کد خبر: ۱۹۲۴
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۳
امیر سرتیپ دوم محققی رکورددار پرواز رزمی برون‌مرزی با فانتوم و خلبان افسانه‌ای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران دار فانی را وداع گفت.

امیر خلبان منوچهر محققی از خلبانان هواپیمای فانتوم F۴ در دوران دفاع مقدس که رکورددار پرواز با این‌هواپیمای شکاری است، امروز جمعه ۹ مهر درگذشت. محققی که از چندی پیش به‌دلیل خون‌ریزی مغزی در بیمارستان بستری شده بود، امروز درگذشت و به همرزمان شهیدش پیوست. این‌خلبان از جانبازان دفاع مقدس بود و برخی از عوارض و نارسایی‌های جسمانی‌اش به‌دلیل ساعات بالای پروازی…
درگذشت امیر خلبان منوچهر محققی از حماسه‌سازان دوران دفاع مقدس.
امیر خلبان منوچهر محققی از خلبانان هواپیمای فانتوم F۴ در دوران دفاع مقدس که یکی از رکوردداران پرواز با این‌هواپیمای شکاری است، امروز جمعه ۹ مهر درگذشت.

امیر منوچهر محققی رکورددار پرواز رزمی با فانتوم، درگذشت
محققی که از چندی پیش به‌دلیل خون‌ریزی مغزی در بیمارستان بستری شده بود، امروز درگذشت و به همرزمان شهیدش پیوست.
این‌خلبان از جانبازان دفاع مقدس بود و برخی از عوارض و نارسایی‌های جسمانی‌اش به‌دلیل ساعات بالای پروازی بود. محققی به پرواز‌های جسورانه و چسبیده به کف زمین معروف بود و گفته می‌شود با هواپیمای فانتوم، حرکات محیرالعقول مختلفی ازجمله تیراندازی در حالت وارونه (Invert) را در کارنامه دارد.
ساعات بالای پروازی این‌خلبان در طول جنگ، باعث نارسایی‌ها و عوارض جسمانی در وی شده بود. به‌همین‌دلیل محققی چندسال گذشته را با بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد
تاریخ ایران امیر «منوچهر محققی» را از یاد نمی‌برد
امیر منوچهر محققی رکورددار پرواز رزمی با فانتوم، درگذشت
فرمانده نیروی هوایی ارتش طی پیامی درگذشت امیر سرتیپ محققی از نخبگان پروازی نهاجا را تسلیت گفت و نوشت: تاریخ ایران سربلند، این قهرمان زنده یاد و اسطوره پرواز را هرگز از یاد نخواهد برد.

امیر حمید واحدی فرمانده نیروی هوایی ارتش طی پیامی درگذشت امیر سرتیپ منوچهر محققی از نخبگان پرواز‌ی نهاجا را تسلیت گفت.

متن پیام او بدین شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

خبر ناگوار و تاثر انگیز در گذشت خلبان بی‌بدیل روز‌های دفاع مقدس و قهرمان بلامنازع نبرد‌های هوایی امیر سرتیپ دوم خلبان جانباز منوچهر محققی آنچنان بر جان و دل همرزمان و شاگردان او سنگین و سهمگین است که برای تسکین و تحمل این اندوه به درگاه ایزد منان پناه برده و از ساحت کبریایی‌اش غفران این فرمانده فقید و تسلی خاطر بازماندگان به ویژه خانواده شریف و نجیب و همرزمان غیرتمندش را مسئلت می‌نماییم.

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعتبار و عزت خود را مرهون چهره‌های ماندگاری همچون امیر محققی ست که در سال‌های دفاع مقدس با انجام ماموریت‌های بی شمار برون مرزی، بی واهمه از دشمن حیثیت مرگ را بار‌ها به بازی گرفتند.

رجای واثق دارم تاریخ ایران سربلند، این قهرمان زنده یاد و اسطوره پرواز را هرگز از یاد نخواهد برد، بی تردید اینک در منزلگاه قرب الهی و اعلی علیین، همرزمان شهیدش به استقبال او که به زینت جانبازی مزین بود، آمده‌اند و در معیت ملائک مقرب به زیارت سقای آب و ادب و علمدار کربلا، حضرت قمر بنی هاشم علیه السلام نائل می‌گردد.

این عزت ابدی و برخورداری از همنشینی و شفاعت شافعان آبرومند روز جزا گوارای وجود آن معلم مردانگی باد.

فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
سرتیپ خلبان حمید واحدی»

گفتنی است:

رکورد دار جهانی ۱۸۲ پرواز برون مرزی !! تکرار می کنم دارای رکورد جــــهانی ۱۸۲ پرواز برون مرزی (Special Mission ) و با بیش از ۳۰۰۰ ساعت پرواز با فانتوم F 4 رکودر دار پرواز در ایران و خاورمیانه به علت پرواز های فراوان عملیاتی در دوران جنگ عراق دچار انحراف ستون فقرات شده و از اواسط سال 1387 در بستر بیماری به سر می برد

امیر تیمسار سرتیپ دوم خلبان منوچهر محققی فرمانده دسته ۴۰ فروندی پرواز در عملیات ۱۴۰ فروندی کمان ۹۹ در روز یکم مهرماه سال 1359 ( کمتر از 15 ساعت از آغاز حمله هوایی دشمن تازی ) از پایگاه بوشهر بودند که در این عملیات بی نظیر تاریخی ، .....

پایگاه های شکاری همدان ؛ تبریز و تهران اصفهان و شیراز ..... نمامی پایگاه ها شکاری ، نظامی ، پالایشگاه ها و نیروگاه ها بعلاوۀ بخش اعظمی از نیروی هوایی عراق بر زمین یا در آسمان عملا در یک مرحله نابود شد !! پشتیبانی عقاب های تیز پرواز شکاری اف 14 تامکت در شکار رهگیرهای عراقی در پایان عملیات نقش فراموش نشدنی داشت.

• در بامداد اول مهرماه سال 1359 و پیش از سپیده دم ، پایگاه بوشهر که تا به آن روز پرواز ۴ فانتوم همزمان را هم تجربه نکرده بود. بزرگترین اسکادران جنگی تاریخ ایران و خاورمیانه را با ۴۰ فروند فانتوم آغاز کرد

• هواپیماها یک به یک تاکسی* کرده و در دل آسمان جای گرفتند و طبعاَ با توچه به بعد مسافت ، بعد از سوختگیری هوایی ، به سمت اهداف حرکت کردند.

• در آسمان بغداد در برگزاری اولین عملیات بزرگ نیروی هوایی با بزرگ ترین ابعاد در تمام طول تاریخش حتی تا به امروز ، ناهماهنگی به‌وجود آمده بود.

• به شکلی که وقتی اسکادران 40 فروندی تحت امر سرگرد منوچهر محققی از پایگاه ششم شکاری ( بوشهر ) به آن‌جا رسیدند ، هواپیماهای پایگاه های دوم ( تبریز ) و سوم ( همدان ) از ارتفاع بالاتر بر سر بغداد شیرجه زده و درحال بمباران بودند !!

• سرگرد محققی و خلبانان اسکادرانش با مانورهایی بی نظیر در بین ساختمانهای بغداد خود را از تیر پدافند دشمن از زمین و بمب های خودی از آسمان و ساختمانهای بغداد در مقابل !! به امان نگاه داشته بدون کوچکترین صدمه ای تمامی اهداف محوله مورد نظر را بمباران کردند.

o منوچهر محققی ..... امیر تیمسار منوچهر محققی اخلاق منحصر به فردی داشت، شلیک توپ ضد هوایی به فانتومش را کسر شأن خود میدانست و جواب آن را متقابلا با شیرجه و شلیک توپ دماغه فانتوم میداد،

o روزی که به همراه جاویدان ؛ عباس دوران به عملیات برون مرزی رفته بود در راه باز گشت از دسته پروازی جدا شد و با تغییر مسیر تیربار ضد هوایی را که در مسیر رفت به طرفش شلیک کرده بود منهدم کرد،

o رفتارهای قدرناشناسانه با وی منوچهر را در سالهای پس از جنگ گوشه گیر کرد، ایشان هم اینک از آسیبهای جدی به ستون فقرات به علت کثرت پروازهای جنگی رنج میبرد !

o ایشان در آخرین روزهای جنگ در وصف دوران خدمت خود به همرزمان تیز پرواز خود فرمودند : بچه ها اینقدر Low Level بروی خلیج فارس پرواز کردم که فکر کنم همه ماهیهای خلیج فارس کباب شدند !!

o از تيمسار سرتیپ دوم خلبان منوچهر محققي اين اسوه مقاومت و شجاعت به حق ميتوان بعنوان يكي از بزرگ مردان دلاور جنگ هشت ساله عراق و ايران نام برد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار