کد خبر: ۲۴۷۹
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۳
یک کارشناس حوزه کار با بیان اینکه مزد منطقه‌ای و مزد توافقی فراتر از مزد حداقلی است و نمی‌توان آن‌ها را جایگزین حداقل مزد کارگران کرد نسبت به عواقب منفی این کار و رواج مهاجرت گسترده از روستا‌ها به شهر‌ها هشدار داد.

حمید حاج اسماعیلی، درباره طرح تعدادی از نمایندگان مجلس برای تعیین دستمزد توافقی و الحاق تبصره به ماده ۴۱ قانون کار، ابراز عقیده کرد و گفت: این طرح دارای اشکال است، چون غیر از اینکه هزینه‌ها به صورت سراسری در همه کشور بالا است نباید فکر کنیم که در روستا‌ها می‌شود با دستمزد‌های پایین‌تر یک زندگی را اداره کرد.

دوره زندگی با ۵۰۰ هزار تومن گذشته است!

وی با بیان اینکه دوره زندگی با ارقام و اعدادی مثل ۵۰۰ هزار تومان دیگر گذشته است، ادامه داد: در عین اینکه ما موافق اصلاح قانون کار هستیم نه با این دیدگاه و رویکردی که مجلس و دولت دنبال می‌کنند، ولی همین مقدار قانون کار را هم باید غنیمت بدانیم که اکنون در اختیار داریم، چون اگر همین قانون هم نبود تامین خواسته‌های کارگران به صورت حداقلی و پیگیری مطالبات کارگران در کشور با مشکلات جدی روبرو می‌شد.

این کارشناس حوزه کار با بیان اینکه مزد منطقه‌ای و مزد توافقی فراتر از مزد حداقلی است و نمی‌توان این دو را جایگزین مزد حداقلی دانست تصریح کرد: این‌ها مانور‌های اشتباهی است که در خصوص دستمزد در حال شکل گیری است. هر گونه اصلاحی که حداقل‌های قانون کار را برای حقوق کارگران در کشور تحت تاثیر قرار بدهد و محلی برای سوء استفاده افراد سودجو باشد به ضرر کشور، منافع ملی و کارگران خواهد بود.

به گفته حاج اسماعیلی، طرحی که در مجلس برای الحاق یک تبصره به ماده ۴۱ قانون کار در دست انجام است به زیان نیروی کار است و اینکه عده‌ای درصدد هستند برای روستا‌ها مزد توافقی در نظر گرفته شود کار شایسته و درستی نیست و عواقب منفی برای کشور به دنبال دارد.

وی تاکید کرد: با چنین اقدامات و طرح‌هایی زمینه گسترش مهاجرت از روستا‌ها به شهر‌ها و کلان شهر‌ها در کوتاه‌ترین زمان به وجود خواهد آمد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار