کد خبر: ۱۷۹۷
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۴
اساتید و نخبگان اقتصادی در دیدار با رییس جمهور منتخب نقشه وضعیت فعلی اقتصاد ایران را ترسیم کرده و راهکارهای عملی برای حوزه های بانکی، بورس، مالیات و ارز دولتی ارائه کردند.

اساتید و نخبگان اقتصادی در دیدار با رئیسی چه گفتند؟به گزارش گروه سیاسی مخاطب ۲۴ به نقل از دفتر رئیس‌جمهور منتخب، جمعی از اساتید و نخبگان اقتصادی از گرایش‌های مختلف، چهارشنبه در نشستی ۳ ساعته با حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی به بیان دیدگاه‌ها، نظرات و راهکار‌های مدنظر خود درباره نوع مواجهه دولت با مشکلات بخش اقتصاد و نحوه ورود به عرصه حل‌وفصل این مشکلات پرداختند.

اساتید و نخبگان اقتصادی در دیدار با رئیسی به بیان دیدگاه‌ها، نظرات و راهکارهای مدنظر خود درباره نوع مواجهه دولت با مشکلات بخش اقتصاد و نحوه ورود به عرصه حل و فصل این مشکلات پرداختند.

ضرورت اصلاح نظام درآمد‌های مالیاتی
در نشست رئیس‌جمهور منتخب با اساتید و نخبگان اقتصادی، شاپور محمدی عضو هیئت‌علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، به‌عنوان اولین سخنران، گفت: کسری بودجه به یک بیماری و عادت مزمن در دولت‌های مختلف تبدیل‌شده که تأمین این کسری نیز همواره با ایجاد تورم و بی‌ثباتی اقتصادی همراه بوده و مهم‌ترین راه رفع این مشکل، اصلاح نظام درآمد‌های مالیاتی و استفاده از دارایی‌های راکد است.

غلامرضا مصباحی‌مقدم عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق (ع) نیز به‌عنوان دومین سخنران کمبود سرمایه مالی را جدی‌ترین مانع در مسیر سرمایه‌گذاری و رشد سریع اقتصادی دانست و اظهار داشت: کسری بودجه به رقم ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بالغ شده و هزینه‌های جاری بیش از ۹۰ درصد بودجه سالیانه را می‌بلعند. همچنین زمان اجرای پروژه‌های عمرانی به‌طور متوسط به بیش از ۱۰ سال رسیده است.

دولت جدید تصمیم غلط توزیع ارز با نرخ ترجیحی را اصلاح کند
سومین سخنران جلسه محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بود که گفت: برخی از مصوبات شورای هماهنگی سران قوا باید مورد آسیب‌شناسی قرار گیرد و این آسیب‌شناسی قطعاً برای ادامه مسیر این شورا راهگشا خواهد بود.


وی با تأکید بر لزوم تقویت و استفاده از همه ظرفیت‌ها در عرصه دیپلماسی اقتصادی، از اینکه در سه سال گذشته با وجود جنگ تحمیلی اقتصادی، در چین به‌عنوان بزرگ‌ترین شریک تعاملات اقتصادی رایزن اقتصادی نداشته‌ایم، انتقاد و تصریح کرد: یکی دیگر از تصمیمات شجاعانه‌ای که دولت سیزدهم باید اتخاذ کند، اصلاح تصمیم غلط توزیع ارز با نرخ ترجیحی است که بر اساس بررسی‌های انجام شده در مجلس، بیش از سه‌چهارم مابه‌التفاوت قیمت آن، به شکل رانت و فساد در کشور توزیع‌شده است.

حسین راغفر عضو هیئت‌علمی دانشگاه الزهرا (س) به‌عنوان سخنران بعدی این نشست شرایط کشور را اضطراری توصیف و تصریح کرد: در اثر سیاست‌های اجرا شده دولت‌های سه دهه گذشته، جمعیت محدودی از درون بخش‌های دولتی به ثروت فراوان رسیده‌اند و با کنار گذاشتن بخش بزرگی از مردم از متن امور، امروز بزرگ‌ترین مانع انجام اصلاحات اساسی شده‌اند. همین افراد در حال فضاسازی برای تأثیرگذاری بر روی تصمیمات و اقدامات دولت سیزدهم هستند.
اساتید و نخبگان اقتصادی در دیدار با رئیسی چه گفتند؟
ارائه راهکار برای خروج از وضعیت نامطلوب اقتصادی
سید محمدرضا سیدنورانی عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی سخنران پنجم این نشست بود که جلوگیری از احجاف دستگاه‌های دولتی و تکریم مردم، لزوم کوچک و چابک‌سازی دستگاه‌های دولتی و عمومی غیردولتی، واگذاری مدیریت بنگاه‌های دولتی به‌جای واگذاری خود بنگاه، تک‌نرخی کردن ارز، ادغام بانک‌های خصوصی در یکدیگر، مقابله با فساد و جلوگیری از تعارض منافع را به‌عنوان برخی راهکار‌های خروج از وضعیت نامطلوب اقتصادی موجود مطرح کرد.

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به‌عنوان ششمین سخنران جلسه تأکید کرد که ۳۰ سال است هر چه اجرا شده فقط وضعیت را بدتر کرده است و از رئیس‌جمهور منتخب درخواست کرد که در اولین اقدام کارت هوشمند غذا، دارو و درمان و آموزش بین مردم توزیع کند تا اندکی فشار‌ها از روی مردم کاسته شود.

مشکلات اقتصادی صرفاً با نگاه اقتصادی حل نمی‌شود
هفتمین سخنران جلسه محمد خوش‌چهره عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران بود که تأکید کرد: دخالت دادن ایده‌ها، سلایق و باور‌های روسای جمهور در راهکار‌های اجرایی یکی از دلایل بروز و انباشت مشکلات اقتصادی بوده است. همچنین باید بدانیم که مشکلات اقتصادی صرفاً با نگاه اقتصادی قابل حل‌وفصل شدن نیستند چرا که عوامل غیراقتصادی متعددی هستند که در اقتصاد کشور تأثیرگذارند.

مسعود نیلی عضو هیئت‌علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف نیز به‌عنوان دیگر سخنران این نشست، با طرح این ۴ سؤال که مشکل چیست، دلایل بروز آن چیست، راهکار‌های رفع مشکل کدامند و از کجا باید شروع به حل مشکل کرد؟ اظهار داشت: در حال حاضر تأمین مالی، تأمین انرژی، تأمین خدمات و بودجه عمومی، خدمات اجتماعی و نظام مبادله با دنیا ۶ مشکل اولویت‌دار کشور هستند که کارکرد‌های آن‌ها در حال حاضر به‌طور کامل مختل است. امروز متأسفانه در آستانه وقوع یک شرایط تورمی شدید غیرقابل کنترل هستیم.

شمس‌الدین حسینی نماینده مجلس و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی نهمین سخنران این نشست بود که با تأکید بر ضرورت جدی گرفتن حمکرانی اقتصادی از سوی دولت، خاطرنشان کرد: متأسفانه در گذشته به قانون اساسی وفادار نماندیم و با وجود آنکه قرار بود دولت کارفرمای بزرگی نباشد، امروز بزرگ‌ترین کارفرمای کشور است. از سوی دیگر قرار بود دولت تأمین کننده نیاز‌های اساسی و خدمات اجتماعی باشد و نه تولید کننده، اما متأسفانه دولت‌های گذشته ورود ناموفقی در عرصه تولید نیاز‌های اساسی و خدمات اجتماعی داشته‌اند و امروز وضعیت مطلوبی در این زمینه نداریم.

لزوم تحول اقتصادی در دولت مردمی
سید مهدی زریباف رئیس موسسه مطالعات مبانی و مدل‌های اقتصادی بومی به‌عنوان دهمین سخنران جلسه گفت: دولت سیزدهم باید بر تحول اقتصادی مبتنی بر عدالت تأکید کند چرا که در سال‌های گذشته متأسفانه رویکرد‌های سرمایه‌سالارانه در کشور حاکم و در ساختار‌های تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری نهادینه شده است. دولت آینده بیش از آنکه وارث اقتصاد فقیر دولت دوازدهم باشد، وارث مکانیزم انتقال ثروت از فقرا به ثروتمندان است.

محمدرضا فرزین عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی هم اظهار داشت: مجموعه‌ای عظیم از ناترازی‌ها شرایط کشور را بسیار سخت و نگران‌کننده ساخته، اما انتخاب شما به‌عنوان رئیس‌جمهور امیدی برای حل مشکلات ایجاد کرده است. باید با عملیاتی کردن سامانه‌های اطلاعاتی و اتصال و یکپارچه کردن این سامانه‌ها، با ایجاد شفافیت کارزار مؤثری برای مبارزه با فساد ایجاد کرد.

عادل پیغامی عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) دوازدهمین سخنران جلسه بود که گفت: اطلاعات مغشوش، متفاوت و بعضاً متناقض از یک موضوع واحد یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کشور است که هیچ‌گاه اراده‌ای برای رفع آن وجود نداشته است. عمق حکمرانی دولت منوط به تهیه و ارائه آمار دقیق و واحد است.

حکمرانی اقتصادی نیاز به اصلاح دارد
آیت ابراهیمی مدیرعامل بانک انصار نیز با بیان اینکه امروز دستگاه محاسباتی دولت مختل شده است، گفت: نیاز به یک جراحی جدی در سیاست‌های پولی و ارزی داریم. همچنین باید یارانه‌ها را به شکل واقعی و دقیق هدفمند کنیم. دولت سیزدهم باید حکمرانی اقتصادی کشور را اصلاح کند.

 


چهاردهمین سخنران جلسه محمدهادی زاهدی‌وفا عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق (ع) بود که اظهار داشت: متأسفانه چه بخواهیم و چه نخواهیم، کثرت و انباشت مشکلات، دولت را در اولویت‌دهی به مسائل دچار دردسر می‌کند. بهره‌وری در بخش دولتی بسیار پایین است که این موضوع به بخش خصوصی نیز تحمیل شده است. برای حل این مسائل در وهله اول باید خود نظام تصمیم‌گیری اقتصادی را که به یک مشکل تبدیل شده است، اصلاح کنید.

مجید قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد هم در این نشست تصریح کرد: بسیاری از مسائلی که به‌عنوان مشکلات پیش روی دولت در آغاز کار عنوان شد، در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دیده شده و به آن‌ها پرداخته‌شده است. باید با اصلاح نظام تفکر و تصمیم‌گیری اقتصادی، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را محور اصلاح وضعیت قرار داد.

سازمان امور مالیاتی زیر نظر ریاست جمهوری قرار گیرد
یاسر جبرائیلی عضو هیئت‌علمی پژوهشکده حکمت به‌عنوان شانزدهمین سخنران جلسه با اشاره به‌ضرورت اصلاح نظام مالیاتی به‌ویژه با توجه به کسری ۴۵۰ هزار میلیارد تومانی بودجه امسال، خاطرنشان کرد: متأسفانه نگاه در دولت از اداره کشور به اداره خود دولت تنزل یافته است. امروز عمده فشار مالیات بر دوش کارمندان و کارگران است و طبقه ثروتمند کشور مالیات چندانی پرداخت نمی‌کنند.

وی افزود: در کشور‌های مختلف، سازمان‌های کم‌اهمیت‌تر از سازمان امور مالیاتی به شکل مستقیم زیر نظر رئیس‌جمهور اداره می‌شوند و در برخی کشور‌ها حتی ادارات ثبت‌احوال و املاک زیر نظر سازمان امور مالیاتی فعالیت می‌کنند. سازمان امور مالیاتی باید از وزارت اقتصاد جدا شده و زیر نظر رئیس‌جمهور فعالیت کند.

احسان خاندوزی نماینده مجلس و عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی به‌عنوان هفدهمین و آخرین اقتصاددان مدعو این جلسه، گفت: دولت دوازدهم در ایام اخیر افتتاح طرح‌های عمرانی را افزایش داده، اما تأثیر ملموسی از این افتتاح‌ها در جامعه مشاهده نمی‌کنیم چرا که اقتصاد از سطح کلان از دست رفته و در سطح خرد و با افتتاح پروژه‌ها اصلاح نمی‌شود. دولت سیزدهم باید نابرابری‌ها در کشور را به نفع مردم به هم بزند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها