کد خبر: ۲۲۵۸
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۶
ایسنا/کرمانشاه یک فعال کارگری از کاهش 50 درصدی قدرت خرید کارگران و بازنشستگان از ابتدای سال تا کنون یاد کرد و گفت: حقوق کارگران کفاف 10 روز زندگی آنها را هم به سختی می‌دهد.

جواد اکبری در گفت و گو با ایسنا، از وضعیت معیشتی بسیار نامناسب کارگران و بازنشستگان کارگری در شرایط اقتصادی کنونی یاد کرد و افزود: با توجه به افزایش هزینه‌ها و نرخ تورم شدیدی که از ابتدای امسال داشتیم، قدرت خرید کارگران حدود 50 درصد کمتر شده و به نصف رسیده است.

وی با اشاره به اینکه دریافتی تقریبی کارگران حدود چهار میلیون تومان در ماه است، ادامه داد: این رقم کفاف 10 روز زندگی این قشر را به سختی می‌دهد.

عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان کارگری اضافه کرد: این درحالی است که برخی از کارگران و یا بازنشستگان که سابقه کمتری دارند، از این میزان هم کمتر دریافت می‌کنند. 

این فعال کارگری خاطرنشان کرد: بسیاری از کارگران مستاجرند و باید نیمی از دستمزد خود را بابت کرایه خانه بدهند و تمام ماه را با حدود دو میلیون تومان بگذرانند.

رئیس کانون بازنشستگان کارگری کرمانشاه با بیان اینکه با این شرایط اقتصادی و با وجود پیگیری‌های صورت گرفته خبری از ترمیم دستمزد کارگران برای امسال نیست، اظهار کرد: امید ما این است که حداقل برای سال آینده دستمزد منطقی‌تری تعیین شود.

اکبری درخواست کرد، دستمزد سال 1401 به گونه‌ای باشد که افزایش هزینه‌های سرسام آور امسال را تا حدودی پوشش بدهد.

وی از آغاز به کار زودهنگام کمیته‌های مزد استانی برای ارزیابی وضعیت سبد معیشتی خانوارهای کارگری برای تعیین تکلیف دستمزد سال آینده خبر داد و گفت: اگر سبد معیشت را هم کنار بگذاریم و فقط به نرخ تورم اکتفا کنیم، باز هم حداقل دستمزد سال آینده با توجه به نرخ تورم باید افزایش قابل توجهی داشته باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار