کد خبر: ۱۷۶۲۳
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۵
شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد با توجه به این که هیچ یک از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری نتوانست در دور اول بیش از ۵۰ درصد آرا را کسب کند، دور دوم انتخابات در تاریخ ۲۸ مه (هفتم خرداد) برگزار خواهد شد.

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به دور دوم کشید

مخاطب۲۴ : انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه بعد از آن که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور فعلی «کمال قلیچداراوغلو» اصلی‌ترین رقیب خود را شکست داد، اما نتوانست از آستانه ۵۰ درصد آرا عبور کند، به دور دوم می‌رود.

به گزارش گاردین، اردوغان رهبر حزب «عدالت و توسعه» و نامزد ائتلاف «جمهور» پیش‌بینی قلیچداراوغلو نامزد ائتلاف شش حزب مخالف را که گفته بود در دور اول او را شکست می‌دهد، با کسب ۴۹.۵۰ درصد آرا در مقابل ۴۴.۸۹ درصد شکست داد، در حالی که تنها تعداد کمی از آرای خارج از کشور برای شمارش باقی مانده است.

«احمد ینر» رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد حتی زمانی که ۳۵.۸۷۴ رای شمارش نشده در خارج از کشور شمرده شود، هیچ یک از دو نامزد مذکور نمی‌تواند اکثریت لازم برای پیروزی در انتخابات را به دست آورد. دور دوم انتخابات در تاریخ ۲۸ مه (هفتم خرداد) بین اردوغان و قلیچداراوغلو برگزار خواهد شد.

 

نظرسنجی‌های پیش از انتخابات حاکی از آن بود که اردوغان برای اولین بار در انتخابات ملی در خطر شکست در برابر رقیب اصلی خود قرار دارد.

«سنان اوغان» سومین نامزد پس از کسب پنج درصد آرا به عنوان تعیین‌کننده بالقوه نتیجه انتخابات ظاهر شد. این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه در مصاحبه با مجله آلمانی «اشپیگل» با سوالی درباره احتمال حمایت از کمال قلیچدار اوغلو مواجه شد، اما او برای انجام این کار، شرط و شروط گذاشت.

وی به این رسانه غربی اعلام کرد تنها در صورتی از نامزد ائتلاف اپوزیسیون «ملت» (به ریاست کمال قلیچدار اوغلو) حمایت می‌کند که «حزب دموکراتیک خلق‌ها از نظام سیاسی حذف شده باشد».

به نوشته گاردین، نتیجه فعلی ناامیدی تلخی را برای قلیچداراوغلو ۷۴ ساله و حامیان حزب «جمهوری‌خواه خلق» که ریاست آن را برعهده دارد، همراه داشته و برخی در اردوگاه مخالف این سوال را مطرح می‌کنند که آیا نامزدی که بعد از یک سال بحث و جدل انتخاب کردند، گزینه مناسبی بوده است.

مخالفتان اردوغان انتظار داشتند از عصبانیت رای‌دهندگان از بحران اقتصادی ترکیه و هچنین پاسخ کُند دولت به زمین‌لرزه‌های فوریه که ۵۰ هزار کشته برجای گذاشت، منتفع شوند؛ اما پیش‌بینی می‌شود اردوغان بعد از پشت سر گذاشتن دور اول، بتواند حضور خود را در قدرت به دهه سوم بکشاند.

«امره پکر» از «گروه اوراسیا» گفت اردوغان از امتیازاتی مثل پیروزی غافلگیرکننده در پارلمان و حضورش در قدرت برای تضمین انتخاب مجدد خود بهره خواهد برد.

با شمارش نزدیک به ۱۰۰ درصد آراء انتخابات پارلمانی ترکیه، ائتلاف جمهور به ریاست رجب طیب اردوغان با کسب ۳۲۲ کرسی پیشتاز انتخابات پارلمانی است. بر اساس آمار شبکه دولتی «تی‌آرتی»، حزب عدالت توسعه ۲۶۷ کرسی، حزب «حرکت ملی» ۵۰ کرسی و حزب «رفاه» نیز پنج کرسی را برای این ائتلاف به دست آورده‌اند.

ائتلاف ملت به رهبری کمال قلیچداراوغلو هم موفق به کسب ۲۱۳ کرسی پارلمان ترکیه شده است. در ائتلاف ملت، حزب جمهوری خلق ترکیه ۱۶۹ کرسی و حزب IYI نیز ۴۴ کرسی کسب کرده است.

چند حزب کوچک دیگر شامل حزب «وطن»، حزب «ممکلت»، حزب «ظفر» و.. نیز ۶۵ کرسی پارلمان را در اختیار گرفته‌اند.|فارس 

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
اخبار داغ
طالع بینی امروز title
طالع بینی امروز یا فال امروز، فالیست که هر روز برای هر فرد از متولدین مختلف سال تهیه می‌شود. این مطلب، به صورت روزانه به روز می‌شود. پس می‌توانید هر روز با مراجعه به این صفحه از فال و طالع بینی خود باخبر شوید.
این کودک به پسر "شیشه ای" معروف است!+ فیلم title
استخوان‌های یک پسر ۱۲ ساله آنقدر شکننده است که با کوچکترین تماسی می‌شکنند.
انفجار مرگبار نارنجک حین جستجو در اموال پدربزرگ خانواده!/ سه عضو یک خانواده کشته و زخمی شدند title
انفجار نارنجک منجر به کشته شدن یک عضو خانواده و همچنین زخمی شدن دو نفر دیگر شد.
برخورد مرگبار صاعقه به اعضای یک خانواده/ پیداشدن پسربچه ۶ ساله در کنار پدر مرده!+ فیلم و عکس title
پسربچه ۶ ساله پس از برخورد صاعقه در کنار پدر مرده در حالی که هنوز نفس می کشید پیدا شد.
برگزیده
معاون وزیر درباره رتبه بندی معلمان چه گفت؟ |افزایش حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟ + جزییات |چه خبر از سلمان فارسی؟ / لحظه به لحظه از داوود میرباقری کار یاد می‌گیرم! title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند معاون وزیر درباره رتبه بندی معلمان چه گفت؟ |افزایش حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟ + جزییات |چه خبر از سلمان فارسی؟ / لحظه به لحظه از داوود میرباقری کار یاد می‌گیرم! را می‌خوانید.
زمان دقیق واریز حقوق و مزایای رتبه‌بندی معلمان اعلام شد |خبر جدید از نحوه واریز سود سهام عدالت |شرایط دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند زمان دقیق واریز حقوق و مزایای رتبه‌بندی معلمان اعلام شد |خبر جدید از نحوه واریز سود سهام عدالت |شرایط دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی را می‌خوانید.
میزان فوق‌العاده ویژه معلمان و فرهنگیان / آموزش و پرورش باید تلاش کند |قابلیت‌های جدید در اینستاگرام معرفی شد |فوق‌العاده ویژه معلمان و پاسخ به ابهامات آن title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند میزان فوق‌العاده ویژه معلمان و فرهنگیان / آموزش و پرورش باید تلاش کند |قابلیت‌های جدید در اینستاگرام معرفی شد |فوق‌العاده ویژه معلمان و پاسخ به ابهامات آن را می‌خوانید.
این افراد هم باید رتبه بندی شوند / ضرورت سرعت دادن به رتبه بندی معلمان |چه خبر از افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در بودجه؟ |خیز مسی برای شکستن رکورد دایی title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند این افراد هم باید رتبه بندی شوند / ضرورت سرعت دادن به رتبه بندی معلمان |چه خبر از افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در بودجه؟ |خیز مسی برای شکستن رکورد دایی را می‌خوانید.
صفحه خبر بالای آخرین اخبار