کد خبر: ۱۹۳۵
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۲
تمام مرزهای زمینی پنجگانه استان آذربایجان غربی (مرز بازرگان، مرز رازی، مرز سرو، مرز تمرچین، مرز پلدشت) بعد از نزدیک دو سال ممنوعیت تردد کرونایی از امروز بازگشایی شد.

ارسلان شکری در گفتگو با مهر در خصوص جزئیات بازگشایی مرزهای زمینی استان آذربایجان غربی اظهار کرد: تمام مرزهای زمینی پنجگانه استان شامل مرز بازرگان، مرز رازی و مرز سرو در مرز ترکیه، مرز تمرچین در مرز عراق و مرز پلدشت در مرز جمهوری آذربایجان از امروز، جمعه باز بوده و تردد از آنها البته با رعایت پروتکل‌ها برقرار است.

اخبار اقتصادی، به گزارش «تابناک»،مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی ادامه داد: شرط تردد از مرزهای زمینی استان داشتن کارت معتبر واکسیناسیون کرونایی و تست پی سی آر منفی است و درخواست می‌شود برای جلوگیری از بروز مشکلات در مرزهای استان این موارد حتماً مورد توجه قرار گیرد.

مرز زمینی آذربایجان غربی بازگشایی شد

شکری با تاکید بر اینکه هر گونه تردد از مرزهای زمینی استان بدون داشتن کارت معتبر واکسیناسیون و تست پی سی آر منفی ممنوع است، عنوان کرد: همچنین مسافران ورودی به ایران از مرزهای زمینی نیز باید گواهی تست پی سی آر منفی و کارت معتبر واکسیناسیون را در مرز ارائه دهند و در غیر این صورت از ورود آنها نیز ممانعت خواهد شد.

همه نهادهای ذیربط در مرزهای آذربایجان غربی مستقر هستند

وی خاطرنشان کرد: همه نهادهای مسئول از جمله گمرک، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و حتی دانشگاه علوم پزشکی برای جلوگیری از بروز مشکل در مرزها به طور کامل و با آمادگی بسیار خوب مستقر هستند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی گفت: با توجه به اینکه این استان همچنان وضعیت نارنجی و قرمز دارد و احتمال بروز موارد جدید ویروس در آن سوی مرزها نیز دور از انتظار نیست، شهروندان ایرانی و مسافرانی که قصد ورود به کشور دارند با مسئولان همکاری لازم را داشته باشند تا زمینه شیوع بیشتر کرونا فراهم نشود.

وی اضافه کرد: همه مرزهای آذربایجان غربی از امروز، جمعه فعالیت خود را آغاز کرده‌اند ولی تمرچین به مدت سه روز از ۱۷ تا ۱۹ مهرماه جاری به دلیل برگزاری انتخابات در کشور عراق بسته بوده و تردد از آنها جریان نخواهد داشت.

تردد سالانه ۵ میلیون مسافر از مرزهای آذربایجان غربی

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی با اشاره به وجود ۵ پایانه مرزی و سهم ۲۳ درصدی استان از کل پایانه‌های مرزی کشور، افزود: استان مرز رسمی دارد که از اوایل اسفند سال ۱۳۹۸ به علت شیوع کرونا مسدود بودند.

شکری با اشاره به اینکه قبل از شیوع کرونا سالانه بیش از ۵ میلیون مسافر از مرزهای زمینی آذربایجان غربی تردد می‌کردند، گفت: این میزان از زمان شیوع کرونا تاکنون به یک الی دو درصد کاهش یافته بود.

آذربایجان غربی با سه کشور ترکیه، جمهوری آذربایجان و عراق مرز مشترک دارد.

طبق تصمیم ستاد ملی کرونا و با دستور استاندار آذربایجان غربی مرزهای بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق بازگشایی شده است.

تردد از پایانه مرزی سرو برقرار شد

همزمان با بازگشایی پایانه مرزی سرو و تردد بین دو کشور ایران و ترکیه، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی و فرماندار ارومیه از این پایانه بازدید کردند.

امروز /جمعه/ همزمان با بازدید معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی و فرماندار ارومیه از پایانه مرزی سرو، مبادی ورودی و خروجی استان با ترکیه بازگشایی و تردد بین دو کشور برقرار شد.
علی مصطفوی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی در جلسه هماهنگی بازگشایی مرز سرو به ترکیه با ابراز امیدواری بر تداوم فعالیت پایانه های مرزی استان، شیوع ویروس کرونا را عامل اصلی غیرفعال شدن پایانه های مرزی استان عنوان کرده و افزود: مسافرینی که قصد مراجعه به پایانه های مرزی استان را دارند، حتماً باید کارت واکسیناسیون و تست PCR را همراه داشته و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.
رسول مقابلی، فرماندار ارومیه نیز در جریان این بازدید با تاکید بر پیگیری مشکلات پایانه مرزی سرو، گفت: رفع موانع تجارت بین ایران و کشورهای همسایه از طریق مرزهای آذربایجان غربی، تأثیر چشمگیری در رونق اقتصادی استان خواهد داشت.

ماجرای بسته شدن مرز‌های تجاری ایران و ترکیه

اوزجان آراش که خبرگزاری اسپوتنیک از نامبرده بعنوان رئیس انجمن توسعه روابط تجاری ترکیه و ایران یاد کرده و خبر ممنوعیت تردد کامیون‌ها در مرز‌های دو کشور را به نقل از وی منتشر کرده بود، با انتشار پیامی اظهارات منتسب به وی را رسما تکذیب کرد

سرکنسول ایران در ارزروم ترکیه گفت: اخبار مربوطه به بسته شدن مرز‌های تجاری ایران و ترکیه و ممنوعیت ورود کامیون‌های دو کشور کاملا بی پایه است.

سجاد سلطان زاده گفت: از امروز (۱۶ مهرماه) دروازه‌های مرزی سه گانه کشورمان با ترکیه جهت تردد مسافری نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی (ارائه گواهی واکسن و تست منفی pcr) بصورت دو طرفه بازگشایی شد.

وی افزود: روزانه بطور معمول حدود ۹۰۰ کامیون از مرز‌های ایران و ترکیه تردد می‌کنند و در حال حاضر این تردد به روال عادی در جریان است.

سلطان زاده خاطرنشان کرد: آقای اوزجان آراش که خبرگزاری اسپوتنیک از نامبرده بعنوان رئیس انجمن توسعه روابط تجاری ترکیه و ایران یاد کرده و خبر ممنوعیت تردد کامیون‌ها در مرز‌های دو کشور را به نقل از وی منتشر کرده بود، با انتشار پیامی اظهارات منتسب به وی را رسما تکذیب کرد و بر هدف انجمن خود مبنی بر کمک به توسعه تجارت بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه و خدمات چندین ساله اش در این راستا تاکید کرد.

وی ادامه داد: آقای علی باقری، معاون سیاسی وزارت خارجه کشورمان برای دیدار با مقامات سیاسی ترکیه در آنکارا به سر می‌برند و در این دیدار‌ها دو طرف بر اراده دو کشور برای داشتن بهترین روابط همسایگی و تقویت صلح و دوستی منطقه‌ای تاکید کرده اند.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار