتی کنجاله سویا را نیز متنوع کردیم و در حال حاضر نیز از ترکیه، هند و آمریکای لاتین واردات انجام می‌شود.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: اتحادیه‌ها و تولیدکننده‌ها از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی آگاه هستند و می‌دانند مشکلات کنجاله سویا طی دو سه هفته آینده حل می‌شود. در حقیقت اینگونه نیست که کنجاله سویا موجود نباشد یا تحویل نشود بلکه تاخیر این مدت باعث شده تحویل‌ها با تاخیر باشد.

پیمان پاک با بیان اینکه بدهی کنجاله سویا را تا خردادماه صفر در سامانه بازارگاه کردیم، گفت: این هفته هم ۱۲۰ هزارتن تحویل جدید صورت می‌گیرد و هفته آینده نیز به همین شکل است. همچنین نگرانی‌ای در این زمینه وجود ندارد.

به گفته او هم برای کنجاله و هم برای ذرت برنامه ‌ریزی سنگینی داریم تا بتوانیم نهاده مورد نیاز برای افزایش حجم جوجه‌ریزی را تامین کنیم. این پایداری در تامین باعث ثبات قیمت مرغ  تا پایان سال می‌شود.

او در پاسخ به این که گفته می‌شود قیمت کنجاله سویا در سامانه بازار ۲۵ درصد افزایش یافته است و علت آن چیست؟ گفت: یکی از مشکلاتی که در نظام توزیع سویا اختلال ایجاد می‌کرد این بود که قیمت‌ها تغییر پیدا نکرده بود. در حال حاضر هم با افزایش جهانی مواجه هستیم و هم افزایش نرخ پایه ارز نیمایی را داریم. قیمت ارز نیما سال گذشته ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان بود اما اکنون به ۲۸ هزار و ۵۰۰ رسیده و همین موضوع در نرخ ها نیز تاثیرگذار است.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار
پربازدید ها
اخبار داغ
بنیانگذار ساندویچی هایدا درگذشت title
جاوید فرزامی که به همراه برادرش علی فرزامی صاحب برند هایدا معروف به ساندویچی هایدا بود به دلیل آمبولی ریه درگذشت.
فیلم | گاف سریال زخم‌کاری؛ کشیدن ترمز دستی با BMW سری ۵! title
در جدیدترین قسمت سریال زخم‌کاری بازیگر نقش میثم با کشیدن ترمز دستی BMW سری ۵، لحظه عجیبی را رقم زد.
سوتی پیمان یوسفی روی آنتن زنده شیر پدر و نان مادر! title
سوتی وحشتناک پیمان یوسفی، گزارشگر سیما روی آنتن زنده در گفتگو با هادی عامل خبرساز شد.
دلیل واقعی ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ سرانجام مشخص شد title
ارزبری بالا و عمل متقابل نسبت به تحریم‌ها به عنوان مهم‌ترین دلایل عدم ورود این گوشی‌ها به ایران محسوب می‌شوند.
دیدار هوادار کوچک ایرانی با رونالدو + فیلم title
هوادار نوجوان ایرانی که آرزوی دیدن رونالدو را داشت در هتل با ستاره پرتغالی دیدار کرد.
برگزیده
برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۳ معرفی شدند title
جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۳ به «پیر آگوستینی»، «فرنس کراوس» و «آن لوهولیر» اهدا شد.
فوری | اعلام جزئیات روش جدید فروش خودرو، سامانه یکپارچه خودرو حذف شد title
حذف سامانه یکپارچه خودرو، معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت:فروش خودرو دیگر به روش قبل انجام نخواهد بود
فروش آنلاین نان قاعده‌مند می‌شود title
قاعده‌مند کردن هزینه‌هایی که اپلیکیشن‌ها در قالب فروش آنلاین نان دریافت می‌کنند در برنامه‌های دولت قرار دارد.
برندگان و تصاویر منتخب مسابقه عکاسی نجوم سال ۲۰۲۳ title
برندگان و تصاویر منتخب مسابقه عکاسی نجوم سال ۲۰۲۳ معرفی شدند. در ادامه می‌توانید عکس‌های برگزیده این دوره از مسابقات عکاسی نجوم را مشاهده کنید.