کد خبر: ۲۲۶۹
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۸
کدیور، کارشناس بازار بورس معتقد است بخش عمده زیانی که سرمایه گذاران این بازار متحمل شدند دیر یا زود جبران خواهد شد و به سود خوبی خواهند رسید.
کارشناس بازار بورس و سرمایه و استاد دانشگاه گفت: نقش دولت و مجلس در کنار بازار سرمایه در وهله نخست یک نقش سیاست گذاری و ریل گذاری اقتصادی و متغیر‌های کلان اقتصادی است.
 
دیر یا زود ضرر بورس بازان جبران می‌شود
وی افزود: به طور مثال وقتی دولت لایحه بودجه را به مجلس ارائه می‌کند که عملاً بیانگر سیاست‌های مالی دولت در یک سال است و مجلس هم با چکش کاری و بررسی ها، نهایتاً آن را در قالب بودجه برای اجرا به دولت ابلاغ می‌کند در نهایت باعث ریل گذاری اقتصادی در یک سال خواهدشد.

استاد دانشگاه با بیان اینکه وظیفه اصلی بازارگردان‌ها در بازار سرمایه، افزایش نقدشوندگی سهام است گفت: بازارگردان‌ها کمک می‌کنند تا ورود سرمایه گذاران به بازار و خرید و فروش سهام‌ها با کمترین نوسان و انحراف انجام شود، اما این اتفاق در بازار سرمایه ایران به دلیل محدودیت‌ها و ضوابط معاملاتی، به درستی رخ نمی‌دهد.

کدیور تصریح کرد: از آنجایی که بخش عمده شرکت‌های سهامدار در بازار بورس، دولتی و نیمه دولتی و یا وابسته به نهاد‌های عمومی هستند لذا دولت می‌تواند آن‌ها را ملزم کند که در زمینه بازارگردانی در بازار سرمایه فعالتر و پویاتر عمل کنند.

 
این کارشناس بازار بورس با بیان اینکه نقش دولت در بازار سرمایه فراتر از خود بازار سرمایه است گفت: بنده معتقدم بخش عمده‌ی زیانی که سرمایه گذاران این بازار متحمل شدند دیر یا زود جبران خواهدشد و به سود خوبی خواهند رسید.

کدیور یادآورشد: افرادی که درمورد بازار سرمایه تخصص کافی ندارند، اما متمایل به حضور در این بازار هستند باید به شکل غیرمستقیم یعنی صندوق‌های سرمایه گذاری یا سبدگردان‌ها وارد بازار شوند تا مجموعه‌ها به نیابت از این افراد اقدام به سرمایه گذاری کنند.

همچنین در ادامه برنامه، امیر حیدریان کارشناس بازار بورس و سرمایه اظهارکرد: وقتی ریسک‌های رگولاتوری و تصمیمات دولت در بازار افزایش پیدا کند فعالان بازار هم صَرف ریسک بالاتری را طلب می‌کنند.

وی افزود: هرچه قدر که حقوق مالکیت و بحث دخالت‌های دولت در بازار کمتر باشد ما شاهد رشد بازار و اقبال سرمایه گذاران به سمت آن بازار هستیم.

کارشناس بازار بورس و سرمایه وضعیت بازار سرمایه در شرایط کنونی را بغرنج توصیف کرد و گفت: ارزش معاملات خرد از ماه گذشته که حدود ۸ هزار میلیارد تومان بود به حدود زیر ۴ هزار میلیارد تومان رسیده و این نشانه عدم رونق در بازار سرمایه است.

وی با اشاره به اینکه چسبندگی سهام‌ها به یکدیگر بسیار بالاست افزود: به محض اینکه یک سهام منفی می‌شود بقیه سهام‌ها نیز منفی می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
تصاویر
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار